Si të bllokoni totalisht komentet e Spam-it dhe botët e regjistrimit në WordPress

04.06.2020
WordPress 'Si të bllokoni totalisht komentet e Spam-it dhe botët e regjistrimit në WordPress
0 8 мин.

A jeni të lodhur nga marrja e shumë komenteve të spamit dhe regjistrimeve në blogun tuaj në WordPress? Epo, ju nuk jeni vetëm, të gjithë përballen me të njëjtën çështje pak a shumë. Komentet e Spam-it gjenerohen nga spam bots që plotësojnë seksionin e komenteve me lidhje spammy. Këto lloj lidhjesh jo vetëm që spam zonën tuaj të komenteve por dëmtojnë edhe SEO tuaj. Për fat të mirë, ekzistojnë shtesa antispam të disponueshme për WordPress që mund të bllokojnë komentet e spamit, regjistrimet dhe të parandalojnë hyrjen e botëve në faqen tuaj të internetit.


Sidoqoftë, shumica e shtojcave antispam mund të bëjnë vetëm një detyrë të caktuar, për shembull, bllokimin e komenteve të spamit ose ndalimin e regjistrimeve të spamit, etj. Nëse dëshironi të bllokoni spote bots në fusha të ndryshme si komentet, faqja e regjistrimit, forma e kontaktit, forma e pajtimit etj. duhet të instaloni shtesa të shumta për secilën çështje, e cila është një dhimbje koke e shkëlqyeshme dhe mbi të gjitha ato mund të ngadalësojnë faqen tuaj të internetit.

Kështu që vjen CleanTalk, shtojca gjithëpërfshirëse antispam për WordPress.

Në këtë tutorial, unë do të ndaj se si të bllokoj komentet e spamit dhe botëve të regjistrimit në WordPress duke përdorur plugin CleanTalk.

Pse të përdorni CleanTalk?

CleanTalk është një nga shtojcat më të mira të mbrojtjes ndaj spamit për WordPress që bllokon të gjitha komentet e spamit, regjistrimet, abonimet dhe parandalon që spote të përfshihen në faqet tuaja. 

Për dallim prej shtojcave të tjera anti-spam të WordPress, CleanTalk nuk kërkon ndonjë konfigurim. Ajo funksionon jashtë kutisë por ju mund t’i rregulloni cilësimet.

Një nga karakteristikat më të mira të kësaj shtojce është se nuk kërkon nga përdoruesit të plotësojnë Captcha, kuize, pyetje matematikore ose përputhjen e figurës për të lënë një koment ose të regjistrohen në faqen tuaj.

CleanTalk është i padukshëm. Pasi të aktivizohet, CleanTalk fillon punën e tij. CleanTalk mund:

 • Ndaloni komentet e spamit
 • Ndaloni regjistrimet e spamit
 • Ndaloni abonimet e spamit
 • Ndaloni postat elektronike të kontaktit
 • Ndaloni prenotimin e spamit, anketimin, sondazhet
 • Ndaloni spam në WooCommerce
 • Kontrolloni komentet ekzistuese për spam
 • Mbroni faqet e uljes së WordPress

CleanTalk funksionon shkëlqyeshëm me shtojcat e njohura të cache WordPress si W3 Total Cache, WP Fast Cache, WP Super Cache, WP-Rocket etj..

Ju gjithashtu mund të bllokoni komentet që përmbajnë “fjalë ndaluese” për të rritur mbrojtjen e spamit dhe mesazheve.

Kjo shtojcë ka shtresa të shumta filtrimi spambot dhe bllokon vetëm spambot.

CleanTalk pretendon se ato ofrojnë shërbimin më të mirë për mbrojtjen e spamit për faqet e internetit dhe procesi i filtrimit të spamit të tyre është shumë pozitiv (99.9% rezultate pozitive).

Si të bllokoni komentet e spamit dhe regjistrimet duke përdorur CleanTalk

Së pari, instaloni dhe aktivizoni shtojcën CleanTalk nga galeria e shtojcave WordPress.

Instaloni plugin WordPress i instaluar

Pas aktivizimit të shtojcës, shkoni te Cilësimet> Anti-Spam nga CleanTalk. Do t’ju kërkojë të hyni në çelësi qasje. Kyçi i hyrjes është kodi i aktivizimit për CleanTalk.

Kostoja e shtojcës $ 8 në vit, por ju mund të merrni një gjyq për 7 ditë.

CleanTalk Merr çelësin e Hyrjes

Klikoni në Merr automatikisht çelësin e hyrjes button. Duke vepruar kështu, shtojca automatikisht do të krijojë një llogari dhe do të gjenerojë një çelës Access për aktivizimin e kësaj shtojce. Do të merrni gjithashtu një email që përmban emrin tuaj të përdoruesit, fjalëkalimin dhe çelësin e hyrjes në CleanTalk.

Nëse doni të merrni çelësin e hyrjes me dorë, klikoni në butonin Merrni tastin manual dhe do t’ju çojë në faqen e regjistrimit të CleanTalk.

Pasi të keni marrë çelësin Access, klikoni në Ruaj ndryshimet për të ruajtur cilësimet.

Tani, format e regjistrimit, format e komenteve, format e kontaktit, format e kontaktit me porosi mbrohen nga Cleantalk.

Spam FireWall: CleanTalk gjithashtu siguron firewall të faqes në internet që ndihmon për të filtruar spambotet para se të hyjnë në faqen tuaj të internetit. Ai gjithashtu zvogëlon përdorimin e CPU-së të hostimit dhe përmirëson kohën e ngarkesës së faqeve.

Cilësimet e përparuara të CleanTalk: Si parazgjedhje, CleanTalk përdor një cilësim i cili funksionon mirë. Nëse doni të modifikoni cilësimet, klikoni në Cilësimet e Avancuara.

Këtu janë cilësimet e shtojcës më poshtë që unë jam duke përdorur.

1. Formularët për të mbrojtur:

Format CleanTalk për të mbrojtur

2. Komente dhe Mesazhe

Komente dhe mesazhe të CleanTalk

3. Përpunimi i të dhënave

Përpunimi i të dhënave CleanTalk

4. Bar admin

CleanTalk Admin Bar

Kur të keni përfunduar modifikimin e cilësimeve të shtojcës, klikoni në Ruaj ndryshimet për të ruajtur ndryshimet e reja.

Kjo eshte. Përcaktimi është bërë.

Kontrollimi i regjistrave të Spam-it në Panelin e CleanTalk

Ju mund të shihni statistikat e regjistrit të spamit nga paneli i administratorëve të WordPress. Për shkrimet më të hollësishme të spamit, hyruni në tuaj Llogari CleanTalk.

Nga paneli, ju mund të shihni se sa kërkesa shënohen si spam ose të aprovuar.

Statistikat e spamave të pastërve të CleanTalk

Për informacion të detajuar, klikoni në Identifikohu.

Uebfaqja e CleanTalk

Nga regjistri, mund të kontrolloni nëse ky është një spam apo jo. Ju gjithashtu mund t’i shënoni ato si jo spam dhe t’i shtoni ato në listat personale bardh e zi.

Regjistrat Spam të Pastër të Pastër

Listat personale të CleanTalk

Kjo është nga ku ju mund të menaxhoni të zezën tuaj personale & lista të bardha, fjalë të kufizuara, ndalojnë një vend, listë të zezë të një gjuhe dhe shumë më tepër.

Së pari, klikoni në Lista personale nga paneli i administratorit CleanTalk. Pastaj klikoni në Shtoni filtër të ri dhe zgjidhni filtrin nga opsioni drop-down që dëshironi të aktivizoni.

Filtri i listave personale të CleanTalk

Tani klikoni në listë e zezë butonin për të ruajtur cilësimet e reja.

Kjo eshte. Tani e tutje shtojca do të bllokojë të gjitha komentet e spamit, regjistrimet, pajtimet etj. Dhe mund të shihni përmirësim në SEO tuaj.

çmimi: Kostoja e shtojcës $ 8/ vit.

Vizitoni Plainin CleanTalk

Mendimet përfundimtare

Askush nuk i pëlqen spam.

Ka mënyra të ndryshme që spammers mund të prishin faqen tuaj të internetit duke përdorur komentin, regjistrimin, format e kontaktit dhe duke ju bërë më të zënë me punime joproduktive.

Nëse po merrni shumë komente për spam, regjistrime në blogun tuaj në WordPress, bëhet shumë e vështirë për të luftuar spam-in dhe për të kuptuar se cili është i vërtetë dhe cili është spam.

Kjo është arsyeja pse ju duhet të përdorni një shtojcë anti-spam për faqen tuaj në WordPress.

Një shtojcë antispam bllokon automatikisht komentet e spamit, regjistrimet dhe parandalon që spambotet të hyjnë në faqen tuaj të internetit. Kjo kursen kohën tuaj dhe ju mund të përqendroheni në punën tuaj.

Në këtë artikull, unë ndava se si mund të bllokoni komentet e spamit dhe botët e regjistrimit në WordPress duke përdorur plugin antispam të CleanTalk. Unë gjithashtu tregova se si të konfiguroj siç duhet plugin.

Nëse e shihni të dobishëm këtë mësimdhënie, ndajeni atë me miqtë tuaj. Nëse keni ndonjë pyetje në mendje, na tregoni në seksionin e komenteve.

[cicërimë me lehtësi tweet = ”Po merrja shumë komente #spam çdo ditë në faqen time #WordPress. Më në fund, rregullova çështjen duke përdorur këtë udhëzues ”]

Artikujt e lidhur me WordPress,

 • Udhëzuesi i fillestarit për Rolet dhe aftësitë e përdoruesit të WordPress
 • 5 shtojcat më të mira për të monitoruar aktivitetin e përdoruesit në WordPress
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector