Si të instaloni WordPress në Linux duke përdorur Cloud Hosting – SkySilk VPS

04.06.2020
WordPress 'Si të instaloni WordPress në Linux duke përdorur Cloud Hosting – SkySilk VPS
0 9 мин.

Dëshironi të rritni seriozisht lojën tuaj në WordPress? Konsideroni të shikoni në WordPress Hosting në cloud! Vendosni dhe instaloni me lehtësi një sit të personalizuar WordPress brenda disa minutave. Ky udhëzues do t’ju mësojë se si të instaloni WordPress në Linux duke përdorur Shërbime Cloud SkySilk dhe një server privat virtual.


Pse të përdorni WordPress Hosting në Cloud?

Avantazhet e WordPress Hosting

Pritja e një uebfaqe të WordPress në cloud po bëhet një zgjedhje gjithnjë e më popullore për webmasterët, zhvilluesit dhe bizneset në të gjithë globin. Arsyet për të qenë, mbajtja në cloud lejon:

 • lakueshmëri & Shkallëzueshmëria
 • Siguria e personalizuar
 • Qasje e plotë me rrënjët në server
 • Mundësia e përdorimit nga kudo w / Internet

Shfrytëzimi i cloud për WordPress Hostings nënkupton që pronari të ketë qasje në serverin aktual ku banon uebsajti, në vend se vetëm emrin e tij të domain.

Si të instaloni WordPress në Linux

Metoda 1 – Modeli me një klikim i WordPress-it (i lehtë / fillestar)

SkySilk ka një shabllon të konfiguruar të WordPress-it të parainfiguruar që lejon instalimin e një uebfaqe të WordPress në vetëm disa minuta, për të mos kërkuar përvojë të mëparshme programimi. Ndiqni hapat më poshtë për të ngritur dhe drejtuar faqen tuaj.

Hapi 1 – Para së gjithash, futuni në llogarinë tuaj SkySilk dhe lundroni tek Paneli VPS. Klikoni në “Krijoni enë” dhe zgjidhni planin tuaj të dëshiruar. Në këtë rast, ne do të zgjedhim planin FALAS:

Plani i Pritjes i SkySilk

Hapi 2 – Pasi të keni planin tuaj, lëvizni poshtë dhe kaloni te skedari “Aplikime dhe Vegla”. Zgjidhni WordPress dhe plotësoni informacionin për Linux VPS-in tuaj.

Instaloni WordPress SkySilk

Hapi 3 – Pasi të keni goditur “Shko!”, Do të çohesh në tuajin Paneli VPS dhe VPS-ja juaj do të vendoset. Pastaj mund të futeni në makinën tuaj dhe të përfundoni procesin e instalimit të WordPress dhe në vetëm disa site faqja juaj do të ngrihet!

Metoda 2 – Instaloni manualisht WordPress në Linux (Avancuar / Me përvojë)

Për ata që preferojnë të fillojnë një OS të pastër, WordPress do të duhet të instalohet manualisht. Këto hapa do t’i ofrojnë VPS-së tuaj mjetet që i duhen së bashku me WordPress.

Para së gjithash, hyni në llogarinë tuaj SkySilk dhe lundroni te Paneli VPS. Klikoni në “Krijoni enë” dhe zgjidhni planin tuaj të dëshiruar.

Sapo të keni planin tuaj, lëvizni poshtë dhe kaloni në skedën “Clean OS”. Zgjidhni Linux OS Distro sipas dëshirës tuaj dhe plotësoni informacionin për Linux VPS-in tuaj.

Hapi 1: Instaloni serverin në internet Apache

Para së gjithash, për të instaluar serverin e uebit të Apache lëshuar komandën më poshtë:

$ sudo apt-get install apache2 apache2-mjete

Ne duhet të mundësojmë që serveri në internet Apache2 të funksionojë kur sistemi të fillojë, si dhe të fillojmë shërbimin:

$ sudo systemctl mundëson apache2
$ sudo systemctl start apache2

shënim: Drejtoria e paracaktuar e rrënjës Apache është / var / www / html, të gjithë skedarët tuaj të internetit do të ruhen në këtë direktori.

Hapi 2: Instaloni serverin e bazës së të dhënave MySQL

Tjetra, duhet të instalojmë serverin e bazës së të dhënave MySQL duke ekzekutuar komandën më poshtë:

$ sudo apt-merrni instaloni serverin mysql-mysql-klient

Gjatë instalimit të paketës, do t’ju kërkohet të vendosni fjalëkalimin rrënjor të përdoruesit. Vendosni dhe konfirmoni një fjalëkalim për përdoruesin tuaj rrënjësor.

Vendosja e serverit të bazës së të dhënave nuk është ende e sigurt, për këtë arsye, lëshoni urdhrin e mëposhtëm për të forcuar sigurinë e tij:

$ sudo mysql_secure_instalimi

Do t’ju kërkohet të instaloni shtojcën ‘validate_password ‘, kështu që shkruani Y / Po dhe shtypni Enter, dhe gjithashtu zgjidhni nivelin e paracaktuar të forcës së fjalëkalimit.

Nëse nuk doni të ndryshoni fjalëkalimin e rrënjës, atëherë shtypni N / Jo kur të kërkohet ta bëni një gjë të tillë. Përgjigju Y / Po për pjesën tjetër të pyetjeve vijuese.

Hapi 3: Instaloni PHP dhe module

Tjetra, duhet të instalojmë PHP dhe disa module për të punuar me serverët e uebit dhe bazës së të dhënave duke përdorur komandën më poshtë:

$ sudo apt-get install php7.0 php7.0-mysql libapache2-mod-php7.0 php7.0-cli php7.0-cgi php7.0-gd  

Tani kemi të gjitha mjetet që na duhen për të filluar drejtimin e WordPress!

Hapi 4: Instaloni WordPress CMS

Shkarkoni paketën më të fundit të WordPress dhe nxirrni atë duke lëshuar komandat më poshtë në terminal:

$ wget -c http://wordpress.org/latest.tar.gz
$ tar -xzvf fundit.tar.gz

Pastaj zhvendosni skedarët WordPress nga dosja e nxjerrë në drejtorinë parazgjedhore të Apache, / var / www / html /:

$ sudo rsync -av wordpress / * / var / www / html /

Tjetra, vendosni lejet e sakta në drejtorinë e faqes në internet:

$ sudo chown -R www-data: www-data / var / www / html /
$ sudo chmod -R 755 / var / www / html /

Hapi 5: Krijoni bazën e të dhënave të WordPress

Ekzekutoni komandën më poshtë dhe siguroni fjalëkalimin e përdoruesit rrënjë, pastaj goditni Enter për të kaluar në predhën MySQL:

$ mysql -u rrënjë -p

Në guaskën MySQL, shtypni komandat e mëposhtme, duke shtypur Enter pas çdo rreshti të një komande MySQL. Mos harroni të përdorni vlerat tuaja, të vlefshme për bazën e të dhënave, përdoruesin e bazës së të dhënave, dhe gjithashtu të përdorni një fjalëkalim të fortë dhe të sigurt si datauser_password:

mysql> KRIJO DHABNAT wp_myblog;
mysql> TANT DHNI T ALL GJITHA PRIVILEGJAT N w wp_myblog. * T TO ‘your_username_here’ @ ‘localhost’ IDENTIFIKUAR NGA ‘your_chosen_password_here’;
mysql> PRIVILEGJAT E FLUSHIT;
mysql> EXIT;

Shkoni në / var / www / html / direktori dhe riemëroni wp-config-sample.php ekzistues në wp-config.php:

$ sudo mv wp-konfigurim-mostër.php wp-konfig.php

Pastaj azhurnoni atë me informacionin tuaj të bazës së të dhënave nën seksionin e cilësimeve MySQL (referojuni kutive të theksuara në imazhin më poshtë):

// ** Cilësimet e MySQL – Ju mund t’i merrni këto informacione nga hosti juaj në internet ** //
/ ** Emri i bazës së të dhënave për WordPress * /
përcaktoni (‘DB_NAME’, ‘bazën e të dhënave_name_here’); / ** Emri i përdoruesit të bazës së të dhënave MySQL * /
përcaktoni (‘DB_USER’, ‘username_here’); / ** Fjalëkalimi i bazës së të dhënave MySQL * /
përcaktoni (‘DB_PASSWORD’, ‘fjalëkalim këtu)); / ** Emri i hostit MySQL * / përcaktoni (‘DB_HOST’,
‘Localhost’); / ** Charset e të dhënave për tu përdorur në krijimin e tabelave të bazës së të dhënave. * / përcaktoni (‘DB_CHARSET’,
‘UTF8’); / ** Lloji i Mbledhjes së Bazës së të Dhënave. Mos e ndryshoni këtë nëse dyshoni. * / përcaktoni (‘DB_COLLATE’, ”);

Më pas, rindizni serverin në internet dhe shërbimin mysql duke përdorur komandat më poshtë:

$ sudo systemctl rinisni apache2.service
$ sudo systemctl rinisni mysql.service

Hapni shfletuesin tuaj të internetit, pastaj shkruani adresën e serverit tuaj: http: // server-adresa për të marrë faqen e mirëseardhjes më poshtë. Lexoni nëpër faqe dhe klikoni në “Le të shkojmë!” për të vazhduar më tej dhe për të mbushur të gjitha informacionet e kërkuara në ekran.

Faqja juaj e WordPress tani është duke funksionuar, dhe si rezultat, ju tani jeni në gjendje të redaktoni sitin sipas dëshirës tuaj.

Përfundimi i hostimit të WordPress

Urime! Nëse e keni bërë deri tani, tani keni mirëkuptimin e nevojshëm për të instaluar WordPress në Linux në vetëm disa minuta. Nga atje, qielli është kufiri! Kështu, falë cloud, WordPress Hosting mund të shfrytëzohet nga kushdo dhe të personalizohet për t’iu përshtatur nevojave të çdo projekti.

Shërbimet Cloud SkySilk është një sit i mirë pritjeje për t’u konsideruar sepse ato ofrojnë plotësisht WordPress Hosting falas që mund të fillohet dhe të shkallëzohet sipas nevojës. Midis modelit të tyre me një klikim WordPress dhe opsioneve të shumëfishta të pastra Linux Linux, nuk ka asnjë justifikim për të mos ditur se si të instaloni WordPress në Linux duke përdorur Cloud Hosting.

Për të filluar me një SkySilk VPS për Hosting FALAS në WordPress, ju lutemi klikoni në butonin më poshtë:

Artikujt e lidhur,

 • Si të instaloni SSL Falas në faqen tuaj të WordPress
 • Blogger Vs WordPress? Cilin të zgjedhësh dhe pse?
 • Si të shtoni pyetje sigurie në faqen hyrëse të WordPress
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector