22 plugins SEO për WordPress për optimizimin e faqes tuaj në vitin 2020

Pluginet SEO të WordPress 2019


Duke kërkuar për një listë të plotë plugins SEO WordPress SEO?

Kjo shkon përtej Yoast dhe zhytet në copra të pasura, ridrejtime, teksti alt, SSL, tabela e përmbajtjes, madje edhe shtojca e Kutive të sitit të Google. Shtojcat e optimizmit të shpejtësisë përfshijnë 19 vetë në vetvete.

Unë jam duke shkruar mësime të shpejtësisë së WordPress SEO + që nga viti 2011 – unë jam një ekspert i plotë në lidhje me këto gjëra. Unë vetëm përfshinë shtojcat më të mira të SEO (pa kopje) dhe i përdor më së shumti në faqen time.

Ju mund të instaloni sa më shumë shtesa SEO WordPress si ju dëshironi, por Google me të vërtetë dëshiron të shohë përmbajtje të organizuar, të thelluar rreth fjalëve kyçe me bisht të gjatë, që është më e mirë se rezultatet kryesore. Kjo do të thotë të zgjidhni fraza shumë specifike, të shtoni një TOC, dhe shkrimi i përmbajtjes së gjatë (3,000+ fjalë).

Këtu është lista:

1. SEO e shpejtë

Shumica e njerëzve kanë Yoast, por pak e përdorin atë si duhet. Këtu janë disa këshilla më të njohura për Yoast.

Cilësimet e pluginit të WordPress SEO në Yoast

4 hapat kryesorë kur përdorni yoast

 • Konfiguroni cilësimet
 • Vendosni Mjetet e Webmasterit
 • Zgjidhni frazat me bisht të gjatë (3+ fjalë)
 • Optimizoni përmbajtjen (kjo tejkalon dritat jeshile të Yoast)

Ka më shumë sesa fjalë kyçe në faqe – marrja e dritave të gjelbërta në Yoast është e gjitha të gjeni dhe e dobët, por nuk ju bën të renditeni. Përzgjedhja e fjalëve kyçe me bisht të gjatë me përmbajtje të dobët në rezultatet kryesore më pas SEO e vërtetë në faqe, do. Mos u mërzitni për Yoast – shpenzoni më shumë kohë në hulumtimin e fjalëve, shtoni një tabelë të përmbajtjes, krijoni një video / infografike, synoni për 3,000 fjalë dhe shtoni këshilla praktike si. Vendi më i rëndësishëm për të përdorur fjalen tuaj është titulli i faqes tuaj, titulli i SEO, përshkrimi meta dhe permalink (pllaka). Shmangni mbushje fjalen i cili mund të rrezikojë një penallti.

Yoast-SEO-Analiza

Mos përdorni Variablat Snippet – Në cilësimet e Yoast, ekziston një mundësi për t’u përdorur variablat e copëzave (shabllone) për tituj SEO + përshkrime meta. Ju duhet të shmangni përdorimin e këtyre pasi të shkruani ato me porosi është gjithmonë më mirë. Sigurohuni që të qëndroni brenda kufijve të karakterit të Google (shirita jeshil në Yoast) dhe po tërheq njerëzit që të klikojnë lidhjen tuaj – jo vetëm duke përfshirë fjalen tuaj.

Yoast-copë-Variablat

Optimizoni përmbajtjen për sociale – në Yoast ka një lidhje “share” ku mund të ngarkoni grafika me porosi për Facebook (1200 x 630px) dhe Twitter (1024 x 512px). Kjo e bën formatin tuaj të përmbajtjes bukur kur njerëzit e ndajnë atë, dhe ju gjithashtu mund të rregulloni titullin + tekstin e përshkrimit.

Yoast-social-media-optimization

facebook-Share

Konfiguroni tastierën e kërkimit të Google dhe rregulloni gabimet në zvarritje (faqet e thyera) – Rregjistrohu Per Google Console Console, shtoni faqen tuaj dhe zgjidhni Verifikimi i etiketës HTML metodë. Kopjojeni këtë kod dhe ngjisni në Yoast. Pas disa ditësh, hyruni në Google Search Console dhe shikoni tuaj raporti i gabimeve të zvarritjes. Nëse shihni ndonjë, rregulloni ridrejtimet për të ridrejtuar faqet e prishura në faqet e sakta.

Verifikimi i tasteve të kërkimit të Google Tag Google

Përdorni një plugin si Redakto Faqe / Postim i Ri (ose .htaccess) për t’i ridrejtuar këto në URL të sakta.

301 Redirect WordPress

Plugins të ngjashëm

2. Përmbajtja e strukturuar

Google shtuar kohët e fundit FAQs për të kërkuar rezultate, dhe shtojca Strukturuar e përmbajtjes është më e lehtë që dëshiron t’i zbatosh ato në faqen tënde të WordPress. Kjo është përdor të njëjtën plugin Neil Patel në videon e tij. Për të shtuar copëza të pasura me FAQ, instaloni shtojcën, pastaj shihni udhëzimet më poshtë.

Përmbajtja e strukturuar JSON-LD wpsc - plugin WordPress

Udhëzime

 • Instaloni shtojcën e Strukturuar të përmbajtjes.
 • Ndryshoni një faqe ose postoni dhe klikoni në ikonën FAQ.
 • Shtoni pyetjet dhe përgjigjet tuaja (Unë rekomandoj 3-8).
 • Pastroni cache-in e faqes.
 • Në tastierën e kërkimit Google, kërkoni që URL-ja të indeksohet përmes Inspektori i URL-së i Google.
 • Shikoni pyetjet tuaja në rezultatet e kërkimit në vetëm disa minuta!

Pyetje Google Sniper

3. Republikë Postimet e Vjetra

Kjo shtojcë rivendos datat e publikimit të postimit tuaj në ditën e tanishme, duke e bërë që përmbajtja juaj të duket e freskët:

Data e publikimit

Kjo është një mënyrë e thjeshtë për të rritur normat e klikimit. Sigurisht, njerëzit mund të pyesin pse përmbajtja juaj thotë se ajo u azhurnua kur në të vërtetë nuk ishte. Prettyshtë shumë e lirë, kështu që vazhdoni me paralajmërimin.

Hapi 1: Gjeni seksionin meta hyrëse të blogut tuaj (seksioni në krye të postimeve tuaja) i cili për mua është në Zanafilla Redaktime të thjeshta settings. Tani përfshini data e modifikuar pas.

Hyrja Meta

Si duket kjo në postimet tuaja:

Data e hyrjes e modifikuar

Hapi 2: Aktivizo ‘datën në parapamjen e copave’ në Yoast (SEO) > Pamja e kërkimit > Llojet e përmbajtjes).

Date-In-Snippet-Preview-Yoast

Hapi 3: Instaloni shtojcën Republish Old Posts dhe konfiguroni cilësimet. Ju mund të zgjidhni sa shpesh shtojca rivendos datat tuaja të publikimit nën “moshën e postimit para se të ketë të drejtë për ribotim.” Edhe nëse nuk e përdorni këtë shtojcë, zakonisht duhet të aktivizoni datat e publikimit në rezultatet e kërkimit, atëherë mbani përmbajtjen të azhurnuar. Kurdo që të ndryshoni një postim dhe të klikoni në “publikimin”, data do të rifreskohet.

Republikë Postimet e Vjetra

4. Atributet automatike të Alt Image

Një ditë, WordPress ndaloi së tepërmi shtimin e tekstit alt tek imazhet automatikisht.

Fatmirësisht, kjo shtojcë do ta bëjë atë për ju. Vetëm instaloni atë dhe ai do të përdorë emrin e skedarit të figurës si tekst alt. Kjo do të thotë që ju mund të ndaloni të harxhoni kohën tuaj për të shkruar tekst alt për çdo imazh të vetëm, si dikur. vetëm mos harroni të etiketoni emrin e skedarit tuaj të imazhit përpara se t’i ngarkoni në WordPress.

5. Rishikimi i WP

WP Review është shtojca ime e preferuar për t’u shtuar copa të pasura (këtu është një faqe ku unë e përdor atë). Mbështet 14 lloje të të dhënave, duket shkëlqyeshëm, ka 16 shabllone të paramenduar dhe mirëmbahet nga zhvilluesit në MyThemeShop. Reliableshtë i besueshëm, i lehtë dhe përfshin vlerësimet e përdoruesve. Ekziston edhe një version falas.

pasur-copra

Pse e përdor Shqyrtimin WP:

 • Dizajni është shumë më i mirë se skema e të gjitha në një
 • E përputhshme me PHP 7+ (ndryshe nga copëzat WP Rich)
 • 16 shabllone të paracaktuar të cilat janë shumë të personalizueshme
 • Zhvilluesi i shtojcave (MyThemeShop) e mban atë të azhurnuar
 • Supports 14 lloje të të dhënave përfshirë edhe më të zakonshmet komente + receta
 • Sisteme të shumta vlerësimi dhe mundësi për të përfshirë (moderuar) rishikime të përdoruesve
 • Versioni falas dhe versioni pro janë të dyja të ngurta, versioni pro ka më shumë veçori

Shmangni këto shtesa të pasura me copëza:

6. Tabela e thjeshtë e përmbajtjeve

Pse një tabelë e shtojcave të përmbajtjes do të ishte në listën time të shtojcave SEO?

Sepse shtimi i një TOC në faqe / postime të gjata ka përfitime të mëdha. Google thotë

Sigurohuni që faqet e gjata me shumë tema në faqen tuaj të jenë të strukturuara mirë dhe të ndara në seksione logjike të dallueshme. Së dyti, sigurohuni që secila pjesë të ketë një spirancë të shoqëruar me një emër përshkrues (d.m.th., jo vetëm “Seksioni 2.1”), dhe që faqja juaj të përfshijë një tabelë të përmbajtjes që lidhet me ankorimet individuale.

Thatfarë do të thotë për ju:

 • Shans më të mirë për tu dhënë kërcime-në lidhje në përdorimin e Google emëruar spiranca
 • Njerëzit mund të lidhen me seksione specifike në postimin tuaj (jo vetëm permalidhja juaj e vetme)
 • Njerëzit menjëherë mund të gjejnë atë që duan dhe të kalojnë më shumë kohë në faqen tuaj

Shko te lidhjet

i rëndësishëm: në vend që të përdorni një plugin, duke shtuar një TOC duke përdorur HTML / CSS lejon ta stilojmë atë dhe të lidhim me seksione specifike të postimit (i mirë për përdoruesit dhe marrjen e lidhjeve). Këtu është një Modeli TOC GitHub.

7. Kompleti i Faqes në Google

Google Site Kit kombinon mjetet më të njerëzve të Google (Console Search, Analytics, AdSense, PageSpeed ​​Insights) në 1 shtojcë WordPress. Ju me të vërtetë nuk ju nevojitet kjo shtojcë (thjesht shkoni në faqet e internetit aktuale), por nëse doni t’i shihni këto në pultin tuaj, kjo ju jep atë mundësi.

Kompleti i faqes nga Google

8. Kontrollues i lidhjeve të thyera

Ende mënyra më e mirë për të kontrolluar të gjitha lidhjet e prishura në faqen tuaj WordPress.

Detekton lidhjet e prishura në faqe, postime, komente, imazhe dhe madje edhe ridrejtime. Kontrolli i lidhjes së Dr. është e mirë, por Broken Link Checker ju lejon t’i rregulloni ato brenda WordPress me opsione 1-klikuese për të modifikuar ose zhbllokuar secilën prej tyre. Sigurisht, të mos kesh lidhje të prishura në faqen tuaj të internetit mund të përmirësojë SEO tuaj.

Plugin e Kontrollit të Lidhjeve të Thyer

Ja si duket:

Kontrollues i lidhjeve të thyera

paralajmërim: kjo shtojcë vazhdimisht ekzekuton skanime dhe thith sasi të mëdha të brezit. Unë rekomandoj të rregulloni të gjitha lidhjet e prishura, pastaj të fshini menjëherë shtojcën kur të keni mbaruar.

9. Faqja e Shpejtë / Rregullimi i Postës

Kur ndryshoni linjat e lidhjes, ju duhet të vendosni një ridrejtim në faqen e re.

Plugin i Ri-përcjelljes së Postave të Shpejta

Si të konfiguroni një ridrejtim: Instaloni atë dhe shkoni te “Redirects Quick”. Vendosni URL-në e vjetër + URL-në e re.

301 Redirect WordPress

Gjeni gabimet në zvarritje: Shkoni në raporti i gabimeve të zvarritjes në seksionin Google Search Console për të parë të gjitha faqet e prishura në faqen tuaj, atëherë përdorni këtë shtojcë për të ridrejtuar secilën në URL-në e re, të saktë.

Gabimet në zvarritje të tastierës së kërkimit Yoast

10. ShortPixel

ShortPixel është përgjithësisht shtojca më e mirë e WordPress për optimizimin e imazheve.

Kjo ju lejon të kompresoni pa humbje imazhet, të zhveshni të dhënat EXIF ​​dhe t’i optimizoni ato në mënyra të tjera. Thjesht instaloni shtojcën, provoni disa imazhe për t’u siguruar që jeni të kënaqur me cilësinë e figurës, atëherë pjesa më e madhe optimizoni të gjitha imazhet në faqen tuaj. Gjithashtu ju lejon të optimizoni imazhet e ngarkuara një herë.

Parametrat e ShkurtërPixel

11. Rocket WP

WordPress thotë:

 Seksioni i caching ju jep përfitimin më të madh për sherrin më të vogël.

Cili shtojcë cache është më e mira? WP Rocket ishte # 1 në shumicën e sondazheve në Facebook dhe është ajo që unë përdor.

Sondazhi më i mirë i plug cache 2016

Sondazhi i plugins cache 2019

Rocket Swift vs WP

Sondazhi i plugëve të cache 2016

Sondazhi më i mirë i shtojcave të cache 2018

raketë wp vs w3 totla cache

Pse Rocket WP është # 1 në Anketat në Facebook

 • Easyshtë e thjeshtë për të konfiguruar.
 • Ai jep kohë të shpejtë të ngarkesës.
 • Ka gjerë dokumentim.
 • Nuk duhet ta prishë faqen tuaj (si disa shtojca të memorjeve të fshehtë).
 • Ka tonelata karakteristika shumica e shtojcave të cache nuk bëjnë – fotografi / video / iframes duke ngarkuar dembel, pastrim të bazës së të dhënave, integrim me Cloudflare + CDN të tjera, shkronja lokale Google Font dhe Analytics, integrim Sucuri, etj. Me shumicën e shtojcave të tjera të cache, do t’ju duhet të instaloni rreth 6 shtesë shtojca për të marrë këto karakteristika, kur WP Rocket i ka të integruara.

Për sa e rëndësishme është, WP Rocket vlen 49 dollarë në vit. Ata gjithashtu ju lejojnë të rinovoni licencën tuaj me 50% zbritje në mënyrë që me të vërtetë të jetë 24.50 $ / vit pas vitit 1. Dhe gjithashtu mund të merrni 10% zbritje nga çmimi fillestar nëse regjistroheni në listën e tyre të postës elektronike. Kontrolloni udhëzuesin tim WP Rocket për udhëzimet e konfigurimit.

12. Menaxher i pasurive

Manager Asset ju lejon të çaktivizoni shtojcat në mënyrë selektive të ngarkimit në faqe të caktuara. Disa shtojca ngarkojnë çdo pjesë të përmbajtjes edhe nëse nuk përdoren atje. Disaktivizimi i këtyre shtojcave mund të zvogëlojë numrin e kërkesave në faqe dhe t’i bëjë ato të ngarkohen më shpejt. Asset Manager është i ngjashëm me Plugin Organizer (Perfmatters ju lejon të bëni këtë gjithashtu), vetëm është falas dhe i thjeshtë për t’u përdorur.

shembuj:

 • Disaktivizoni shtojcën e rrëshqitësit në faqet që nuk përdorin rrëshqitës
 • Disaktivizoni shtojcën e pasur me copa në faqet që nuk përdorin copa të pasura
 • Disaktivizoni shtojcën e formës së kontaktit në faqet që nuk kanë një formë kontakti
 • Disaktivizoni shtojcën e ndarjes sociale në të gjitha faqet (pasi zakonisht është për postime në blog)
 • Disaktivizoni shtojcën e menaxhimit të lidhjeve të afarizmit në faqet që nuk përdorin lidhje lidhëse

13. Shtojcat e Optimizimit të Shpejtësisë

Shpejtësia është një faktori i rangut (Duh).

2019-GTmetrix-Report

Këtu janë disa shtojcë të shkëlqyera për të shpejtuar WordPress.

Unë përdor shumë nga këto në faqen time që kontribuan në rezultatet e mia 100% të GTmetrix. Migjeni nga EIG dhe pritës me cilësi të ulët si GoDaddy te SiteGround dhe Cloudways ishte një arsye tjetër e madhe.

 1. Raketë WP – # 1 plug cache në shumicën e sondazheve në Facebook. Vjen me kontrollin e rrahjeve të zemrës, ngarkimin e dembelizuar, pastrimin e bazës së të dhënave dhe mbajtjen e shkronjave + analitikë në vend. Kjo do të thotë që nuk keni nevojë të instaloni këto shtesa shtesë nëse përdorni WP Rocket.
 2. Cache më e shpejtë e WP – # 1 plugin cache free në shumicën e sondazheve. Gjithashtu i lehtë për tu konfiguruar, ka mundësi për Cloudflare + CDN të tjera, por i mungojnë karakteristikat nga WP Rocket.
 3. WP-Optimizim – pastron bazën e të dhënave tuaja të spam, plehrave dhe skedarëve të tjerë të hedhurinave.
 4. Kontrolli i rrahjeve të zemrës – paaftëson API për rrahjet e zemrës së WordPress e cila harxhon burime duke dërguar njoftime në kohë reale, kur përdorimet janë duke redaktuar një postim, etj..
 5. Ngarkesa me dembel – vonon ngarkimin e fotografive derisa përdoruesit të lëvizin poshtë dhe t’i shohin ato (përmirëson kohën e ngarkesës, por ngarkimi i vazhdueshëm i fotove ndërsa lëvizni është i bezdisshëm).
 6. WP YouTube Lyte – vonon ngarkimin e videos / iframes derisa përdoruesit të lëvizin poshtë dhe t’i shohin ato. Videot kërkojnë një kohë të gjatë për t’u ngarkuar – kjo mund të rrojë shumë sekonda.
 7. CDN Enabler – ndihmon në ngritjen e rrjetit tuaj të shpërndarjes së përmbajtjes (Unë përdor StackPath).
 8. CAOS (Pritës i Google Analytics lokalisht) – rregullon çështjet “ruajtjen e shfletuesit të levave” në GTmetrix duke pritur kodin tënd të ndjekjes së Google Analytics në vend.
 9. OMGF – pret fontet në vend dhe rregullon gabimet e shkronjave të Google në GTmetrix + Pingdom duke shkarkuar Fonts Google tuaj dhe duke krijuar një fletë stili për të.
 10. ShortPixelImagify / Smushoptimizimi i figurës (kompresim pa humbje, përmasat në madhësi, hiqni të dhënat EXIF). Të gjitha këto janë të ngjashme – ju duhet vetëm një.
 11. Specifikoni dimensionet e figurës – shton një gjerësi / lartësi në HTML të figurës suaj, një artikull në GTmetrix. Ajo funksionon vetëm për imazhe në redaktorin vizual, nuk funksionon për imazhe në ndërtuesit e faqeve, widget, ose ndonjë fushë jashtë redaktorit vizual.
 12. AMP Për WPAdds Faqet e AMP për t’i bërë faqet e lëvizshme të ngarkohen më shpejt dhe i japin faqes tuaj një “pullë AMP” në rezultatet e kërkimit celular. Sidoqoftë, Kinsta konvertimet ranë 59% kur përdorni AMP dhe unë nuk i kam përdorur ato që nga atëherë.
 13. Clearfy / Paktivizoni WPçaktivizon funksionet e panevojshme në thelbin e WordPress (linja lidhëse, pingbacks, API për rrahje zemre, API REST, dhe gjëra të tjera 99% nga ju nuk ju duhen). Të dy shtojcat janë të ngjashme dhe gjithashtu kanë karakteristika të tjera të shpejtësisë.
 14. Cache Gravatar i Harrycache Gravatars, duke bërë që komentet të ngarkohen më shpejt.
 15. GTmetrix për WordPress – mbani gjurmët e ngarkesave dhe vendosni alarmet e postës elektronike.
 16. Afisho Versionin PHPtregon se cili version i PHP që po ekzekutoni (duhet të jetë së paku 7) i cili ka një ndikim të madh shpejtësie. Ju mund të azhurnoni në cPanel të hostit tuaj.
 17. Monitor Query – shikoni shtojcat më të ngadalta, pyetjet, etj (zëvendësim i mirë për P3).
 18. Autoptimize – nëse përdorni GoDaddy, WP Engine ose pritës të tjerë që rendisin listat e zeza të programeve të fshehta, kjo shtojcë ju jep akoma përfitimet e optimizmit të HTML / CSS / JavaScript (artikujt në GTmetrix + Pingdom) por pa caching.
 19. Kontrolli i performancës së hosteve WP – ju tregon nëse serveri juaj është i ngadaltë dhe nëse teknologjia juaj e shpejtësisë (versionet PHP, MySQL, WordPress) ka nevojë për azhurnim.

14. Kutia Rel Nofollow

Nëse jeni duke përdorur lidhje të anëtarëve, kjo shton një mundësi nofollow kur shtoni lidhje në WordPress. Përndryshe, ju do të duhet të hyni në HTML të lidhjes dhe të shtoni nofollow manualisht. Kursen kohë.

15. Plugins Premium Yoast

spoiler: Yoast pretendon se shtojcat e tyre premium heqin parajsën dhe tokën kur me siguri nuk do të shihni ndonjë përmirësim të drejtpërdrejtë vetëm duke blerë shtojcat e tyre të WordPress SEO.

përfundim: Shtojcat premium të Yoast nuk ja vlen para.

WordPress plugins SEO nga Yoast

Premium SEO Yoast (89 dollarë në vit) – Unë shkrova një përmbledhje në të, duke shpjeguar në themel se si shumica e veçorive mund të bëhen me shtesa falas ose thjesht nuk janë të vlefshme, veçanërisht për 89 $ / vit.

 • Menaxher i përcjelljes – përdorni falas plugin Quick Direction / Post Redirect.
 • Sugjerime për lidhje të brendshme – a ju duhet vërtet një shtesë për këtë?
 • Fjalë kyçe të shumta të përqendrimit – jo gjithmonë zbulon fjalë kyçe të pjesshme të përputhjes.
 • Pasqyrime të përmbajtjes – tregon 5 fjalë të përdorura më lart (densiteti i fjalëve kyçe mezi ka rëndësi).
 • Paraqitja sociale – për sa kohë që po ngarkoni imazhe të mediave sociale, jeni mirë.
 • Mbështetje – Kam dëgjuar shumë histori të tyre vetëm duke iu referuar njerëzve në mësime.

Shtojca SEO SEO në Video (69 dollarë në vit) – krijoni faqe të faqes së sitit të faqeve të shënjimit dhe shënjimit, në mënyrë që të shfaqen figurat e videove Google Video. Sigurisht, shumica e njerëzve shkojnë në motorin e rregullt të kërkimit të Google, kështu që kjo ka të ngjarë të paguajë vetëm nëse krijoni shumë video, veçanërisht si.

Shtojcë Lokale SEO e SEO (69 dollarë në vit) – shton një skedar KML, schema.org dhe opsionin për të futur një Google Map dhe dyqan lokal. Duke përfshirë një hartë Google është e lehtë, dhe shumica e informacionit Yoast “optimizon” sepse tashmë është tërhequr nga faqja juaj e Google My Business. Yoast thotë se kjo shtojcë “i tregon Google gjithçka që duhet të dijë për të të vendosur në krye të rezultateve lokale të kërkimit” e cila nuk është e vërtetë duke marrë parasysh Faktorët e rangut lokal të Google kanë pak lidhje me shtojcën lokale SEO të Yoast.

Shtojcë e lajmeve Google (69 dollarë në vit) – në të vërtetë nuk të futet Google News (shiko ato hapa këtu) por ndihmon në formatimin e përmbajtjes për Lajmet Google duke krijuar një sit sit të XML News.

Shtojcë SEO WooCommerce Yoast (49 dollarë në vit) – mundëson kunjat e pasura për Pinterest.

16. skemë

Ka shumë shtesa të skemës, por varet nga lloji i shënjimit që po bëni. Për shembull, nëse po shkruani komente, do t’ju duhet një shtesë shënimi i rishikimit si Rishikimi WP. Shikoni se cili lloj shënjimi është i zbatueshëm për përmbajtjen tuaj, atëherë përdorni shtojcat e kërkuara.

Pluginat e skemës

17. Analytify

Shikoni një paraqitje të shkurtër Google Analytics direkt në WordPress.

Analizoni Panelin

18. Vërtetë SSL e thjeshtë

Kjo shtojcë “automatikisht zbulon cilësimet tuaja dhe konfiguron faqen tuaj të internetit për të ekzekutuar https.” Sigurisht, ju akoma keni nevojë për një SSL për ta përdorur atë, por Really Simple SSL e lehtëson vendosjen e saj.

Le të Encrypt SSL është SSL më e popullarizuara falas dhe është ajo që unë përdor. Google dështuar në faqet jo-HTTP edhe më e vështirë në korrik, 2018 kur filluan të shfaqen jo të sigurt në Google Chrome.

Vërtetë SSL e thjeshtë

Features:

 • Fiksues i përmbajtjes së përzier
 • Aktivizoni ridrejtimin e WordPress 301 në SSL
 • Aktivizo ridrejtimin 301 .htaccess
 • Aktivizo ridrejtimin e Javascript në SSL

19. Zëvendësoni kërkimin më të mirë

Pse është një shtojcë kërkimi / zëvendësimi në listë?

Sepse nëse keni ndryshuar versionet www ose http (s), do t’ju duhet të azhurnoni të gjitha lidhjet në faqen tuaj të internetit për të pasqyruar versionin e ri. Këtu hyn në përdorim kjo shtojcë – Unë sugjeroj HTTPS dhe jo-www. Thjesht kërkoni në versionin e vjetër të domenit tuaj dhe zëvendësojeni atë me atë të ri.

Zëvendësoni më mirë kërkimin - Versione WWW

Mashtrim i ftohtë: nëse përdorni të njëjtën imazh në shumë faqe, kjo është një mënyrë e thjeshtë për t’i azhurnuar të gjitha.

20. Anti-spam

Spam vret bloget. Jetpack thotë

Spammers mund të lënë komentet e lidhjes ose të plotësuara nga fjalët në faqen tuaj, në përpjekje për të drejtuar më shumë trafik në faqet e tyre (dhe të rritin SEO-në e tyre). Me mjaft spam, renditja juaj mund të marrë një goditje, pa asnjë faj të tuajën.

Shtojca Anti-Spam është captcha-free dhe bën një punë të shkëlqyeshme duke filtruar komentet e spamit, duke lënë ato të mirat. Spam është një problem i madh me WordPress. Kjo shtojcë do t’ju kursejë kohë.

21. WP Google Publikimi Moto Auto e Biznesit tim

Postimi i azhurnimeve faqen tuaj të Google My Business është duke u bërë gjithnjë e më e rëndësishme në Faktorët e rangut lokal të kërkimit lokal të Google 2018. Kjo shtojcë boton përmbajtjen tuaj të WordPress direkt në faqen tuaj të Google My Business. Shtë ende në fazat e hershme, por ka vlerësime të frikshme.

Faktorët e Renditjes së Kërkimeve Lokale 2018

Këtu janë disa nga cilësimet e shtojcës:

WP Google Publikimi Moto Auto e Biznesit tim

22. Plugins StudioPress

Nëse jeni duke përdorur një temë të StudioPress ose Genesis Framework (të cilën unë rekomandoj), duhet të përdorni shtojcat StudioPress. Këto janë në listën time, sepse ato janë të lehta, të besueshme dhe do ta mbajnë kohën tuaj të ngarkesës (dhe shanset për gabime) në minimum, duke e bërë faqen tuaj të funksionojë pa probleme.

StudioPress-Zanafilla-shtojca

Mjete të tjera SEO që duhet të dini

 • Përgjigju Publikut – mjeti hulumtues i fjalëve më të ftohta (foto më poshtë). Tërheq fjalët kyçe nga Google Autocomplete dhe krijon një hartë vizuale bazuar në lloje të ndryshme fjalen (pyetje, parafjalë, krahasime). Sa më e gjelbër rrethi, aq më konkurrues është fjala kyçe. Fjalët kyçe të pyetjeve janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të siguruar që përmbajtja juaj të jetë gjithëpërfshirëse (i përgjigjet pyetjeve më të njohura që njerëzit po kërkojnë). Mjeti im i preferuar i kërkimit të fjalëve.
 • Moz Lokale – analizon 15 citimet tuaja më të mira (GMB, Yelp, YellowPages, etj) dhe tregon profile jo të plota, në kundërshtim dhe kopjim. Mundohuni të merrni 100% rezultate!
 • Explorer Moz Link – tregon matjet e lidhjes, si dhe autoritetin tuaj të domain-it i cili është një tregues se sa konkurrues duhet të jenë fjalët tuaja të synuara.
 • MozBar – Google çdo fjalë kyçe dhe shiko DA-në e çdo rezultati të kërkimit (autoriteti i domain) dhe PA (autoriteti i faqes). Sa më të larta janë, aq më konkurruese është fjala kyçe. Provoni të konkurroni me faqet që kanë autoritet të ngjashëm domeni.
 • Explore Keyword Moz – në thelb Google Keyword Planner, vetëm më mirë. Shfaq konkurrencën organike (ndryshe nga fjalët planifikuese të fjalëve që është për AdWords). Tregon vëllimin mujor të kërkimit dhe ka ton filtra për klasifikimin e fjalëve kyçe.
 • Fjalë kyçe Kudo – Google çdo fjalë kyçe dhe shiko direkt rezultatet e kërkimit vëllimin mujor të kërkimit, konkurrencën e vlerësuar dhe CPC. Po ashtu punon për YouTube, Amazon, Etsy, Google Analytics dhe programe / motorë kërkimi të tjerë.
 • SEMrush – një nga softverët më të gjërë të SEO është tregu, fjalë për fjalë duke ju thënë gjithçka në lidhje me fjalët tuaja, backlinks, SEO me përmbajtje dhe analitikë. Shumë metrikë nuk mund të gjenden në Google Analytics ose Console Search.
 • Autocomplete Google – Mashtrimi im i preferuar është “plotësoni boshin” ku përdorni karakterin e nënvizimit _ për ta mbushur Google (po e keni mend atë). Provojeni me Chicago _ Fotograf. Ju duhet të përfundoni në karakterin nënvizues.
 • Google Console Console – Shihni gabimet me faqen tuaj (indeksimin, sigurinë, celularin, AMP, sitinapin, gjobat), titujt e SEO / përshkrimet e meta që janë shumë të shkurtra ose të gjata, vendosni emrin tuaj të preferuar të domain (www vs jo-www), shënjestrimin ndërkombëtar, Kërko Analytics (mënyra ime e preferuar për të matur SEO + CTR-të e përgjithshme), lidhje në faqen tuaj dhe të dhëna kryesore për të dhëna të strukturuara. Ju duhet ta përdorni.
 • Trendet e Google – shikoni tendencat e fjalëve në gjeografitë specifike (dhe YouTube).
 • CloudFlare – CDN falas me 200+ qendra të të dhënave të cilat mund të vendosen me shumicën e shtojcave të cache. Ka karakteristika shtesë si lidhjet e përshpejtuara të celularit, mbrojtja e linjës lidhëse, Railgun dhe Rregullat e faqeve. Përmirëson të dy shpejtësinë dhe sigurinë e sitit.
 • Kontrolli i lidhjes së Dr. – skanon të gjithë faqen për lidhje të prishura (deri në 7,500 / muaj) por nuk ofron një mënyrë miqësore për përdoruesit për t’i rregulluar ato drejtpërdrejt në pultin e WordPress-it (siç bën Broken Link Checker, por BLC nuk konsumon CPU).
 • Copyscape – parandalon plagarizmin (kërkon në internet kopjet e përmbajtjes tënde).
 • HubShout WebGrader – shikoni listën e plotë të fjalëve kyçe të konkurrencës dhe një krahasim krah për krah të linqeve, autoritetit të domain-it dhe faqeve me gradë më të lartë.
 • StackPath – CDN me 30+ qendra të të dhënave (kryesisht në SH.B.A.). Më shumë qendra të të dhënave = shpërndarje më e shpejtë e përmbajtjes, kjo është arsyeja pse unë përdor të dy Cloudflare dhe StackPath.
 • Siteliner – kontrollon tërë faqen për përmbajtje të kopjuar dhe e nxjerr në pah atë.
 • Screaming Frog – mjet i gjerë (falas) i auditimit SEO i cili tregon tekstin e humbur, titujt e SEO, përshkrimet e meta, URL, AMP, sitemaps, dhe gjithashtu integron me Google Search Console, Google Analytics dhe shumë mjete të tjera të SEO.
 • vidIQ – kërkoni çdo fjalë kyçe në YouTube dhe shihni metrikat kryesore që tregojnë se sa konkurruese është fjala kyçe. Bazuar në pëlqime, pamje, aksione, komente, etj.
 • SeoQuake – Zgjatja e Chrome e cila është e shkëlqyeshme për kërkimin e fjalëve Tregon lidhjet e secilit rezultat të rezultatit të kërkimit, gradën Alexa, epokën e domenit, faqet e indeksuara, analizat e fjalëve, lidhjet e brendshme, lidhjet e jashtme dhe shumë metrika të tjera (të personalizueshme).
 • Formulari i Kontaktit 7 Google Analytics – shton përcjelljen e ngjarjeve në të gjitha format tuaja CF7.
 • SiteGround – hostin që unë rekomandoj që u vlerësua # 1 në 30+ sondazhet në Facebook.

Pyetjet e bëra më shpesh

&# X1f50c; Cilin shtojcë SEO përdor për të marrë këto FAQ?

Shtojca e Strukturuar e përmbajtjes është e shkëlqyeshme për të shtuar copëza të pasura me FAQ, pastaj shtoj emojis për secilën pyetje në FAQ. Ju mund të shtoni çdo emoji që dëshironi.

&# X1f50c; Cilat janë 3 shtojcat SEO më ​​pak të njohura?

Republika Postimet e Vjetra freskon të gjitha datat e modifikuara të postimit tuaj deri në ditën e tanishme, duke e bërë përmbajtjen tuaj të duket e freskët. Tabela e thjeshtë e përmbajtjes është e mirë për organizimin e postimeve të gjata, por një tabelë me përmbajtje HTML ka më shumë përfitime siç janë përfshirja e ankorave (lidhjeve). Asset CleanUp ju lejon të çaktivizoni shtojcat në mënyrë selektive të ekzekutimit në faqe / postime të caktuara, duke e bërë faqen tuaj më të shpejtë.

&# X1f50c; Cilat janë 3 hapat kryesorë drejt Yoast?

3 hapat kryesorë për të Yoast janë konfigurimi i cilësimeve, hulumtimi i fjalëve kyçe dhe optimizimi i përmbajtjes. Vendosja e Google Console është gjithashtu e rëndësishme.

&# X1f50c; Po në lidhje me shtojcat e optimizmit të shpejtësisë?

Vetëm 4 shtojcat e shpejtësisë që ju nevojiten në faqen tuaj janë WP Rocket, Asset CleanUp, ShortPixel dhe OMGF.

&# X1f50c; A është Rank Math më i mirë se Yoast?

Ka pothuajse çdo tipar të Yoast SEO Premium (falas) dhe është super i lehtë. Unë ende përdor Yoast, por nuk kam dëgjuar asgjë tjetër përveç gjërave të shkëlqyera në lidhje me Rank Math. Ata gjithashtu kanë një Grup në Facebook nëse keni nevojë për mbështetje.

A më ka munguar ndonjë plugins të mirë SEO?
Shpresoj që kjo listë të ishte e dobishme! Nëse keni pyetje në lidhje me ndonjë prej këtyre shtojcave SEO WordPress, ndjehen të lirë të më vini një vijë në komentet dhe do të jem i lumtur t’ju ndihmoj. Mos harroni, kam shumë mësime në lidhje me Yoast, Optimizimi i shpejtësisë së WordPress, dhe mësime të tjera të lidhura me SEO. Nëse keni një pyetje në lidhje me ato, ju lutemi lini një koment në atë tutorial specifik. Më në fund, nëse e shijuat këtë postim, ju lutemi ndani atë me një mik që mund të dëshirojë gjithashtu – Unë do ta vlerësoja këtë.

Gëzuar,
mashkull

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map