Google Analytics Başlangıç ​​Kılavuzu: Ziyaretçiler Hakkında Önemli Metrikleri Kullanarak Web Sitenizi ve İçeriğinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

İçindeki önemli metrikleri öğrenmeye hazır Google Analytics böylece web sitenizi geliştirebilirsiniz?


İzleme kodunu yükleyeceğiz, Yönetici menüsü (filtreler, hedefler, Search Console ve diğer Google profillerinizi bağlayın), trafik kaynaklarını segmentlere ayırın, sayfadaki düşük ortalama süreyi + yüksek hemen çıkma oranlarını kullanarak düşük performans gösteren içeriği belirleyin, yaş / cinsiyet / konum gibi ziyaretçi demografilerini öğrenin – ve bunları sitenizde veri odaklı iyileştirmeler yapmak için kullanın, içerik, SEO ve dönüşümler.

Size gerçek hayattan örnekler göstereceğim

Ziyaretçilerimin çoğunun, başlangıçta Google üzerinden buraya gelen ve ABD, Hindistan, İngiltere veya Kanada’dan Google Chrome’u kullanan 25-40 yaşlarındaki erkekler olduğunu nasıl bildiğim gibi.

… Yakın mıydım?

İdeal olarak, Google Analytics’in birkaç ay boyunca yüklü olması (ve makul miktarda ziyaretçinin olması) gerekir, böylece verileriniz sonuç çıkaracak kadar büyük olur. Google Analytics’in video eğiticileri var Dijital Analiz ve Platform Temelleri ücretsiz olarak kullanılan Analytics IQ sınavı. Kesinlikle bunları kontrol ediyorum ve belki de belgeleme.

İyi şanslar! Sorularınız varsa bana bir satır bırakın :)

İçindekiler

1. Anahtar Metrikler

 • Kaç kullanıcılar sitemi ziyaret ediyor?
 • Kaç organik aramalar SEO’dan alabilir miyim?
 • Ne sayfalar en iyisini al organik aramalar?
 • Ne sayfalar EN AZ al organik aramalar (böylece onları geliştirebilirim)?
 • Ne sayfalar en kötüsüne sahip olmak TO, sayfadaki ortalama süre, yükleme zamanı, ve Çıkma Oranı?
 • Ne şehirler onlar mı?
 • Yüzde ne kadar seyyar?
 • Ne Diller konuşuyorlar mı?
 • Tipikleri nedir Cinsiyet ve yaş?
 • Ne web siteleri trafiği bana yönlendir?
 • Ne sosyal ağlar bana trafik gönder?
 • Hangi sayfaların en iyisi dönüşümler (örneğin, iletişim formu doldurmaları)?
 • Hangi sayfaların en kötüsü yükleme zamanı ve neden?
 • Hangi bağlantılar insanlar her sayfada etkileşime geçiyor mu??
 • Web sitemi / içeriğimi bu metriklere göre nasıl değiştirebilirim (büyük soru)?

2. İzleme Kodu Kurulumu

Kaydolduktan sonra Google Analytics size bir izleme kodu. Bunu yapmanın en iyi yolu, izleme kodunuzu yerel olarak ( WP Devre Dışı). Bu, Google Analytics için çoğunlukla GTmetrix, Pingdom ve PageSpeed ​​Insights’ta görülen “kaldıraç tarayıcı önbelleğe alma” öğesini düzeltmelidir.

Boşaltma Google-Analytics-To-Yerel-Sever

Ayrıca altbilginize kopyalayıp yapıştırabilirsiniz, ancak bu genellikle daha fazla istek ekler ve sitenizi yavaşlatır. Bazı WordPress temaları, izleme veya UA kodunuzu yapıştırmak için belirli bir alana sahiptir…

Google-Analytics İzleme Kodu-Montaj

3. Yönetici Menüsünü Yapılandırma

Google Analytics kontrol panelinizde, Yönetici menüsü

Google-Analytics-Yönetici-Tab

Google-Analytics-Yönetici-Menüsü

HESAP YAPISI

Google Analytics hesabınızda 3 düzey hiyerarşi seviyesi vardır: hesap, mülk, görünüm. Google Analytics, Görünüm sekmesi altında birden çok görünüm oluşturmanızı önerir (Görünüm → Yeni Görünüm Oluştur). Ben yarattım ana görünüm (bir şeylerin yanlış olması durumunda veri kaybetmemeniz için el değmeden bırakın) ve filtrelenmiş görünüm (yapılandırmalarıma göre gördüğüm veriler). Ayrıca, GA’da tablet trafiği, akıllı telefon trafiği veya test verileri için görünümler oluşturabilirsiniz. Bunu gör video öğretici.

HESAP SEKMESİ

Bunların çoğu kendini açıklayıcı. Kullanıcı yönetimi, hesabınıza farklı düzeylerde erişim sağlamanıza olanak tanır. izinler. Filtreler çoğunlukla (ve diğer çalışanların) IP adreslerini hariç tutmak için kullanılır, böylece görünümleriniz verileri kirletmez. “Görünüm” sekmesine geldiğimizde filtreleri daha fazla ele alacağım.

EMLAK SEKMESİ

Mülk Ayarları

Mülk Ayarları Google-Analytics

Kullanıcı yönetimi

Diğer kullanıcılara kullanıcıları yönetme veya verileri düzenleme, işbirliği yapma ve verileri okuma izni verin. Bunların hepsi farklı izin seviyeleri bu yüzden bildiğinizden emin olun! Geliştirici veya pazarlama yöneticinizse, büyük olasılıkla onlara “kullanıcıları yönetme” dışındaki her şeye erişim izni vermek istersiniz.

Takip Bilgisi

İzleme kodunuzu + UA numaranızı bulun ve etkinleştirin reklamcılık raporlama özellikleri demografik veriler (cinsiyet, yaş, ilgi alanları) elde edebilirsiniz.

Ürün Bağlama

Google Analytics verilerinizi Search Console, AdSense, AdWords, Google Play ve diğer Google ürünlerine bağlayın. Bu, bazı verilerin farklı hesaplarda paylaşılmasını sağlar. Tam listeyi görmek için yönetici menünüzden “tüm ürünler” i seçin veya ürün bağlama hakkında daha fazla bilgi edinin.

Google-Anaytics-Ürün-Bağlama

SEKMEYİ GÖRÜNTÜLE

Ayarları Görüntüle – saat diliminizi ayarlayın, isabetlerin spam içerikli örümceklerden hariç tutulması için bot filtrelemeyi etkinleştirin ve kullanıcıların web sitenizin arama çubuğuna ne tür sorgular yazdıklarını öğrenmek için site araması yapın. Bunu yapmak için etkinleştirin site arama izleme ardından arama çubuğunuza bir şey yazın. Benimki gösterdiği için? S = örnek Sorgu parametresi olarak “s” harfini gireceğim. Siteniz kullanıcıların aramaları hassaslaştırmasına izin veriyorsa site arama kategorilerini de kullanabilirsiniz. Aksi takdirde gitmek için iyi olmalısın.

Google-Analytics-View-Ayarlar

Hedefler

Hedefler kaç kişinin iletişim formunuzu doldurduğunu ölçün, bülteninize kaydolun, sipariş verin, hesap açın, PDF indirin ve aşağıda gösterilen diğer hedef hedefler…

Google-Analytics-Hedefleri

Kurulum özel hedef bunların çoğunu yapmanın en kolay yoludur. Bir hedef URL ekleyin (bir teşekkür sayfası veya kullanıcıların hedefi tamamladıktan sonra gördükleri başka bir onay sayfası). Şimdi son 7 gündeki verilerinize göre ne sıklıkta dönüşüm sağlayacağını görmek için hedefi doğrulayın.

Özel-Hedef-Google-Analytics

Artık verilerinizdeki hedefleri görebileceksiniz…

Google-Analytics-Hedef-Dönüşümler

İçerik Gruplaması

Belirli konularla ilgili analizleri görebilmeniz için içeriği gruplayın (blog yayını konuları veya belirli ürünler / hizmetler gibi). Bu durumda, başlıkları “WordPress SEO” kelimelerini içeren tüm sayfaları bölümlere ayırdım. 3 yöntem vardır, ancak kural kümesi oluşturmak kesinlikle en kolay yöntemdir.

İçerik Gruplama Google-Analytics

Artık “Davranış” raporlarına gidebilir ve verileri görebilirsiniz …

İçerik Gruplama-Davranış-Rapor

Filtreler

Filtreler verilerinizi kirletmemek için esas olarak (ve çalışanlarınızın) IP adreslerini hariç tutmak için kullanılır. Önceden tanımlanmış bir filtre oluşturun, ardından kendinize ait olanı bulmak için “eşit” IP’leri, ardından Google “IP’im nedir” ifadesini hariç tutun. Eviniz, ofisiniz, akıllı telefonlarınız, tabletleriniz vb. Dahil tüm IP’leri hariç tutun.

Google-Analytics-IP Filtre

Kanal Ayarları

Kanal Ayarları → Marka Terimlerini Yönetin – markalı terimleri ve genel terimleri (marka adınız dışındaki herhangi bir terim) ayırmanıza yardımcı olacak marka adınızı buraya eklemeniz yeterlidir..

E-ticaret Ayarları – Bir E-ticaret web sitesi çalıştırırsanız, bunu etkinleştirmek istersiniz. E-ticaret izlemeyi etkinleştirmek için ek adımlar var…

E-ticaret Ayarları

Hesaplanan Metrikler

Bölümleri

Bölümleri kullanıcıları sosyal medyaya, mobil cihaz türüne veya o segmentte kullanmak istediğiniz filtreye göre bölümlere ayırırken raporları (soldaki sekmeler) görüntülemenize olanak tanır. Örneğin, bir “sosyal medya” segmenti oluşturabilir ve ardından herhangi bir raporu, özellikle sosyal medyada görmek için kontrol edebilirsiniz..

Yeni bir segment oluşturun…

Google-Analytics-Bölümleri

Bölümlemek istediğiniz kişi türünü (metrikleri) seçin…

Google-Analytics-Segmenti-Koşullar

Şimdi herhangi bir rapora gidin ve verilere filtre uygulamak için segmenti seçin…

Kitle-Segmentasyon Google-Analytics

Özel Uyarılar

Özel uyarılar belirli bir metrik belirli bir miktarda (oturumlar, işlemler, hedef dönüşümleri vb.) artar / azalırsa size e-posta veya metin yoluyla bildirim gönderir. Oldukça açıklayıcı ama trafik dalgalanmaları ve trafik düz çizgileri hakkında bilgi edinmek istiyorum. Başka bir şeye ihtiyaç görmüyorum.

Özel-Google Analytics-Uyarısı

Zamanlanmış E-postalar

Müşterilerinize, patronunuza veya herkese otomatik raporlar gönderin. E-postayla gönderilmesini istediğiniz rapora gidin, ardından tercihlerinizi ayarlamak için e-posta düğmesini tıklayın. Hakkında sürekli raporlar almayı seviyorum özel panoları ölçmek istediğim en önemli metrikleri görebiliyorum.

Google-Analytics-Email-Rapor

E-postalarınız ayarlandıktan sonra, bunları yönetici menüsünden yönetebilirsiniz…

Planlanmış-postalar Google-Analytics

4. Özelleştirme

Google-Analytics-Özelleştirme

Gösterge tabloları

Gösterge tabloları en önemli metriklerinizi tek bir yerde gösterin (tarayıcımda benim yer imi ekledim, bu da eşyalarımı SÜPER kontrol etmeyi kolaylaştırıyor). Bunları kendiniz oluşturabilir veya trafiğinizi SEO, mobil, sosyal, coğrafya, teknik istatistikler ve daha fazlasına ayıran önceden oluşturulmuş gösterge tablolarımı kullanabilirsiniz. Google Analytics Çözümleri Galerisi daha da fazlası var – ancak bir yer işaretini tıklayıp doğrudan en önemli metriklerinize gidebilmek kesinlikle güzel.

Gösterge tablolarımı içe aktarmadan önce:

 • Bunları GA hesabınızın “kontrol panelleri” bölümüne eklemek için indirme bağlantılarını kullanın
 • “Markasız” yazan widget’lar için filtreyi düzenleyin ve site adınızı kullanın (benim değil)

Bir Bakışta - Google Analytics kontrol paneli

Trafiği Bölümlemek için Özel Gösterge Tablolarımı İndir:

Özel raporlar

Analitiklerinizi her gün kontrol etmek (veya istemcilere manuel olarak rapor göndermek) yerine, özel raporlar için planlanmış e-postaları etkinleştirebilirsiniz. En azından kullanıcılar, organik aramalar, üst sayfalar ve hedef tamamlamalar gibi önemli metriklerle birkaç rapor oluştururdum.

Önce yönetici menünüzdeki “özel raporlar” sekmesinde bir rapor oluşturun…

Google-Analytics-Özel-Raporlar

Ardından Özelleştirme’ye gidin > Verileri görmek için Özel Raporlar. Google Analytics’teki hemen hemen her şeyde olduğu gibi, planlanmış e-postaları ayarlayabileceğiniz bir paylaşım seçeneği (sol üstte) göreceksiniz.

Google-Analytics-Özel-Rapor

Kayıtlı Raporlar

….

Özel Uyarılar

The Yönetici menüsünü yapılandırma ’bölümünde özel uyarılar ve trafik sivri uçları veya trafik düşüşleri sırasında uyarıları nasıl aldım… Bu uyarıları görmek için sadece başka bir yer.

5. Raporlar

Her birinin anlamı …

Google Analytics Raporlaması

Gerçek zaman

Şu anda sitenizdeki kişileri, görüntüledikleri sayfaları, konumu, trafik kaynaklarını ve daha fazlasını görün …

Gerçek Zamanlı Google-Analytics

seyirci

Kitle → Demografik

Yaş grubu

Google-Analytics-Demografi

 • Ayarlamam gerekiyor mu fotoğraflar / referanslar demografimi yansıtmak için?
 • İlk mi referansları insanlar demografik bilgilerimi görüyor?
 • Tasarımım (yazı tipi, boyutu, rengi, CSS stili) demografik bilgilerimle konuşuyor mu?
 • Benim yazma stili?
 • Bana en yüksek kim veriyor dönüşümler? (bunu ölçmek için hedefler belirleyeceğiz)
 • Kesin arama yapıyorlar mı anahtar kelimeler Otomatik Tamamlama veya Anahtar Kelime Gezgini’nde bulabilirim?

İlgi

Yakın İlgi Alanı Kategorileri

Google-Analytics-Affinity Kategori

Pazardaki Segmentler

In-Pazar-Segmentler

 • Duyarlı tasarım / tema kullanıyor muyum?
 • Search Console’da mobil kullanılabilirlik hatalarım var mı?
 • İşletmem için anlamlıysa mobil bir tıkla ve ara düğmesi eklemem gerekir mi (bir pizza dağıtım müşterisi kesinlikle buna sahip olmalıdır)?

Coğrafya

Dil

Dil-Google-Analytics

yer

Yer-Google-Analytics

seyyar

Mobil Cihazlar Google-Analytics

edinme

davranış

Dönüşümler

İzleme Bilgileri → Tavsiye Hariç Tutma Listesi – “yönlendirme trafiği” verilerine baktığınızda spam içeren web sitelerinin size trafik gönderdiğini fark edebilirsiniz – bu yaygın bir sorundur. Bu listeye spam içerikli web siteleri eklemek onları ‘yönlendirme trafiği’nden hariç tutar, ancak’ doğrudan trafiğe ‘ekler. Bu, sorunu tamamen çözmez, ancak yönlendirme trafiği (size bağlantı veren ve size trafik gönderen web siteleri) hakkında doğru veriler elde etmek için doğrudan trafikle (doğrudan sitenize gelen kullanıcılar) ilgili doğru verileri elde etmekten daha önemli olun. Bu bir tercih.

Sevk-Dışlama-List

Kanal Ayarları → Marka Terimlerini Yönetin – markalı terimleri ve genel terimleri (marka adınız dışındaki herhangi bir terim) ayırmanıza yardımcı olacak marka adınızı buraya eklemeniz yeterlidir..

E-ticaret Ayarları – Bir E-ticaret web sitesi çalıştırırsanız, bunu etkinleştirmek istersiniz. E-ticaret izlemeyi etkinleştirmek için ek adımlar var…

 • Görünüm Ayarları → Site Aramayı Etkinleştir
 • Hedefler
 • E-ticaret Ayarları

edinme

Kanallar

E-posta → Açılış Sayfaları (E-posta Pazarlamasından)

Yönlendirme Trafiği

Sevk-Trafik-Google-Analytics

Her Bölüm İçin Sorulacak Sorular

 1. Ölçüm Sıralamaları

Sıralamaları Kontrol Et (Karşılaştırma Olarak Kullan)

 • Google Hesabınızdan çıkış yapın
 • Özel sonuçları gizle (Google’ın ana sayfasının sağ tarafındaki küre simgesi)
 • Şimdi daha anlamlı sonuçlar elde etmek için anahtar kelimelerinizi arayın
 • Sıralama denetleyicisi araçları güvenilir değil

Organik aramalar

Diğer trafik kaynakları (içerik pazarlaması)

Sayfa analizi (google analytics gösterge tablosu)

Webmaster araçları

https://moz.com/blog/death-of-keyword-ranking-reports-whiteboard-friday

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map