12 shtojcat më të mira të sigurisë për WordPress për të siguruar faqen tuaj të internetit

WordPress është Sistemi më i popullarizuar i Menaxhimit të Përmbajtjes (CMS) dhe tani ai fuqizon mbi 30% të faqeve të internetit në botë. Ndërsa ajo po rritet me shpejtësi, hakerat kryesisht synojnë faqet e internetit të WordPress. Si pronar i faqes, nuk doni që hakerat të shkatërrojnë faqen tuaj të internetit. Asnjë uebfaqe nuk është 100% i sigurt, por gjithmonë mund të forconi sigurinë e faqes tuaj, për shembull, mund të ndiqni udhëzimet e sigurisë së WordPress dhe të përdorni shtojcat e sigurisë WordPress për të monitoruar ato që po ndodhin në faqen tuaj.


WordPress në vetvete është një platformë e sigurt dhe zhvilluesit vazhdimisht shtyjnë azhurnime për rritjen e sigurisë së tij dhe shtimin e veçorive shtesë. Por instalimi i shtojcave ose temave të palëve të treta e bëjnë WordPress të prekshëm. Sipas Wordfence, mënyra më e zakonshme që hakerat fitojnë qasje të paautorizuar në një faqe WordPress është përmes shtojcave.

2 (1)

Burimi i figurës: WordFence

Nëse hakerat në një farë mënyre fitojnë qasje në faqen tuaj të internetit, ata lehtë mund të shikojnë skedarët tuaj të internetit, bazën e të dhënave dhe mund të shkatërrojnë mijëra të tjerë në internet në serverin në internet. Disa ditë mbrapa, Securi zbuloi malware SoakSoak i cili kompromentoi mbi 100,000 faqe në internet WordPress duke shfrytëzuar dobësinë në një shtojcë. Sapo të hakohet një faqe në internet, hakerët zakonisht lënë gjurmët e tyre në mënyrë që të mund të ri-hyjnë në faqen tuaj të internetit e cila është e pamundur të zbulohet.

Për fat të mirë, ekzistojnë lloje të ndryshme plugins të sigurisë WordPress të cilat mund t’ju ndihmojnë të zbuloni dhe eliminoni të gjithë prekjet e prekshme në faqen tuaj të WordPress. Jo vetëm kaq, ato shtojcë sigurie gjithashtu mund të mbrojnë faqen tuaj të WordPress nga hakerat, të kontrollojnë për malware në faqen tuaj të internetit, të ndalojnë sulmin me forcë brutale, të shikojnë sjelljet e shikuesve të faqes tuaj në kohë reale, të bllokojnë adresat IP të spammy, dhe shumë më tepër. 

Në këtë artikull, ne do të diskutojmë 12 shtojcat më të mira të sigurisë WordPress që do t’ju ndihmojnë të mbroni faqen tuaj të internetit nga hakerat.

12 shtojcat më të mira të sigurisë në WordPress

Ka shumë shërbime dhe shtesa të sigurisë WordPress në dispozicion por ne zgjedhim ato më të mirat. Këto shtojca sigurie ofrojnë një gamë të gjerë karakteristikash që do ta mbajnë faqen tuaj të WordPress të sigurt nga hakerat.

Disa prej shtojcave të sigurisë janë falas dhe disa janë paguar. Shtojcat me versionin falas vijnë me karakteristika shumë të kufizuara dhe për të përdorur funksionalitetin e tyre të plotë, duhet të përmirësoni në versionin e paguar. Do të duhen disa dollarë për tu rinovuar, por ju e dini se siguria është gjëja më e rëndësishme e një faqe në internet. Nëse jeni vërtet serioz në lidhje me blogun tuaj dhe biznesin në internet, duhet të përdorni ndonjë prej këtyre shtojcave të sigurisë sot.

1. Siguria e Securit

Securi është një nga shtojcat më të mira të sigurisë në dispozicion për WordPress. Kjo shtojcë ofron një llojllojshmëri të karakteristikave të sigurisë të cilat do t’ju ndihmojnë të parandaloni dëmtimin e malware në faqen tuaj të internetit, të tilla si: auditimin e veprimtarisë së sigurisë, monitorimin e integritetit të skedarëve, monitorimin e listës së zezë, veprimet e sigurisë pas hackimit dhe shumë më tepër.

Securi

A është hackuar faqja juaj? Mos u shqetëso Securi është atje për ju. Ata do të pastrojnë uebfaqen tuaj të hakuar dhe do të rivendosin faqen tuaj në vetëm disa orë. Nëse faqja juaj është renditur në listën e zezë nga Google ose ndonjë kompani antivirus, Securi do t’ju ndihmojë të hiqni paralajmërimet e listës së zezë. Mjeti i fuqishëm i tyre për zbulimin e malware do të heqë të gjitha injeksionet me qëllim të keq të kodit në faqen tuaj të internetit gjithashtu.

Karakteristikat më të mira të Securi:

 • Securi heq malware të faqes në internet dhe parandalon hacks e ardhshme të internetit
 • Nëse faqja juaj është renditur në Google, Securi do t’ju ndihmojë të hiqni paralajmërimin e listës së zezë
 • Do të ndalojë sulmin brutal të forcës dhe sulmin DDoS në faqen tuaj
 • Kur sistemi i tyre zbulon një mjet keqdashës bot ose hacker duke provuar të sulmojë faqen tuaj, ai i bllokon ato automatikisht
 • Do të merrni një njoftim të menjëhershëm me email nëse Securi zbulon diçka të gabuar në faqen tuaj të internetit
 • Nëse faqja juaj është shumë e lartë, Securi do t’ju ndihmojë të rimarrni faqen tuaj
 • Securi ofron certifikatë falas SSL për t’u siguruar që të gjitha të dhënat e ndjeshme janë të sigurta
 • Me mjetet e tyre të Sigurisë, ato gjithashtu ofrojnë performancë të lartë CDN shërbim
 • Mbështetja e tyre për klientët është në dispozicion 24 7 përmes bisedës, telefonit dhe emailit live

2. Sigurimi iTheme

iTheme Security më parë i njohur si Better WP Security është një tjetër plugin i shkëlqyeshëm i sigurisë WordPress. Shtojca e sigurisë iTheme siguron 30+ veçori sigurie për të mbrojtur faqen tuaj WordPress nga sulmet me qëllim të keq. Duke përdorur shtojcën e sigurisë iTheme, mund të shtoni përpjekje për hyrje në WordPress, kështu që nëse dikush përpiqet të regjistrohet duke e provuar fjalëkalimin tuaj, ato do të bllokohen automatikisht. Shtë një shembull i mirë për të parandaluar sulmet brutale të forcës.

Shtojcë sigurie iTheme

Nëse dikush në gjendje të hyjë në faqen tuaj dhe përpiqet të modifikojë ose fshijë ndonjë skedar, kjo shtojcë do t’ju njoftojë menjëherë përmes një emaili se diçka ka ndryshuar në faqen tuaj. Ndonjëherë botët e këqij kontrollojnë faqen tonë për dobësitë dhe krijojnë tonelata 404 faqe gabimi që është e keqe për SEO-në e faqes tuaj, shtojca e sigurisë iTheme do të bllokojë automatikisht ato adresa IP të spammy.

plugin i sigurisë iTheme forcon përdoruesit e WordPress që të përdorin një fjalëkalim të fortë. Ju mund të ndryshoni URL-në e paracaktuar të hyrjes në WordPress, në mënyrë që sulmet të mos dinë se ku të shikojnë. Përveç kësaj, ju mund të merrni kopje rezervë të faqes tuaj duke përdorur iTheme Security.

Kjo shtojcë është freemium dhe mund ta shkarkoni nga drejtoria e shtojcave WordPress.org. Ju mund të merrni iTheme Security Pro nëse doni të përdorni të gjitha tiparet thelbësore të sigurisë që janë të nevojshme për faqen tuaj. Shtojca shtesë e versionit Pro kushton 80 dollarë për 2 faqe dhe do të ishte një investim i shkëlqyeshëm për rritjen e sigurisë së faqes tuaj.

Karakteristikat më të mira të sigurisë iTheme:

 • Siguria iTheme monitoron uebsajtin tuaj për malware çdo ditë
 • Ju mund të shtoni Google reCaptcha në hyrjen tuaj, faqen e regjistrimit për të mbrojtur faqen tuaj nga spammers
 • Ju mund të ngurtësoni faqen tuaj të hyrjes duke shtuar sistemin e vërtetimit me dy faktorë
 • Ju mund të gjurmoni kur përdoruesit të redaktojnë përmbajtjen, të regjistroheni dhe të dilni
 • Siguria iTheme parandalon sulmin brutal të forcës duke ndaluar përdoruesit me shumë përpjekje të dështuara të hyrjes
 • Zbato të gjitha llogaritë e përdoruesve për të shtuar një fjalëkalim të fortë
 • Ju mund të përdorni të ndizni “mënyrën larg” që do të thotë brenda një kohe të caktuar, përdoruesit nuk do të jenë në gjendje të hyjnë në faqen tuaj
 • Ai heq informacionin për header RSD dhe riemëron llogarinë “admin”
 • edhe me shume…

3. Siguria e Malcare

MalCare është një Zgjidhje e plotë e Sigurisë së WordPress që mori më shumë se 2 vjet për të ndërtuar. Ajo u zhvillua pasi analizoi më shumë se 240,000 faqe në internet WordPress dhe e përdor këtë inteligjencë kolektive për të mbrojtur një faqe WordPress nga malware, hakerat dhe pjesa tjetër. Pjesa më e mirë – është e ndërtuar në teknologjinë AI që gjithnjë mëson dhe përmirësohet.

Malcare

MalCare vjen me një gamë karakteristikash, të cilat tregojnë se ishte krijuar për të qenë një zgjidhje gjithëpërfshirëse e sigurisë. Dy tiparet më të rëndësishme janë Skaneri dhe Pastruesi. Skaneri i automatizuar i MalCare zbulon malware më të komplikuar dhe nën radar. Ajo përdori mbi 100 sinjale për të siguruar që asnjë malware të mos anashkalojë orën e saj. Pastruesi heq malware menjëherë pasi të jenë identifikuar.

Karakteristikat më të mira të sigurisë së kujdesit ndaj fëmijëve:

 • Një Skanues i fuqishëm që zbulon malware të ri dhe komplekse.
 • Një pastrues i lehtë për t’u përdorur që asgjëson të gjitha gjurmët e malware.
 • Një Firewall që ndalon adresat e IP të këqija dhe parandalon përpjekjet me qëllim të keq të identifikimit të bëra nga bots.
 • Menaxhoni përdoruesit dhe azhurnoni shtojcat, temat, WordPress Core të disa faqeve të internetit nga një pult i vetëm.
 • Etiketimi i bardhëMalCare ju lejon të shfaqni shërbimin tonë nën markën tuaj të shkëlqyeshme. Raportimi i Klientit ndihmon në gjenerimin e raporteve të detajuara të sigurisë.
 • Dhe Rikthim të rregullt (mundësuar nga BlogVault) ju ofron qasje deri në 365 ditë rezervë.

4. SecuPress

SecuPress është ngritur rishtazi plugin e sigurisë WordPress që ka mbi 10,000 instalime aktive dhe vazhdon të rritet. Ashtu si shtojcat e tjera të sigurisë WordPress, ajo ka një mori karakteristikash të dobishme. Kjo shtojcë vjen me një UI të pastër dhe të bukur që ju tregon të gjitha llojet e detajeve të sigurisë.

SecuPress

SecuPress është një plugin sigurie freemium për WordPress dhe plugin-i me versionin falas përfshin Mbrojtjen e çelësave të sigurisë, IP të bllokuar, Ndryshimin e Paraqitjes së Bazës së të Dhënave të të Dhënave, Basic Firewall, Anti Brute Force Login etj. Nëse nuk keni kohë për të ekzekutuar skanime javore, mund të caktoni skanimin me SecuPress Pro.

Duke përdorur SecuPress ju mund të ekzekutoni një kontroll të sigurisë në faqen tuaj WordPress dhe shtojca mund të rregullojë problemet për ju. Kontrollon pothuajse të gjitha llojet e pikave të sigurisë dhe ju pyet se çfarë veprimi duhet të ndërmerrni. Ajo gjithashtu shton vërtetimin me dy faktorë në faqen tuaj të hyrjes. Ajo zbulon temat dhe shtojcat tuaja të instaluara të WordPress që janë të ndjeshme ose përfshijnë kodin me qëllim të keq. Nëse gjen ndonjë qëllim të keq, do t’ju dërgojë një njoftim me email.

Karakteristikat më të mira të shtojcës së sigurisë SecuPress:

 • SecuPress skanon faqen tuaj në mënyrë të rregullt
 • Ka Firewall të fuqishëm që ndalon të gjitha llojet e kërkesave hyrëse
 • Ai mbron çelësat tuaj të sigurisë dhe bllokon bots të këqija
 • Ajo zbulon temat dhe shtojcat e WordPress-it tuaj për kodin me qëllim të keq
 • Ju mund të krijoni kontrollin tuaj të sigurisë dhe të rregulloni ato çështje që janë të rëndësishme
 • Mund të shtoni 2FA në faqen tuaj të hyrjes
 • Kjo shtojcë ju lejon të kopjoni bazën e të dhënave dhe skedarët tuaj dhe ju lejon t’i shkarkoni
 • Mund të planifikoni skanimin dhe kopjimin e Malware

5. Siguria e fjalëve

Wordfence është shtojca më e popullarizuar e sigurisë WordPress. Ka mbi 2+ milion instalime aktive dhe shtojcë më të vlerësuarat. Ashtu si shtojcat e tjera të sigurisë WordPress, Wordfence shton firewall të aplikacionit në internet i cili zbulon dhe bllokon trafikun me qëllim të keq. Mjeti i tyre i fuqishëm i skanuesit të malware kontrollon skedarët thelbësorë të faqes tuaj, skedarët dhe skedarët e shtojcave dhe nëse zbulon ndonjë kod me qëllim të keq në anën tuaj, menjëherë ju dërgon një njoftim me email.

Plugin e Sigurisë së Fjalës

Me Wordfence, ju mund të monitoroni trafikun e drejtpërdrejtë të faqes tuaj, përpjekjet e hakut duke përfshirë origjinën e tyre, adresën IP, çfarë dhe sa kohë ata kalojnë në faqen tuaj, etj. Versioni i tyre i lirë plugin Wordfence vjen me spam koment filmit tipar si Akismet ka. Ai gjithashtu mbron faqen tuaj nga sulmet brutale të forcës duke kufizuar përpjekjet e hyrjes.

Wordfence është një plugin freemium. Me plugin version falas, do të merrni firewall të aplikacionit në internet, skanues të malware, shikoni përpjekje të bllokuara për ndërhyrje dhe disa veçori të tjera. Shtojca e versionit premium do të kushtojë 8.25 dollarë në muaj dhe do të merrni karakteristika më të fuqishme të sigurisë si ushqimi i mbrojtjes së fillesave në kohë reale, bllokimi i vendit, vërtetimi me dy faktorë etj..

Karakteristikat më të mira të sigurisë së Wordfence:

 • Zjarri i tyre i aplikacionit në internet bllokon trafikun me qëllim të keq
 • Ju mund të shihni azhurnimet e nënshkrimit të malware në kohë reale nga burimi i mbrojtjes së fillesave
 • Nëse dikush ka bërë ndonjë ndryshim në faqen tuaj, Wordfence kontrollon të gjitha skedarët duke përfshirë shtojcat dhe temat me versionin origjinal dhe t’ju njoftojë me email
 • Monitoron faqen tuaj çdo ditë për çështje të njohura të sigurisë dhe ju dërgon një alarm nëse diçka e dyshimtë
 • Ju mund të kontrolloni nëse faqja juaj është renditur në listën e zezë për veprimtari dashakeqe
 • Nëse ndonjë Spam i mbledhjes së IP site, mund të merrni informacione të hollësishme për IP dhe të ndaloni adresën IP

Provoni plugin sigurinë e Wordfence

6. Të gjitha në një siguri WP & firewall

Të gjitha në një siguri WP është një tjetër shtojcë e shkëlqyeshme për sigurinë e WordPress dhe është plotësisht falas. Edhe pse është 100% falas, por ofron shumë karakteristika të përparuara të sigurisë. Të gjithë In One plugin Security përdor një sistem të klasifikimit të pikave të sigurisë dhe ju njofton se cili funksion i sigurisë duhet të ndizni. Zjarri i tyre i sigurisë kategorizohet në 3 nivele dhe mund të aplikoni cilindo nga këto rregulla të firewall-it bazuar në nevojat tuaja. 

Të gjitha në një Plugin të Sigurimit WP

Kjo shtojcë zbulon nëse një përdorues përdor emrin e përdoruesit “admin” të paracaktuar dhe ju ndihmon të ndryshoni në një vlerë që dëshironi. Ashtu si siguria iTheme, mjeti i tyre i forcës së fjalëkalimit ju lejon juve dhe përdoruesve tuaj të përdorni një fjalëkalim të fortë. Kur përdoruesit arrijnë një numër përpjekjesh të dështuara të hyrjes, kjo shtojcë bllokon menjëherë ato adresa IP dhe ju do të njoftoheni. Nga pulti juaj WordPress, mund të shihni një listë të përdoruesve të mbyllur në detaje. Nëse nuk dëshironi që përdoruesit tuaj të kyçen, mund t’i detyroni të dilni nga të gjithë përdoruesit. Ju madje mund të monitoroni aktivitetin e të gjithë përdoruesve tuaj.

Nëse një haker merr hyrje të paautorizuar në faqen tuaj WordPress dhe ndryshon diçka, mjeti i skanuesit të zbulimit të skedarëve do të paralajmërojë se një skedar është ndryshuar nga dikush. Atëherë mund të regjistroheni në faqen tuaj dhe të shihni se cilat ishin ndryshimet.

Karakteristikat më të mira të të gjitha në një siguri WP & firewall

 • Siguria dhe zjarri i tyre përdor shtresë sigurie me shumë nivele, kështu që ju mund të aplikoni çdo rregull rregullash të firewall-it pa prishur faqen tuaj
 • Kjo shtojcë zbulon nëse një përdorues përdor një emër përdoruesi dhe fjalëkalim shumë të zakonshëm, i cili është i thjeshtë për tu dhënë me mend
 • Karakteristika e tyre e mbylljes së hyrjes ndalon të gjitha adresat IP që po shkaktojnë sulme brutale të forcës
 • Shtoni captcha në faqen e hyrjes dhe harroni formën e fjalëkalimit
 • Ju mund të ndryshoni prefiksin e paracaktuar WP
 • Shton një mbrojtje shtesë të shtresës në kodin tuaj PHP duke pamundësuar opsionin e redaktimit të skedarëve nga pulti i WordPress
 • Nëse doni të mbroni përmbajtjen tuaj nga vjedhjet e përmbajtjes, lehtë mund të çaktivizoni klikimin e duhur të miut
 • edhe me shume…

Provoni të gjitha në një prizë sigurie

7. Autentifikuesi Google – Autentifikimi me dy faktorë

Duke përdorur vërtetimin me dy faktorë, ju po shtoni një shtresë shtesë mbrojtjeje për hyrjen tuaj të WordPress nga sulmuesit. Nëse shtojca juaj e sigurisë në WordPress nuk ofron vërtetimin e dy faktorëve, atëherë unë ju rekomandoj këtë shtojcë.

Nëse keni përdorur ndonjë shërbim tjetër Google që kërkon verifikim me dy hapa, atëherë tashmë e dini se si funksionon ky proces. Pas instalimit të shtojcës Google Authenticator WordPress, ju duhet ta vendosni atë dhe të zgjidhni çdo metodë autentifikimi me dy faktorë që dëshironi të përdorni. Pas kësaj, dilni nga pulti i administratorit tuaj të WordPress dhe nga hyrja tjetër, do t’ju kërkohet të përdorni aplikacionin celular të autentifikuesit Google për t’u regjistruar. 

Autentifikues Google

Versioni falas Shtojca autentifikuese e Google vjen me metoda të ndryshme autentifikimi si Google Authenticator, kodi QR, njoftim shtytës, shenjë e butë, pyetje sigurie, OTP mbi SMS etj. Mund të vendosni mundësi të shumta të hyrjes dhe mund të ridrejtoni përdoruesit pas regjistrimit.

Shtojca e versionit premium vjen me karakteristika më të dobishme dhe mund ta përdorni për multisite-in tuaj. Ju mund të zgjidhni metoda të ndryshme të vërtetimit për përdoruesit.

Karakteristikat më të mira të Autentifikuesit Google

 • Kjo shtojcë shton vërtetimin me dy faktorë gjatë hyrjes
 • Metodat e ndryshme të vërtetimit në dispozicion
 • Opsione të shumta të hyrjes në dispozicion
 • Mbështetur në shumë faqe
 • Ju mund të zgjidhni çdo metodë specifike të vërtetimit për përdoruesit
 • OTP përmes postës elektronike, OTP me SMS, verifikimi i postës elektronike në dispozicion

Provoni plugin autentikues të Google

8. BBQ: Bllokoni pyetjet e këqija

Blloko pyetjet e këqija është një shtojcë e shkëlqyeshme e sigurisë WordPress që mbron faqen tuaj nga kërkesat me qëllim të keq të URL-së. BBQ skanon trafikun në hyrje dhe bllokon automatikisht të gjitha kërkesat me qëllim të keq si eval (, base64_, dhe vargjet e tjera të kërkesave të gjata. 

Blloko kërkesat e këqija

Për dallim nga shtojcat e tjera të sigurisë WordPress, nuk kërkon ndonjë konfigurim tjetër. Kjo do të thotë që pas instalimit të kësaj shtojce, do të fillojë punën e vet. Kjo shtojcë është e disponueshme në versionin falas dhe premium. Shtojca e versionit të paguar jep siguri dhe kontroll më të mirë. përdorim BBQ pro version plugin, ju mund ta rregulloni plotësisht zjarrin tuaj të internetit, të çaktivizoni BBQ për përdoruesit e regjistruar, të vendosni kodin e statusit të vet, të shtoni / modifikoni me lehtësi çdo rregull, etj.. 

Shtojca shtesë e versionit Pro kushton vetëm 20 dollarë dhe përfshin të gjitha veçoritë dhe do të merrni azhurnime të jetës dhe mbështetje themelore.

Karakteristikat më të mira të pyetjeve të këqija të bllokuara

 • Ky shtojcë është i lehtë për t’u përdorur dhe nuk kërkon ndonjë konfigurim
 • Skanon të gjithë trafikun në hyrje dhe bllokon kërkesat e këqija
 • Gjithashtu bllokon sulmet e injektimit SQL
 • Përdor mbrojtje të përparuar të firewall-it prej 5G, 6G
 • Kombinohet me shtojcat e tjera të sigurisë WordPress

9. Blloku IP Geo

Ndërsa faqja juaj rritet, ka shumë mënyra se hakerat përpiqen të bien ndesh me faqen tuaj për të fituar qasje të paautorizuar në faqen tuaj të internetit. Hacker zakonisht përdor adresa të ndryshme IP për të kryer sulmin brutal të forcës dhe normalisht është vështirë të zbulohet. Kështu që vjen Blloku IP Geo Plugin WordPress.

Kjo shtojcë mbron faqen tuaj nga sulmi në formën e hyrjes së faqes tuaj, XML-RPC dhe zonën e administratorit. Ajo gjithashtu bllokon spam komentet, reklamat dhe spam pingbacks, sulm i rëndë nga qarqet e padëshiruara.

Blloku IP Geo

Nëse shesni produkte në internet në një zonë lokale dhe nuk dëshironi vizitorë të vendeve të tjera, atëherë mund të bllokoni vendet e tjera duke përdorur këtë shtojcë. Kjo shtojcë përdor funksionin “WordPress-Zero Day Exploit Prevention” që do të thotë nëse shtojca zbulon ndonjë qasje me qëllim të keq në faqen tuaj, ajo do t’i bllokojë ato edhe nga vendet e lejuara. Kjo shtojcë gjithashtu ka funksionalitet për të bllokuar disa lloje sulmesh siç janë CSRF, SQLi dhe gjithashtu zbulon nëse shtojca juaj përmban ndjeshmëri.

Karakteristikat më të mira të Bllokut IP Geo

 • Mbron formën tuaj të hyrjes dhe XML-RPC kundër sulmeve të forcave brutale
 • Ai përdor funksionin e Parandalimit të Shfrytëzimit të WordPress-Zero Day dhe mund të bllokojë çdo qasje me qëllim të keq edhe nga vendet e lejuara
 • Ju mund të bllokoni ndonjë vend të caktuar
 • Ajo bllokon gjithashtu bots të këqija dhe zvarritës

Provoni IP Geo Block Plugin

10. Fsheh WordPress-in tim

Faqja e hyrjes është një nga pjesët e rëndësishme të një faqe në internet pasi hakerat kryesisht e synojnë atë. Për të siguruar faqen tuaj të hyrjes, mund të fshehni URL-në e hyrjes së administratorit të WordPress në mënyrë që sulmuesit të mos jenë në gjendje të gjejnë se ku të kontrollojnë.

Fshih WordPress time është një shtojcë e mirë për sigurinë e WordPress që mbron faqen tuaj të internetit duke fshehur administratorin e WordPress dhe login e URL-ve kundër bots. Shtojca e versionit falas vjen me karakteristika shumë të kufizuara dhe nuk punon për multisite. Shtojca e versionit Pro kushton 23 dollarë dhe përfshin shumë më tepër veçori të sigurisë.

Fshih WordPress time

Duke përdorur këtë shtojcë, mund të ndryshoni emrin e pluginit dhe temës. Ju mund të krijoni një rrugë me porosi të WordPress-it tuaj përfshin, përmbajtje, ngarkime etj. Në këtë mënyrë hakerat nuk do të mund të zbulonin nëse po përdorni WordPress apo jo. Alsoshtë gjithashtu e pazbulueshme në temën WordPress dhe mjetin e kontrolluesve të shtojcave.

Karakteristikat më të mira të fshehjes së WP:

 • Ju mund të ndryshoni URL-të wp-admin dhe wp-login
 • Mund të ndryshoni rastësisht emrin e shtojcave dhe temave
 • Ju mund të krijoni rrugë me porosi të shtojcave, temave, ngarkimeve, kategorive tuaja të WordPress
 • Mund të fshehë klasat wp-image dhe wp-post
 • Disaktivizon skriptet e manifestimit WLW, Mbani qasjen API
 • Ajo parandalon faqen tuaj nga sulmet brutale të forcave, sulmet e injektimit SQL dhe skriptimet në terren

Provoni të fshehni WordPress PRO time

11. WPS fshehin hyrjen

Shumë haker kohor përdor faqen tonë të hyrjes për të realizuar sulmin brutal të forcave, ku ata provojnë kombinime të ndryshme të “emrit të përdoruesit” dhe “fjalëkalimit” për të fituar qasje në faqen tonë. Nëse fjalëkalimi juaj është i dobët dhe duke përdorur emrin e përdoruesit “admin” të paracaktuar, atëherë faqja juaj mund të hakohet lehtë. Para së gjithash, duhet të ndryshoni emrin e përdoruesit të paracaktuar të administratorit dhe të përdorni një fjalëkalim kompleks. Një mënyrë tjetër për të siguruar faqen tuaj të hyrjes është duke e fshehur atë. 

WPS fshehin hyrjen

Duke ndryshuar ose fshehur faqen tuaj të hyrjes në WordPress, sulmuesit nuk do të jenë në gjendje të gjejnë faqen tuaj të hyrjes. Adresa e paracaktuar e hyrjes në WordPress është “domain.com/wp-admin” dhe ju mund ta ndryshoni URL-në për çdo gjë që dëshironi, për shembull, “domain.com/my$$site6”. Por gjithmonë duhet të mbani mend URL-në e re të hyrjes në WordPress ose mund ta shkruani diku tjetër.

Karakteristikat më të mira të WPS fshehin hyrjen:

 • Mund ta ndryshoni me lehtësi URL-në e hyrjes në WordPress
 • Ajo ndalon faqen tuaj nga sulmet brutale të forcës

Shkarkoni WPS fshehin hyrjen

12. Titujt HTTP

Kreu HTTP

Në wordpress, ka disa tituj për të komunikuar me serverin dhe shfletuesin. Header u tregon serverëve se si të marrin raportin dhe të shfletojnë si të shfaqin raportin dhe të përgjigjen me të dhëna. Për shembull, ju keni një formë në internet dhe në fund, ju keni një buton të quajtur SUBMIT. Nëse funksionon me JavaScript dhe nëse etiketat javascript janë të pranishme në koka HTTP, atëherë me disa metoda hakerat mund të ndryshojnë veprimin e butonit.

Duke përdorur shtojcën HTTP HeadPro WordPress, mund të kontrolloni të gjitha headerat HTTP të kthyera nga blogu ose faqja juaj në internet. Kjo shtojcë është plotësisht e lirë dhe ju mund të rregulloni mënyrën si dëshironi.

Shkarkoni plugin Headers HTTP

përfundim

Shtojcat e sigurisë janë thelbësore kur bëhet fjalë për sigurinë e WordPress. Duke përdorur një shtojcë sigurie WordPress, ajo monitoron faqen tonë gjatë gjithë kohës dhe zbulon nëse diçka e gabuar në faqen tonë. Ai gjithashtu parandalon sulmet më të zakonshme të tilla si sulmet brutale të forcës, sulmet DDoS, sulmet XML-RPC, etj. Ne nuk e dimë se cila shtojcë ose temë përmban prekshme dhe normalisht nuk mund t’i zbulojmë. Por një shtojcë sigurie mund ta zbulojë lehtësisht atë dhe ju lejon të dini përmes një njoftimi me email.

Për më tepër, nëse po drejtoni një blog me shumë autorë ose faqe biznesi, ku autorët ose redaktorët kanë privilegjin të botojnë, modifikojnë ose fshijnë artikuj. Ju nuk mund ta kuptoni nëse një përdorues po përpiqet të këpusë faqen tuaj ose cili është aktiviteti i tyre. Por një plugin i mirë i sigurisë WordPress mund të monitorojë me lehtësi gjithçka që po ndodh në faqen tuaj.

Në këtë artikull, kemi diskutuar 12 shtojcat më të mira të sigurisë WordPress që mund të ndihmojnë për të siguruar faqen tuaj. Ju nuk keni nevojë të përdorni të gjitha shtojcat. Por mund të provoni ndonjërën prej tyre dhe nëse dëshironi, ngjiteni me plugin. Do të jetë më mirë nëse kaloni në shtojcën e versionit premium sepse ato ofrojnë më shumë veçori të sigurisë dhe mbështetje.

Duke përdorur WordPress? Cilat shtojcat e sigurisë WordPress po përdorni? Më ka munguar një plugin për të përmendur? Na tregoni në seksionin e komenteve. Nëse e shihni të dobishëm këtë artikull, ndajeni atë me miqtë tuaj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map