SEO Dostu Bir Alan Adı Nasıl Seçilir

SEO Dostu Alan Adı Nasıl Seçilir


SEO’yu ilk etkileyen alan adı seçmek.

Orada birçok söylenti ve modası geçmiş stratejiler var. Bu yüzden alan adları ve SEO ile ilgili en yaygın soruları ele alacağım. Umarım bir karar vermene yardımcı olur. SEO dostu bir alan adı seçmenin SEO denkleminin sadece 1 parçası olduğunu unutmayın – genellikle 200’den fazla sıralama faktörü olduğu söylenir Google’ın algoritması.

Alan adları ve SEO hakkında bilmeniz gerekenler şunlardır …

 1. Brandable Alan Adları SEO Dostu
 2. Anahtar Kelimeler Hakkında?
 3. Alan Adı Uzantısı Seçme
 4. Alan Adı Uzantı Varyasyonlarını Satın Alma
 5. Kısa Çizgilerden Kaçının
 6. Yönlendirme Amaçlı Alanlar Satın Almaktan Kaçının
 7. Ticari Markalı Alanlardan Kaçının
 8. Alan Adı Kayıt Uzunluğu Önemli Değil

1. Brandabable Alan Adları SEO Dostu

Bir brandable alan adı seçmek SEO’nun kendi başına yardımcı olur. Daha fazla kişi bunu hatırlayacak, sizi tekrar ziyaret edecek ve muhtemelen daha fazla güven pozitif markaya sahip bir alan adı – anahtar kelime açısından zengin ve spam içerikli olma riski taşıyan bir alan adının aksine.

Daha fazla bağlantı, sosyal paylaşım ve arama motorlarının istediği tüm bu güzel sinyalleri yönlendiren pozitif ve yaratıcı marka. Bu, anahtar kelime açısından zengin bir alan adının muhtemelen vermeyeceği bir şeydir. Yaratıcı bir şey düşünün. Brandable yap, yap unutulmaz.

Zaten gerçekten daha önemli olan nedir? Markanız veya SEO’nuzun bir kısmı?

2. Anahtar Kelimeler Hakkında?

İçindeki tüm anahtar kelimelerini içeren alan adları satın alan kullanıcılar – bunlara adapte olduk ve açıkçası, profesyonel olmayan ve kabataslak görünüyor. Beni kandırmıyorsun chicagopersonalinjurylawyer.com.

Ancak, SEO’da hâlâ inkar eden anahtar kelime açısından zengin alanlar yok. Moz’un son anketi Google’ın sıralama faktörleri “alan adı düzeyinde anahtar kelime kullanımı” % 6.98 Google’daki tüm sıralama faktörlerinden …

Alan Adı Düzeyinde Anahtar Kelime Kullanımı

Tut. Anahtar kelime açısından zengin alanlar, Google’ın sıralama faktörlerinin% 6,98’ini oluşturuyor ve bana uzak durmamı söylüyorsunuz?

Evet. Google’ın alan adındaki anahtar kelimeler için verdiği ağırlık (şimdi% 6.98) yıllar içinde azalıyor. Ve daha da düşmesi bekleniyor. Bing bile bir efsane.

Bazen işletme adınızın doğal olarak anahtar kelimeleri varsa mantıklıdır. MiamiFishing.com hem brandable hem de anahtar kelimelerine sahiptir. Ama chicagopersonalinjurylawyer.com? Eh … çok değil. Anahtar kelime açısından zengin bir alan ve hala iyi görünen bir anahtar kelime ile spam içerikli veya genel görünen bir anahtar kelime dolgulu alan arasında ince bir çizgi vardır. Bir karar çağrısı yapın.

İşte anahtar kelime açısından zengin alanların farklı türleri…

Tam Eşleme AlanlarıTÜSGP sıralamak istediğiniz tümcecik kelimeleri dahil edin. En yüksek SEO avantajlarına sahiptir (en azından bu 1 cümle için), ancak marka bilinci.

Kısmi Eşleme Alanları – yalnızca ana ifadenizdeki bazı kelimeleri içerir. Hala markalı kelimeler için alandan ayrılırken SEO avantajları var.

Eşleşme Alanı Yok – anahtar kelime içermez. Etki alanı perspektifinden daha az doğrudan SEO avantajına sahiptir, ancak uzun vadeli SEO avantajları sağlar (güven, size bağlantı kurma istekliliği, vb.).

Anahtar kelime açısından zengin alanlar seçmeyle ilgili ipuçları:

 • Yerelleştirilmiş web siteleri için genellikle daha iyi (ör. MiamiFishing.com)
 • Kulağa çok spam veya genel geldiğini düşünüyorsanız, muhtemelen
 • Google’ın alan adındaki anahtar kelimeler için verdiği mevcut ağırlık azalıyor

% 6.98’den bağımsız olarak, Google’ın Matt Cutts hala SEO üzerinden markalaşmayı öneriyor…

3. Bir Alan Adı Uzantısı Seçme

.com – .org’u kullanmanın mantıklı olduğu bir kuruluş değilseniz, en popüler uzantı ve muhtemelen kullanılabilir olup olmadığını seçmeniz gereken uzantı..

.net ve .org – genellikle .com sürümü alınırsa satın alınır (.com’u almaya çalışın).

Ülkeye özel – .us (ABD) veya .au (Avustralya) gibi alan adı uzantıları yalnızca belirli bir ülke için ürün / hizmet sunarken kullanılır. Bu, o ülke için SEO’yu iyileştirebilir, ancak sizi küresel olarak genişlemenizi sınırlar.

4. Alan Adı Uzantı Varyasyonlarını Satın Alma

 • .mobi
 • .bilgi
 • .cc,
 • .isim

Alan adı kayıt kuruluşları, bunları kasada satın almanızı ister, ancak işe yaramazlar. Tek avantajı, markanızı bir uzantıyı güvence altına alacak ve sizi denemek için bir web sitesi oluşturacak rakiplerden korumaktır. Google, kabataslak web sitelerinin üst sıralarda yer almasını önlemek için önlemler aldığından (yinelenen içerik, bağlantı veya sosyal etkinlik vb.) Bu olası değildir..

5. Kısa Çizgilerden Kaçının

Kısa çizgi içeren herhangi bir web sitesi SEO dostu bir alan adı değildir. Kısa çizgiler spam içerikli web siteleriyle ilişkilidir ve bundan kaçınılmalıdır. Ayrıca, kullanıcılar sitenize bağlantı oluştururken veya sosyal medyada paylaşırken yazım hatası için yer bırakır. Sadece onlardan kaçın.

6. Ana Sitenize Yönlendirmek için Alan Adı Satın Almayın

Bu işe yaramıyor. 0 bağlantısı olan yeni bir alan adı satın alır ve ana sitenize yönlendirirseniz, ana sitenize herhangi bir bağlantı suyu veya değeri aktarmazsınız. Yani anlamı yok.

Ana sitenize yönlendirmeyi planlıyorsanız mevcut alan adlarını ve web sitelerini satın almaya dikkat edin. Bu web sitesine olan bağlantıların sizin değil, o web sitesi için olduğunu unutmayın, bu nedenle bu bağlantıların aynı şekilde çalışmasını beklemek işe yaramayabilir. Genel bir kural olarak, yalnızca üzerinde benzersiz bir web sitesi oluşturacaksanız bir alan adı satın almanızı öneririm.

7. Ticari Markalı Alanlardan Kaçının

WordPress’in bunu yasakladığını öğreninceye kadar alan adımda “WordPress” kullanmayı düşündüğüm güne. Terimlerine göre “WordPress” yasaktır, “WP” ücretsizdir. Şüphe duyduğunuzda, biraz araştırma yapın. Size çok zaman kazandırabilir.

8. Alan Adı Kayıt Uzunluğu Önemli Değil

“Bildiğim kadarıyla, hiçbir arama motoru kayıt uzunluğunu puanlamada bir faktör olarak kullandıklarını doğrulamadı…” -Matt Cutts, Google’da Spam Başkanı ( Moz).

Umarım bu yardımcı olmuştur! SEO dostu alan adları veya genel olarak SEO hakkında herhangi bir sorunuz varsa, bana aşağıda bir yorum bırakın.

Şerefe,

Tom İmzası

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map