WordPress Sitesinde Google AMP Nasıl Kurulur (AMP Eklentisini Kullanarak)

Birçok site sahibinin yavaş sayfa hızı nedeniyle% 47 gelir kaybettiğini biliyor musunuz? Evet, doğru duydunuz. Sayfa hızını korumak SEO için hayati bir gerçektir, her ikisi de sıralama faktörüdür. Web sitenizi masaüstü sürümünde zaten optimize ettiyseniz, organik trafiğin yarısı mobil cihazlardan geldiği için mobil sürüm site optimizasyonunu önemsemeniz gerekir. İşte geliyor Google Hızlandırılmış Mobil Sayfaları, Ayrıca şöyle bilinir Google AMP. Yeni site sahipleri için oldukça yeni bir terim. Bu nedenle, bu makalede, WordPress sitesinde Google AMP nedir ve Google AMP Nasıl Kurulur’u paylaşacağız.


WordPress'te Google AMP'yi Kur

Google AMP nedir?

Ekim 2015’te Google, mobil hızlandırılmış mobil sayfalar adı verilen ve aynı zamanda Google AMP. Google, Facebook, Twitter tarafından desteklenen açık kaynaklı bir projedir. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) yalnızca temel HTML, CSS sayfalarını içerir. AMP sayfası normal sayfalardan daha hızlı yükleniyor.

Birçok kullanıcı HTML, CSS, JS, reklamlar ve bazı komut dosyaları içeren web sayfalarında gezinmek için çok yavaş internet kullanır. Yavaş interneti kullanmak, sayfaları açmak çok zaman alıyor. AMP’nin amacı sayfa yükleme hızını sıvı gibi daha hızlı artırmaktır.

AMP örneği

Bu, AMP etkin sitenin bir örneğidir.

Google AMP’yi Neden Hemen Etkinleştirmelisiniz??

Eğer kullanırsan Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP), web siteniz Google’da belirli bir şekilde görüntülenir (özellikle AMP işaretiyle). Arasındaki fark AMP sayfaları ve normal sayfalar atlıkarınca ve onların aracılığıyla AMP etiketi Google arama sonuçlarında. Ayrıca, AMP kullanmanın bazı faydaları vardır,

 • Hız önemlidir: Şüphesiz, AMP özellikli sayfaların normal sayfalardan biraz daha iyi olduğundan. Çoğu kullanıcı genellikle yüklenmesi 3 saniyeden uzun süren bir web sitesinden ayrılır. Böylece, AMP hemen çıkma oranlarını düşürmeye ve dönüşümleri artırmaya yardımcı olabilir.
 • Arama Motoru Sıralamasını İyileştirir: AMP henüz bağımsız bir sıralama faktörü olmamasına rağmen. Ancak Google şu anda mobil cihazlara uygun sıralama artışına sahip ve AMP sayfaları mobil cihazlara uygun olduğu için aynı sıralama artışına sahipler.
 • Artışlar tıklama oranına: İçeriğiniz karuselde görüntüleniyorsa, daha yüksek görünürlük elde edecek ve bu da bir okuyucunun web sitenize tıklama olasılığını artıracaktır..
 • Destek Reklamları: AMP sayfaları ayrıca AdSense, MediaNet, Infolinks ve diğerleri gibi çeşitli reklam türlerini de destekler. 
 • Birçok Büyük Şirket Desteği AMP: AMP’den korkmanıza gerek yok, çünkü Twitter, Pinterest, WordPress, Chartbeat, Linkedin gibi büyük teknoloji sağlayıcıları tarafından destekleniyor.

# Birçok AMP kullanıcısının sayfalarını özelleştiremediği, reklam kodları ve sosyal paylaşım düğmeleri ekleyemediği hakkında birçok söylenti var. Ama bu doğru değil. Nedenini açıklayayım.

Şey, ana WordPress AMP eklentisi Automattic tarafından # 1 bölümünde açıklanan çok az özellik ile birlikte gelir, görmek için aşağı kaydırın. Ayrıca, AMP eklentisini ayarla

Bu nedenle, daha fazla özelleştirme seçeneği elde etmek için WP için başka bir eklenti AMP’sine ihtiyacınız var. Ağ reklamları, sosyal paylaşım düğmesi, Google Analytics vb. Gibi her şeyi ekleyebilirsiniz.. 

Google AMP Nasıl Kurulur

WordPress eklenti dizininde birçok AMP eklentisi var.

1. Automattic tarafından AMP

Automattic tarafından AMP

Bu eklenti, WordPress sitenize Google AMP’yi kurmanıza olanak tanır. Yavaş internette bile her yerde anında yüklenebilen mobil cihazlar için optimize edilmiş içerik sağlamayı amaçlayan açık kaynaklı bir girişimdir..

Bu eklentiyi etkinleştirdikten sonra, sitenizdeki tüm yayınlar AMP uyumlu sürümler oluşturulur. AMP yayınlarınıza ekleyerek erişebilirsiniz / Amp / gönderi URL’lerinizin sonuna.

Örneğin, yazı URL’niz “http://example.com/2016/12/20/hello-world” ise, AMP sürümü “http://example.com/2016/12/20/hello olacaktır. -world / amp / “.

Kaydet düğmesine tıklamayı unutmayın.

AMPAMP düzeni

Bu eklentinin bazı sınırlamaları vardır. Sayfalar ve arşivler şu anda desteklenmiyor ve paylaş düğmesi, kategori, ilgili yayınlar, reklamlar ekleyemezsiniz. Varsayılan olarak, bu eklenti site logonuza ve site adınıza izin verir.

2. WP için AMP

WP için AMP

Bu eklenti “WP için AMP”, Google AMP’yi etkinleştir kendi sitelerinde. Bu özel AMP Düzenleyici, Yazı veya sayfada yazdığınız İçeriğinizi geçersiz kılmanıza olanak tanır. Böylece sadece AMP için farklı içerik ekleyebilirsiniz. Tamamen duyarlı bir eklentidir ve 2 farklı tasarımla birlikte gelir. Sürükleyerek & bırakma özelliği, sayfa / yazı seçeneklerini manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

Dahası, özel logo, sosyal paylaşım düğmesi, yayının altına ilgili yayınlar ekleyebilir, Google Analytics’i entegre edebilir ve 4 farklı konumda reklam ekleyebilirsiniz.

WP özelleştirmesi için AMP

Bu eklentiyi kurmak için, önce Automattic tarafından varsayılan AMP eklentisini kurmanız gerekir. Veya yüklemeniz istenir. Bu eklentiyi etkinleştirdikten sonra, WordPress yönetici panelinizde bir AMP seçeneği göreceksiniz.

Gösterge tablosundan şunları yapabilirsiniz: Google AMP’yi kur ihtiyaçlarınız gibi seçenekler.

Özellikleri:

 • Özel AMP düzenleyici.
 • Mobil yönlendirme.
 • Sürüklemek & Bırak Sayfa oluşturucu.
 • İki tasarımla dahili.
 • AMP WooCommerce Desteği.
 • Çeviri Paneli & RTL mevcut.
 • Dahili AMP bağlantısı.
 • Yazının altındaki ilgili yayınlar.
 • Sosyal paylaşım düğmeleri.
 • Düzen boyunca toplam 4 reklam alanı.
 • ve daha fazlası…

Google Arama Konsolu’nda Hızlandırılmış Mobil Sayfaları (AMP) Görüntüleme

WordPress blogunuzda Google AMP’yi kurduğunuzda, Hızlandırılmış Mobil Sayfaları Google Search Console’dan görüntüleyebilirsiniz. Görüntülemek için Google Search Console’da oturum açın. Şimdi git Arama Görünümü> Hızlandırılmış Mobil Sayfalar.

AMP'yi Google Search Console'da görüntüleyin

Eğer düzgün Google AMP’yi kur WordPress blogunuzda bu Hızlandırılmış Mobil Sayfaları görüntüleyebilirsiniz. Görünmezse, bir süre bekleyin. Size zaten dizine eklenmiş olan sayfaları gösterir. Site Haritanızı Google Search Console’a göndermediyseniz, görünmez.

Blog Site Haritanızı Google Search Console’a Nasıl Doğru Olarak Göndereceğinizi Öğrenin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map