WordPress Veritabanı Tablosu Öneki Nasıl Kolayca Değiştirilir

WordPress kurulumu sırasında “wp_” veritabanı tablosu önekinizi değiştirmek isteyip istemediğinizi sorar. Genellikle bu şeyi atlarız, bu nedenle WordPress otomatik olarak varsayılan tablo öneki “wp_” ile bir veritabanı oluşturur. 


Birçok WordPress kullanıcısı genellikle WordPress veritabanı tablosu önekinin nasıl değiştirileceğini sorar. WordPress’teki varsayılan tablo önekini değiştirerek site güvenliğini artıracağına inanıyorlar. WordFence’a göre, site güvenliğinizi artırmak için hiçbir şey yapmaz ve çok riskli bir süreçtir. Bazı durumlarda, kullanıcılar yedek almadan veritabanlarını değiştirmeye veya değiştirmeye çalışırlar ve sonuç olarak sitelerini kaybederler.. 

Veritabanı Tablosu Önekini Değiştirmek Neden Site Güvenliğini Artırmıyor??

Şimdi WordPress veritabanını hackleme yönteminden bahsedelim. Genellikle, en yaygın saldırı, bir bilgisayar korsanının erişim kazanmak için bir uygulamada bir güvenlik açığı çalıştırdığı “SQL yerleştirme” olarak adlandırılır ve bunu yapmanın en kolay yolu bir eklenti yoluyladır. Her neyse, bir saldırgan veritabanınıza erişirse, saldırgan veritabanınızdakiyle aynı yeteneğe sahip olacaktır. Genellikle tüm ayrıntıları almak için veritabanınızda bir komut dosyası çalıştırırlar. 

WordPress’teki veritabanı tablosu önekinizi değiştirerek, sitenizin güvenliğini artırmak için hiçbir şey yapmaz, çünkü saldırgan eklenti gibi savunmasız bir uygulama aracılığıyla erişir ve sitenizin tüm ayrıntılarını kolayca alabilir. 

Hiç boş bir eklenti veya tema indirmemenizi önemle öneririz, çünkü boş bir eklenti veya tema savunmasız komut dosyaları içerebilir, eğer kullanırsanız, bilgisayar korsanları veritabanınıza kolayca erişebilir ve sitenizi yok edebilir.

Sitenizi ve veritabanınızı güven altına almak istiyorsanız, Securi gibi mükemmel bir güvenlik hizmeti kullanabilirsiniz. Securi tam bir web sitesi güvenlik çözümüdür, sitenizi DDoS, kaba kuvvet, güvenlik açığı saldırıları vb.Gibi saldırganlardan korur. saldırıya uğramış siteni temizle ve daha fazlası. WordPress site güvenliğiniz konusunda ciddiyseniz Securi’yi kullanmalısınız. Securi’yi kontrol edin.

WordPress Veritabanı Tablosu Öneki Nasıl Değiştirilir

Daha önce de belirttiğimiz gibi, güvenlik amacıyla veritabanı önekinizi değiştirmeniz gerekmez. WordPress sitenizdeki veritabanı önekini değiştirmek istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz. WordPress sitenizde veritabanı önekinizi nasıl kolayca değiştirebileceğinizin tam adımlarını göstereceğiz.

Hazırlık: Başlamadan önce, sitenizin ve veritabanınızın tam bir yedeğini almanızı kesinlikle öneririz. Bir şeyler ters giderse, veritabanınızı tek bir tıklamayla kolayca geri yükleyebilirsiniz. BackupBuddy iyi bir yedekleme eklentisidir ve veritabanınızı veya sitenizi tek bir tıklama ile geri yükleyebilirsiniz.

WordPress veritabanı önekinizi değiştirmenin iki yolu vardır,

 • PhpMyAdmin kullanarak veritabanı önekinizi değiştirebilirsiniz
 • WordPress veritabanı tablosu önekini bir eklenti kullanarak değiştirebilirsiniz

Bu makalede, her iki yöntemi de göstereceğiz. Öyleyse içine girelim.

Yöntem 1, phpMyAdmin kullanarak veritabanı tablosu önek değiştirme

Bu, veritabanı önekinizi değiştirmek için çok yaygın bir yöntemdir. Bunun için hosting cPanel’e giriş yapmanız gerekiyor.

Adım 1, wp-config.php Dosyasını Düzenle

Barındırma cPanel’inize giriş yaptıktan sonra, WordPress’inizi kurduğunuz kök dizininize gidin. Aç wp-config.php dosyasını bulun ve “$ table_prefix =‘ wp_ ”;” satırını bulun. 

Tablo önek satırını değiştirme wp_ sevdiğiniz bir şeye, örneğin, ry_ veya xz_013654. Yalnızca harfleri, sayıları ve alt çizgileri kullanabilirsiniz. 

WordPress wp-config dosyasını bulma

Tablo önekinizi düzenlemeyi bitirdiğinizde kaydetmeyi unutmayın.

Adım 2, phpMyAdmin’de Veritabanı Tablosu Adını Değiştirme

Bir sonraki adımda, veritabanınıza phpMyAdmin üzerinden erişmeniz gerekiyor. CPanel WordPress hosting kullanıyorsanız, phpMyAdmin’i veritabanı bölümü altında kolayca bulabilirsiniz.

Hosting phpMyAdmin

Farklı tablolar görebilirsiniz ve bu, site yapınıza veya kaç eklenti yüklediğinize bağlıdır.

WordPress Veritabanı Tabloları

Tablo önekini yeniden adlandırmanın en hızlı yolu SQL sorgularını çalıştırmaktır. Şimdi yukarıdaki resimde gördüğüm SQL bölümünüzden SQL komutunu çalıştırın. Kullanabileceğiniz bir SQL sorgumuz var:

RENAME tablosu `wp_commentmeta` TO` jr_commentmeta`;
`Wp_comments` TO` jr_comments` tablosunu yeniden adlandırın;
RENAME tablosu `wp_links` TO` jr_links`;
`Wp_options` TO` jr_options` tablosunu yeniden adlandırın;
RENAME tablosu wp_postmeta` TO `jr_postmeta`;
Tablo ‘wp_posts` TO `jr_posts`;
RENAME tablosu `wp_termmeta` TO` jr_termmeta`;
`Wp_terms` TO` jr_terms` tablosunu yeniden adlandırın;
RENAME tablosu `wp_term_relationships` TO` jr_term_relationships`;
RENAME tablosu `wp_term_taxonomy` TO` jr_term_taxonomy`;
RENAME tablosu wp_usermeta` TO `jr_usermeta`;
Tablo wp_users` TO `jr_users`;

Bu varsayılan SQL komutudur ve fazladan tablolarınız varsa bunları kolayca ekleyebilirsiniz. Panik yapma. O kadar kolay. Değiştirmek istediğim gibi wp_ için jr_, fazladan bir tablo adını değiştirmek istiyorsanız, şu şekilde yazmanız gerekir:

RENAME tablosu `wp_yoast_seo_links` TO` jr_yoast_seo_links`; 

SQL Sorgusu'nu çalıştırın

SQL komutlarını girdikten sonra, işlemi çalıştırmak için GO’ya tıklayın.

Adım 3, wp_fields veritabanı tablolarda yeniden adlandırın.

Wp_’yi önek olarak kullanan iki alan var (wp_options ve wp_usermeta), aşağıdaki sorguları çalıştırarak bu alanların önekini kolayca değiştirebiliriz. Yüklediğiniz kaç eklenti değişebilir, daha fazla wp_ alanı bulursanız, bunları da yeniden adlandırmanız gerekir. 

UPDATE `jr_options` SET` option_name` = REPLACE (`seçenek_adı`, ‘wp _’, ‘jr_’) NEREDE` seçenek_adı `LIKE ‘% wp_%’;
UPDATE `jr_usermeta` SET` meta_key` = REPLACE (`meta_key`, ‘wp _’, ‘jr_’) NEREDE` meta_key` LIKE ‘% wp_%’;

SQL komut dosyalarını girdikten sonra devam etmek için Git düğmesine basın. Artık WordPress’te veritabanı tablosu önekinizi başarıyla değiştirdiniz.

Veritabanı önekini değiştirdikten sonra şöyle görünür.

WordPress Veritabanı önekini değiştirme

Yöntem 2, bir eklenti kullanarak veritabanı tablosu önek değiştirme

Veritabanınıza veya herhangi bir manuel işleme dokunmak istemiyorsanız, Brozzme DB eklentisini kullanarak bunu yapabilirsiniz. Bu eklentiyi kullanarak, veritabanı önekinizi her yerden (veritabanı ve wp-config.php) tek bir tıklamayla değiştirebilirsiniz..

İlk olarak, yükleyin ve etkinleştirin Brozzme DB eklentisi. WordPress yönetici panelinizden şu adrese gidin: Araçlar> DB ÖNSÖZ. Varsayılan olarak, bu eklenti otomatik olarak yeni bir önek oluşturur, beğenmezseniz kendi önekinizi girebilirsiniz. Yalnızca harf, sayı ve alt çizgi kullanabilirsiniz.

Brozzme DB Öneki

Son tıklandığında DB Önekini Değiştir ve sen bittin.

WordPress Sitenizi Test Edin

WordPress veritabanı önekini değiştirdikten sonra, sitenizi test etme zamanı geldi. Öncelikle, sitenize giriş yapmanız ve sayfaları, yayınları, aramayı ve aklınıza gelebilecek diğer her şeyi test etmeniz gerekir. Web siteniz eskisi gibi iyi çalışıyorsa, veritabanınızın başka bir yedeğini alın. 

Umarım bu eğitim, saldırıların savunmasız bir uygulamayı kullanarak bir veritabanına nasıl saldırdığını ve nasıl önleneceğini anlamanıza yardımcı oldu, ayrıca bir eklenti kullanarak ve phpMyAdmin kullanarak WordPress’te Veritabanı Tablosu Öneki’ni nasıl değiştireceğimizi gösterdik. Herhangi bir hata alıyorsanız, lütfen yorum bölümünde bize bildirin. Bu makaleyi arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Diğer Yardımcı Makaleler,

 • Sitenizi Hızlandırmak için WordPress Veritabanını Optimize Etme
 • Sitenize Giriş Yapamıyorsanız Tüm WordPress Eklentilerini Devre Dışı Bırakma
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map