10 shtojca thelbësore të WordPress (për SEO, Analytics, Siguri, Optimizim i Shpejtësisë, Rezervime dhe Dizajnim Ueb)

Shtojcat thelbësore të WordPress


këto Shtojcat e WordPress do t’ju ndihmojë të dizajnoni, optimizoni dhe shtoni funksionalitet në faqen tuaj.

Kam përfshirë lidhje për mësime të dobishme dhe burime për secilën shtojcë. Të gjithë janë falas por # 4 (Format e gravitetit) që është 49 dollarë por ia vlen nëse doni një formë kontakti të avancuar. Kam kaluar shumë shtojca gjatë 5 viteve të mia në hartimin e WordPress, SEO dhe Blogging, dhe këto janë shtojcat thelbësore të WordPress që përdor më shumë – shpresoj se ato mund t’ju ndihmojnë gjithashtu. Kontrolloni ato dhe më lini një koment më poshtë nëse keni ndonjë pyetje ose keni nevojë për ndihmë për vendosjen e tyre.

Këtu ata janë…

top-10-wordpress-plugins-infographic

1. SEO e shpejtë

Kategoria: SEORIMI: 4.1 / 5

Cilësimet e prizave të Yoast SEO

Yoast është Plugin më i fuqishëm i SEO për WordPress. Mund ta ndani në 3 hapa – konfigurimin e cilësimeve, hulumtimi i fjalëve kyçe, dhe optimizimi i përmbajtjes për dritat jeshile. Këto lidhje çojnë në mësime për secilin hap (lini një koment nëse keni pyetje). Yoast vazhdimisht azhurnon shtojcën, kështu që përgatituni ta përditësoni atë shpesh dhe të mësoni veçori të reja. Ata gjithashtu kanë një plugin për SEO lokaleVideo SEOSEO WooCommerce, dhe Google News.

 • falas
 • Cilësimet e gjera të SEO
 • Aftësia për të caktuar fjalë kyçe të fokusit
 • Lista e zgjedhjeve për optimizimin e përmbajtjes
 • Opsionet e optimizimit të mediave sociale
 • Udhëzues XML
 • Verifikimi i tastierës së kërkimit Google
 • Verifikimi i Mjeteve të tjera të Webmasterit
 • Struktura e përshkrimit të etiketës së titullit / meta
 • Mundësitë e migrimit të shtojcave SEO

2. Google Analytics

Kategoria: Analizë Vlerësimi: 4.0 / 5

Paneli i Përgjithshëm i Analitikës

Përdorni Shtojcën e Google Analytics të Yoasts për të verifikuar kodin UA (ose thjesht shtoni kodin e përcjelljes në futbollin tuaj pa një shtesë). Google Analytics është një program i madh dhe unë rekomandoj duke filtruar adresën tuaj IP kështu që të dhënat tuaja nuk ndoten kur vizitoni faqen tuaj të internetit (njëjtë me punonjësit). Unë gjithashtu do t’i shkarkoni këto Paneli i Google Analytics të segmentoni të dhënat në metrikë specifike, pastaj përdorni ato metrikë për të bërë përmirësime në faqen tuaj të internetit dhe SEO.

 • falas
 • Përdorni gjurmimin universal ose asinkron
 • Raporte demografike dhe interesi
 • Ndjek rezultatet e kërkimit + 404 faqe
 • Shihni (imitoni) matjet në pultin e WP
 • Aftësitë për përcjelljen e lidhjeve

3. W3 Total Cache

Kategoria: Optimizimi i ShpejtësisëShkalla: 4.3 / 5

W3 Plugin Total Cache

Nëse koha e ngarkimit të faqes tuaj është e keqe në GTmetrix (shikoni për të parë nëse artikulli i ruajtjes, minimit dhe gzip nuk është 100%), duhet të instaloni një shtojcë të optimizmit të shpejtësisë. Instaloni atë, pastaj shihni tim Cilësimet më të mira W3 Total Cache për të konfiguruar skedat e performancës në menunë e majtë të panelit tuaj. Përmirësimi i kohës së ngarkesës është një nga gjërat më të mira që mund të bëni për të përmirësuar performancën e faqes tuaj.

 • falas
 • caching
 • minimizoj
 • gzip
 • Integrimi i CDN
 • Integrimi në cloud

4. Format e gravitetit

Kategoria: Formatimi: N / A

Format e gravitetit

Jo shtojca juaj e formës mesatare të kontaktit. Format e gravitetit mund të krijojnë gjithçka nga një formë e thjeshtë kontakti në një meny për porositjen e picave me logjikë të kushtëzuar (fusha të caktuara shfaqen nëse zgjidhni një mundësi specifike). Mendoni “nëse kjo atëherë kjo”. Ka shumë formoni shembuj në uebfaqen e Gravity Forms por e preferuara ime është ajo demo picash që tregon të përparuarin add-ons.

 • 49 $ – 199 dollarë
 • Forma tejet të personalizueshme
 • Mbrojtja ndaj spamit (captcha)
 • Përshtatet në fontin / ngjyrat / CSS tuaj
 • Shkronjat / ngjyrat e personalizueshme / CSS
 • Autoresponders opsionale

5. Logjika e widget

Kategoria: Kontrolli i widgetitRregullimi: 4.9 / 5

Logjika e widget

Shtojcë falas që kontrollon ku shfaqen widget (faqe specifike, postime, kategori, etiketa, etj). Pasi të keni instaluar, shkoni te widget dhe në secilën prej tyre do të shihni një fushë “logjike widget”. Këtu do të futni një nga sa vijon etiketat e kushtëzuara për të kontrolluar se ku shfaqet ajo widget.

6. Siguria iThemes

Kategoria: SiguriaVendosja: 4.7 / 5

Shtojca e Sigurimit iThemes

WordPress nuk është i sigurt në vetvete! Ju duhet të ndryshoni emrin e përdoruesit të përgjithshëm të Admin, por unë gjithashtu do të instaloja një shtojcë sigurie – iThemes Security dhe Wordfence janë të dy shumë të mirë.

 • falas
 • 30+ karakteristika për të mbrojtur faqen e internetit
 • Mbrojtje brutale e forcës
 • Përforcimi i fjalëkalimit
 • Fshih hyrjen dhe administratorin
 • Zbulimi i ndryshimit të skedarëve
 • Mbyll përdoruesit e këqij
 • Rezervime të bazës së të dhënave
 • Zbulim 404
 • Njoftime përmes postës elektronike

7. Kutia e autorit më të dashur

Kategoria: Dizajnimi i Blogut Vlerësimi: 4.8 / 5

Plugin i Autorit Fancier

Një gjë që shumë njerëz harrojnë në blogun e tyre është të tregojnë fytyrën e personit që shkruan artikuj. Kjo shtojcë shton një kuti të profilit të autorit poshtë çdo postimi. Unë e përdora këtë para se të kaloja në Korniza e Zanafillës dhe tani unë përdor Plani i zgjatur i Zanafillës eNews në vend të kësaj, i cili është vegël e parë e shiritit anësor që shihni në të djathtën e sipërme të këtij artikulli. Kombinon një kuti gazetash me një hapësirë ​​HTML ku shtova foton / bio, por Shtojca e Zgjatur eNews është vetëm për Temat e Zanafillës vetëm. Pavarësisht nga cila temë po përdorni, tregoni fytyrën tuaj në blogun tuaj!

 • 49 $ – 199 dollarë
 • Forma të larta të personalizueshme
 • Mbrojtja ndaj spamit (captcha)
 • Përshtatet në fontin / ngjyrat tuaja
 • Shkronjat / ngjyrat e personalizueshme
 • autoresponders

8. Faqja e Shpejtë / Rregullimi i Postës

Kategoria: SEORIMI: 4.6 / 5

Plugin i Ri-përcjelljes së Postave të Shpejta

Nëse keni ndryshuar strukturën tuaj permalink, permalink individuale, ose një migracion në uebsajt shkaktoi ndryshimin e lidhjeve tuaja, ju duhet të vendosni 301 ridrejtime për të drejtuar vizitorët (dhe motorët e kërkimit) nga URL-të e vjetra në URL-të e reja. Instaloni këtë shtojcë falas, pastaj shkoni te “redirects shpejtë”, ku mund të shtoni URL të vjetra dhe URL të reja. Shtojca do të krijojë ridrejtimet. Ju mund të gjeni shumë faqe të thyera në seksion zvarritës i Google Console Console – bëni këtë!

9. Kontrollues i lidhjeve të thyera

Kategoria: SEORATIMI: 4.2 / 5

Plugin e Kontrollit të Lidhjeve të Thyer

Kjo shtojcë falas zbulon lidhjet e prishura, kështu që ju mund t’i shikoni dhe korrigjoni ato. Isshtë bllokuar nga disa kompani pritëse si Motori WP por kurrë nuk kam pasur telashe me të (megjithëse e fshi një herë kur jam bërë duke e përdorur). Instaloni atë, skanoni për lidhje të thyera, korrigjoni ato, pastaj fshini këtë shtojcë.

10. Rezervimi dhe restaurimi i Updraft Plus

Kategoria: Rikthim Rezervimi: 4.9 / 5

Rezervimi dhe restaurimi i UpdraftPlus

Nëse jeni në një plan të lirë të përbashkët të pritjes, shanset që ata të mos marrin kopje rezervë automatike – unë do të kontrolloja me hostin tuaj për ta zbuluar. Nëse nuk e bëjnë, ju mund të përdorni këtë shtojcë falas për të planifikuar një kopje rezervë automatike që do të merret një herë në muaj, një herë në javë, ose çfarëdo që të zgjidhni. Ju lutemi mos jini personi që ka humbur faqen e tyre të internetit sepse nuk kanë një kopje rezervë.

Artikujt e lidhur

Shpresoj se keni gjetur listën time të shtojcave thelbësore të WordPress të dobishme në hartimin / optimizimin e faqes tuaj WordPress! Keni pyetje? Lini një koment. Gëzuan artikullin tim? Ju lutemi ndani.

Gëzuar,

Nënshkrimi i Tomit

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map