7 Shtojcat më të mira për ngarkim me WordPress për të bërë faqen tuaj më të shpejtë- WPMyWeb

Nuk ka dyshim se Imazhet tërheqin vizitorët të qëndrojnë më gjatë dhe të shfletojnë më shumë faqe. Por, të kesh shumë imazhe në një faqe rrit ndjeshëm kohën e ngarkesës së faqeve. Kjo gjithashtu mund të ndikojë në SEO tuaj dhe faktorin e renditjes. Kështu duke shtuar Shtojcë me Lazy Loading mund ta zgjidhin këtë problem nëse jeni duke përdorur WordPress.


Isfarë është ngarkesa dembel dhe si ju ndihmon?

Lazy Load është një teknikë, ngarkon imazhet të cilat janë mbi fishuar. Kjo do të thotë që imazhet ngarkohen pasi ato shikohen nga përdoruesit duke lëvizur. Për shembull, nëse faqja juaj përmban 10 imazhe, kjo zakonisht kërkon shumë kohë për t’u ngarkuar. Pra, plugin Lazy Loading do të ngarkojë ato imazhe të cilat janë të dukshme për përdoruesit. Në këtë mënyrë ju mund të rritni shpejtësinë e faqes suaj dhe të kurseni brez.

Nëse doni ta bëni ngarkesën e faqes tuaj më të shpejtë, atëherë Loading Lazy rekomandohet shumë. Pra, në këtë artikull, kemi renditur 7 Pluginat më të mirë të ngarkesave me WordPress që janë të lira dhe të lehta për t’u përdorur.

7 Shtojcat më të mira të WordPress Loading Lazy për WordPress

# 1 BJ Load Lazy

BJ ngarkesë me përtaci

BJ Lazy Load është një nga shtojcat më të mira Lazy Loading për WordPress. Kjo shtojcë ngarkon përmbajtjen ndërsa bëhet e dukshme për dritaren e shfletuesit kur vizitori lëviz në faqe.

Ju mund ta aplikoni atë në përmbajtjen e faqes tuaj, imazhet, postat e miniaturave, Gravatars etj. Përveç kësaj, ajo gjithashtu funksionon me pajisje provash dhe iframes. Në këtë mënyrë ajo e bën ngarkesën e faqes tuaj më të shpejtë dhe kursen gjerësinë e bandës.

Vendosja e kësaj shtojce është shumë e lehtë. Thjesht duhet të aktivizoni dhe aktivizoni ato opsione nga Opsionet e ngarkesave dembelë të BJ. Nuk përdor biblioteka të jashtme të JS dhe degradon në mënyrë të këndshme për jo-js.

Karakteristikat kryesore:

 • Aplikoni tek përmbajtja.
 • Ngarkesë dembel imagesvideo të ngulitura.
 • Bëni kërkesë për të postuar fotografi.
 • Aplikoni në Gravatars.
 • Iframes me ngarkesë dembelë.
 • Kombinohet me shtojcën RICG Responsive Images.
 • 100% Falas.

# 2 a3 Load Lazy

a3 Ngarkesa me Lazëa3 Barazimi i Lazit rekomandohet shumë Shtojcë e ngarkimit dembel të WordPress. a3 Lazy Load është plotësisht funksional dhe i avancuar që mbështet të gjitha llojet e elementeve. Nga pulti i administratorit, lehtë mund të përcaktoni se cilat elementë janë ngarkuar me dembelizëm kur ato bëhen të dukshme në shfletuesin e përdoruesit. 

Kjo shtojcë është e pajtueshme me PC, tablet dhe telefonat. Ai mbështet të gjitha Instalimet e videos në WordPress përfshirë Youtube, Vimeo dhe HTML5. Ju gjithashtu mund të ndryshoni ngjyrën e ngarkimit të efektit dhe sfondit.

Karakteristikat kryesore:

 • Aktivizimi i ngarkesës së menjëhershme të dembelit nga paneli i administratorit të WordPress.
 • Imazhe, video dhe iframes me ngarkesë dembelë.
 • Optimizimi i ngarkesës së skenarit.
 • Shtojcat e modeleve celularë të WordPress në dispozicion.
 • Aplikoni në të gjitha fushat e përmbajtjes, zonat e widget, postat e miniaturave dhe Gravatars.
 • Efekt i ndryshëm & stil i disponueshëm.
 • Orientuar plotësisht celular.

# 3 ngarkesa me ngarkesë XT

Ngarkesa me ngarkesë XT

Si të tjerët Shtojcat Lazy Loading, Lazy Load XT ju lejon të bëni imazhe të ngarkesës dembel, video dhe video Vimeo. Kjo shtojcë ngarkon versione të minimizuara të skedarëve JavaScript dhe CSS. Ju mund të shtoni skriptet e ngarkesës dembel në footer.

Nga atje opsionet e navigimit AJAX, mund të aktivizoni një lëvizje të pafund, kutinë e dritës, etj. Si parazgjedhje, kjo shtojcë ngarkon skriptin e saj duke zëvendësuar atributet src me të dhëna-src.Pra vizitori mund të shohë ato përmbajtje vetëm cilat përmbajtje ngarkohen nga Lazy Load XT. Kjo gjithashtu përmirëson shpejtësinë e faqes tuaj.

Karakteristikat kryesore:

 • Ngarkesë me ngarkesë në imazhe, video në YouTube dhe Vimeo dhe iframes.
 • Ngarkoni versione të minimizuara të skedarëve JavaScript dhe CSS.
 • Load skriptet në footer.
 • Aktivizo navigimin AJAX.
 • Rrotullimi i pafund, Opsionet e Lightbox në dispozicion.
 • Zbehet në objekte të ngarkuara me dembel.
 • Trego spinner ndërsa objektet po ngarkojnë.

# 4 Ngarkesa me Lazë

Ngarkesa me dembel

Lazy Load është një shtojcë shumë e thjeshtë për të ngarkuar dembel imazhet e faqes tuaj. Ai përdor jQuery.sonar për të ngarkuar vetëm një imazh kur është i dukshëm në pamje. Kjo shtojcë nuk ka asnjë mundësi për ta rregulluar atë. Kështu që ju vetëm duhet ta aktivizoni atë dhe ajo do të fillojë të funksionojë.

Pas aktivizimit të kësaj shtojce, rifreskoni faqen / postimin tuaj (i cili përmban imazhe) për të parë rezultatet.

Karakteristikat kryesore:

 • Shtojcë shumë e thjeshtë dhe nuk ka mundësi shtesë.
 • Imazhe me ngarkesë të lezetshme.

# 5 Load Lazy Lazy

Ngarkesë me raketë

Rocket Lazy Load funksionon në të njëjtën mënyrë siç vepron Lazy Load (përmendet # 4). Kjo shtojcë përdor një teknikë të veçantë që zvogëlon numrin e kërkesave HTTP dhe përmirëson kohën e ngarkimit.

Kjo shtojcë është shumë e lehtë dhe nuk përdor asnjë bibliotekë JavaScript siç është jQuery. Ju mund t’i përdorni në miniatura, të gjitha imazhet në një përmbajtje postimi ose në një tekst widget, avatar dhe buzëqeshje.

Konfigurimet nuk kërkohen. Thjesht duhet ta instaloni atë dhe shtojca do t’i bëjë të gjitha gjërat pasi nuk ka mundësi të disponueshme.

Karakteristikat kryesore:

 • Shtojcë shumë e lehtë.
 • Ai nuk përdor asnjë JavaScript të jashtëm.
 • Redukton numrin e kërkesave HTTP.

# 6 Lazy Crazy

Lazri i çmendur

Crazy Lazy ndihmon për të rritur performancën e faqes tuaj duke shtuar Loading Lazy. Ngarkon imazhet e blogut tuaj, kur një vizitor lëviz nëpër faqe dhe arrin pozicionin. Duke përdorur këtë metodë, Crazy Lazy zvogëlon ndjeshëm kohën e ngarkimit të faqeve dhe burimet e mbajtjes së faqes në internet.

Ju mund të përjashtoni disa imazhe nga ngarkesa dembel. Shtoni një të dhënë të të dhënave për një tipar-çmendur-dembel ="përjashtoj" tek imazhet dhe nuk do të ishte dembel i ngarkuar nga shtojca.

Kjo shtojcë nuk kërkon ndonjë cilësim. Vetëm aktiv dhe do të fillojë punën e saj.

Karakteristikat kryesore:

 • Lehtë për t’u përdorur dhe nuk kërkon ndonjë cilësim.
 • Motori i Kërkimit Miqësor.
 • Ju mund të përjashtoni imazhet nga ngarkesa dembel.

# 7 Imazhe Lazyload dhe Slideshow

Imazhe Lazyload dhe Slideshow

Imazhe Lazyload dhe Slideshow është një tjetër gjë e shkëlqyeshme Shtojcë me Lazy Loading për WordPress. Pasi ta aktivizoni atë nga opsioni Plugin, ajo bie shumë në sy të gjitha imazhet në të gjithë sitin dhe shton efektin e kutisë së dritës, efektin e shfaqjes së galerisë në imazhet e zgjedhura me porosi.

Për më tepër, kjo shtojcë siguron 3 efekt të ndryshëm të slideshow dhe ju mund të fshini ose ngarkoni efektet nga opsioni i plugin-it. Mund të shtoni HTML të personalizuara në të.

Karakteristikat kryesore:

 • Lazy ngarkon të gjitha imazhet në të gjithë sitin.
 • Shtoni efektin e kutisë së dritës.
 • Shtoni efektin e shfaqjes së galerisë.
 • 3 efekt të ndryshëm të slideshave me porosi.
 • HTML i personalizuar.

Nëse dëshironi të rritni shpejtësinë e faqes tuaj, atëherë Loading Lazy rekomandohet shumë. Me një host të mirë, kjo teknikë me të vërtetë e bën faqen tuaj më të shpejtë pa asnjë dyshim.

Ju mund të dëshironi artikuj të tjerë për të shpejtuar faqen tuaj në WordPress,

 • 19 Këshilla më të mira për të shpejtuar WordPress (Rritni Shpejtësinë e sitit me 200%)
 • Si të minimizoni HTML, CSS dhe JavaScript duke përdorur Autoptimize të Plugin
 • 7 Optimizuesi më i mirë i Imazhit për WordPress
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map