WordPress’te HTTP HTTPS’ye Yeniden Yönlendirme

04.06.2020
NASIL 'WordPress’te HTTP HTTPS’ye Yeniden Yönlendirme
0 5 мин.

Önceki yazımızda, ücretsiz SSL sertifikasının WordPress’e nasıl düzgün şekilde yükleneceğini tartıştım. Sitenize SSL yükledikten sonra, siteniz SSL / HTTPS ile değerlendirilebilir. Siteniz yalnızca bir kullanıcı sitenizi HTTPS ile açtığında HTTPS ile açılır. Çoğu durumda, yalnızca site adınızı (example.com) yazarsanız, HTTPS / SSL ile açılmaz ve “Bağlantı güvenli değildir” ifadesini gösterir. Bu nedenle, HTTPS’yi zorlamanız veya HTTP’yi HTTPS’ye yönlendirmeniz gerekir, böylece tüm ziyaretçilere güvenli HTTPS bağlantısı üzerinden erişilebilir.


Son zamanlarda siteme bir SSL sertifikası yükledim. Site, SSL / HTTPS ile yalnızca tam adresi yazdığımda açılır, yani: “https://www.example.com”. Şöyle görünüyor:

SSL Sitesi güvenli

Ancak yalnızca site adını yazdığımda, yani: “example.com”, SSL veya HTTPS bağlantısıyla açılmıyor ve bana “Bağlantı güvenli değil” gösteriyor

SSL Sitesi güvenli değil

Bu nedenle, .htaccess dosyama bir HTTPS yönlendirme kodu ekledim, sonra siteye yalnızca HTTPS bağlantısıyla erişilebilir. Şimdi yalnızca site adını yazdığımda, güvenli HTTPS bağlantısıyla otomatik olarak açılıyor. Bu yazıda size, WordPress’te HTTPS’yi Zorla veya HTTP’yi HTTPS’ye Yeniden Yönlendirmeyi göstereceğim.

WordPress’te HTTP HTTPS’ye Yeniden Yönlendirme

Sitenizde HTTPS’yi zorlayabileceğiniz birkaç yöntem vardır. Web barındırma cPanel veya .htaccess kullanarak yapabilirsiniz. Bu yazıda bot yöntemini gösterdim.

1. cPanel’den HTTPS Zorlama?

Bazı web hosting sağlayıcıları doğrudan cPanel HTTPS zorlamak için izin verir. Bu durumda, herhangi bir kodu manuel olarak düzenlemeniz gerekmez. SiteGround WordPress hosting kullanıyorum ve cPanel’lerinde “HTTPS’yi zorla” seçeneği sunuyorlar. 

SiteGround kullanıyorsanız, HTTPS’yi tek bir tıklamayla zorlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, önce cPanel hesabınıza giriş yapın ve Güvenlik bölümüne gidin ve Şifreleyelim’i tıklayın.

SiteGround LE

Oradan etkin sertifikalarınızın bir listesini görebilirsiniz. Ancak SSL sertifikasını doğru bir şekilde yüklediğinizden emin olun, aksi takdirde çalışmaz.

Orada iki seçenek göreceksiniz – HTTPS Zorlama ve Dış Bağlantıları Yeniden Yazma.

“HTTPS Zorlama” yı etkinleştirerek, tüm sitenizi şifreli bir HTTPS bağlantısı açmaya zorlar. Bu şekilde web siteniz her zaman HTTPS ile açılır. Ancak, .htaccess dosyanıza herhangi bir yönlendirme kodu eklemediğinizden emin olun.

Diğer seçenek, tüm harici bağlantılarınızı HTTPS bağlantısı üzerinden açan “Harici Bağlantıları Yeniden Yazma” dır. Ancak tamamen isteğe bağlıdır. Sitenizde “Karışık İçerik” uyarısı görünüyorsa veya HTTPS bağlantısı üzerinden yüklenmeyecekse bu seçeneği etkinleştirmeyin.

Yalnızca “HTTPS Zorlama” seçeneğini etkinleştirmenizi öneririz.

SiteGround Force HTTPS

HTTPS Zorlama seçeneğini etkinleştirdikten sonra, siteniz her zaman SSL / HTTPS bağlantısıyla açılır.

2. .htaccess Kullanarak HTTP’yi HTTPS’ye Yeniden Yönlendirme

Web barındırıcınız HTTPS’yi zorla seçeneği sunmuyorsa, HTTP’yi .htaccess dosyasından HTTPS’ye manuel olarak yönlendirebilirsiniz. Aynı zamanda kolay bir yöntemdir ve birkaç dakika sürer. Ancak, .htacces dosyasına başka bir yönlendirme kodu eklemediğinizden emin olun.

HTTPS’yi .htaccess’ten zorlamak için, önce cPanel hesabınıza giriş yapın. Ardından sitenizin kök klasörüne gidin. Orada “.htaccess” adlı bir dosya görebilirsiniz, şimdi düzenle üzerine tıklayın ve aşağıdaki kodu girin.

a) Tüm ziyaretçileri HTTPS / SSL’ye yönlendirmek

Motor Açık
RewriteCond% {HTTPS} kapalı
RewriteRule ^ (. *) $ Https: //% {HTTP_HOST}% {REQUEST_URI} [L, R = 301]

b) HTTPS / SSL’yi belirli bir klasörde zorlamak istiyorsanız

Motor Açık
RewriteCond% {SERVER_PORT} 80
% {REQUEST_URI} klasörünüzü RewriteCond
RewriteRule ^ (. *) $ Https://www.alanadiniz.com/alanadiniz/$1 [R, L]

* Değiştirdiğinizden emin olun www.yourdomain.com gerçek alan adınızla.

c) Tek sayfalık bir HTTP’yi HTTPS’ye yönlendirmek istiyorsanız

Motor Açık
RewriteCond% {HTTPS} kapalı
RewriteRule ^ secureform \ .html $ https://www.alanadiniz.com/samplepage [L, R = 301]

* Değiştirdiğinizden emin olun www.yourdomain.com/samplepage gerçek sayfa URL’nizle.

3. Nginx’te HTTP’yi HTTPS’ye Yönlendirme

Web sunucunuz Nginx çalıştırıyorsa, Nginx yapılandırma dosyanıza aşağıdaki kodu ekleyerek tüm HTTP trafiğini HTTPS’ye kolayca yeniden yönlendirebilirsiniz. “/Etc/nginx/nginx.conf” adresine gidin ve aşağıdaki bölümü ekleyin:

sunucu {
dinle 80;
sunucu_adı domain.com www.etkialanı.com;
dönüş 301 https: //etkialanı.com$request_uri;
}

Kaydet’e tıklayın ve işiniz bitti.

Umarım bu eğitim HTTP’yi HTTPS’ye düzgün bir şekilde yönlendirmeye yardımcı olmuştur. Bir hata alıyorsanız veya herhangi bir adımda takılı kalıyorsanız, lütfen yorum bölümünde bize bildirin. Şunlar da mevcuttur: Facebook, heyecan, Google+.

İlgili Makaleler,

 • WordPress Siteniz için Ücretsiz SSL Nasıl Edilir
 • WordFress Blogunuza CloudFlare CDN Kurulumu
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector