Si të krijoni një faqe interneti për prenotim hoteli (Udhëzimi hap pas hapi)

A doni të krijoni një uebfaqe për prenotim hotelesh si Booking.com, Expedia.com ose Trivago.com?


Epo, është shumë e lehtë nga sa mendonit.

Me siguri keni menduar të ndërtoni një uebfaqe për prenotim hoteli është shumë e ndërlikuar dhe e shtrenjtë – ju duhet të shpenzoni shumë para (15,000 – 60,000 $) për të punësuar zhvillues dhe projektues ose përndryshe ju duhet të mësoni të kodoni për të ndërtuar faqen tuaj të internetit të prenotimit të hotelit, i cili mund të duhen vite.

Nëse po mendoni kështu ……… Unë kam një lajm të mirë për ju. ��

Lajmi i mirë është që ju mund të krijoni një faqe në internet për prenotim hoteli nën 30 minuta pa punësuar ndonjë zhvillues ose dizajnues apo edhe të harxhoni shumë para.

Në këtë tutorial, unë do të tregoj se si mund të krijoni një faqe interneti për prenotime hoteli Si Booking.com.

Krijoni një Uebfaqe për Rezervime Hoteli

Por, para se të filloni të ndërtoni një uebfaqe për prenotim hotelesh, le së pari të dimë se si funksionon modeli i bizneseve të prenotimit të hoteleve.

Këtu janë modelet më të zakonshme të biznesit që përdorin faqet e internetit të prenotimit të hoteleve.

Contents

Model tregtar

Në këtë model, agjensitë e udhëtimit në internet (OTA) si Rezervimi, Expedia blejnë një bllok dhomash paraprakisht me një zbritje të konsiderueshme.

Le të themi se ata blenë një bllok prej 100 dhomash në një hotel për 100 dollarë për një natë. Atëherë, ata shesin 100 dhoma për 150 dollarë për një natë.

Kjo do të thotë se ata janë duke shitur për 50% më shumë se çmimi i blerjes.

Modeli i agjencisë

Në këtë model, agjensitë e udhëtimit në internet nuk mbledhin paratë e klientëve.

Për shembull, kur një klient rezervon një dhomë në Expedia.com, ata përcjellin klientin në një hotel.

Pasi klienti rezervon një dhomë, Expedia.com merr një komision.

Sajti për krahasim i hotelit

Faqet si Trivago.com është një sit krahasimi hotelesh që lejon klientët të zgjedhin një dhomë bazuar në nevojat e tyre nga hotele të shumta dhe faqet e internetit të prenotimit.

Ata marrin një komision kur klientët rezervojnë një dhomë përmes lidhjes së tyre.

Gati për të ndërtuar faqen e internetit të prenotimit të hotelit tuaj sot? Le të fillojmë…

Farë ju duhet për të filluar një faqe interneti për prenotim hotelesh?

Gjëja e parë që ju duhet të zgjidhni platformën e duhur për krijimin e uebfaqes tuaj të prenotimit të hotelit.

Ekzistojnë disa sisteme të menaxhimit të përmbajtjes (CMS) në dispozicion dhe është mjaft e vështirë të zgjidhni sistemin më të mirë.

Fatmirësisht, nuk do të duhet të shqetësohesh për këtë. Ne kemi testuar shumë prej tyre dhe do t’ju tregojmë më të përshtatshmet. 

W3techs më të mirë CMS

“CMS më e njohur është WordPress – W3Techs

Sistemi më i popullarizuar dhe më i miri i menaxhimit të përmbajtjes është WordPress.

Më shumë se 27 milion faqe interneti mundësohen nga WordPress dhe rritet me shpejtësi.

Ja pse unë rekomandoj WordPress:

 • WordPress është softuer me burim të hapur dhe është 100% i lirë për t’u përdorur
 • Mund të krijoni çdo lloj uebsajti duke përdorur WordPress
 • Fullyshtë plotësisht i personalizueshëm
 • Ka mbi 50,000 shtojca dhe 50,000 tema të disponueshme në drejtorinë WordPress
 • ’Shtë mirë e optimizuar, e sigurt dhe miqësore me SEO
 • Ju mund të merrni mbështetje të lidhura me WordPress nga pothuajse kudo, të tilla si, në forumin zyrtar të WordPress, në grupe të ndryshme në Facebook dhe bloge të ndryshme të WordPress, etj..
 • Gjithmonë është e azhurnuar
 • dhe ka shumë.

Për të krijuar një faqe interneti për prenotime hoteli, ju duhet një emër domaini, mbajtje në internet dhe një çertifikatë SSL.

 • Cili është një emër domain? Një emër domain është adresa e faqes suaj të internetit në internet. Për shembull, “Google.com” është një emër domaini.
 • Farë është një mbajtës në internet? Web hosting është aty ku faqja juaj e internetit pritet ose ruhet në internet. Pasi të lidhen domeni dhe pritja juaj, mund ta shihni faqen tuaj në internet.
 • Farë është një certifikatë SSL? Një çertifikatë SSL kërkohet shumë nëse mbledh detajet e klientëve si email, fjalëkalim, detaje pagese. Pa një certifikatë SSL, hakerat mund ta hakojnë faqen tuaj lehtësisht.

Në përgjithësi, regjistrimi i domain kushton rreth 14 dollarë për 1 vit, web hosting $ 9- 14 $ në muaj dhe 60 – 240 dollarë në vit për një certifikatë SSL.

Kjo është shumë nëse sapo filloni.

Për fat të mirë, Hostgator ofron regjistrim FALAS të domenit dhe certifikatë SSL FALAS me planin e tij të strehimit i cili fillon vetëm me 2.75 $ në muaj.

HostGator është një nga ofruesit më të vjetër të pritjes së faqeve në internet (themeluar në 2002) dhe ata tani po fuqizojnë mbi miliona faqe në internet në të gjithë botën. 

Ata ofrojnë lloje të ndryshme të mbajtjes së hosteve siç janë të përbashkëta, mbajtja e WordPress, VPS, Cloud, Dedicated.

Karakteristikat kryesore të hostit të përbashkët të HostGator:

 • Regjistrimi i domain-it FALAS
 • Instaloni me një klik WordPress
 • Transferim falas i faqes WordPress
 • Paneli i fundit i kontrollit
 • Certifikatë falas SSL
 • Gjerësia e bandës së pashoqe & ruajtje
 •  Mbështetje 24x7x365
 • 99.98% në kohë
 • Garanci për kthimin e parave 45 ditë

Si të krijoni një faqe interneti për prenotim hotelesh

1. Merrni Web Hosting

Gjëja e parë që ju duhet të zgjidhni një plan pritës bazuar në nevojat tuaja.

Unë ju rekomandoj të shkoni me Pritja e përbashkët e HostGator plan pasi është super e përballueshme.

Hapi 1, Së pari, shkoni tek Hostgator-së website. Unë kam shtuar një kupon në kjo lidhje e cila do t’ju japë një zbritje prej 60%. Ju gjithashtu mund të shkruani kodin e promos WPMYWEB60 ndërsa plotësoni detajet e pagesës.

ose,

Klikoni këtu për të shkuar në ==> www.hostgator.com <== faqe në internet.

Hapi 2, Zgjidhni një plan të përbashkët të pritjes.

HostGator ofron 3 plane të ndryshme të përbashkëta pritëse, Hatchling, Baby dhe Business.

Nëse dëshironi të presni vetëm një faqe në internet tani, atëherë zgjidhni Plani i kapjes. Edhe pse, ju mund të azhurnoni planin tuaj aktual në çdo kohë.

Klikoni në Bleni Tani butonin për të filluar.

Hostgator ndanë planet

Pas kësaj, ju do të ridrejtoheni në faqen e regjistrimit të domain.

2. Regjistrohu një Domain

Para se të ndërtoni uebfaqen tuaj të prenotimit të hotelit, duhet të zgjidhni një emër domain për faqen tuaj të internetit.

Zgjedhja e emrit të duhur të domain për biznesin tuaj ose faqen e internetit është shumë e rëndësishme.

Sepse një emër domain përfaqëson biznesin tuaj në internet dhe është gjëja e parë që njerëzit vërejnë kur hyjnë në faqen tuaj të internetit.

Nëse zgjidhni emrin e gabuar të domain, ju mund të mos e rritni mirë biznesin tuaj.

Këtu keni një udhëzues të shpejtë se si të zgjidhni emrin e duhur të domain për biznesin tuaj:

a) Gjithmonë shkoni për domenin .COM

Unë ju rekomandoj shumë të regjistroheni një domen .com, pasi .com është shtrirja më e popullarizuar e domenit dhe ka një numër të madh përdoruesish. Kështu që është më e lehtë të ndërtosh një markë.

Për më tepër, .com u krijua kryesisht për bizneset tregtare, faqet e internetit të e-commerce, bloget, ose çdo lloj uebsajti fitimprurës.

Read, .Com vs. Net – cilën zgjatje të domain duhet të zgjidhni.

b) Mbajeni emrin e domain sa më të shkurtër që të jetë e mundur

Mundohuni ta mbani emrin e domain sa më të shkurtër që të jetë e mundur. Gjatësia ideale e domenit është 5-14 karaktere.

Emrat më të shkurtër janë më të lehtë për tu kujtuar dhe gjithashtu të paharrueshëm.

c) Shmangni grumbullimet dhe numrat në emrin e domain

Asnjëherë mos shtoni numrat e gypave ose numrave në emrin e domain. Emri i domain-it me gropë ose numër nuk duket i ligjshëm dhe shumica e kohës përdoruesit e përdorin atë.

d) Mos përsëris asnjë letër

Kur zgjidhni një domain për faqen tuaj të internetit, nuk duhet të përsërisni asnjë letër. Për shembull, në këtë fushë, “petttshoop.com“I cili përmban një ose më shumë shkronja të përsëritura, nuk është mirë të përdoret.

Këto lloje të emrave të domain shpesh ngatërrojnë njerëzit.

e) Mendoni për emrat e rinj të domain

Për shkak të popullaritetit masiv të emrit të domain .com, duket se të gjithë emrat e mirë të domain janë regjistruar tashmë të cilët nuk mund të regjistrohen përsëri. Nëse kjo ndodh, duhet të mendoni për emra të rinj derisa të gjeni një të mirë. Ju gjithashtu mund të përdorni emrin tuaj për markën tuaj.

Le të regjistrojmë një domen.

Hapi 1, Zgjidhni një domen

Nga kjo faqe, ju duhet të regjistroni emrin e domain.

Në fillim, shkruani emrin e domain dhe ai automatikisht do të kontrollojë nëse domeni është në dispozicion për t’u regjistruar. 

Në rast se domeni që keni futur tashmë është marrë, provoni një emër të ri.

Tani, klikoni në Regjistrohu një Domain i Ri.

Regjistrimi i domain-it të HostGator

Hapi 2, Shtoni privatësinë e domenit

Pasi të shkruani emrin e domain, do t’ju tregojë Mbrojtja e privatësisë së domenit opsion. Si parazgjedhje, kontrollohet.

Unë ju rekomandoj të shtoni Mbrojtjen e Intimitetit të Domainit. 

Sidoqoftë, do t’ju kushtojë një shtesë prej 14,95 $, por do t’ju shpëtojë nga spammers.

Privatësia e Domainit të HostGatorit

Privatësia e domenit në thelb fsheh të gjitha informacionet e kontaktit tuaj nga mjetet e kërkimit të domain, të tilla si Kush eshte, Kërkoni ICANN, etj.

Nëse nuk aktivizoni intimitetin e domain, spammers do të mbledhin emrin tuaj, numrin e telefonit, adresën e emailit dhe do t’ju spam gjatë gjithë kohës.

Tjetra, duhet të plotësoni formularin e porositjes së HostGator.

Hapi 1, Zgjidhni një Plan Hosting

Nga kjo pjesë, ju mund të zgjidhni sa faqe WordPress dëshironi të presë tani. 

Pas kësaj, duhet të zgjidhni ciklin e faturimit të hostit tuaj. 

Ju rekomandoj zgjidhni paketën 36 muajsh për zbritjen maksimale.

Pastaj vendosni emrin e përdoruesit, si dhe një PIN të sigurisë.

HostGator Zgjidhni një plan pritës

Hapi 2, Futni Informacionin tuaj të Faturimit

Këtu, duhet të shkruani informacionin tuaj të faturimit, të tilla si adresa e postës elektronike, emri juaj, numri i telefonit, etj.

Në anën e djathtë, shkruani informacionin tuaj të pagesës. Ju mund të paguani duke përdorur të dy Kartat e Kreditit dhe PayPal.

Hostgator Vendosni Informacionin e Faturimit

Hapi 3, Shto Shërbime shtesë

Do t’ju kërkohet të shtoni shërbime shtesë siç janë certifikata SSL, thelbësoret e SiteLock, SiteBackup, mjetet e HostGator SEO, por është plotësisht opsionale.

Mund të shtoni shërbime shtesë Nëse dëshironi.

Shtesa shtesa hosti

Hapi 4, Pagesa Tani

Tani kontrolloni kutinë “Kushtet e Shërbimit” dhe klikoni në Pagesë Tani buton.

Pagesa e Hostgatorit

Hapi 5, Kontrolloni Emailin tuaj

Pasi të bëhet pagesa, do të merrni detajet e hyrjes në cPanel të HostGator në emailin tuaj.

Klikoni në URL-ja e Panelit të Kontrollit dhe pastaj shkruani tuajin Emri i përdoruesit dhe fjalëkalim për hyrjen në pultin e HostGator-it.

Detajet e hyrjes së HostGator cPanel

3. Instaloni WordPress

Së pari, hyni në llogarinë tuaj të pritjes duke përdorur detajet e hyrjes që keni marrë në emailin tuaj.

Hapi 1, Shkoni te Instaluesi i WordPress

Në krye nën lidhjet e njohura, do të shihni një Instaluesi i WordPress opsion. Klikoni mbi të.

Instaluesi i WordPress cPanel

Hapi 2, Zgjidhni Domain për Instalim

Së pari, klikoni në menunë rënëse dhe zgjidhni domain-in tuaj. Lëreni fushën e drejtorisë bosh dhe klikoni mbi tjetër për të filluar instalimin e WordPress.

Instalimi i cPanel WordPress

Hapi 3, Instaloni Cilësimet

Para instalimit të WordPress, duhet të përfundoni procesin e konfigurimit. Vendosni titullin tuaj të blogut, emrin e përdoruesit të administratorit, emrin tuaj dhe emailin tuaj.

Pasi të keni mbaruar, klikoni në instaloj butoni për të filluar procesin.

Cilësimet e WordPress cPanel

Hapi 4, Ruani Detajet e Hyrjes tuaj

Do të duhet një minutë apo më shumë për të përfunduar instalimin e WordPress.

Pasi të keni mbaruar, do të shihni detajet e hyrjes tuaj të administratorit: emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin.

Unë ju rekomandoj të ruani emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin në një skedar notepad.

Instalimi i plotë i HostGator WordPress

4. Vendosja e faqes suaj të WordPress-it

Pasi të instaloni WordPress në HostGator, është koha të vendosni blogun tuaj në WordPress.

Së pari, hyni në panelin tuaj të administratorit të WordPress.

Nëse nuk e dini URL-në tuaj të hyrjes së administratorit, thjesht shtoni wp-admin në fund të emrit të faqes suaj të internetit. Për shembull, yoursite.com/wp-admin

Pastaj vendosni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tuaj të administratorit për të hyrë në pultin tuaj të WordPress.

Hapi 1, ininstaloni dhe fshini shtojcat default

Gjëja e parë pas instalimit të WordPress është të çinstaloni dhe fshini shtojcat e paracaktuar.

Për të fshirë një shtojcë, shkoni te plugins > Plugins të instaluar dhe lëvizni më poshtë për të parë shtojcat tuaja të instaluara.

Ininstaloni shtojcat WordPress

Hapi 2, Vendosja e Certifikatës SSL

Si parazgjedhje, tashmë keni një certifikatë SSL të instaluar dhe në faqen tuaj të internetit mund të arrihen duke përdorur protokollin HTTP dhe HTTPS.

Sidoqoftë, nëse hapni faqen tuaj në shfletuesin Google Chrome, mund të shihni “lidhja juaj me këtë nuk është e sigurt“Mesazh. Kjo është për shkak se Google këshillon webmasterët për të drejtuar faqet e internetit vetëm përmes HTTPS.

Dhe, kjo mund të rregullohet duke detyruar faqen tuaj të ngarkojë vetëm me lidhje HTTPS (SSL).

Para HTTPS

Forcimi i faqes tuaj për të ridrejtuar HTTPS është shumë e thjeshtë.

Hapi 1, Për këtë, duhet të identifikoheni në cPanel tuaj të pritjes.

Hapi 2, Shko tek Menaxher i Dosjeve > public_html

menaxher cPanel File

Hapi 3, Gjeni dhe modifikoni .htaccess skedar

Sidoqoftë, nganjëherë skedari .htaccess fshihet si parazgjedhje. Në këtë rast, shkoni te cilësimet dhe kontrolloni opsionin që thotë “Shfaq skedarët e fshehur”.

cPanel tregojnë skedarë të fshehur

Hapi 4, Në fund të .htaccess skedar, shtoni pjesën e kodit.

Rishkruaj Ngjarje Ndezur
RishkruajCond% {HTTPS} i fikur
Rishkruaj Rregulloren ^ (. *) $ Https: //% {HTTP_HOST% {REQUEST_URI} [L, R = 301]

Hapi 5, Ruani skedarin.

Hapi 6, Tani, nga pulti juaj WordPress, shkoni te Cilësimet > i përgjithshëm

Hapi 7, Ndryshoni HTTP protokoll me HTTPS

WordPress duke ndryshuar protokollin HTTPS

Hapi 8, Klikoni në Ruaj ndryshimet në fund. Pasi të keni mbaruar, do të regjistroheni automatikisht.

Kjo eshte. Tani faqja juaj e internetit do të hapet vetëm me HTTPS.

Read, 3 mënyra të ndryshme si mund të ridrejtoni HTTP në HTTPS në WordPress

5. Instaloni një Temë të Rezervimeve në Hotel

Në këtë pjesë, unë do t’ju tregoj se si të instaloni një temë prenotimi hotelesh për faqen tuaj WordPress.

Ka mijëra tema të prenotimit të hoteleve të WordPress në dispozicion dhe është e vështirë të gjesh më të mirat.

Por, nuk keni nevojë të shqetësoheni për këtë. Kam hulumtuar dhe testuar disa tema të rezervimit të hoteleve për ju dhe do t’ju sugjeroj më të mirat.

Soho është tema e prenotimit të hoteleve për WordPress.

Ja pse:

 • Isshtë një nga temat më të shitura të prenotimeve të hoteleve me WordPress.
 • Gjithmonë është e azhurnuar
 • Ajo vjen me disa shtesa premium
 • Mobil dhe SEO miqësore
 • Plotësisht i përgjegjshëm dhe i personalizueshëm
 • Shpejtësia e optimizuar
 • Ajo vjen me 6 paraqitje të faqeve të ndryshme
 • Integrim i lehtë i Booking.com, Airbnb, etj
 • dhe shumë më tepër.

Shqyrtime Tema për Rezervimet në Soho Hotel

Tema ka një listë të madhe të veçorive. Ti mundesh kontrolloni të gjitha tiparet këtu.

Ja si duket tema.

shembuj të dhomave të hotelit soho kërkimi në hotel

Ju mund të kontrolloni DEMO këtu.

Bleni Temë WordPress Soho Hotel

Sidoqoftë, nëse dëshironi të përdorni një lloj tjetër të temës së prenotimit të hotelit, mund të gjeni më shumë tema këtu.

Hapi 1. Pasi të keni blerë një temë rezervimi hoteli, shkarkoni të gjithë skedarët. 

Hapi 2. Nxjerr skedarin ZIP në kompjuterin tënd.

Në atë skedar, ju do të keni skedarët e temave, të dhënat e gjumit dhe shtojcat.

Hapi 3. Pasi të keni nxjerrë skedarin, hapni temë dosje.

soho temë hoteli ngarkoni

Hapi 4. Ngarko soho-hotel.zip dhe soho-hotel-child.zip skedarët në faqen tuaj WordPress.

Hapi 5. Për të ngarkuar skedarët e temave, shkoni te shfaqje > Tema nga pulti juaj WordPress.

Hapi 6. Pastaj klikoni në Shto nje te ri > Ngarko temën dhe pastaj ngarkoni skedarët e temave (zip).

Hapi 7. Pasi të ngarkohet, aktivizoni vetëm temën e fëmijëve Soho.

Pas aktivizimit, do t’ju kërkojë të aktivizoni temën duke përdorur tastin e saj të licencës.

Si të merrni çelësin e licencës së temës?

Meqenëse është një temë me pagesë, duhet të aktivizoni temën duke përdorur një çelës licence. Për çelësin e saj të licencës, së pari, futuni në tuaj Llogari Envato, dhe shkoni te seksioni i shkarkimeve.

Nga atje, klikoni në Certifikata e licencës dhe kodi i blerjes (teksti) opsionin dhe ju do të merrni çelësin tuaj të licencës, si dhe kodin e blerjes. Pasi ta keni këtë, mund të aktivizoni temën tuaj.

licencën e shkarkimit të kodikut

Hapi 8. Pasi të keni mbaruar, do t’ju tregojë të instaloni shtojcat e rekomandimit të temës. Klikoni në Filloni të instaloni shtojca opsion dhe pastaj Aktivizoni ato.

WordPress fillon instalimin e shtojcave

Tani, le të importojmë të dhënat demo të temës.

Importo të dhënat e Dummy Theme

Për të importuar përmbajtjen e gjumit, shkoni në pultin e WordPress tuaj.

Klikoni në Opsioni i Importit Demo.

Së pari, duhet të fshini të gjitha të dhënat ekzistuese dhe më pas të importoni të dhënat një nga një.

përmbajtje demo importuese demo

Kjo eshte. Tani faqja juaj e internetit është e gatshme për t’u përdorur dhe ju mund të vizitoni faqen tuaj.

Por, mos u shqetëso. Ju mund të ndryshoni gjithçka në faqen tuaj, të tilla si ngjyra, imazhi i sfondit, fonti, faqosjet, widget dhe shumë më tepër.

Tani, le të shohim se si të bëjmë një faqe rezervimesh hoteli.

6. Shtimi i hoteleve në faqen tuaj të internetit

Tani, unë do t’ju tregoj se si të shtoni hotele në faqen tuaj.

Por para se të fillojmë, sigurohuni që ndërtuesi i faqeve WPbakery i cili vjen me temën Soho WordPress është në dispozicion në të dy faqet, postimet, akomodimet dhe seksionet e dëshmisë.

Sepse, si parazgjedhje, krijuesi i faqeve WPBakery aktivizohet vetëm në faqe.

Pra, nuk do të mund të redaktonit postimet, akomodimet dhe seksionet e dëshmisë duke përdorur ndërtuesin e faqeve WPBakery.

Për të mundësuar ndërtuesin e faqeve WPbakery në çdo seksion të përmbajtjes, shkoni te Ndërtuesi i faqeve WPBakery > Menaxheri i roleve.

Pastaj, zgjidhni post Llojet > me porosi dhe kontrolloni të gjitha opsionet, postimin, faqen, akomodimin dhe dëshminë.

aktivizoni ndërtuesin e faqeve në të gjitha faqet

Pasi të keni mbaruar, klikoni në Ruaj ndryshimet buton.

Le të shtojmë tani një dhomë në faqen tënde.

Sidoqoftë, ju tashmë keni instaluar përmbajtjen demo, kështu që nuk keni nevojë të ndërtoni secilën faqe me dorë.

Klikoni në çdo faqe të paravendosur dhe rregulloje duke përdorur ndërtuesin e faqeve WPBakery ashtu siç dëshironi.

Sidoqoftë, do t’ju tregoj gjithashtu procesin manual për shtimin e një dhome. Kështu që ju lehtë mund të rregulloni një faqe më vonë.

Hapi 1. Shkoni në Akomodim

Nga pulti juaj WordPress, shkoni te Faqja e akomodimit.

Në atë faqe, mund të gjesh disa dhoma të para-shtuara që vijnë me përmbajtjen demo të temës.

Për të shtuar një akomodim të ri, klikoni në Shto nje te ri buton.

Pastaj klikoni në Redaktori i backend-it opsion për të ndryshuar faqen me ndërtuesin e faqes WPBakery.

Shtoni akomodimin

Hapi 2. Shtoni një karusel me imazh

Në fillim, klikoni në Shtoni elementin butonin dhe zgjidhni Karuseli i imazhit.

Ju gjithashtu mund të përdorni opsionin e kërkimit për të gjetur një element.

Cilësimet e Carousel Image WPBakery

Nga cilësimet, mund të vendosni imazhe, madhësinë e rrëshqitësit, shpejtësinë e rrëshqitësit, autoplanin, etj.

Pasi të keni mbaruar, klikoni në Ruaj ndryshimet buton.

Hapi 3. Shtoni Titullin

Pastaj, klikoni në ikonën plus për të shtuar një element të ri.

Kërko për titull dhe redaktoni atë.

Në rastin tim, unë jam duke i dhënë emrin “Përshkrimi i dhomës“.

Ju mund të vendosni çdo emër në zgjedhjen tuaj.

Cilësimet e Titullit WPBakery

Tani klikoni në Ruaj ndryshimet.

Hapi 4. Shtoni Bllok tekstin

Në këtë zonë, shtoni një përshkrim të shkurtër të hotelit tuaj.

Cilësimet e Bllokut të Tekstit WPBakery

Hapi 5. Shtoni përmbajtjen e skedave

Në këtë pjesë, unë do t’ju tregoj se si të shtoni një përmbajtje skedash.

Ja si duket përmbajtja e skedave.

Skedat WPBakery

Kjo do t’ju japë një vështrim profesional në faqen tuaj dhe më e rëndësishmja, klientët mund të kontrollojnë me lehtësi pamjen e një dhome me vetëm një klik.

Së pari, shtoni një tabs element.

Në elementin e skedave, shtoni HTML e papërpunuar element.

tabs

Në këtë pjesë, ju duhet të vendosni kodin HTML për të treguar një tabelë si një foto më sipër.

Cilësimet e papërpunuara të WPBakery HTML

Këtu është kodi më poshtë që mund të përdorni.

Përshëndetje shpejtësi wifiMarrja e aeroportitTavolinë para 24 orësh
PishineShërbimi i shoferitBanjë e sigurt
Shtrati i madhësisë së mbretitShërbimi në dhomëRuajtja e bagazhit
Makinë kafejeminibarDhoma e sigurt

Ju gjithashtu mund të shtoni ose hiqni çdo mundësi.

Sidoqoftë, për të shtuar një ikonë, duhet të përdorni ikonë të mrekullueshme të fontit.

Ju mund të gjeni më shumë ikona të mrekullueshme të fontit këtu, https://fontawesome.com/ dhe https://codesprogram.com/icons.

Për shembull, unë dua të shtoj ikonën Apple Pay, kështu që kodi që duhet të vendos është:

Mos harroni ta kurseni atë.

Hapi 6. Shtoni një Galeri Imazhesh

Pas kësaj shtoni një galeri me imazhe për të treguar dhomat e hotelit tuaj.

Mund të shtoni imazhe të shumta. Sidoqoftë, unë ju rekomandoj të përdorni imazhe me dimensione të njëjta.

Cilësimet e Galerisë së Imazheve WPBakery

 • Titulli i widget – Galeria e Imazheve
 • Lloji i galerisë – Rrjet imazhi
 • Madhësia e figurës – E mesme

Pasi të keni mbaruar, klikoni në Ruaj ndryshimet buton.

Hapi 7. Shtoni një seksion të pyetjeve të bëra më shpesh (FAQ)

Në fund të faqes, mund të shtoni një seksion të pyetjeve (FAQ) të bëra shpesh.

Kjo është në thelb pyetje të zakonshme që shpesh bëjnë klientët.

Shtoni një element FAQ dhe shkruani një pyetje, si dhe përgjigje.

Cilësimet e pyetjeve të WPBakery

Mund të shtoni FAQ të shumta.

Pasi të keni mbaruar, klikoni në Ruaj ndryshimet.

7. Shtoni një Portë Pagesash

Si parazgjedhje, mund të aktivizoni katër porta të ndryshme pagese:

 • Paguajeni mbërritjes
 • transferte bankare
 • PayPal
 • shirit

Për të mundësuar një portë pagese, shkoni te Rezervimi i hotelit > Cilësimet > Portat e Pagesave.

Porta e Pagesave të Tema në Soho

Pasi të keni mbaruar, mos harroni ruaj cilësimet.

8. Përshtatni faqen tuaj

Këtu vjen pjesa më e rëndësishme.

Nga opsioni Customize, ju mund të ndryshoni pamjen e faqes tuaj, të tilla si titulli, përshkrimi, shkronjat, ngjyrat, logoja, widget, header, footer, dhe shumë të tjera.

Nga pulti juaj WordPress, shkoni te shfaqje > Customize dhe ndryshoni cilësimet sipas nevojave tuaja.

Soho Hotel Rregulloje Temën

Pasi të keni bërë ndryshimet e nevojshme, klikoni në publikoj buton.

Ç’pritet më tej?

Tani keni mbaruar krijimin e një uebfaqe për prenotim hotelesh.

Por prit…

Para se të filloni të pranoni urdhërat e prenotimit, ka shumë gjëra që ju duhet të ndryshoni, për shembull, logoja dhe favicon, faqja e përhershme, faqet e internetit, imazhet e produkteve, shtimi i portës së pagesës, etj..

i parë, drejtohuni tek Faqja e dokumentacionit të temës Soho. Ky dokumentacion shpjegon se si të vendosni sistemin e temave dhe prenotimeve.

i dytë, ketu kam renditur gjërat më të rëndësishme për të bërë pas instalimit të WordPress. (Kjo rekomandohet shumë).

tjetër, ju duhet të instaloni një shtojcë sigurie për faqen tuaj të WordPress në mënyrë që të mbroni faqen tuaj nga hakerat.

Por, më e rëndësishmja, ju duhet të përdorni një plugin rezervë për faqen tuaj në WordPress.

Sepse nëse ballafaqoheni me ndonjë problem me faqen tuaj ose prishen, mund ta ruani faqen tuaj nga rezerva. Rekomandohet shumë.

E fundit por jo më pak, ju duhet të kaloni nëpër të gjitha opsionet dhe të kontrolloni se çfarë bën çfarë bën.

Ju gjithashtu mund të vizitoni uebfaqe të tjera për prenotim hotelesh si Booking.com, Expedia.com, Airbnb.com, etj për ide apo edhe ju mund të zbatoni modelin dhe proceset e tyre.

Edhe nje gje.

Ndërsa jeni duke përdorur temën e rezervimit të hotelit Soho WordPress, mund të keni në mend pyetje mbështetjeje ose dëshironi të rregulloni temën tuaj me ndihmën e kodit.

Në atë rast, duhet të drejtoheni te ekipi mbështetës i ofruesit të temës.

Këtu janë disa mënyra se si mund të kontaktoni ekipin mbështetës.

Kjo eshte. Kështu mund të ndërtoni një uebfaqe për prenotim hotelesh.

Pyetjet e bëra më shpesh (Si të krijoni një faqe interneti për prenotim hotelesh):-

Si të krijoni një uebfaqe për prenotim hotelesh si Booking.com?

Ndërtimi i një uebsajti për prenotim hotelesh si Booking.com është shumë i lehtë. Në këtë artikull, unë kam krijuar një mësim hap pas hapi për këtë.

Cila është kostoja për të krijuar një uebfaqe të rezervimit të hotelit?

Kostoja për të filluar një uebfaqe të rezervimit të hotelit është rreth $ 100 $ 150.

A keni nevojë të punësoni zhvillues për ndërtimin e uebfaqes tuaj të prenotimit të Hotelit?

Jo. Kostoja e vlerësuar për punësimin e zhvilluesve është rreth $ 20,000 – $ 80,000.
Por, nëse ndërtoni faqen e internetit të prenotimit të hotelit, kostoja do të jetë 100 – 150 $ në total.

Farë ju nevojitet për të bërë një uebfaqe të rezervimit të hotelit?

Për të bërë një uebfaqe të rezervimit të hotelit, ju duhet një domain, web hosting, një SSL dhe një temë.

Në këtë tutorial, unë kam ndarë si mund të ndërtoni një faqe në internet të rezervimit të hotelit si Booking.com.

Nëse e shihni të dobishëm këtë udhëzues, mos harroni ta ndani atë me miqtë tuaj.

Për më shumë përmbajtje të mahnitshme si kjo, pajtohuni në buletinin tonë të postës elektronike më poshtë.

Ju mund gjithashtu të pëlqeni këtë artikull, 

Si të krijoni një sit eCommerce si Amazon (Udhëzimi hap pas hapi)

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map