WordPress’te Kırık Bağlantıları Otomatik Olarak Denetleme ve Düzeltme

04.06.2020
WordPress 'WordPress’te Kırık Bağlantıları Otomatik Olarak Denetleme ve Düzeltme
0 6 мин.

Bozuk bağlantılar aynı zamanda Ölü bağlantılar olarak bilinir, web sitesi sahipleri için harika bir baş ağrısıdır. Bir web siteniz varsa ve web sitenizi zaten Google Web Yöneticisi Araçları’na gönderdiyseniz, tüm kırık bağlantıların Google Arama Konsolunuzda vurgulandığını görebilirsiniz. Birkaç bozuk bağlantıya sahip olmanın siteniz üzerinde büyük bir etkisi yoktur. Ancak çok fazla Kırık bağlantı veya 404 hata sayfanız varsa, Bozuk Bağlantıları Düzelt sitenizden. WordPress’i kullanırken, WordPress sitenizdeki Bozuk Bağlantıları Bozuk Bağlantı Denetleyicisi Eklentisi’ni Kullanarak Kontrol Edin ve Düzeltin.


Bozuk bağlantılar sadece sinir bozucu değildir, kötü kullanıcı deneyimi yaratır ve sitenizin sıralamasını etkileyebilir. Örneğin, 404 sayfanız varsa, bu gerçek tek başına SEO’nuza zarar vermez. Ancak, arttıkça, bozuk bağlantıları düzeltmeniz gerekir. Bozuk bağlantılar veya Ölü Bağlantılar’ın doğmasının birkaç nedeni vardır:

Bozuk bağlantılar veya Ölü Bağlantılar’ın doğmasının birkaç nedeni vardır:

 • Harici web sitesi çevrimdışı oldu.
 • Bir sitenin eski bir sayfasına bağlanan ve farklı bir konuma taşınan artık bir bağlantı.
 • Ziyaretçi URL’yi yanlış yazdı.
 • Web yöneticisi kalıcı bağlantı yapısını değiştirdi.

Bunlar 404 hata sayfalarına neden olan sebeplerdir. Yani bu derste, WordPress sitenizdeki bozuk bağlantıları nasıl kontrol edip düzeltebileceğinizi göstereceğim..

WordPress’de Kırık Bağlantıları Bozuk Bağlantı Denetleyicisi Kullanarak Denetleme ve Düzeltme

Broken Link Checker, WordPress sitenizdeki Broken Links’i kontrol etmek için en iyi eklentidir. Bozuk Bağlantı Denetleyicisi Eklentisi yayınlarınızdaki, sayfalarınızdaki, yorumlarınızdaki, özel alanlarınızdaki vb. Bağlantıları izler ve çalışmayan bağlantıları ve ayrıca eksik görüntüleri algılar. Kopuk bağlantıları tespit ettikten sonra, WordPress panonuzdan ve e-posta ile sizi bilgilendirir. 

İlk olarak, yüklemeniz gerekir Bozuk Bağlantı Denetleyicisi Eklentiyi ekleyin ve etkinleştirin. Kurulumun ardından şu adrese gidin: Ayar> Bağlantı Denetleyicisi WordPress Kontrol Panelinizde.

Genel Ayarlar

Genel ayarlarda, web sitenizde herhangi bir kopuk bağlantı olup olmadığını gösteren kopuk bağlantıların durumunu göreceksiniz. Örneğin, bu resimde, bu eklentinin web sitemden bir kırık bağlantı bulduğunu fark ettiniz. Bağlantı kontrol sıklığını değiştirebilirsiniz, ancak varsayılan süre 72 saattir. Bu, her bağlantının 72 saatte bir kontrol edileceği anlamına gelir. 

Varsayılan olarak, bu eklenti, kopuk bağlantılar hakkında e-posta bildirimleri göndermek için varsayılan e-postanızı kullanır. Ayrıca, bozuk bağlantılar bildirimi almak için e-postanızı değiştirebilirsiniz. Sitenizde çok yazarlı varsa, yazarlarına yayınlarındaki bozuk bağlantılar hakkında e-posta bildirimleri gönderebilirsiniz.

Bağlantı ayarlamaları seçeneğinden, Arama Motorlarının bozuk bağlantıları takip etmesini önleyebilirsiniz.

Bozuk Bağlantı Denetleyici Seçenekleri

Bağlantıları Ara

“Bağlantıları ara” sekmesinde, bozuk bağlantı denetleyicisi konumlarını özelleştirebilirsiniz. Varsayılan olarak yorumlar, sayfalar ve yayınlar etkindir. Özel CSS için bilgilendirilmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, bunu kontrol edin. Değişiklikleri Kaydet’i tıklamayı unutmayın. Bu seçeneği özelleştirdikten sonra, bozuk bağlantıları kontrol et aşağıdaki yollardan.

Bozuk Bağlantı Denetleyicisi Bağlantıları

Kontrol Edilecek Linkler

Sonraki sekmede, HTML bağlantılarını, HTML görüntülerini, Gömülü YouTube videolarını vb. Kontrol etmek istediğiniz bağlantı türlerini ayarlayabilirsiniz. Daha fazla bağlantı türünün kontrol edilmesini istiyorsanız, bunları kontrol edin ve değişiklikleri kaydet’i tıklayın..

Kontrol Edilecek Kırık Bağlantı Denetleyicisi

Protokoller & API’ler

Varsayılan olarak, Broken Link Checker Temel HTTP ve YouTube API’sini kullanır. Varsayılan olarak bırakmanızı öneririz.

Bozuk Bağlantı Denetleyici Protokolleri ve API'ları

Gelişmiş Ayarlar

Gelişmiş ayarlardan rastgele “zaman aşımı” ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde, her bir bağlantının yüklenmesi belirli bir süreden daha uzun sürer ve kopuk bağlantı olarak işaretlenir. Bundan daha fazlası, birden çok “bağlantı eylemini göster” ekleyebilirsiniz. ”Tüm sayfaları tekrar kontrol etmeye zorla” yı tıklayarak, bu eklentinin bağlantı veritabanını boşaltmasını ve tüm siteyi tekrar kontrol etmesini sağlarsınız.

Varsayılan ayar siteniz için idealdir, bu yüzden hiçbir şey değiştirmeniz gerekmez. Herhangi bir değişiklik yaparsanız, Değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın.

Bozuk Bağlantı Denetleyicisi Gelişmiş Ayarları

Bozuk Bağlantılar Nasıl Onarılır

Yukarıdaki bölümde, bozuk bağlantıların nasıl kurulacağını ve kontrol edileceğini gösterdim. Eklenti sitenizde herhangi bir kopuk bağlantı bulursa, sizi hızlı bir şekilde bilgilendirir. Sonra WordPress kontrol panelinden kopmuş bağlantıları düzeltmeniz gerekiyor.

Bunun için şu adrese gidin: Araçlar> Bozuk bağlantılar. Orada tespit edilen toplam kırık bağlantı sayısını göreceksiniz. Buradan bozuk URL’yi düzenleyebilir, Bağlantıyı kaldırabilir ve kapatabilirsiniz. Bozuk URL’yi zaten düzelttiyseniz, URL’yi tekrar kontrol edebilirsiniz. Tekrar kontrol eder ve düzeltilip düzeltilmediğini size bildirir.

Bozuk Bağlantıları Düzelt

Bu şekilde Kırık Link Denetleyicisi WordPress Eklentisini kullanarak Kırık Bağlantıları kolayca Kontrol edebilir ve Düzeltebilirsiniz.

Umarım bu makale size yardımcı olur bozuk bağlantıları düzelt WordPress sitenizde. Nasıl kolayca bozuk bağlantıları kontrol et. Hâlâ sorun yaşıyorsanız veya herhangi bir öneriniz varsa, lütfen aşağıya bir yorum bırakarak bize bildirin. Ayrıca bizimle bağlantı kurabilirsiniz  Facebook, heyecan, Google+.

İlgili Makaleler,

 • WordPress için En İyi 5 Yeniden Yönlendirme Eklentisi
 • Yoast WordPress SEO Eklentisi (2017 Sürümü) Nasıl Kurulur
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector