Blogger vs WordPress? Cila është më e mirë dhe pse?

04.06.2020
Blogim 'Blogger vs WordPress? Cila është më e mirë dhe pse?
0 11 мин.

Si fillestar, vjen kaq konfuze kur të zgjidhni një platformë për Blogging për të filluar një blog. Ju ndoshta keni dëgjuar për WordPress, Drupal, Blogger etj, por nuk dini se cili është më i mirë dhe si të zgjidhni platformën e përsosur të Blogging bazuar në nevojat tuaja. Një nga tendencat më të zakonshme është Blogger vs WordPress që shumë përdorues e pyesin atë. Ata gjithashtu pyesin se Blogger ose WordPress do të jetë i mirë për të fituar para, ju jep mundësi më të personalizoni dhe mbi të gjitha kontrollet në dorën tuaj.


Në këtë artikull, unë do të shkruaj për Blogger vs WordPress. Unë gjithashtu do të tregoj krahasimin e WordPress vs bloger, në mënyrë që të mund ta kuptoni me lehtësi se cila platformë e blogeve është e përshtatshme për ju bazuar në nevojat tuaja. Për të kuptuar më mirë, unë po ndaj edhe një Infographic të Blogspot vs WordPress.

Blogger vs WordPress

Blogger vs WordPress – Cila është më e mirë?

Kur fillova për herë të parë blogun tim, ai ishte në bloger. Atë herë nuk kisha asnjë ide për bloget dhe dikur botoja pak postime. Ishte mjaft e mirë për mua pasi është falas për t’u përdorur. Por preferova të përdor domenin tim, më të personalizueshëm dhe më shumë kontroll.

Më vonë, bëra një faqe tjetër për blogela duke përdorur WordPress (Vetë-hostuar). Nuk ishte falas dhe më morën nja dy dollarë. Por ishte e mrekullueshme dhe krejtësisht e personalizueshme. Prej atëherë kam krijuar disa faqe në internet për klientët e mi. Për të mos përmendur WPMyWeb.com është mundësuar nga WordPress.

Pra, ja çfarë gjeta në lidhje me Blogger vs WordPress.

1. Pronësia e sitit

Blogger është një platformë falas për blogela dhe është në pronësi të Google. Shtë e lehtë për t’u përdorur dhe plotësisht e besueshme për të krijuar një blog duke përdorur platformën e blogerëve. Sidoqoftë, nuk është në pronësi të jush. Isshtë në pronësi të Google dhe ata kanë të drejtë ta mbyllin atë ose qasjen tuaj në çdo kohë pa ndonjë njoftim të mëtejshëm.

Nga ana tjetër, WordPress është një softuer me burim të hapur, i cili është i nevojshëm për të instaluar në hostin tuaj WordPress. Isshtë plotësisht në pronësi të jush, kështu që ju mund të vendosni se çfarë do të bëni me faqen tuaj. Nëse dëshironi mund të ndaloni ose vazhdoni faqen tuaj.

2. Funksionaliteti

Nëse po mendoni ta zgjeroni tiparin tuaj të Blogger ose ta përdorni si një platformë E-commerce, atëherë nuk mund ta modifikoni pasi Blogger ose Blogspot vjen me karakteristika shumë të kufizuara. Për të shtuar një dyqan në internet, duhet të integroni produkte nga pala e tretë si Shopify.

Duke përdorur WordPress, lehtë mund të krijoni një dyqan online. Sidoqoftë, Woocommerce është platforma më e popullarizuar e-commerce në internet dhe është në pronësi të WordPress. Woocommerce është plotësisht i lirë për t’u përdorur dhe ka mijëra shtojca dhe tema në dispozicion dhe ju mund t’i përdorni ato ashtu siç dëshironi. Me WordPress dhe Woocommerce, ju mund të krijoni një dyqan të plotë në internet vetëm në dy orë. Me shumë shtojcat e tyre të WordPress, ju lehtë mund të ndërtoni komunitete të mëdha në internet, forume dhe site anëtarësie të cilat mund të jenë falas ose të paguhen. Pra, nëse po mendoni për WordPress vs Blogger, atëherë patjetër që mund të përdorni WordPress si një faqe për blogezim, faqe biznesi, forumi, portali online i blerjeve dhe shumë më tepër.

3. Përshtatje

Me Blogging, nuk mund të personalizoni gjithçka ashtu si dëshironi. Për shembull, ju dëshironi të redaktoni disa kod temash ose kod shtesë, atëherë nuk mund ta rregulloni. Më shumë se kaq, Blogger ka një ekip të kufizuar për të zhvilluar shtojca dhe tema. Pra, për një sit të thjeshtë blog, Blogspot është një zgjedhje e mirë. Por nëse doni ta shndërroni blogun tuaj në një makinë marrëse të parave ose dëshironi të keni një faqe në internet me cilësi të lartë, atëherë nuk mund ta bëni atë me Blogger.

Temat totale të WordPress

Ndërsa faqja e WordPress është plotësisht në pronësi të jush, kështu që ju mund të bëni çdo lloj personalizimi siç dëshironi. Ka mjaft tema dhe shtojca të WordPress në dispozicion, të cilat janë plotësisht të personalizueshme. Nuk ka asgjë të kufizuar dhe ju mund të përdorni ndonjë temë plugin për të modifikuar faqen tuaj. Jo vetëm kaq, ju gjithashtu mund të ndryshoni kodin tuaj të temës nëse doni të ndryshoni ndonjë gjë në faqen tuaj.

4. Siguria

Një nga gjërat më të rëndësishme të një faqe është Siguria ose mbajtja e faqes tuaj të sigurt. Hakerët mund të kollitin lehtë faqen tuaj nëse faqja juaj nuk është e mbrojtur mirë ose nuk ndërmerrni asnjë hap sigurie. 

Blogger është një produkt i Google, kështu që është shumë i siguruar nga Google. Për më tepër, nëse jeni duke përdorur Blogger, nuk do të duhet të mendoni për burimet e faqes tuaj, shërbimet e sigurisë dhe rezervës pasi që është opsioni i paravendosur.

WordPress është në pronësi të plotë nga ju, kështu që siguria e faqes tuaj varet nga ju. Por sigurimi i një faqe WordPress është mjaft e lehtë. Ka shumë hoste të WordPress të disponueshëm të cilat ofrojnë mundësi sigurie me shumë shtresa.

5. Faktori i rangimit

Shtë një thashetheme që shumë njerëz besojnë nëse përdorin Blogger, faqja e tyre do të marrë avantazhe të Engine Search (Optimization) (SEO) dhe të renditet më e lartë. Por është krejtësisht FALSE. Google i jep të njëjtën vlerë Blogger-it si WordPress ose platformave të tjera të blogjeve. Faktori i renditjes përcakton strukturën e faqes tuaj, cilësinë e përmbajtjes suaj, backlinks etj. Meqenëse Blogger ka një funksion të kufizuar, ai nuk ofron mundësi të përparuara të SEO për të optimizuar më mirë faqen tuaj.

Nga ana tjetër, WordPress nuk ka tipare SEO si parazgjedhje. Por ka shumë plugins SEO të disponueshëm për WordPress të cilat ndihmojnë faqen tuaj të renditet më lartë në motorët e kërkimit.

 6. Mbështetje

Duke qenë një numër i kufizuar i zhvilluesve në ekipin e tyre, mbështetja e Blogger është e kufizuar. Për më tepër, nuk është aq popullor sa WordPress ose Drupal, kështu që shumë pak njerëz kanë njohuri për të. Ata kanë forumin e tyre zyrtar Blogger ku mund të diskutoni mbi problemin e faqes tuaj.

WordPress është CMS më e popullarizuar, kështu që ka shumë bashkësi aktive, forume, bloge në dispozicion nga ku do të merrni mbështetje nga përdoruesit e tjerë dhe zhvilluesit e Pro. Më shumë se kaq, nëse përdorni ndonjë temë premium WordPress ose shtojcë, atëherë ata kanë sistemin e tyre të forumit dhe biletave nga ku do të merrni temën premium ose mbështetjen e shtojcave.

WordPress vs Blogger – Cilin të zgjedhësh?

Për të zgjedhur një platformë për Blogging, së pari duhet të kuptoni pse doni të krijoni një sit në blog. Qëllimi mund të jetë çdo gjë, për shembull: shkëmbimi i njohurive me njerëzit e tjerë, të fitoni para me një blog, të shesni produkte në internet, të ndërtoni një portal anëtarësie etj. Tani, ju ndoshta pyesni se cilin të zgjidhni, Blogspot vs WordPress.

Blogger ose Blogspot është një platformë e mirë për Blogging kur planifikoni të krijoni një blog shumë të thjeshtë për të ndarë njohuritë ose informacionin tuaj me botën. Nuk vjen me mundësi të tilla të avancuara ose dizajn të zbukuruar. Për më tepër, ju gjithashtu nuk jeni në gjendje ta rregulloni atë dhe shtojcat dhe temat e tyre janë shumë të kufizuara. Pra, nëse jeni në rregull me një platformë bllokimi që është e kufizuar, nuk kërkon aftësi teknike dhe nuk ju duhet kontroll i plotë në dorën tuaj – atëherë Blogger ose Blogspot është një zgjedhje e mirë për ju.

Nga ana tjetër, nëse dëshironi të keni një kontroll të plotë të blogut tuaj, dëshironi ta rregulloni ose t’i jepni një pamje ashtu siç dëshironi dhe dëshironi të ndërtoni një dyqan në internet, një sit biznesi ose një faqe për blogezim, atëherë WordPress është një zgjedhje perfekte. Për dallim nga Blogger, WordPress nuk kufizon asnjë veçori dhe ju mund ta përdorni atë në rrugën tuaj.

Ka mbaruar 350 milion faqet e internetit janë në internet në internet dhe ende duke numëruar. Nëse dëshironi të krijoni faqen tuaj të internetit, duhet të filloni tani. Në këtë tutorial, unë kam shpjeguar Blogger vs WordPress dhe të mirat dhe të këqijat e tyre.

Shpresoj se ky tutorial ju ndihmoi të zgjidhni platformën e përsosur të blogezimit për qëllimin tuaj. A keni ndonjë sugjerim në lidhje me WordPress vs Blogger, atëherë na tregoni.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector