Si të merrni lidhje natyrore, të brendshme në faqen tuaj në WordPress

03.06.2020
SEO 'Si të merrni lidhje natyrore, të brendshme në faqen tuaj në WordPress
0 7 мин.

Hulumtoni një fjalen, shkruajeni përmbajtjen, optimizojeni, botojeni.


Kjo duket si një proces i mirë SEO në faqe, por ai mungon një hap kritik … pasi të publikoni përmbajtjen nuk jeni bërë duke e optimizuar atë derisa të keni ndërtuar disa lidhje të brendshme për të. Kjo është mënyra më e lehtë për të merrni lidhje në faqen tuaj dhe do të humbasësh? Jo më…

Lidhjet në një faqe janë rreth 20% se si renditet dhe cila mënyrë më e mirë për t’i ndërtuar ato sesa të përdorni përmbajtjen ekzistuese që keni shkruar tashmë. E vetmja gjë që duhet të bësh është gjeni përmbajtje të lidhur në faqen tuaj të internetit / blogun dhe lidhjen në atë faqe të re. Kjo mund të përmirësojë renditjen e faqes dhe e ndihmon atë të indeksohet më shpejt në motorët e kërkimit. Dhe pjesa më e mirë është … duhen vetëm 3 minuta për tu bërë.

Kështu që herën tjetër kur të publikoni një faqe ose postim, mos ndaleni këtu. Lexoni këtë artikull, më pas harxhoni 3 minuta shtesë për të ndërtuar disa lidhje të brendshme. Faqet tuaja mund të fillojnë të renditen 20% më të larta…

Karakteristikat e Lidhjes së Nivelit të FaqesFaktorët e Renditjes së Google – Moz

Lidhje nga faqet përkatëse / postimet

Kërko WordPress – kërkoni në faqet / postimet tuaja ekzistuese për përmbajtje përkatëse rreth temës. Ju mund të mos gjeni gjithçka (WordPress tregon vetëm përmbajtje që përfshin fjalen e saktë), por është një fillim i mbarë. Shkoni në ato faqe dhe gjeni pjesën ku përmendni temën, pastaj krijoni një lidhje të brendshme në faqen tuaj të re. Ndoshta ju mund të mendoni për disa faqe dhe postime nga maja e kokës, nëse keni përmbajtje të mjaftueshme … thjesht mos e lidhni faqen me lidhje sepse vetëm jep një sasi të caktuar të lëng lidhjeje. Këtu e përdor Yoast si temë:

Kërkimi i WordPress

Kërkoni në Google – kërkoni në Google për: faqen: yourwebsite.com “fjalen tuaj” dhe do të shihni faqe në faqen tuaj në lidhje me atë fjalen. Kjo është një nga mënyrat më të mira për të gjetur një listë më të gjerë të përmbajtjes përkatëse nga mund të merrni lidhje të brendshme.

Kërkoni në Google për Lidhje të Brendshme

Përdorni Google Console Console – nëse doni lidhje nga faqet e autoritetit tuaj më të lartë, drejtohuni Google Console Console dhe shkoni te Trafiku i Kërkimit -> Lidhje në faqen tuaj të internetit. Shkoni te “më e lidhura me përmbajtjen” tuaj (do ta shihni këtë në anën e djathtë) dhe shikoni në çdo faqe të rëndësishme nga e cila mund të merrni një lidhje. Faqet që kanë më shumë lidhje kanë tendencë të kenë më shumë autoritet lidhjeje.

Më të Linkuarit tek faqet - Google Console Console

Praktikat më të mira të lidhjes së brendshme

Tani që ju ku të merrni lidhje të brendshme, ja si ta bëni atë…

Diversifikoni Tekstin tuaj të Ankorës – lidhje të shumta të brendshme që tregojnë për të njëjtën faqe duhet të kenë tekst të ndryshëm të ankorimit (teksti i shfaqur i lidhjes), kështu që mos përdorni përsëri tekstin e spirancës. Textdo tekst i spirancës duhet të jetë i pasur, unik, përshkrues dhe NUK me fjalë kyçe. Lidhja në të njëjtën faqe me lidhje të përsëritura të fjalëve të spirancës të pasura me tekst, të përdorura për të punuar, por që nga ajo kohë Google Penguin kjo duket e paqartë dhe mund të rrezikojë një penallti. Bëni të gjatë dhe përshkrues.

Përdorni lidhje të thella – në vend që të lidheni me faqen tuaj të shtëpisë ose kontaktin, lidhja në faqet më të thella (jo aq të dukshme) do t’i ndihmojë lexuesit të gjejnë informacion më specifik për tema të caktuara, plus këto janë faqet që duhen më shumë lidhje. Ju dëshironi që lidhja e lëngut të shpërndahet… mendoni për faqen tuaj të internetit si një ekosistem ku gjithçka duhet të lidhet së bashku.

Njihni strukturën më të mirë – një strukturë lidhëse e “përsosur” e brendshme ekziston, por merrni atë me një kokërr kripë. Unshtë joreale që çdo faqe në internet do ta ndjekë këtë, por të dish konceptin ndihmon.

Struktura e brendshme e lidhjes

Shmangni shtojcat automatike të lidhjes së brendshme – kur përdorni një fjalë kyçe të caktuar, këto shtojcë do të shkaktojnë një lidhje të brendshme që do të krijohet në një faqe të caktuar që keni vendosur. Tingëllon si një shkurtore e mirë por këto nuk janë aq të personalizuara sikur të futesh lidhjet manualisht. Plus, shumë prej këtyre shtojcave nuk lejojnë tekst të ndryshëm të ankorimit (siç përmenda më parë), kështu që ata gjithashtu mund të rrezikojnë një penallti. Shtojcat “Post Post” nuk janë personalizuar as. vetëm evitoni këto.

përfundim

Ndërsa shkruaj këtë artikull, unë jam në mes të një projekti të madh lidhës të brendshëm për një klient që më nxiti ta shkruaj këtë. Padyshim që ia vlen të harxhoni pak kohë, veçanërisht nëse tashmë keni qindra artikuj të cilave mund t’i shtoni lidhje të brendshme. Nëse keni vetëm 20 ose më shumë faqe që mund t’ju duhet krijoni më shumë përmbajtje për ta bërë atë në mënyrë efektive, por unë do të filloja tani, kështu që ju të merrni në zakonin e lidhjes së brendshme dhe optimizmit të përmbajtjes tuaj.

Shumë detyra të SEO kërkojnë shumë kohë, por lidhjet e brendshme nuk krahasohen me sa vlerë fitoni prej tyre. Pra, nëse nuk e keni bërë ende këtë gjë, ose kthehuni përsëri dhe shtojini ato në përmbajtjen tuaj ekzistuese ose të paktën filloni herën tjetër kur të shkruani pjesën tjetër. Në mënyrë serioze, duhen vetëm 3 minuta. Si gjithmonë, më lini një koment nëse keni ndonjë pyetje – Unë jam këtu për t’ju ndihmuar!

Gëzuar,

Nënshkrimi i Tomit

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector