Yoast WordPress SEO Eklentisi (2017 Sürümü) Nasıl Kurulur

04.06.2020
SEO 'Yoast WordPress SEO Eklentisi (2017 Sürümü) Nasıl Kurulur
0 12 мин.

WordPress SEO söz konusu olduğunda, Yoast en iyi SEO eklentisi WordPress için. Yoast SEO daha önce Yoast tarafından WordPress SEO olarak biliniyordu. Ancak Yoast SEO eklentisini yüklemek son değildir. Doğru yapmalısın Kurulum Yoast WordPress SEO Eklentisi. Küçük bir hata bile trafiğinizi büyük ölçüde azaltabilir ve sayfalarınızın Google Web Yöneticisi Araçları’na dizine eklenmesini engelleyebilir. Bu yüzden Yoast Eklentisini kurduktan sonra, uyguladığınız Yoast SEO Ayarı hakkında kesinlikle net olmalısınız. Bu yazıda paylaşacağız Yoast SEO Eklentisi nasıl kurulur, özellikleri ve Yoast SEO Ayarları.


Yoast SEO Özellikleri:

Yoast, WordPress SEO eklentilerinin hem Ücretsiz hem de Ücretli sürümünü sunar. Özelliklere göz atalım:

Ücretsiz Sürüm Yoast SEO Özellikler Listesi:

 • 1 odak anahtar kelime ve içerik analizi
 • Google Önizleme
 • Yazı başlığı ve Meta açıklama
 • Robotlar meta yapılandırması
 • Okunabilirlik kontrolü
 • Ekmek kırıntıları ve kanonikler
 • XML Site Haritaları
 • Yinelenen içerik denetleyicisi
 • RSS geliştirmeleri

Ücretli Sürüm Yoast SEO Özellikler Listesi:

 • Çoklu odak anahtar kelimesi
 • Yönlendirme yöneticisi
 • Sosyal önizlemeler
 • Dahili bağlantı
 • Insights
 • Premium destek

Fiyat: $ 69

SEO Veri Aktarıcı (İçe Aktarma) & SEO Ayarlarını Diğer Eklentilerden Dışa Aktar)

Zaten All in One SEO, HeadSpace2, wpSEO vb.Gibi başka bir SEO eklentisi kullanıyorsanız, SEO ayarlarını dışa aktarabilir ve Yoast’a başvurabilirsiniz.. 

Yoast SEO eklentisini yeni yüklediyseniz, tüm seçenekleri göremeyebilirsiniz. Tüm seçenekleri elde etmek için Yoast Özelliklerinden “Gelişmiş ayar sayfaları” nı etkinleştirmeniz gerekir. SEO’ya Git> Genel> Özellikler, “Gelişmiş ayarlar sayfaları” nı etkinleştirin ve değişiklikleri kaydet’i tıklayın.

Bundan sonra, SEO> Araçlar> İthalat ve ihracat. Buradan diğer SEO eklentilerinden ayarları alabilir ve ayarlarınızı başka bir blogda kullanmak için dışa aktarabilirsiniz.

yoast ayarları içe ve dışa aktarma

Yoast SEO Eklentisi Nasıl Kurulur

Yoast SEO eklentisini yüklemek için şu adrese gidin: Gösterge Paneli> eklentiler> Yeni ekle. Aramak Yoast SEO ve yükleyin. Sonra etkinleştirmelisin.

Yoast SEO Eklentisini Yükle ve Etkinleştir

*Google XML Site Haritaları etkinse devre dışı bırakın veya Yoast SEO ile birlikte kullanıldığında sorunlara neden olabilir ve sitenizi yavaşlatabilir.

Yoast SEO Eklentisi Nasıl Kurulur

Bu kılavuzda şunu göstereceğiz: Yoast SEO Eklentisi Kurulumu web sitemizde kullandığımız.

İçindekiler – Yoast SEO Ayarları

 1. Genel
 2. Özellikleri
 3. Bilgileriniz
 4. Webmaster araçları
 5. Güvenlik ayarları
 6. Başlıklar & Metaş
 7. Sosyal
 8. XML Site Haritaları
 9. Gelişmiş Ayarlar
 10. Araçlar
 11. Search Console

Gösterge Paneli:

İlk önce WordPress’inize gidin Gösterge Paneli> SEO> Gösterge Paneli. Gösterge tablosu bölümünde Yost SEO sorunları hakkında bilgilendirileceksiniz & bildirimler. Yapılandırılacak başka ayar yok.

Yoast SEO Kontrol Paneli

1. Genel Ayarlar

Şimdi Genel sekmesine gidin, Yapılandırma Sihirbazı’nı açmanız istenecektir. Varsayılanı yapılandıracağı için bu seçeneği yok saymanızı öneririz Yoast SEO Ayarları adım adım.

Genel Yoast SEO Ayarı

2. Özellikler

Özellikler sekmesinde Okunabilirlik Analizini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Meta kutuya içerik analizi sekmesi ekler ve sayfanızın içeriğini analiz ederek daha iyi içerik yazmanıza yardımcı olur.

Anahtar Kelime Analizini Etkinleştir. Anahtar kelime sekmesi ekler ve size belirli bir Anahtar Kelimeye odaklanmak ve sıralaması yapmak istediğiniz anahtar kelimeyle ilgili tüm önerileri sunar.

OnPage.org entegrasyonu ve Yönetici çubuğu menüsünü de kapatın.

Yoast SEO Özellikleri

Şimdi ayarları kaydetmek için değişiklikleri kaydet’i tıklayın.

Gelişmiş sayfa seçeneklerini etkinleştirdikten sonra şu ekstra seçenekleri görürsünüz:

Yoast Advance Seçenekleri

3. Bilgileriniz

Bilgi sekmesinde web sitenizin adını yazın, varsa alternatif bir ad da yazın. Daha sonra, bir kişi olduğunuzu seçerseniz, yalnızca adınızı girersiniz ve şirketinizi seçerseniz, şirket adı ve logosu yazmanız gerekir.

Yoast SEO Site Bilgisi

4. Web Yöneticisi Araçları Doğrulaması

Yoast Ayarlarının en önemli şeylerinden biri, sitenizi Google, Bing, Yahoo vb.Gibi Web Yöneticisi Araçları ile doğrulamaktır. Sayfalarınızı endekslemenizi, indeksleme durumunu kontrol etmenizi ve web sitelerinin görünürlüğünü optimize etmenizi sağlar. Siteniz zaten doğrulanmışsa, burada herhangi bir işlem yapmanız gerekmez. Doğrulama meta değerlerini buraya girebilirsiniz.

Yoast SEO Web Yöneticisi Araçları

5. Güvenlik Ayarları

Yazarlarınıza güvenmiyorsanız, devre dışı bırakabilirsiniz. Anahtar kelime sekmesini meta kutudan kaldırır ve SEO ile ilgili tüm önerileri devre dışı bırakır. Ancak devre dışı bırakmanızı öneririz.

Yoast Güvenlik Ayarları

6. Başlıklar & Metaş

1. Genel

Başlıklarda & Metas sekmesinde, başlık ayırıcı olarak kullanılacak sembolü seçin. Bu, yazı başlığınız ve site adınız arasında görüntülenecektir. Bu simgeler, arama sonuçlarında görünecekleri boyutta da vurgulanır.

Yoast SEO Başlıkları ve Metaları

2. Ana Sayfa

Şimdi Başlıkların “Ana Sayfa” sekmesini tıklayın & Metas bölümü. Varsayılan olarak, Yoast SEO bu değişkenleri “%% sitename %% %% page %% %% sep %% %% sitedesc %%” kullanır. Bu, site adınızı, sayfa adınızı, temanızın wp_title () etiketinde tanımlanan ayırıcıyı ve site açıklamanızı vurgulayacağı anlamına gelir.

WPMyWeb örneği

Ancak, Google aramada göstermek istediğiniz başlığınızı ve site açıklamanızı sağlamanız gerekir. Bir örnek için aşağıdaki resme bakın.

Yoast SEO Ana Sayfa Ayarları

3. Yazı türleri

“Yazı Türleri” sekmesinden, tüm yayınlarınız için SEO’yu yapılandırabilirsiniz. Varsayılan olarak, Yazılarınız, Sayfalarınız ve Ortamınız olacaktır. Özel WordPress türleri kullanıyorsanız, aşağıda daha fazla seçenek görebilirsiniz.

Arama Motorlarındaki yayınlarda tarih göstermek istiyorsanız, “Snippet Önizlemesinde Tarih” i işaretleyin. İçerik yeniyse Tıklama Oranlarını (TO) artırabilir.

Yoast Yazı Türleri

4. Taksonomi

Taksonomiler Yoast SEO Kurulumu için en önemli parçalardan biridir. Kategori sayfalarınızı dizine eklemeyi seçerseniz, Arama Sonuçları kategori sayfalarınızı gösterir. Bir blog web siteniz varsa, kategorilerinizi veya etiketlerinizi dizine eklemenizi önermem.

Ancak, E-ticaret veya Çevrimiçi alışveriş siteniz varsa, Kategorilerinizin dizine eklenmesine izin verebilirsiniz. Bunun için bunları dikkatli bir şekilde tasarlamanız, meta açıklamaya anahtar kelimeler eklemeniz ve bir kategori altında çok fazla içeriğe ihtiyacınız var.

Etiketler, ziyaretçiler için yararlı sayfalar değildir ve yinelenen içeriğe neden olabilir. Böylece onları dizine ekleyemezsiniz.

Yoast Taksonomileri

5. Yazar Arşivi Ayarları

Yazar arşivleri ayarlarında, yinelenen içeriği önlemek için dizinsiz olarak ayarladım.

Yoast Yazar Arşivleri Ayarları

6. Sitewide Meta Ayarları

Arama sonuçlarında “Sayfalandırma” veya / sayfa / 2’nin görünmesini engellemek istiyorsanız, bunu “dizinsiz” olarak ayarlayın.

“Meta anahtar kelimeler etiketi” için de aynısını yapın.

Son olarak, arama motorlarının tüm sayfalar için arama sonuçlarında DMOZ açıklamalarını kullanmasını önlemek için “Site genelinde meta robotları site etiketini zorla” seçeneğini etkinleştirin.

Yoast SEO Meta Ayarları

7. Sosyal

Sosyal Hesaplar sekmesinde sosyal profil URL’nizi girmeniz gerekir. Aşağıdaki resimde gösterdiğim sosyal hesaplarınız zaten varsa, bu URL’yi aşağıya girmeniz yeterlidir. Bu siteyle hangi sosyal profillerin ilişkilendirildiğini öğrenmek için Arama Motorlarına bilgi verir.

Yoast SEO, Facebook, Twitter, Pinterest ve Google+ gibi Sosyal hesaplar sekmesi altında daha fazla Sosyal ayar sağlar. Size nasıl yapılacağını göstereceğiz Yoast SEO kurulumu Sosyal Hesaplar.

Yoast Sosyal Hesapları

1. Facebook Ayarları

Facebook ayarlarından “Grafik meta verilerini aç” seçeneğini etkinleştirin. Sayfalarınızı Sosyal ağlarda paylaştığınızda, Açık Grafik meta verilerini sitenizin kafa bölümüne ekler.

“Frontpage ayarları” ndan resim, başlık ve açıklama ekleyebilir veya ana sayfa meta açıklamasını kopyalayabilirsiniz.

“Varsayılan ayarlar” a varsayılan bir resim eklerseniz, yazı / sayfanız herhangi bir resim olmadan paylaşılıyorsa bu resim kullanılır. Facebook Insights’ı kullanmak için Facebook Uygulama kimliği eklemeniz gerekiyor.

Yoast Facebook Ayarları

2. Twitter Ayarları

“Twitter kartı meta verileri ekle” seçeneğini etkinleştirin ve varsayılan kart türünü ayarlayın: Büyük resimli özet. Bu, yayınınızın / sayfanızın özetini büyük resimle vurgulayacaktır.

Yoast SEO Twitter Ayarları

3. Pinterest Ayarları

İlk olarak, sitenizi Pinterest ile onaylamanız gerekir. Bunu yapmak için, aşağıda vurguladığım bağlantıyı tıklayın; Pinterest sitesine yönlendirileceksiniz. Ardından meta etiketi kopyalayıp onay kutusuna yapıştırın. Değişiklikleri kaydet’i tıklamayı unutmayın.

Pinterest

4. Google+ Ayarları

Google+ ayarı Pinterest ile aynı. Google+ profil URL’nizi eklemeniz ve değişiklikleri kaydet’i tıklamanız yeterlidir.

Yoast Google Plus Ayarları

8. XML Site Haritaları

Yoast SEO, sitenizin Arama Motorları tarafından hızlı bir şekilde dizine eklenmesine yardımcı olan XML Site Haritaları oluşturmanıza olanak tanır. Her ne kadar birçok çevrimiçi Site Haritası Oluşturucu Aracı var, ancak Yoast SEO basitleştirdi ve sadece tek bir tıklama ile oluşturabilirsiniz.

İlk olarak, Yoast SEO Ayarları’ndan XML site haritası işlevini etkinleştirmeniz ve Site Haritası bağlantınızı almak için “XML Site Haritası” bağlantısını tıklamanız gerekir. Ardından, Google Web Yöneticisi Araçları’na XML Site Haritası göndermeniz gerekir.

Yoast XML Site Haritaları Ayarları

1. Yazı Türleri

Site Haritası ayarlarının yayın türleri sekmesinde, Site Haritasında Yayınlar ve Sayfalar’ı etkinleştirin. Bu, site haritanıza da eklenecektir. Site haritasında Medya istiyorsanız, etkinleştirin.

Yoast Yazı Türleri

2. Hariç Tutulan Gönderiler

“Virgül” girerek yayınları Site Haritasında hariç tutabilirsiniz. Ancak bu önerilmez, varsayılanı koruyun.

Hariç Tutulan Gönderiler

3. Taksonomi

Taksonomi, görevler için bir gruplama mekanizmasıdır. Yazıları ve özel yazı türlerini birlikte gruplamanın bir yolu olarak kullanılır. Sadece “Kategoriler” sınıflandırmalarını kullanıyorum, dinlenmeye gerek yok.

Yoast Taksonomileri Ayarları

9. Gelişmiş

1. Galeta unu

Ekmek kırıntıları, bir sayfanın sitedeki konumunu gösteren gezinme yoludur. Bu ayrıca Web Yöneticisi Araçları’nın site yapınızı anlamasına yardımcı olur. Eğer sen etkinleştirme ekmek kırıntıları, sayfanız / yayın yolunuz Arama Konsollarında şu şekilde gösterilir:

Ekmek Kırıntılarını Etkinleştir

Ama eğer sen devre dışı Ekmek kırıntıları, sayfanız / yayın yolunuz Arama Konsollarında bu şekilde gösterilecek ve 

Ekmek Kırıntılarını Devre Dışı Bırakma Seçenekleri

Ekmek Kırıntılarını etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Yoast Ekmek Kırıntıları

2. Kalıcı bağlantılar

Bu, sitemde kullandığım Kalıcı Bağlantılar ayarı. Bunları dikkatlice yapılandırmanız gereken birkaç ayar vardır..

“Kategori URL” yi koruyarak, her kategori URL’sine bir kategori tabanı ekler. Ek URL’leri üst gönderi URL’sine yönlendirirseniz, ekleri orijinal gönderiye yönlendirir.

Sonraki seçenek, “sümüklü böcekleri durdur” dur. Bu, durma kelimelerini onlardan otomatik olarak kaldırarak daha temiz URL’ler oluşturmaya yardımcı olur. Ayrıca daha küçük URL’ler oluşturmaya da yardımcı olur. Bu yüzden “Kaldır” olarak ayarlayın.

Bir sonraki seçenek? Answertocom değişkenlerini kaldırmaktır. Answertocom parametresini engeller.

Yoast Kalıcı Bağlantılar

3. RSS

Bu, RSS feed’inize otomatik olarak içerik ekleyecektir. Bunları verilen değişkenlere göre yeniden düzenleyebilirsiniz. Yoast RSS

10. Araçlar

Yoast SEO, diğer SEO eklentilerinden ayarları içe aktarmanıza ve dışa aktarmanıza olanak tanıyan içe / dışa aktarma özelliği ile birlikte gelir. Ayrıca, bu araçlar her sayfa için editöre girmeden yayınınızın başlığını ve açıklamasını hızlı bir şekilde değiştirmenize olanak tanır.

“Dosya düzenleyici” aracı robots.txt ve .htaccess dosyanızı buradan düzenlemenizi sağlar. Ancak bu dosyanın herhangi birini değiştirmeden önce, bu dosyaların yedeğini alın.

Yoast Araçları

11. Arama Konsolu

Blog site haritasını Google Search Console’a zaten gönderdiyseniz Google Search Console bilgilerinizi alırsınız. Google Search Console’u Yoast SEO ile entegre etmeniz yeterlidir ve size bir yetkilendirme kodu verilir. Şimdi kodu buraya ekleyin ve kimlik doğrulamasını tıklayın. 

Yoast Arama Konsolu

Bu yazıda, nasıl yapılacağını paylaştım WordPress için Yoast SEO eklentisini yapılandırın ve ayarlayın. Bu yazı Yoast WordPress SEO Plugin’i kurmanıza yardımcı olduysa, lütfen bu makaleyi paylaşın. Herhangi bir öneriniz varsa, lütfen yorum bırakarak bize bildirin. Bizi de bulabilirsin Facebook, heyecan, Google+.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector