8 shtojcat më të mira të WordPress Cache për ta bërë Uebfaqen tuaj Më të Shpejtë

04.06.2020
PLUGINS '8 shtojcat më të mira të WordPress Cache për ta bërë Uebfaqen tuaj Më të Shpejtë
0 10 мин.

Përdorimi i WordPress është gjithmonë i mirë pasi vjen më i dobishëm dhe i përshtatshëm për përdoruesit. Por pasi të shtoni disa shtesa dhe temë të zbukuruar, faqja merr një ngarkesë të tepërt në server dhe faqja hapet ngadalë. Kështu që kjo do të ulë gradën e kërkimit të Google. Këtu vjen WordPress Cache Plugin për të shpejtuar faqen tuaj. Në këtë artikull, unë do të doja t’ju tregoja më të mirat e WordPress Cache Plugins dhe si mund ta përdorni për faqen WordPress.


Farë është Caching?

Në një rresht të thjeshtë, një cache është një vend për të ruajtur përkohësisht të dhënat. Kur dikush viziton ndonjë nga faqet e internetit tuaj, duhet të kërkojë shumë gjëra nga WebHosti juaj, të tilla si HTML, CSS, Javascript dhe imazhe. Sa më shumë CSS, imazhet që ka faqja juaj, aq më shumë kërkesë duhet të dërgoni.

Tani nëse përdorni një pritje falas ose të lirë në internet, ekziston një shans i madh për shkatërrimin e faqes suaj të internetit. Kështu që ju duhet WordPress Hosting i mirë i cili është optimizuar posaçërisht për WordPress. Këtu janë Kompanitë hostuese më të mira të sugjeruara të WordPress të vitit 2016.

Këtu shtojca e cache bën punë të mira duke krijuar një version statik të përmbajtjes tuaj dhe duke i dorëzuar atë vizitorëve. Ai automatikisht ruan disa përmbajtje statike, d.m.th. HTML, CSS, Javascript, imazh etj dhe zvogëlon ndjeshëm kohën e ngarkimit të faqes suaj. Mund të shihni një përmirësim në performancën e përgjithshme të faqes së internetit rreth dhjetë herë.

Shtojcat më të mira për cache WordPress

Raketë WPShtojcat më të mira për cache WordPress

Raketë WP është një shtojcë e memorimit dhe optimizimit të performancës për të përmirësuar shpejtësinë e ngarkimit të faqeve të internetit të WordPress. Theshtë shtojca më e fuqishme se sa pluginet e tjera të cache WordPress. WP Rocket integron të gjitha karakteristikat më të fundit për sa i përket performancës: ngarkimi i shtyrë i imazheve dhe JavaScript, minifikimi i kodit HTML, bashkimi dhe minifikimi i skedarëve CSS dhe JavaScript. Shtë i lehtë për t’u përdorur dhe mund të instaloni dhe konfiguroni WP Rocket në më pak se 3 minuta. Por nëse keni një problem për ta konfiguruar atë, nuk ka problem. Ata kanë bot-in e tyre të zvarritur të vetë-pritur që do të vizitojnë faqen tuaj dhe të gjenerojnë skedarët e ruajtur në mënyrë që kur vizitorët njerëzorë të vijnë në faqen tuaj, ata menjëherë të marrin versionin e shpejtë dhe të fshehur të faqes.

Kjo shtojcë paguhet. Pra, nëse doni ta përdorni këtë, duhet të blini një licencë. Mimi fillon nga 39 $ për sit. Do të merrni të gjitha llojet e mbështetjeve dhe azhurnimeve. Pas 1 viti ju duhet të rinovoni licencën për ta vazhduar atë.

Karakteristikat kryesore:

 • Caching faqe, Ruajtja e shfletuesit
 • Preloading cache, compression GZIP
 • LazyLoad
 • Minification / varg
 • Paraparje CDN, DNS
 • Zbulimi i celularit
 • E-tregtia miqësore

Mimi: 39 dollarë

Cache më e shpejtë e WP

Plugins Cache të WordPress

Cache më e shpejtë e WP është sistemi më i thjeshtë dhe më i shpejtë WP Cache. Nuk ka dyshim se WP Fast Cache e bën faqen tuaj më të shpejtë se sa Plugins-et e tjera të WordPress Cache. Nëse keni shumë vizitorë, atëherë kjo është e përshtatshme për ju. Siç është e lehtë për tu vendosur. Gjëja më e mirë është që nuk keni nevojë të modifikoni skedarin .htacces. Do të modifikohet automatikisht.

Kjo shtojcë vjen me shumë karakteristika dhe është e lirë për t’u përdorur. Por për të marrë karakteristika të plota dhe mbështetje premium, duhet të blini versionin Premium. Dhe është në dispozicion në 15 gjuhë të llojeve të ndryshme.

Karakteristikat kryesore:

 • Rishkruaj mod
 • Preload Cache
 • Caching e shfletuesit të levave
 • Kompresimi Gzip
 • SSL & Mbështetje CDN

Mimi: Pa pagesë, me pagesë

Shikoni Cache më të shpejtë të WP

 W3 Total Cache

Plugins Cache të WordPress

W3 Total Cache është një nga shtojcat më të njohura në WordPress dhe ka mbi 1+ milion shkarkime. W3 Total Cache përmirëson përvojën e përdoruesit të faqes tuaj duke rritur performancën e serverit, duke zvogëluar kohën e shkarkimit dhe duke siguruar integrimin e rrjetit transparent të shpërndarjes së përmbajtjes (CDN).

Isshtë një plugin falas dhe duke përdorur këtë shtojcë do të merrni shumë përfitime. Nëse faqja juaj e internetit është e ngadaltë ose keni një host të lirë në internet (Rekomandohet faqja e faqes), atëherë kjo shtojcë është shumë e dobishme për ju. Ndërsa kursen gjerësinë tuaj të bandës 80% përmes minifikimit dhe ngjeshjes HTTP të HTML, CSS, JavaScript dhe burimeve, dhe ju jep të paktën 10x përmirësim në performancën e përgjithshme të faqes.

Karakteristikat kryesore:

 • Cache Faqe, Cache e shfletuesit, Cache e bazës së të dhënave
 • Ruajtja e burimeve (faqja, kategoritë, etiketat, komentet, rezultatet e kërkimit)
 • Minifikimi i postimeve dhe faqeve dhe burimeve
 • Përfshirja jo-bllokuese e JavaScript
 • Mbështetje WP-CLI

Mimi: Falas.

Shikoni cache totale W3

Read,

Si ta instaloni me lehtësi Plugin W3 Total Cache

 WP Super Cache

Plugins Cache të WordPress

WP Super Cache është plugin shumë i fuqishëm i cache. Gjeneron skedarë statikë html nga blogu juaj dinamik i WordPress. Skedarët statikë HTML do të shërbehen për shumicën dërrmuese të përdoruesve tuaj, madje edhe përdoruesve që nuk janë regjistruar. Wp Super Cache ka një veçori të shkëlqyeshme ‘supercaching’, e cila mund të shërbejë skedarët HTML më shpejt se skedarët PHP.

Kjo shtojcë është plotësisht e lirë dhe zgjedhje e mirë për fillestarët. Duke përdorur WP Super Cache (WPSC) mund të vëreni ndryshimin se ai zvogëlon më shumë përdorime të bandës dhe faqja juaj po hapet më shpejt. Ka disa karakteristika të lezetshme që WPSC ua provon përdoruesve.

Karakteristikat kryesore:

 • Rishkruaj mod
 • Ruajtja e trashëgimisë
 • Ndihma për CDN
 • Caching i HTML, PHP

Mimi: Falas

Shikoni WP Super Cache

Cache e kometës

kometë

Cache e kometës është një shtojcë e përparuar e caching WordPress e frymëzuar nga thjeshtësia. Ka më shumë se 30000 shkarkime dhe shtojca të cache me vlera të 5 yjeve. Nëse kujdeseni për shpejtësinë e faqes tuaj të internetit, atëherë duhet ta keni atë shtojcë. Cache e kometës merr një pamje fotografike në kohë reale të çdo faqe, poste, kategorie, lidhje, etj.

Shtë e thjeshtë për tu vendosur dhe mund të vendoset nga pulti. Sapo të vendosni këtë shtojcë, fillon të funksionojë kaq mirë. Ekzistojnë dy versione të kësaj shtojce – Pa dhe Pro. Dhe natyrisht versioni Pro ju jep karakteristika të plota dhe licencë të faqes. Ka disa tipare marramendëse që duhet të kontrolloni.

Karakteristikat kryesore:

 • Cache e faqes
 • Rezervimi anësor i klientit
 • Ruajtja e memorjeve RSS, RDF dhe Atom Feed.
 • Optimizimet e Apache për të mundësuar kompresimin GZIP.
 • Pajtueshmëria e WP-CLI.
 • Modelet e përjashtimit të referuesit HTTP
 • Mbështetje CDN

Mimi: Pa pagesë | Pro: 39 dollarë

Shikoni Cache e kometës

Hyper Cache

CDN hy

Hyper Cache është një shtesë e shkëlqyer për cache për WordPress. Nëse pritja juaj është e dobët ose nuk ka burime, mos u shqetësoni. Hyper Cache mund ta trajtojë atë dhe zgjidh problemet e performancës. Kështu që ju mund ta përdorni këtë shtojcë në pritjen e burimeve të ulëta, si dhe në serverat me fund të lartë.

Ka shumë karakteristika, por ju nevojiten vetëm 5 minuta për ta konfiguruar atë që është shumë e lehtë. Ka një panel të thjeshtë konfigurimi me vlera të paravendosura.

Karakteristikat kryesore:

 • Cache Mobile është gati
 • HTTPS gati
 • integrimin specifik bbPress
 • Mbështetje CDN

Mimi: Falas

Shikoni Hyper Cache

Cache Enabler

ca

Cache Enabler shtojcë e lehtë e memorjes nga KeyCDN, që e bën faqen tuaj të shpejtë më të shpejtë duke gjeneruar skedarë statikë HTML plus mbështetje për WebP. Kjo shtojcë krijon skedarë statikë HTML dhe i ruan ato në diskun e serverave. Kështu që kur një vizitor viziton faqen tuaj, serveri në internet ofron skedarin statik HTML, në këtë mënyrë ju ndihmon të lironi limitin e burimeve të serverit.

Karakteristikat kryesore:

 • Motor efektiv dhe i shpejtë i cache në disk
 • Mbështetje multisite e WordPress
 • Mbështetje në WebP
 • HTTP / 2 Fokusuar
 • Mbështetje CDN

Mimi: Falas

Shikoni Cab Enabler

Skema e performancës së freskët

i freskët

Fresh Performance Cache është një shtesë e thjeshtë për cache për WordPress. Ai rrit performancën e faqes suaj të WordPress duke minuar, kombinuar, kompresuar dhe caching skedarët tuaj. Ka më pak karakteristika sesa Plugins të tjera të Cache të WordPress. Por unë mund të shpejtoj faqen tuaj 60%.

Kjo shtojcë paguhet e cila kushton 21 dollarë dhe është në dispozicion vetëm Envato Market. Azhurnohet për herë të fundit më 5 gusht 14. Kështu që mund të ketë ndonjë çështje.

Karakteristikat kryesore:

 • Administratori i nivelit të bardhë
 • Minifikon CSS / JS
 • Cache super e shpejtë
 • Kombinimi inteligjent i skedarëve të ruajtur

Mimi: 21 dollarë

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector