Jak łatwo zmienić prefiks tabeli bazy danych WordPress

Podczas instalacji WordPress pyta cię, czy chcesz zmienić prefiks tabeli bazy danych „wp_” na coś. Zwykle pomijamy to, więc WordPress automatycznie tworzy bazę danych z domyślnym prefiksem tabeli „wp_”. 


Wielu użytkowników WordPress często pyta, jak zmienić prefiks tabeli bazy danych WordPress. Wierzą, że zmiana domyślnego prefiksu tabeli w WordPress poprawi bezpieczeństwo ich witryny. Według WordFence, nie wpływa to na zwiększenie bezpieczeństwa witryny i jest to zbyt ryzykowny proces. W niektórych przypadkach użytkownicy próbują zmienić lub zmodyfikować bazę danych bez tworzenia kopii zapasowej, w wyniku czego tracą witrynę. 

Dlaczego zmiana prefiksu tabeli bazy danych nie zwiększa bezpieczeństwa witryny?

Porozmawiajmy teraz o metodzie hakowania bazy danych WordPress. Zwykle najczęstszym atakiem jest „wstrzyknięcie SQL”, w którym haker uruchamia lukę w aplikacji w celu uzyskania dostępu, a najłatwiej to zrobić poprzez wtyczkę. Jeśli mimo to atakujący uzyska dostęp do bazy danych, będzie on miał takie same możliwości, jak w bazie danych. Zwykle uruchamiają skrypt w bazie danych, aby uzyskać wszystkie szczegóły. 

Zmieniając prefiks tabeli bazy danych w WordPress, nic nie poprawia bezpieczeństwa twojej strony, ponieważ atakujący uzyskuje dostęp poprzez wrażliwą aplikację, taką jak wtyczka, i może łatwo uzyskać wszystkie szczegóły twojej witryny. 

Zdecydowanie zalecamy, aby nigdy nie pobierać żadnych zerowanych wtyczek ani motywów, ponieważ zerowane wtyczki lub motywy mogą zawierać wrażliwe skrypty, jeśli ich użyjesz, hakerzy z łatwością uzyskają dostęp do bazy danych i mogą zniszczyć Twoją witrynę.

Jeśli chcesz zabezpieczyć swoją witrynę i bazę danych, możesz skorzystać z doskonałej usługi bezpieczeństwa, takiej jak Securi. Securi to kompletne rozwiązanie bezpieczeństwa witryny, chroni twoją stronę przed atakami takimi jak DDoS, brute force, ataki podatności na zagrożenia itp. Pomaga również wyczyść zaatakowaną witrynę i wiele więcej. Jeśli poważnie podchodzisz do bezpieczeństwa witryny WordPress, powinieneś użyć Securi. Sprawdź Securi.

Jak zmienić prefiks tabeli bazy danych WordPress

Jak już wspomniano, ze względów bezpieczeństwa nie musisz zmieniać prefiksu bazy danych. Jeśli chcesz zmienić prefiks bazy danych w swojej witrynie WordPress, możesz to zrobić. Pokażemy ci dokładne kroki, w jaki sposób możesz łatwo zmienić prefiks bazy danych na swojej stronie WordPress.

Przygotowanie: Zanim zaczniemy, zdecydowanie zalecamy wykonanie pełnej kopii zapasowej witryny i bazy danych. Jeśli coś pójdzie nie tak, możesz łatwo przywrócić bazę danych jednym kliknięciem. BackupBuddy to dobra wtyczka do tworzenia kopii zapasowych i możesz przywrócić bazę danych lub witrynę za pomocą jednego kliknięcia.

Istnieją dwa sposoby zmiany prefiksu bazy danych WordPress,

 • Możesz zmienić prefiks bazy danych za pomocą phpMyAdmin
 • Możesz zmienić prefiks tabeli bazy danych WordPress za pomocą wtyczki

W tym artykule pokażemy obie metody. Więc zagłębmy się w to.

Metoda 1: Zmień prefiks tabeli bazy danych za pomocą phpMyAdmin

Jest to bardzo popularna metoda zmiany prefiksu bazy danych. W tym celu musisz zalogować się do swojego hostingu cPanel.

Krok 1, Edytuj plik wp-config.php

Po zalogowaniu się do hostingu cPanel, przejdź do katalogu głównego, w którym zainstalowałeś WordPress. Otworzyć wp-config.php plik i znajdź wiersz „$ table_prefix =„ wp_ ”;”. 

Zmień wiersz prefiksu tabeli wp_ na przykład coś, co lubisz, ry_ lub xz_013654. Możesz używać tylko liter, cyfr i znaków podkreślenia. 

Znajdź plik wp-config WordPress

Po zakończeniu edycji prefiksu tabeli nie zapomnij go zapisać.

Krok 2, Zmień nazwę tabeli bazy danych w phpMyAdmin

W następnym kroku musisz uzyskać dostęp do bazy danych przez phpMyAdmin. Jeśli korzystasz z hostingu cPanel WordPress, możesz łatwo znaleźć phpMyAdmin w sekcji bazy danych.

Hostowanie phpMyAdmin

Możesz zobaczyć różne tabele, a to zależy od struktury witryny lub liczby zainstalowanych wtyczek.

Tabele bazy danych WordPress

Najszybszym sposobem zmiany nazwy prefiksu tabeli jest uruchomienie zapytań SQL. Teraz uruchom polecenie SQL z sekcji SQL, którą pokazałem na powyższym obrazku. Mamy zapytanie SQL, którego możesz użyć:

RENAME tabela `wp_commentmeta` TO` jr_commentmeta`;
RENAME tabela `wp_comments` TO` jr_comments`;
RENAME tabela `wp_links` TO` jr_links`;
RENAME tabela `wp_options` TO` jr_options`;
RENAME tabela `wp_postmeta` TO` jr_postmeta`;
RENAME tabela `wp_posts` TO` jr_posts`;
RENAME tabela `wp_termmeta` TO` jr_termmeta`;
RENAME tabela `wp_terms` TO` jr_terms`;
RENAME tabela `wp_term_relationships` TO` jr_term_relationships`;
RENAME tabela `wp_term_taxonomy` TO` jr_term_taxonomy`;
RENAME tabela `wp_usermeta` TO` jr_usermeta`;
RENAME tabela `wp_users` TO` jr_users`;

Jest to domyślne polecenie SQL, a jeśli masz dodatkowe tabele, możesz je łatwo dodać. Nie panikuj. To takie proste. Jakbym chciał się zmienić wp_ do jr_, więc jeśli chcesz zmienić dodatkową nazwę tabeli, musisz napisać w ten sposób:

RENAME tabela `wp_yoast_seo_links` TO` jr_yoast_seo_links`; 

Uruchom zapytanie SQL

Po wprowadzeniu poleceń SQL kliknij GO, aby uruchomić proces.

Krok 3, Zmień nazwę pól wp_ w tabelach bazy danych

Nadal istnieją dwa pola, które używają wp_ jako prefiksu (wp_options i wp_usermeta), uruchamiając następujące zapytania, możemy łatwo zmienić prefiks tych pól. Może się różnić liczba zainstalowanych wtyczek. Jeśli znajdziesz więcej pól wp_, musisz również zmienić ich nazwę. 

AKTUALIZACJA `jr_options` SET` nazwa_opcji` = REPLACE (`nazwa_opcji`, ‘wp _’, ‘jr_’) GDZIE` nazwa_opcji` LIKE ‘% wp_%’;
AKTUALIZACJA `jr_usermeta` SET` klucz_meta` = REPLACE (`klucz_meta`, ‘wp _’, ‘jr_’) GDZIE` klucz_meta` LIKE ‘% wp_%’;

Po wprowadzeniu skryptów SQL naciśnij przycisk Go, aby kontynuować. Pomyślnie zmieniłeś prefiks tabeli bazy danych w WordPress.

Oto jak to wygląda po zmianie prefiksu bazy danych.

Zmień prefiks bazy danych WordPress

Metoda 2: Zmień prefiks tabeli bazy danych za pomocą wtyczki

Jeśli nie chcesz dotykać bazy danych ani żadnego procesu ręcznego, możesz to zrobić za pomocą wtyczki Brozzme DB. Za pomocą tej wtyczki możesz modyfikować prefiks bazy danych z dowolnego miejsca (baza danych i wp-config.php) za pomocą jednego kliknięcia.

Najpierw zainstaluj i aktywuj Wtyczka Brozzme DB. Z panelu administracyjnego WordPress przejdź do Przybory> DB PREFIX. Domyślnie ta wtyczka automatycznie generuje nowy prefiks, jeśli nie podoba ci się, możesz wprowadzić własny prefiks. Możesz używać tylko liter, cyfr i znaków podkreślenia.

Prefiks Brozzme DB

Na koniec kliknij Zmień prefiks DB i gotowe.

Przetestuj swoją witrynę WordPress

Po zmianie prefiksu bazy danych WordPress czas przetestować swoją witrynę. Najpierw musisz zalogować się do swojej witryny i przetestować strony, posty, wyszukiwanie i wszystko inne, co możesz wymyślić. Jeśli witryna działa dobrze, jak poprzednio, wykonaj kolejną kopię zapasową bazy danych. 

Mam nadzieję, że ten samouczek pomógł ci zrozumieć, w jaki sposób ataki atakują bazę danych przy użyciu podatnej aplikacji i jak ich uniknąć, pokazaliśmy również, jak zmienić prefiks tabeli bazy danych w WordPress przy użyciu wtyczki i phpMyAdmin. Jeśli pojawi się jakikolwiek błąd, daj nam znać w sekcji komentarzy. Nie zapomnij podzielić się tym artykułem ze znajomymi.

Inne pomocne artykuły,

 • Jak zoptymalizować bazę danych WordPress, aby przyspieszyć witrynę
 • Jak wyłączyć wszystkie wtyczki WordPress, jeśli nie możesz zalogować się do swojej witryny
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map