Si të gjeni lidhje hyrëse: 7 Strategji që funksionojnë në të vërtetë

03.06.2020
SEO 'Si të gjeni lidhje hyrëse: 7 Strategji që funksionojnë në të vërtetë
0 16 мин.

A po vuan faqja juaj në internet nga mungesa e lidhjeve?


Me siguri keni dëgjuar se sa linja të rëndësishme janë për SEO (afërsisht 40% e tyre) Faktorët e rangut të Google). Por marrja e lidhjeve hyrëse nuk është e lehtë. Në vend që të dilni jashtë dhe të ndërtoni lidhje në uebfaqe të jashtme, Matt Cutts i Google thotë ne duhet fitoni lidhje përmes përmbajtjes krijuese.

Dhe duke qenë se një pjesë e krijimit të përmbajtjes “të mirë” po bën që faqet / postimet tuaja të dalin në pah, unë vetëm e pashë të përshtatshme që të përdor një grup lapsash me ngjyra të shkëlqyera për ta ndezur këtë faqe me disa personalitete. Unë në fakt e huazova këtë ide nga një artikull në Journal Engine Search (vetëm ata mashtruan dhe përdorën një qenush të lezetshëm). Sido që të jetë, duke e bërë përmbajtjen tuaj vizuale, të dobishme dhe të lehtë për të lundruar është PSE njerëzit do të lidhen me të. Njerëzit nuk lidhen me asgjë – ju duhet të bëni diçka ndryshe.

Lapsa me ngjyra

Tabela e përmbajtjes

 1. Krijoni përmbajtje edukative
 2. Spërkateni përmbajtjen tuaj
 3. Shto Video
 4. Krijoni Infografikë
 5. Posto përmbajtje të gjatë
 6. Përmirësoni modelin tuaj
 7. Bëni më shumë marketing me përmbajtje

1. Krijo Arsimor Content

Ky është lloji i përmbajtjes që njerëzit në të vërtetë dëshirojnë të lidhen, ato nuk do të vijnë vetëm nga vetvetja. Unë specializohem në SEO për WordPress, kështu që shumica e njerëzve kërkojnë ndihmë konfigurimin e Plugin Yoast SEO, ose si ta bëni një ngarkesë të faqes WordPress më shpejt. Këto janë disa tema kryesore që njerëzit duan të mësojnë dhe unë kam shpenzuar WEEKS gjatë shkrimit të këtyre mësimeve. Ata janë ata që i vendos përpara dhe i përqëndroj në menunë time të lundrimit dhe ato me të cilat i lidh më së shumti në faqen time. Nëse keni një fjalen me vlerë të lartë por vetëm një postim mediokër në lidhje me të, duhet të përpiqeni të përmirësoni atë përmbajtje.

Happensfarë ndodh kur merrni një postim medicinal dhe investoni disa ditë duke e kthyer atë në mësimin më të mirë në internet? Mësimi im Yoast shkoi nga 5 vizita / ditë në 100 vizita / ditë (të gjitha nga SEO) brenda 24 orësh nga ribotimi i tij me përmbajtjen e re. Tani ajo ka mbi 190 komente dhe një ton lidhjesh nga njerëz që e kanë gjetur atë përmes Google. Sigurisht që është renditur në faqen e parë për fjalen e tij (Parametrat e SEO) për vite me radhë sepse kam investuar orë e orë të tëra në përmbajtje. Kur Matt Cutts thotë se “krijoni përmbajtje të mirë” kjo është saktësisht se çfarë do të thotë ai.

Udhëzues për Optimizimin e Shpejtësisë së WordPress

Ju duhet të identifikoni temat kryesore dhe shkruani guide udhëzuesin përfundimtar ’për secilin. Po mund të duhet një javë e tërë për të shkruar vetëm një artikull, por kjo është saktësisht ajo që duhet nëse doni një shtesë prej 100 vizitash / ditë përmes një postimi të vetëm. Përmbajtja e mirë do të paguhet posaçërisht pasi Google ka filluar penalizimin e faqeve të internetit me përmbajtje me cilësi të ulët. 90% e lidhjeve të mia janë në mësimet e mia SEO.

Krijimi i artikujve që synojnë fjalë kyçe me vlerë të lartë (tema edukative) ju ndihmon:

 • Vendosni poste të larta trafiku
 • Merrni lidhje përmes trafikut SEO që gjeneron
 • Shikoni si një autoritet në industrinë tuaj
 • Merrni me mijëra komente / biseda në ato postime
 • Përvetësoni disa nga ndjekësit më besnikë përmes edukimit

2. Përhap përmbajtjen tuaj

Përmbajtja vizuale ka 40x më shumë të ngjarë të ndahet (burim) dhe ndërsa grafikat e këndshme janë dukshëm të rëndësishme, mos e kufizoni përmbajtjen tuaj në tekst dhe grafikë. Vendosni një status në Twitter nëse po citoni dikë, përdorni një skedar me 2 kolona për të listuar mirat dhe të këqijat, ngulitni një video ose përdorni një tabelë HTML përmbajtjesh siç shihni në krye të këtij postimi për të ndihmuar njerëzit të lundrojnë në tema specifike.

Unë personalisht më pëlqen të përdor 2 skedarë kolonë në shumë nga postimet e mia në blog. Unë gjithashtu e di se trupi im i përmbajtjes është 680 piksele (gjerësi) që do të thotë nëse unë jam duke përdorur një plan urbanistik 2 me fotografi, secila fotografi do të ishte 330 (w) nëse llogaritni 20 piksele hapësirë ​​midis secilës kolonë. Duke ditur dimensionet tuaja ju ndihmon të ndryshoni përmasat e imazheve për tu dukur më mirë dhe i bën ato të ngarkohen më shpejt. Vetëm një këshillë e shpejtë për ju 🙂

Drejtkëndëshi i gjerësisë 680 piksel

Megjithëse është specifike për WordPress, mësimi im se si të përgatisni përmbajtje në WordPress ka shumë ide për të diversifikuar përmbajtjen tuaj. Kjo përfshin se si të shtoni një tabelë të përmbajtjes HTML, të futni një video në YouTube pa markën e Youtube, të vendosni statuset e mediave sociale, shkronjat e stilit dhe ide të tjera. Këtu janë vetëm disa mënyra se si ta bëni përmbajtjen tuaj më vizuale…

Idetë e përmbajtjes

 • Shtoni një tabelë të përmbajtjes HTML për t’ju ndihmuar me navigimin
 • Dizajnimi i infografikës duke përdorur canva.com ose punësoni një freelancer
 • Videot e përfshira, në mënyrë ideale tuajat nëse është një temë me vlerë të lartë
 • Merrni fotografi të ekraneve (Unë bëj shumë nga kjo pasi që bëj blog për WordPress)
 • përdorim Kërkim i përparuar në Twitter për të gjetur tweets për t’u futur në postimet tuaja
 • Lidhje stili (dhe ngjyra e tyre e varur) në postimet tuaja në mënyrë që ato të jenë të lehta për tu parë
 • Përdorni tabela, 2 skedarë kolonë, butona, lista, artikuj të guximshëm dhe mundësi të tjera të stilimit
 • Shtimi i një fotografie / bio në shiritin anësor të blogut tuaj, në mënyrë që njerëzit ta dinë se kush po shkruan artikullin

3. Shtoni video

Njerëzit i duan videot (dhe e duan shumë lidhjen me ta), por shumë pronarë të faqeve të internetit e bëjnë këtë. Krijimi i videove tuaja nëse preferoni patjetër nëse keni kohë, por edhe gjetja e një videoje të dobishme në Youtube shton një ton të vlerës për përmbajtjen tuaj, si ato që thotë Matt Cutts për lidhje …

Dëgjo, unë jam një tip introvert i cili ishte krejtësisht i pakëndshëm duke krijuar mësime SEO (Unë akoma kapem kur dëgjoj veten duke folur). Por me mend se çfarë? Kam mbi 200,000 shikime midis të gjitha videove të mia në YouTube dhe kam marrë lidhje, klientë dhe shitje të bashkëpunëtorëve përmes këtyre videove. Kur shkruaj një artikull super të rëndësishëm në faqen time (si tutori im në duke optimizuar përmbajtjen për fjalët kyçe) Do të krijoj një video dhe do ta fut në atë tutorial. Videot jo vetëm që tërheqin lidhje sepse njerëzit i duan ata, por duke ngulitur video në faqen tuaj, ju gjithashtu po përmirësoni angazhimin me përmbajtjen tuaj (kohën mesatare në faqe) të cilën Google e përdor për të përcaktuar renditjen tuaj.

Renditje më të larta, më shumë lidhje, më shumë pajtimtarë dhe më shumë shitje nga njerëz që i panë videot tuaja. Kjo është si një fitore e favorshme-fitore! Thith atë, merrni një aparat fotografik dhe filloni të krijoni disa video.

4. Dizajnimi i Infografikës (Në 10 Minuta)

Me çfarë tjetër u pëlqen njerëzve që të lidhen? Infographics. Lexoje kete artikull nga HubSpot që thotë përmbajtja vizuale ka 40x më shumë të ngjarë të ndahet. Ju mund t’i krijoni këto vetë duke përdorur një krijues falas infografik si canva.com ose punësoni një projektues të pavarur infografik për rreth $ 100 – 400 dollarë në varësi të grafikëve, sa të detajuara janë udhëzimet tuaja, dhe shkalla e freelancer.

Kjo infographic fjalë për fjalë më mori 10 minuta për të krijuar…

seo-link-ndërtimi-infographic

Unë ende jam duke u përpjekur të vazhdoj me videot e mia, por ju duhet të investoni kohë në video ose infografikë – në mënyrë ideale të dy nëse keni kohë / para. Unë ju bëj thirrje që të krijoni disa video ose infografikë dhe të shihni se çfarë ndodh. Vë bast se trafiku në postin tuaj do të dyfishohet, dhe kështu do të jenë lidhjet tuaja.

5. Posto përmbajtje të gjatë

Një nga gabimet më të mëdha që shoh është njerëzit që hedhin përmbajtje të shkurtër (zakonisht kryesisht tekst) dhe pyesin pse nuk renditet. Nëse dëshironi të jeni në faqen e parë të Google dhe njerëzit që të lidhen me ju, përmbajtja juaj duhet të jetë më e mirë (dhe më e plotë) se të gjithë të tjerët pas jush. Përmbajtja më e gjatë renditet më e lartë në motorët e kërkimit dhe postimet me 3000+ fjalë janë ideale. Nëse jeni duke përdorur WordPress, plugin Yoast SEO llogarit numrin e fjalëve për ju në skedën e analizës së përmbajtjes, përndryshe mund të ngjitni artikullin tuaj të plotë në një Doc Google dhe të bëni një numër fjalësh.

Kur rishikoj postimet e vjetra për të përmirësuar përmbajtjen, përpiqem të shtoj të paktën 500 fjalë. Ju mund të planifikoni tema kryesore (nëntituj), të shtoni një tabelë të përmbajtjes në fillim me ato nënkërkime, pastaj të shtoni seksione shtesë në artikull. Bëni kërkimin tuaj dhe Google fjalen kyçe, shikoni se për çfarë po shkruajnë njerëzit e tjerë, atëherë përfshini tema që mendoni se do ta bënin artikullin tuaj më të mirë.

6. Përmirësoni modelin tuaj

Njerëzit lidhen me faqet e internetit që duken mirë. Kjo NUK duhet të kushtojë shumë para. Për 40 dollarë në orë mund të punësoni një zhvillues të aftë të huaj freelancer.com të cilët mund t’ju ndihmojnë të hartoni ose ridizajnoni faqen tuaj. Unë kam punuar me të njëjtin zhvillues të WordPress (Pronaya) për 5 vjet i cili është vetëm 40 dollarë në orë dhe më ndihmoi të ndërtoj mbi 25 faqe në internet kur unë po drejtoja një biznes të vogël për hartimin e WordPress. Ju mund ta punësoni atë duke regjistruar një llogari të pavarur dhe të kërkoni për përdoruesin BDkamol. Kam investuar 20,000 dollarë në të gjatë 5 viteve sepse ai është i mirë.

pronaya-freelancer

Edhe nëse kjo nënkupton migrimin tuaj në një temë WordPress nga StudioPress (tema super të këndshme të përgjegjshme për celular), unë e bëra këtë dhe kjo ka paguar SHUM për mua. Siti im i vjetër nuk ishte i përgjegjshëm, kështu që unë migrova në StudioPress dhe përderisa nuk mund të lidhem drejtpërdrejt me rritjen e lidhjeve, duket se RRETH më mirë, ngarkesa nën 1 sekondë dhe është më miqësor me SEO. Në përgjithësi, faqja juaj më e bukur është (dhe aq më lehtë është që njerëzit të gjejnë gjëra) për më shumë njerëz do të lidhen me ju.

7. Bëni më shumë marketing me përmbajtje

Pasi të keni krijuar një përmbajtje mahnitëse përreth një fjalen me vlerë të lartë dhe ta botoni atë, duhet të merrni disa sytha mbi të. Këtu janë disa mënyra të lehta që mund ta bëni atë…

 • Dërgoni një gazetë
 • Postojeni atë në rrjetet tuaja sociale
 • Bashkohuni me grupet në Facebook dhe ndajeni atë kur është e përshtatshme
 • Bloggerë me email në industrinë tuaj për të cilët do të interesonin
 • Përmendni njerëzit në artikullin aktual (ata mund të lidhen me të)
 • Publikoni intervista dhe citime nga Twitter për të përfshirë më shumë njerëz
 • Mbani konkurse, çmime dhe zbritje në këmbim të ndarjes së përmbajtjes tuaj
 • Krijoni një video në YouTube në lidhje me temën dhe lini një lidhje në përshkrim

Shmangni punësimin e një “Ndërtuesi të Lidhjeve”

Ju mund të punësoni një lidhje të pavarur për ndërtim të linqeve në faqet e internetit si freelancer.com dhe upwork.com por unë nuk do ta bëja që nga atëherë kjo mund të ju marrë një dënim Google. Unë bëra dubla me disa pavarësues ndërtimi të lidhjeve (me vlerësim shumë të lartë) dhe ata më bënë të renditur më lart Këshillim SEO për WordPress dhe shërbime të tjera. Por sigurisht, brenda dy muajsh U godita me një penallti të Google dhe trafiku im u ul përgjysmë. M’u deshën disa muaj (dhe shumë punë të palodhur) për tu rikuperuar nga ky ndëshkim, kështu që bëni vetes një favor dhe të mos e bëjmë këtë së bashku.

Përveç kësaj, Matt Cutts thotë se duhet të fitojmë lidhje, jo duke i ndërtuar ato.

Matt Cutts--link-ndërtimi

Disa metoda të “ndërtimit të lidhjeve” që funksionojnë në të vërtetë:

Se të gjitha kam marrë! Nëse keni ndonjë pyetje se si të merrni lidhje hyrëse në faqen tuaj të internetit, më hidhni një vijë në komentet (me kënaqësi për t’ju ndihmuar). Vetëm mos harroni, njerëzit natyrisht duan të lidhen me përmbajtje të mirë, kështu që kjo është gjëja e vetme më e rëndësishme që mund të bëni për të shpejtuar rritjen e lidhjes tuaj.

Gëzuar,
mashkull

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector