WordPress Sitenizde Görüntülerin Daha Hızlı Yüklenmesini Sağlama

04.06.2020
WordPress 'WordPress Sitenizde Görüntülerin Daha Hızlı Yüklenmesini Sağlama
0 12 мин.

Böylece görüntülerinizin daha hızlı yüklenmesini istiyorsunuz?


Şey, dilly dalmayacağım. Hadi güzel şeylere dalalım!

WordPress’te görüntülerin daha hızlı yüklenmesini sağlamanın üç yolu vardır:

 • Yeniden Boyutlandırma
 • Kompres
 • Tembel yük

Bu yazıda, bu tekniklerin her birinin nasıl çalıştığını ve sitenizin neden daha hızlı yüklenmesini sağlayacağını açıklayacağım. Ayrıca her bir taktiğin hem manuel çözümler hem de eklenti önerileriyle nasıl uygulanacağını göstereceğim..

Bu ilk teknik son derece basittir ancak WordPress yeni başlayanlar tarafından göz ardı edilir.

WordPress’te Görüntüler Nasıl Optimize Edilir

Resimlerinizi yeniden boyutlandırın

Görüntülerinizin daha hızlı yüklenmesini sağlamanın en basit yolu onları yeniden boyutlandırmaktır. Açıklamama izin ver.

Yeniden boyutlandırma nedir?

“Yeniden boyutlandır” dediğimde görüntünün boyutlarını değiştirmek istiyorum ve bu durumda aşırı büyük görüntülerin boyutlarını azaltmak istiyorsunuz.

Örneğin, blogcular bazen telefonlarında veya dijital kameralarında fotoğraf çeker ve bloglarına yüklerler. Fotoğrafların düzenlenmemiş kopyaları 5.000 piksel genişliğinde olabilir. Şimdi düşünün…

Sitenizdeki gönderi bölümünün genişliği muhtemelen 800 pikselden daha geniş değildir. Şu anda okumakta olduğunuz metin, sayfa boyunca yalnızca 700 piksellik bir alana yayılmıştır, bu nedenle buraya 5.000 piksel genişliğinde bir resim eklediğinizi düşünün. Olurdu olması gerekenden çok daha büyük ve sayfaya sığacak şekilde küçültülmüş olsa da, yüklenen görüntü dosyası hala çok büyük ve son derece israflıdır. Çünkü bu…

Boyutları daha büyük olan resimler de daha büyük dosya boyutlarına sahiptir.

Performans ve görüntülerinizin daha hızlı yüklenmesini sağlamak için, görüntünüzün boyutlarını azaltmak dosya boyutunu önemli ölçüde azaltmak için harika bir yoldur ve bu da görüntünün daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Örneğime geri dönelim ve görüntünün 5.000 piksel genişliğinde ve uzunluğunda olduğunu varsayalım. 5.000 pikselden 700 piksele düşürdüyseniz, görüntü aslında% 99 daha az piksel kullanır. Başka bir deyişle, dosya boyutu yaklaşık% 99 oranında azalır. Resim 5mb olsaydı, sadece 50 kb olur ve sitenize% 99 daha hızlı yüklenir.

Görüntüleri yeniden boyutlandırma

Resimlerinizi dikkatlice yeniden boyutlandırmak istemiyorsanız, kesinlikle kesinlikle kazanılacak bazı kazançlar vardır.

Resimlerinizi siteye mükemmel şekilde uyacak şekilde yeniden boyutlandırmanın birkaç yolu vardır.

Resimlerinizi manuel olarak yeniden boyutlandırma

Sitenize yeni bir resim yüklemeden önce, bilgisayarınızdaki yerleşik resim düzenleme araçlarını kullanarak manuel olarak yeniden boyutlandırın.

Örneğimdeki gibi son derece büyük bir görüntünüz varsa, bu hemen büyük bir fark yaratacaktır. Resim yeniden boyutlandırıldıktan sonra Medya Kitaplığınıza yükleyebilirsiniz.

Görüntüyü bir ışık kutusunda veya kaydırıcıda kullanacak olsanız bile, normalde 2.000 pikselden daha geniş olması için hiçbir neden yoktur. Resim bir gönderi veya sayfa içeriği alanında olacaksa, muhtemelen resmin 800 piksel genişliğinde olması iyi olabilir.

Bu resimleri yeniden boyutlandırma yöntemi iyi çalışır, ancak sitenize önceden yüklenmiş resimler için yardımcı olmaz. Mevcut görüntüler için kolay bir teknik, farklı bir boyut seçmektir.

Daha küçük boyutlar kullanın

Medya Kitaplığınıza bir resim yüklediğinizde, WordPress en fazla 3 ek sürüm oluşturur: Küçük Resim, Orta ve Büyük.

Medya ayarları sayfanızı ziyaret ederseniz, bu boyutları burada seçebileceğinizi görürsünüz:

WordPress Medya Ayarları

Ayarları değiştirebilmenize rağmen, varsayılan Büyük boyut 1024px’dir ve bu da fazla israf etmeden gönderiler için kullanılacak kadar büyüktür. Bu boyutu yazılarınıza eklediğiniz tüm resimler için kullanabilirsiniz.

Bir yayına eklediğiniz görüntünün boyutunu değiştirmek için düzenleyicide tıklayın ve sağ kenar çubuğunda Görüntü Boyutu açılır menüsünü göreceksiniz.

WordPress Resim Yeniden Boyutlandırma

“Büyük” boyutu seçin ve yayını güncelleyin. Büyük boyutlu görüntüleriniz varsa, bu teknik, orijinali yeniden yüklemeye ve değiştirmeye gerek kalmadan daha hızlı yüklenecek daha uygun bir boyut sunmanıza izin verir..

Bununla birlikte, düzinelerce görüntü içeren düzinelerce yayınınız varsa, bu çok sıkıcı olabilir. Daha hızlı ve daha etkili bir yöntem var.

Bir eklenti ile otomatik yeniden boyutlandırma

Görüntüleri kendiniz yeniden boyutlandırmak yerine, bir eklentinin sizin için otomatik olarak yapmasına izin verebilirsiniz. Otomatik görüntü yeniden boyutlandırma söz konusu olduğunda, hiçbir şey Optimole Eklenti.

Optimole Image Optimizer

Beklediğiniz gibi çalışmıyor.

Medya Kitaplığınızdaki görüntüleri düzenlemek yerine, Optimole görüntülerinizin kendi kopyalarını saklar ve yüksek performanslı bir CDN’den sunar. Bu şekilde orijinalleriniz hiçbir şekilde değiştirilmez.

Dahası, görüntüleriniz için Optimole’a tek bir boyut vermeniz gerekmez. Daha ziyade, ziyaretçi ekranının boyutunu alır ve anında her görüntünün en uygun boyutta bir sürümünü oluşturur. Bu, bir mobil cihazdaki bir kişinin görüntünün 400 piksellik bir sürümünü yükleyebileceği anlamına gelirken, bir dizüstü bilgisayardaki başka bir ziyaretçi aynı görüntünün 700 piksellik bir sürümünü alır.

Bu yeniden boyutlandırma yönteminin uygulanması çok daha kolaydır ve mobil cihazlar için daha etkilidir, bu da özellikle önemlidir, çünkü mobil ziyaretçiler genellikle daha yavaş bağlantılarda olma eğilimindedir.

Optimole’u nasıl kullanacağınızı öğrenmek istiyorsanız, tüm izlenecek videomu takip edebilirsiniz:

Öncelikle yeniden boyutlandırmayı öneriyorum, çünkü ister manuel olarak yapın ister bir eklenti ile otomatikleştirin, basittir ve büyük kazançlar sağlayabilir.

Resimleriniz zaten siteniz için uygun boyutta ise, sıkıştırma ile sitenizin performansını daha da artırabilirsiniz..

Resimlerinizi sıkıştırın

Sıkıştırma, bir görüntünün boyutlarını değiştirmeden dosya boyutunu küçültmenin bir yoludur.

İki tür görüntü sıkıştırma vardır.

İlk görüntü sıkıştırma türüne “kayıpsız” sıkıştırma denir.

Kayıpsız sıkıştırma

Kayıpsız bir optimizasyon ile görüntünün kendisi aslında düzenlenmez. Bunun yerine, bu teknik görüntü dosyasında depolanan tüm meta verileri kaldırır. Örneğin, görüntüler genellikle görüntüyü çekmek için kullanılan cihazın adını, fotoğrafın çekildiği tarihi ve bazen de çekimin GPS koordinatlarını saklar.

Bu veriler genellikle oldukça sınırlı olduğundan, kayıpsız optimizasyon görüntünüzün boyutunu yalnızca% 1-5 oranında azaltabilir, ancak görüntü kalitesinde herhangi bir etkisi olmadığı için bunu kullanmamanın hiçbir nedeni yoktur..

Gerçek kazançlar kayıplı optimizasyondan gelir.

Kayıplı sıkıştırma

Tahmin edebileceğiniz gibi, kayıplı sıkıştırma görüntünün kendisini optimize eder ve kalitenin düşmesine neden olur. Ama işte bu…

Sıkıştırma algoritmaları o kadar iyi ki, fark edilebilir bir fark olmadan görüntünün dosya boyutunu% 50-70 oranında azaltabilirsiniz. Profesyonel bir fotoğrafçı değilseniz ve resimlerinizin 4k monitörlerde mükemmel bir şekilde netleşmesi gerekmedikçe, kalite kaybını bile fark etmeyeceksiniz.

Resimlerinizi sıkıştırma

Resimlerinizi aşağıdaki gibi bir araçla manuel olarak sıkıştırabilirsiniz: TinyPNG yüklemeden önce veya işleri otomatikleştirmek için bir eklenti kullanmadan önce.

ShortPixel, sitenizdeki görüntüleri optimize etmek için harika bir eklentidir. Yüklediğinizde bunları hemen optimize edebilir ve zaten Medya Kitaplığınızda bulunan tüm resimleri toplu olarak optimize edebilir.

shortpixel

Görüntü boyutlandırma için Optimole’u tavsiye ettim ve görüntüleri de çok etkili bir şekilde sıkıştırıyor. Bir kez daha Medya Kitaplığınızda saklanan orijinalleri optimize etmez, aksine ziyaretçilerine sunduğu kopyaları sıkıştırır.

Burada birkaç görüntü optimizasyonu eklentisi daha bulabilirsiniz.

Resimleriniz yeniden boyutlandırıldığında ve sıkıştırıldığında siteniz çok daha hızlı yüklenecek, ancak görüntüleyebileceğiniz son bir optimizasyon var.

Tembel yüklemeyi uygulayın

Tembel yükleme, görüntülerinizi daha da optimize etmek için gerçekten akıllı bir yoldur.

Diyelim ki içinde 12 resim bulunan bir blog yayınınız var. Birisi sitenizi ziyaret ettiğinde, bu görüntülerin tümü hemen ekranda görünmeyecektir. Çoğunun görünmesi için daha aşağı kaydırmaları gerekir. Öyleyse neden 12’nin hepsini yüklüyorsun?

Tembel yükleme ile yalnızca ekranda görünen görüntüler yüklenir. Yüklenen 12 resim yerine, belki sadece 2-3 resim yüklenir. Ardından ziyaretçi sayfayı aşağı kaydırdıkça, kalan görüntüler ekrana geldikçe yüklenir. Bu, ilk yükün çok daha hızlı olduğu ve çoğu ziyaretçinin sayfa boyunca aşağıya doğru ilerlemediği için, görüntülerin birçoğu asla yüklenmez, bu da değerli sunucu kaynaklarından tasarruf etmenizi sağlar.

Bu videoda, tembel yüklemenin nasıl çalıştığının daha net bir resmini istiyorsanız daha iyi açıklayan görselleştirme vardır:

Artık konseptte satıldığınıza göre, tembel yüklemeyi sitenize nasıl uygulayabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Tembel yükleme nasıl kullanılır

Bir kez daha, bu performans optimizasyonu tekniği bir eklenti ile WordPress’e kolayca eklenir.

Ücretsiz bir seçenek arıyorsanız Optimole veya a3 Tembel Yük.

Optimole ile tembel yükleme otomatik olarak açılır ve a3 eklentisinin yapılandırılması kolaydır.

Ek olarak, ödemeyi önemsemiyorsanız, kontrol edin WP Roketi. Yüksek performanslı önbellekleme ve diğer çeşitli hız araçlarına sahiptir.

WP Rocket ile tembel yüklemeyi açmak için tek yapmanız gereken bu anahtarı çevirmek:

WP Roket Medyası

Daha kolay olamazdı!

Daha hızlı yükleme görüntülerinizin keyfini çıkarın

Az önce öğrendiklerinizi özetlemek için…

Sitenize yüklenen büyük boyutlu resimler son derece yavaş. Bu görüntülerden yalnızca biri sitenizi çığır açan bir durma noktasına getirebilir.

Resimlerinizi hızlandırmak için yapabileceğiniz en önemli şey, siteniz için uygun boyutta olacak şekilde aşırı büyük resimleri yeniden boyutlandırmaktır. Bunu manuel olarak yapabilir veya Optimole ile otomatikleştirebilirsiniz.

Daha sonra, görüntü sıkıştırma algoritmaları uzun bir yol kat etti ve bu günlerde, kaliteyi fark edilir bir şekilde etkilemeden bir görüntünün dosya boyutunu% 50-70 oranında azaltabilirsiniz. Bu beyin değil. Sitenizdeki her görüntüyü sıkıştırmak için ShortPixel veya Optimole kullanın.

Son olarak, tembel yükleme, görüntüleri seçici olarak yüklemek için harika bir yoldur. Sitenize tembel yüklemeyi anında uygulamak için Optimole, a3 Lazy Load veya WP Rocket kullanabilirsiniz..

Bu tekniklerden herhangi birini kullanmadıysanız, siteniz uygulandıktan sonra çok daha hızlı yüklenir. Sizi uçuracak.

Bu yazıdaki kavramlar ve teknikler hakkında sorularınız mı var? Paylaşacak başka ipucunuz var mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde yayınlayın!

Şunlar da hoşunuza gidebilir,

Yavaş WordPress Sitesi ve Yönetici Paneli Nasıl Onarılır (Kalıcı Olarak)

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector