Si të Konfiguroni Shiritin e Njoftimeve për Cookie në WordPress

A keni parë ndonjëherë ndonjë shfaqem kutia shfaqet kur futni një lloj uebsajti? Nëse po, atëherë mund të pyesni veten “isfarë është kjo?” Në thelb, shumë pronarë të uebfaqes nuk kujdesen për këtë lloj njoftimesh. Kjo quhet Bar njoftimi për cookie.


Si të konfiguroni popup njoftimin e cookie-së në WordPress

Cilat janë Cookies

biskota janë skedarë të vegjël teksti që një uebfaqe mund të vendosë në kompjuterin ose pajisjen celulare kur së pari vizitoni një sit ose faqe. Ky cookie gjithashtu ndihmon shfletuesin të njohë pajisjen tuaj herën tjetër që vizitoni.

Në thelb, cookies krijohen kur shfletuesi i një përdoruesi ngarkon një faqe në internet. Këto cookie nuk përmbajnë vetëm informacione në kërkim, por gjithashtu përmbajnë reklama, widget, ose elementë të tjerë në faqen që ngarkohet.

Ka shumë mënyra që cookies mund të ndihmojnë një përdorues. Për shembull, cookies mund të ndihmojnë duke kujtuar emrin e tij / saj të përdoruesit dhe informacionin personal të të tjerëve. Kur një përdorues hyn në një zonë të sigurt të faqes së internetit, atëherë përdoruesit pyeten: “Më kujto”. Në këtë mënyrë informacioni i hyrjes ruhet në një cookie, kështu që përdoruesi mund të hyjë dhe të lërë në faqen e internetit pa pasur nevojë të rihyjë të njëjtat informacione të vërtetimit pa pushim.

Pse duhet të përdorni cookie-t në sitin tuaj

Shumë nga pronarët e faqeve nuk e dinë pas skenës së “Politika e cookie-t“. Epo, Bashkimi Evropian ka marrë një qëndrim mbi këtë çështje në formën e Direktivës së BE 2009/136 / EC. Në versionin e shkurtër – “Ju duhet t’u thoni njerëzve nëse vendosni cookie-t dhe të shpjegoni qartë se çfarë bëjnë cookies dhe pse. Ju gjithashtu duhet të merrni pëlqimin e përdoruesit. Pëlqimi mund të nënkuptohet, por duhet të jepet me vetëdije. ” 

Ekzistojnë dy lloje të cookies që në thelb ruajnë të dhëna në pajisjet e përdoruesit. Ato janë të Cookie Sesioni dhe Cookies të qëndrueshme.

 • Session Cookies: Seanca do të thotë e përkohshme. Një Cookie Session që fshihet kur përdoruesi mbyll shfletuesin e Internetit. Meqenëse është një cookie për ruajtje të përkohshme, kështu që nuk mbledh informacion nga pajisja e përdoruesit.
 • Cookies të qëndrueshme: Cookies të qëndrueshme të njohura edhe si cookie të përhershme. Ky lloj i cookies ruhet në pajisjet e përdoruesit derisa të skadojë ose derisa përdoruesi të fshijë cookie-n. Cookie të vazhdueshme përdoren për të mbledhur informacione identifikuese rreth përdoruesit.

WordPress nuk përdor seanca si parazgjedhje. Ajo ruan një cookie për vërtetimin e përdoruesit kur një përdorues hyn në sfondin e faqes. Por nëse keni një sit të E-commerce ose ndonjë uebfaqe për shitje të produktit dhe po përqendroheni kryesisht për klientët nga BE. Kështu që ju mund të tregoni Bar njoftimi për cookie për të konfirmuar se çfarë lloj informacioni do të mbledhë faqja juaj nga përdoruesit. Në këtë tutorial unë do të ndaj se si të shtoj Njoftim për cookie-in popup në WordPres.

Si të tregoni shiritin e njoftimeve për cookie-t në WordPress

Ka disa mënyra që mund të tregoni Bar / Njoftim për Cookie në WordPress. Ose mund të shtoni disa kode në skedarin tuaj të temave ose mund të përdorni plugins WordPress. 

Shtoni shiritin e njoftimit të cookie-t duke shtuar kode

# 1 Pëlqimi për Cookie

Pëlqimi i cookie-t

Nëse dëshironi të tregoni popup njoftimin e cookie-t në WordPress ose ndonjë sit tjetër, atëherë pëlqimi i cookie-t është opsioni më i mirë për ju. Megjithëse, duhet të shtoni kode në kokën tuaj me dorë. Pra, bëjeni këtë nëse jeni njohur me të. Për ta bërë këtë, ju duhet të shkoni këtë Faqja e internetit ose Kliko këtu.

Kur shkoni në këtë faqe në internet, mund të personalizoni gjithçka të një Bar njoftimi për cookie. Ju mund të ndryshoni shfaqem pozicioni, paraqitja, ngjyra e temës etj. Ju mund të lidhni faqen tuaj të politikës së privatësisë me këtë shfaqje. Me veçorinë e tyre të përparuar të përputhjes, mund të vendosni opsionin e daljes me porosi.

Për të konfirmuar pëlqimin e cookie-t, thjesht duhet të kopjoni kodin dhe ngjitni në kokën tuaj.php, pak para etiketë. 

# 2 Sildtide

Silktide

Silktide është një nga shërbimet më të njohura të Mirëmbajtjes së Cookie, të disponueshme në internet. Silktide është një burim falas dhe plotësisht i hapur, kështu që ju mund ta rregulloni ashtu siç dëshironi. 

Ajo funksionon në të njëjtën mënyrë siç bën Cookie Consent. Nëse nuk doni të instaloni ndonjë shtojcë për të njoftuar Cookie-in, atëherë duhet të provoni Silktide. Kjo nuk ndikon në performancën e faqes suaj pasi është shumë e lehtë, 3.5 km min e minifikuar, dhe nuk ka Jquery ose varësi të tjera.

Për të shtuar Bar njoftimi për cookie, zgjidhni temën që dëshironi. Pastaj ju shtoni URL për Politikë të Privatësisë dhe merrni kodin. Tani shtoni kodin copë pak para shënoni në kokë.php. Rinovoni faqen kryesore për të parë shfaqjen.

Shtoni Njoftim për Cookie-in Popup duke përdorur Plugins

# 1 Njoftim për Cookie nga dFactive

Njoftim për Cookie nga dFactive

Njoftim për Cookie është WordPress më i popullarizuar shtojcë popup njoftimi cookie. Kjo shtojcë ju lejon të informoni përdoruesit që faqja juaj përdor cookie dhe të respektojë rregullat e BE për cookie-t. Ajo funksionon çdo lloj uebsajti të WordPress.

Kjo shtojcë vjen me shumë karakteristika dhe ju mund ta rregulloni atë nga pulti juaj admin i WordPress. Ju mund të vendosni mesazhe me porosi që do t’u shfaqen përdoruesve dhe mund të modifikojnë tekstin e butonit, pozicionet, animacionet etj.

Features:

 • Rregulloni mesazhin Cookie.
 • Përcaktoni përdoruesit në lidhjen me porosi ose lidhjen e faqes për informacion “cookie” më shumë.
 • Mund të vendosë skadimin e cookie-t 1 ditë në kohën e pafund.
 • Opsioni për të pranuar cookies në një lëvizje.
 • Animate kutinë e mesazheve pasi cookie është pranuar.
 • Ndryshoni pozicionin e Njoftimit për Cookie Popup.
 • Mund të vendosë stilin e animacionit dhe ngjyrën e butonit.

# 2 Ligji për Cookie

Informacione mbi ligjin e cookie-t

Informacioni i Ligjit mbi Cookie-in është WordPress-i më i avancuar Njoftim i cookie-s që shfaqet plugin. Kjo shtojcë shton një flamur në faqen tuaj të internetit qoftë në kokë ose në këmbë, në mënyrë që të tregoni pajtim statusi në lidhje me Ligjin e ri të BE-së për Cookie.

Ju mund të personalizoni plotësisht stilin, ngjyrat, shkronjat, stilet, pozicionin në faqe dhe madje edhe se si sillet kur klikoni “pranoni”. Kjo shtojcë mund të vendoset për të bërë që shiriti i cookies të zhduket pas disa sekondash ose të pranohet në një lëvizje.

Features:

 • Kjo shtojcë është shtesa më e përparuar dhe plotësisht e personalizueshme e njoftimeve Cookie për WordPress.
 • Ai pranon politikën e cookie-tve nëse përdoruesi lëviz (opsionale).
 • Mbyllni automatikisht shiritin e cookies pas një vonese.
 • Vendoseni shiritin e cookie-ve në kokë ose në këmbë.
 • WPML i pajtueshëm & q Përkthejeni mbështetjen.

# 3 Pajtueshmëria e Ligjit për Cookie të BE-së

Pajtueshmëria e Ligjit për Cookie

Nëse doni të nënvizoni tuajin Shirit njoftimi për cookie-t në stilin modern, atëherë shtojca e pajtueshmërisë me Ligjin për Cookie në BE është alternativa më e mirë për ju. Kjo shtojcë vjen me tema mahnitëse që ndryshojnë stilin e paraqitjes dhe e bëjnë më të bukur. Kjo shtojcë mund të përdoret në portofol ose në uebfaqen e udhëtimit.

Ai përfshin 4 paraqitje të ndryshme fleksibël dhe të thjeshtë për tu përshtatur. Ju mund të ndryshoni shkronjat e mesazheve dhe grupet e karaktereve. 

Features:

 • Plotësisht i përshtatshëm.
 • Mund ta vendosni shiritin e cookie-ve në kokë ose në këmbë.
 • Mund të fshihni ose të tregoni butonin e refuzimit.
 • Ju mund të vendosni kohën e kohëzgjatjes dhe të caktoni kohën e fillimit.
 • Në dispozicion në total 4 paraqitjet.
 • WPML i pajtueshëm.

# 4 Bar Ligji për Cookie

Bar Ligji për Cookie

Bar Ligji për Cookie është plugin i thjeshtë dhe i lehtë WordPress për të treguar informacionin që faqja juaj e internetit i përdor cookie-t. Nga cilësimet e shtojcës, mund të vendosni vendndodhjen e shiritit të njoftimeve të Cookie-ut lart ose poshtë.

Mund të vendosni mesazhe shirita me porosi dhe duhet të vendosni më shumë lidhje manualisht pasi plugina vjen me karakteristika të kufizuara. Ju gjithashtu mund të ndryshoni ngjyrën e sfondit të butonit dhe butonit.

Features:

 • Ngarkon shumë shpejt (Zero koha e ngarkesës).
 • Plotësisht i përshtatshëm.
 • Rrëshqitje në fund ose shiritin e sipërm.
 • Ju mund të ndryshoni ngjyrën e butonit, ngjyrën e sfondit dhe mund të vendosni mesazh personal.

# 5 Bar i Njoftimit të thjeshtë për Cookie

Bar i Njoftimit të thjeshtë për Cookie

i thjeshtë Bar njoftimi për cookie shtojca ju lejon të shfaqni një shirit të thjeshtë të njoftimit të cookie-t në pjesën e poshtme të faqes. Mund të shtoni një buton ‘Më shumë informata’ me një lidhje në të. Të gjitha tekstet, ngjyrat dhe madhësia e shkronjave mund të ndryshohen nga një formë e thjeshtë e cilësimeve.

Features:

 • Plotësisht i përgjegjshëm.
 • Të gjitha tekstet, ngjyrat dhe madhësia e shkronjave janë të ndryshueshme.
 • Pshtë e mundur të shtoni një buton ‘Më shumë informata’ me një lidhje në të.
 • Kombinohet me shtojcat shumëgjuhëshe Polylang dhe WPML.

Artikujt e lidhur,

 • Si të aktivizoni lehtësisht kompresimin e Gzip në WordPress për një ngarkim më të shpejtë
 • Pa pagesë Tool kontrollues backlink | Kontrolloni linqet e faqeve të internetit tuaj
 • 7 Mjetet më të mira për kërkimin e fjalëve për SEO
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map