Si të zgjidhni një emër domain-miqësor me SEO

Si të zgjidhni një emër domaini miqësor SEO


Zgjedhja e një emri domain është e para që ndikoni në SEO.

Ka shumë thashetheme dhe strategji të vjetëruara atje. Kështu që unë do të mbuloj pyetjet më të zakonshme në lidhje me emrat e domain dhe SEO. Shpresojmë se do t’ju ndihmojë të merrni një vendim. Vetëm mos harroni se zgjedhja e një emri domain-miqësor me SEO është vetëm 1 pjesë e ekuacionit të SEO – shpesh thuhet se ka mbi 200 faktorë të rangut në Algoritmi i Google.

Ja çfarë duhet të dini për emrat e domain dhe SEO …

 1. Emrat e Domainave të Markueshëm janë SEO-Friendly
 2. Aboutka për fjalët kyçe?
 3. Zgjedhja e një Zgjatje Domain
 4. Blerja e Variacioneve të Zgjerimit të Domainit
 5. Shmangni hipnotët
 6. Shmangni blerjen e domeneve për qëllime të ridrejtimit
 7. Shmangni domainet e markës tregtare
 8. Gjatësia e regjistrimit të domain nuk ka rëndësi

1. Emrat e Domainëve të Markueshëm mund të jenë miqësore me SEO

Zgjedhja e një emri të markës së markës ndihmon SEO në vetvete. Më shumë njerëz do ta mbajnë mend, do t’ju rishikojnë dhe ka më shumë të ngjarë besim një domain me markë pozitive – në kundërshtim me atë që është i pasur me fjalë kyçe dhe rrezikon të duket spammy.

Brandshtë marka pozitive dhe krijuese që drejton më shumë lidhje, aksione sociale dhe të gjithë ata që kërkojnë motorë kërkimi për sinjale të këndshme. Ky është diçka që një emër domain i pasur me fjalë kyçe ndoshta nuk do të japë. Pra, mendoni për diçka krijuese. Bëni atë të markës, bëjeni i paharrueshëm.

Whatfarë është me të vërtetë më e rëndësishme sidoqoftë? Marka juaj, ose një pjesë e SEO tuaj?

2. Aboutfarë lidhje me fjalët kyçe?

Njerëzit që blejnë domene me të gjitha fjalët e tyre në fjalë – ne jemi përshtatur ndaj tyre dhe sinqerisht, duket jo-profesionale dhe skicuese. Ju nuk po mashtroni mua chicagopersonalinjurylawyer.com.

Por nuk ka asnjë fushë të mohuar të pasur me fjalë kyçe që akoma luajnë një rol në SEO. Vëzhgimi i fundit i Moz Faktorët e rangut të Google thotë se llogari për “përdorimin e fjalëve” të nivelit të domainit ” 6.98% e të gjithë faktorëve të rangut në Google…

Përdorimi i fjalëve të nivelit të domainit

Prit. Domenet e pasura me fjalë kyçe përbëjnë 6.98% të faktorëve të rangut të Google dhe ju po më thoni të qëndroj larg?

Po. Pesha që Google jep për fjalët kyçe në domen (tani 6.98%) ka rënë me kalimin e viteve. Dhe pritet të bjerë edhe më shumë. Bing madje e etiketoi atë a mit.

Ndonjëherë ka kuptim nëse emri i biznesit tuaj natyrisht ka fjalë kyçe. MiamiFishing.com është i markueshëm dhe ka fjalë kyçe të tij. Por chicagopersonalinjurylawyer.com? Eh… jo aq shumë. Ekziston një vijë e shkëlqyeshme midis një lëmi të pasur me fjalë kyçe që akoma tingëllon mirë, dhe një domain i mbushur me fjalë kyçe që tingëllon spammy ose gjenerik. Bëni një thirrje gjykimi.

Këtu janë llojet e ndryshme të fushave të pasura me fjalë kyçe…

Domainet e Saktës së NdeshjesEMDs përfshini të gjitha fjalët e frazës për të cilën dëshironi të renditni. Ka përfitimet më të larta të SEO (të paktën për atë 1 frazë), por sakrifikon markimin.

Domainet e ndeshjeve të pjesshme – përfshin vetëm disa fjalë të frazës suaj kryesore. Akoma ka përfitime nga SEO ndërsa shpesh lë hapësirë ​​në domen për fjalë (fjalë) të markës.

Asnjë fushë ndeshje – nuk përfshin fjalë kyçe. Ka më pak përfitime të drejtpërdrejta të SEO nga një perspektivë domeni, por jep përfitime afatgjata të SEO (besim, gatishmëri për t’u lidhur me ju, etj).

Këshilla për zgjedhjen e fushave të pasura me fjalë kyçe:

 • Zakonisht më mirë për faqet e internetit të lokalizuara (p.sh. MiamiFishing.com)
 • Nëse mendoni se tingëllon shumë spammy ose gjenerike, me siguri është
 • Pesha e tanishme që Google jep për fjalët kyçe në domen është në rënie

Pavarësisht nga 6.98%, Matt Cutts i Google ende rekomandon markimin e SEO …

3. Zgjedhja e një Zgjatjeje Domain

.com – shtrirja më e popullarizuar dhe ndoshta ajo që duhet të zgjidhni nëse është e disponueshme, përveç nëse jeni një organizatë ku ka kuptim të përdorni .org.

.neto dhe .org – zakonisht blihet nëse merret versioni .com (përpiquni të merrni .com).

Vendi specifike – shtesat e domenit si .us (Shtetet e Bashkuara të Amerikës) ose .au (Australia) përdoren kur ju po ofroni produkte / shërbime vetëm për atë vend të veçantë. Kjo mund të përmirësojë SEO për atë vend, por ju kufizon të zgjeroheni globalisht.

4. Blerja e Variacioneve të Zgjerimit të Domainit

 • .mobi
 • .info
 • .cc,
 • .emër

Regjistruesit e domeneve ju nxisin t’i blini këto në arkë, megjithëse janë të padobishme. Përfitimi i vetëm është të mbroni markën tuaj nga konkurrentët të cilët do të siguronin një shtrirje dhe do të ndërtonin një faqe në internet për t’ju provuar dhe tejkaluar juve. Kjo nuk ka të ngjarë që Google të marrë masa për të parandaluar që faqet e internetit skicuese të mos renditen lartë (përmbajtje kopjuar, asnjë lidhje ose aktivitet shoqëror, etj).

5. Shmangni hipnotët

Do uebfaqe me një hyphen nuk është një emër domain-miqësor për SEO. Hyphen janë të lidhur me faqet e internetit spammy dhe duhet të shmangen. Plus, ata lënë hapësirë ​​për synime kur njerëzit po lidhen me faqen tuaj ose po e ndajnë atë në mediat sociale. Thjesht shmangni ato.

6. Mos blini domene për t’i ridrejtuar ato në faqen tuaj kryesore

Kjo nuk funksionon Nëse blini një domen të ri që ka 0 lidhje dhe e ridrejtoni atë në faqen tuaj kryesore, nuk do të kaloni asnjë lëng lidhjeje ose vlerë në faqen tuaj kryesore. Pra, nuk ka asnjë pikë.

Kini kujdes blerjen e domeneve dhe faqeve të internetit ekzistuese nëse planifikoni t’i ridrejtoni ato në faqen tuaj kryesore. Kuptoni se lidhjet në atë faqe në internet janë për atë faqe interneti, jo tuajat, kështu që duke pritur që ato lidhje të funksionojnë në të njëjtën mënyrë mund të mos funksionojnë. Si rregull i përgjithshëm, unë këshilloj të blini vetëm një emër domaini nëse në të vërtetë do të ndërtoni një faqe në internet unike.

7. Shmangni Domainet e Markave të Tregtuara

Kthehu ditën kur po mendoja për përdorimin e “WordPress” në emrin e domain tim derisa zbulova se WordPress e ndalon këtë. Sipas kushteve të tyre “WordPress” është i ndaluar ndërsa “WP” është i lirë për t’u përdorur. Kur keni dyshim, bëni pak kërkime. Mund të ju kursej shumë kohë.

8. Gjatësia e regjistrimit të domain nuk ka rëndësi

“Në sa më të mirë të njohurive të mia, asnjë motor kërkimi nuk ka konfirmuar ndonjëherë që ata përdorin kohëzgjatjen e regjistrimit si një faktor në shënimin …” -Matt Cutts, Shefi i Spam në Google (marrë nga Moz).

Epo shpresoj që kjo të ndihmoi! Nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me emrat e domain-miqësor me SEO ose SEO në përgjithësi, më lini një koment më poshtë.

Gëzuar,

Nënshkrimi i Tomit

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map