10 mënyra për të automatizuar faqen tuaj në WordPress përmes formave, azhurnimeve automatike, automatizimi i mediave sociale dhe shtojcave

Automatizimi i marketingut të WordPress


Ndërsa drejtoj këtë faqe WordPress për mbi 5 vjet, jam mësuar të automatizoj mjaft.

Përditësimi i softverit WordPress, duke përdorur marrje për të mbledhur informacione mbi klientët dhe duke u mbështetur në SEO për të gjeneruar më shumë pyetje përmes formës sime të kontaktit pa spam. Nuk ka të bëjë vetëm me përdorimin e shtojcave për të automatizuar detyra specifike, por bëhet fjalë duke përdorur tërë faqen tuaj për të automatizuar shitjet dhe marketingun. Këto janë kursuesit e kohës reale kur bëhet fjalë për automatizimin e marketingut në WordPress.

Unë do t’ju ndjek përmes shtojcave, teknikave të SEO, dhe madje edhe se si të transferoj detyra specifike (si zhvillimi i faqes në internet dhe dizajni grafik) tek freelancer të huaj për shumë lirë. Kjo më ka kursyer fjalë për fjalë mijëra orë gjatë 5 viteve të fundit dhe shpresoj se mund të bëjë të njëjtën gjë për ju.

Tabela e përmbajtjes

 1. Përdorni formularë të avancuar të kontaktit
 2. Blloko komentin Spam
 3. Aktivizo autopërditë e WordPress-it
 4. Përdorni Autosharing Media Sociale
 5. Përdorni një prizë për kompresimin e figurave
 6. Programet e postimeve
 7. Përdorni një Plugin të Brendshëm për Lidhje
 8. Krijoni përmbajtje që shet
 9. Merrni më mirë në SEO dhe Konvertimet
 10. Transferoni zhvillimin e WordPress Me Freelancer.com

1. Përdorni Formularë të Avancuar të Kontaktit

Jepuni njerëzve mundësinë që të ngarkojnë foto, të zgjedhin artikuj të shumëfishtë, të zgjedhin nga një përmbledhje, ose edhe të ndërtojnë një picë. Ju mund ta bëni këtë duke përdorur Format e gravitetit e cila ju ndihmon të grumbulloni informacione shtesë kur dikush ju kontakton. Faqja juaj e kontaktit kryesore duhet të jetë relativisht e thjeshtë (shumë komplekse dhe njerëzit nuk do ta plotësojnë), kështu që unë sugjeroj të krijoni forma të reja për qëllime të ndryshme. Ju madje mund ta përdorni këtë për marrjet e klientëve dhe aplikacionet e punësimit. Shikoni ato demonstrim dhe tipar faqe për shembuj të asaj që mund të bësh me Format e gravitetit.

gravitetit-format-pica-ndërtues

popull

 1. Ndërtoni një picë
 2. Logjika e kushtëzuar
 3. Aplikimi për punësim
 4. Forma e kontaktit me shumë faqe
 5. Forma e thjeshtë e kontaktit

2. Bllokoni Spam

Parandaloni spam në komentet dhe pyetjet e formës së kontaktit. Provoni të përdorni Plugin Anti-Spam nëse keni probleme me spam komenti. Shtë falas dhe funksionon mirë në të gjitha faqet e mia WordPress. Pastaj shtoni një captcha (si ReCAPTCHA e Google) për të bllokuar pyetjet e formës së kontaktit spammy. Spam është një problem i madh me WordPress dhe është ndoshta gjëja e fundit për të cilën dëshironi të kaloni kohë.

3. Aktivizoni autoprodhimet e WordPress-it

Përdorni Shtojca automatike e azhurnuesit dhe mos u shqetësoni kurrë për azhurnimin e bërthamës, temave ose shtojcave të WordPress përsëri. Si me çdo azhurnim, ekziston një shans i vogël që diçka do të shkojë keq – kështu që është një ide e mirë për të marrë kopje rezervë automatike përmes cPanel tuaj të pritjes ose një shtojcë si UpdraftPlus. CPanel juaj i hostimit gjithashtu mund të ketë mundësi për azhurnime automatike të WordPress.

avancuar-automatike-updates

4. Përdorni Autosharing Media Sociale

Në vend që të postoni çdo postim me dorë, përdorni Auto Social Publishing Plugin ta bej kete per ty. Ajo ka vlerësime të shkëlqyera (4,6 yje) dhe ju mund të publikoni postime me imazhe në Facebook, Twitter dhe LinkedIn. Vjen me formate dhe filtra të personalizueshëm të mesazheve, në mënyrë që të zgjidhni të mos publikoni faqe ose postime nga kategori të caktuara. Patjetër që ia vlen të kontrolloni.

social-media-autosharing

5. Përdorni një Plugin për kompresimin e figurave

Imazhet pa ngjeshje kompresuese përmirësohen Shpejtësia e WordPress. Ka shumë shtojca që e bëjnë këtë por Imagify dhe Kraken janë më të mirat (shtojcat e tjera mund të thyejnë imazhe ose thjesht nuk punojnë – kam bërë shumë hulumtime në lidhje me këtë). Kjo shtojcë mund t’ju ​​kursejë kohë të bëni këtë me dorë.

imagify-wordpress-image-optimization

6. Postimet e programit

Nëse jeni serioz në lidhje me SEO, me siguri po shkruani një artikull të ri në blog të paktën një herë në javë. Dhe nëse jeni proaktivë për të, mund të shkruani 4 artikuj në fillim të muajit, atëherë caktoni që këto t’i publikojnë gjatë gjithë muajit. Sshtë një lloj si Hootsuite për blogging.

Orari-posts-wordpress

7. Përdorni një Plugin të Brendshëm për Lidhje

Lidhja e përmbajtjes së lidhur është e shkëlqyeshme për SEO. Një shtojcë lidhëse e brendshme lidh përmbajtjen e lidhur bazuar në fjalë kyçe unike të përmendura në përmbajtjen tuaj. Sa herë që përmendni një fjalë kyçe specifike, shtojca do të lidhet me një faqe ose postim. Unë jo gjithmonë e rekomandoj këtë pasi nuk përdor gjithmonë tekstin e njëjtë të lidhjes (spirancës) gjatë gjithë kohës, por nëse ndjeheni se kjo mund të funksionojë për ju, shikoni Shtojca e lidhjeve të brendshme SEO. Nuk ka komente të shkëlqyera, por asnjë plugin automatik i lidhjeve nuk bën.

8. Krijoni përmbajtje që shet

Kur njerëzit kontaktojnë me ju, ata duhet të kenë një kuptim të mirë të shërbimeve tuaja pa pasur nevojë të ju bëjnë një mori pyetjesh. Unë shpesh shoh njerëz që krijojnë faqe të ndara për secilin shërbim, në mënyrë që të mund të synojnë fjalë kyçe specifike. Kjo është e mirë për SEO pasi ju jeni duke synuar më shumë fjalë kyçe, megjithatë unë shoh që shumë njerëz shtojnë përmbajtje të shkurtër, të padobishme (pa imazhe, video, etj) sepse ata thjesht duan të renditen për një fjalë kyçe. Këto faqe rrallë renditen të larta, plus që ata nuk u shesin vizitorëve që në të vërtetë të bëjnë biznes me ju. Krijimi i përmbajtjes që shet është pjesa më e madhe e automatizmit të marketingut të WordPress, plus është e mirë për SEO dhe konvertimet.

ide

 • Krijoni një faqe FAQ të mrekullueshme
 • Përdorni një forum mbështetjeje, në mënyrë që njerëzit të shohin FAQ të reja
 • Krijoni faqe informuese për shërbimet tuaja specifike
 • Vazhdoni të shtoni punë dhe rekomandime të reja në portofolin tuaj

faq-faqe

9. Merrni më mirë në SEO dhe Konvertimet

Sa më shumë të mbështeteni në SEO për të gjeneruar udhëheqës (dhe sa më mirë të jenë konvertimet tuaja), aq më efikas faqja juaj e internetit bëhet në blerjen e klientëve të rinj. Unë shkrova një tutorial të shkëlqyeshëm Fokusim i fjalëve Yoast + Optimizimi i dritës së gjelbër i cili është një vend i qëndrueshëm për të filluar SEO tuaj. Këtu është një video për të shkuar së bashku me të. Unë gjithashtu kam një udhëzues për Optimizimi i shpejtësisë së WordPress, Google Console Console, dhe SEO lokale e WordPress i cili do të ndihmojë në përmirësimin e renditjes suaj.

Këtu është një përmbledhje e dritave të gjelbra në Yoast, por patjetër që duhet të lexoni tutorial të plotë për të mprehur aftësitë tuaja në Yoast, duke u përqëndruar në fjalët kyçe dhe optimizimin e duhur të përmbajtjes.

Analiza e përmbajtjes Yoast

10. Transferimi i zhvillimit të WordPress Me Freelancer.com

Kam investuar mbi 25,000 dollarë në faqet e internetit të pavarur duke punësuar njerëz për zhvillimin e WordPress, optimizimin e shpejtësisë dhe dizajnin grafik. Sidomos kur hartoj faqet e internetit për klientët, unë do të krijoja një listë të madhe të azhurnimeve, pastaj t’i transferoja ato tek zhvilluesi im në Bangladesh. Në thelb ju shkoni për të fjetur ndërsa njerëzit po bëjnë punën për ju. Ju po paguani gjithashtu 75 $ / orë dhe zhvilluesi kushton vetëm 40 $ / orë (ose më lirë). Mund t’ju them shumë firma të projektimit.

Problemi është gjetja e një freelancer që është i aftë, komunikon dhe i kushton vëmendje detajeve. Fatmirësisht e gjeta Pronaya në freelancer.com me të cilin kam punuar për të gjithë 5 vjet. Nëse doni ta përdorni regjistrohu për freelancer.com dhe kërkoni për përdoruesin @bdkamol (sigurohuni që opsioni users përdoruesit në internet ’është i fikur) dhe do të shihni profilin e tij. Pronaya mund t’ju ndihmojë Zhvillimi i WordPress, Optimizimi i shpejtësisë së WordPress, dhe zhvillimi në Korniza e Zanafillës. Ai më ka kursyer mijëra orë ndërsa dizajnoj dhe shpejtoj optimizimin e 30+ faqeve të WordPress.

bdkamol profilit

A ju dha kjo ide për automatizimin e faqes tuaj WordPress? Më thuaj çfarë mendon në komente. Dhe nëse keni nevojë për ndihmë ose keni pyetje, më hidhni një vijë dhe do të jem i lumtur t’ju ndihmoj. Gjithashtu, ju lutemi ndani këtë mësimdhënie, nëse e shihni të dobishme – do ta vlerësoja me të vërtetë.

Gëzuar,

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map