Si të instaloni Google AMP në faqen e WordPress (duke përdorur plugin AMP)

A e dini se shumë pronarë të faqeve humbasin 47% të të ardhurave për shkak të shpejtësisë së tyre të ngadaltë të faqes? Po, keni dëgjuar të drejtë. Ruajtja e shpejtësisë së faqeve është një fakt jetësor për SEO, duke u renditur të dy faktorët. Nëse tashmë keni optimizuar uebfaqen tuaj të versionit të desktopit, duhet të keni kujdes për optimizimin e faqes së versionit celular, pasi gjysma e trafikut organik vjen nga pajisjet mobile. Pra, këtu vjen Faqet e përshpejtuara të Google, i njohur edhe si Google AMP. Termshtë term mjaft i ri për pronarët e faqeve të reja. Pra, në këtë artikull, ne do të ndajmë Whatfarë është Google AMP dhe Si të Vendosni Google AMP në faqen WordPress.


Vendosni Google AMP në WordPress

Isfarë është Google AMP?

Në Tetor 2015, Google njoftoi një projekt të bazuar në celular, i quajtur faqet e përshpejtuara të lëvizshme, i njohur gjithashtu si Google AMP. Shtë një projekt me burim të hapur që mbështetet nga Google, Facebook, Twitter. Faqet e përshpejtuara të celularit (AMP) përfshihen vetëm faqet themelore HTML, CSS. Faqja AMP ngarkohet më shpejt sesa faqet normale.

Shumë përdorues përdorin internet shumë të ngadaltë për të shfletuar në faqet në internet të cilat përfshijnë HTML, CSS, JS, reklama dhe disa skenare. Pra, duke përdorur internetin e ngadaltë, kërkon shumë kohë për të hapur faqe. Qëllimi i AMP është që të rrisë shpejtësinë e ngarkesës së faqeve më shpejt si lëngu.

Shembull AMP

Ky është një shembull i faqes me mundësi AMP.

Pse duhet ta aktivizoni menjëherë Google AMP?

Nëse e përdorni Faqet e përshpejtuara të celularit (AMP), atëherë faqja juaj e internetit do të shfaqet në një mënyrë të caktuar në Google (veçanërisht me një shenjë AMP). Dallimi midis Faqet e AMP dhe faqet e rregullta mund të shihen në tyre carousel dhe përmes tyre Etiketë AMP në rezultatet e kërkimit në Google. Për më tepër, ka disa përfitime nga përdorimi i AMP,

 • Shpejtësia ka rëndësi: Nuk ka dyshim që faqet e mundësuara nga AMP janë pak më të mira se sa faqet normale. Shumë përdorues zakonisht lënë një faqe në internet që kërkon më shumë se 3 sekonda për t’u ngarkuar. Pra, AMP mund të ndihmojë në uljen e normave të fryrjes dhe rritjen e konvertimeve.
 • Përmirëson renditjen e motorëve të kërkimit: Edhe pse AMP nuk është menduar ende të jetë një faktor i pavarur i rangimit. Por Google aktualisht ka rritjen e renditjes miqësore me celularin, dhe për shkak se faqet AMP janë miqësore me celularin, ata marrin të njëjtën rritje të renditjes.
 • Rrit click-përmes-normë: Nëse përmbajtja juaj shfaqet në karusel, do të ketë dukshmëri shumë më të lartë, gjë që do të rrisë mundësinë e leximit të lexuesit në faqen tuaj të internetit..
 • Reklama mbështetëse: Faqet AMP gjithashtu mbështesin llojin e reklamave të ndryshme si AdSense, MediaNet, Infolinks dhe shumë më tepër. 
 • Shumë AMP mbështesin kompaninë e madhe: Ju nuk duhet të keni frikë nga AMP, sepse ajo mbështetet nga ofruesit e mëdhenj të teknologjisë si Twitter, Pinterest, WordPress, Chartbeat, Linkedin etj..

# Ka shumë thashetheme se shumë përdorues të AMP nuk mund të rregullojnë faqet e tyre, nuk mund të shtojnë kode reklamash, butona të aksioneve sociale. Por kjo nuk është e vërtetë. Më lejoni të shpjegoj pse.

Epo, kryesore Plugin AMP i WordPress nga Automattic vjen me shumë pak karakteristika të cilat i përshkruajmë në seksionin # 1, lëvizni poshtë për ta parë atë. Përmendëm gjithashtu se si duket kur je konfiguroni shtojcën AMP

Kështu që, ju nevojitet një shtesë AMP për WP për të marrë më shumë mundësi për personalizim. Mund të shtoni të gjitha sendet si reklamat në rrjet, butonin e ndarjes sociale, Google Analytics etj. 

Si të instaloni Google AMP

Ka shumë shtesa AMP të disponueshme në drejtorinë e shtojcave të WordPress.

# 1 AMP nga Automattic

AMP nga Automattic

Kjo shtojcë ju lejon të vendosni Google AMP në faqen tuaj në WordPress. Shtë një iniciativë me burim të hapur që synon të sigurojë përmbajtje të optimizuar për celular që mund të ngarkojë menjëherë kudo, madje edhe në internetin e ngadaltë.

Pas aktivizimit të kësaj shtojce, të gjitha postimet në faqen tuaj do të gjenerohen versione të pajtueshme me AMP. Ju gjithashtu mund të hyni në postimet tuaja AMP duke u bashkëngjitur / Amp / në fund URL-të tuaja të postimit.

Për shembull, nëse URL-ja juaj e postimit është “http://example.com/2016/12/20/hello-world”, kështu që versioni AMP do të jetë “http://example.com/2016/12/20/hello -World / AMP / “.

Mos harroni të klikoni në butonin Ruaj.

AMPParaqitja e AMP

Ekziston një kufizim i kësaj shtojce. Faqet dhe arkivat nuk janë mbështetur aktualisht dhe nuk mund të shtoni butonin e ndarjes, kategorinë, postimet përkatëse, reklamat. Si parazgjedhje, kjo shtojcë lejon logon e faqes tuaj dhe emrin e faqes.

# 2 AMP për WP

AMP për WP

Kjo shtojcë “AMP për WP” rekomandohet shumë për ata që duan aktivizoni Google AMP në faqen e tyre. Ky Redaktues me porosi AMP ju lejon të refuzoni përmbajtjen tuaj që keni shkruar në Post ose faqe. Kështu që ju mund të shtoni përmbajtje të ndryshme vetëm për AMP. Plugshtë një plugin plotësisht i përgjegjshëm dhe vjen me 2 dizajne të ndryshme. Me zvarritje & tipar rënie, ju mund të vendosni opsionet e faqes / postimit me dorë.

Më shumë se kaq, ju mund të shtoni logon me porosi, butonin e ndarjes sociale, postimet e lidhura nën postim, të integroni Google Analytics dhe të aftë të shtoni reklama në 4 pozicione të ndryshme.

AMP për personalizim WP

Për të konfiguruar këtë shtojcë, duhet të instaloni së pari pluginin parazgjedhur të AMP nga Automattic. Ose do t’ju kërkohet ta instaloni. Pas aktivizimit të kësaj shtojce, do të shihni një mundësi AMP në panelin tuaj të administratorit të WordPress.

Nga pulti, mundesh konfigurimi i Google AMP opsione si nevoja juaj.

Features:

 • Redaktori me porosi AMP.
 • Rirertimi i celularit.
 • zvarrit & Ndaj ndërtuesin e faqes.
 • Të ndërtuara me dy dizajne.
 • Mbështetje AMP WooCommerce.
 • Paneli i Përkthimit & RTL në dispozicion.
 • Lidhja e brendshme e AMP.
 • Postimet e lidhura poshtë postimit.
 • Butonat e aksioneve sociale.
 • Gjithsej 4 lojëra elektronike për paraqitjen.
 • dhe shumë më tepër…

Si të shikoni faqet e përshpejtuara të celularit (AMP) në tastierën e kërkimit të Google

Kur vendosni Google AMP në blogun tuaj në WordPress, mund t’i shikoni ato faqe të përshpejtuara të celularit nga Google Search Console. Për ta parë, futuni në tastierën e kërkimit Google. Tani shkoni tek Paraqitja e kërkimit> Faqet e përshpejtuara të celularit.

Shikoni AMP në Google Console Console

Nëse ju si duhet konfigurimi i Google AMP në blogun tuaj në WordPress, atëherë mund të shikoni ato faqe të përshpejtuara celular. Nëse nuk shfaqet, prisni pak. Do t’ju tregojë ato faqe, të cilat janë indeksuar tashmë. Në qoftë se nuk e keni dorëzuar sitin tuaj në tastierën e kërkimit Google, ai nuk do të shfaqet.

Mësoni, si ta paraqisni si duhet sitin e Faqes tuaj në Google Console Console.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map