.Com vs .Net – Ktoré rozšírenie domény je pre vás 2020 najvýhodnejšie

04.06.2020
PRÍRUČKA ZAČIATOČNÍKOV '.Com vs .Net – Ktoré rozšírenie domény je pre vás 2020 najvýhodnejšie
0 16 мин.

Výber správneho rozšírenia domény je veľmi dôležitý, pretože zdôrazňuje účel vášho webu a pomáha budovať vašu značku.


Na internete je k dispozícii viac ako tisíce rozšírení domén. Medzi nich sú najobľúbenejšie rozšírenia .com, .net, .org, .edu, .info a majú veľký počet používateľov.

Väčšina jednotlivcov a firiem však uprednostňuje rozšírenia domén .com a .net, aby rozšírili svoj dosah online.

Ak teda uvažujete o kúpe domény pre svoju firmu, blog, organizáciu alebo akýkoľvek iný účel, mali by ste vedieť, ktoré rozšírenie domény je vhodné pre váš web alebo firmu..

V tomto článku vám vysvetlíme rozdiel medzi rozšíreniami domén .com vs .net a pomôžeme vám vybrať si názov domény, ktorý vyhovuje vašej firme.

Na záver vám ukážem, ako sa zaregistrovať .Com a .Net doména zadarmo. 

.com vs .net

Aký je rozdiel medzi rozšíreniami domén .Net vs .Com

 

Čo je rozšírenie domény?

Každý názov domény sa skladá z dvoch rôznych častí – domény druhej úrovne (SLD) a domény najvyššej úrovne (TLD)..

Jednoducho povedané, doména druhej úrovne (SLD) je v podstate názov vašej webovej stránky, ktorý sa nachádza pred bodkou (.). Napríklad v názve domény „wpmyweb.com“ je doména druhej úrovne „wpmyweb“..

Doména najvyššej úrovne (TLD), tiež nazývaná prípona domény, je poslednou časťou názvu domény, ktorá nasleduje za bodkou (.). Napríklad „.com“ je rozšírenie domény „wpmyweb.com“.

Doména druhej a najvyššej úrovne

V názve domény „wpmyweb.com“ je „wpmyweb“ doménou druhej úrovne (SLD) a „.com“ je doménou najvyššej úrovne alebo príponou domény.

Existujú rôzne typy rozšírení domén, ktoré boli vytvorené na rozlíšenie rôznych druhov webových stránok, napríklad .com rozšírenie sa väčšinou používa pre komerčné podniky, .org používané pre organizácie, .edu pre vzdelávacie webové stránky, atď..

Tu sú najobľúbenejšie TLD:

.com- .Znamená „komerčný“, ktorý sa používa hlavne pre firmy, blogy alebo akýkoľvek ziskový web. Napríklad Apple.com.

.netto- .Sieť znamená „vytváranie sietí“, ktoré sa väčšinou používa na vytváranie sietí súvisiacich s webovými stránkami, napríklad Speedtest.net.

.org- .Org predstavuje „organizáciu“, ktorá sa používa pre neziskové organizácie. Napríklad Wikipedia.org.

Prečítajte si, aký je rozdiel medzi príponou domény .org vs .com.

Ak sa chystáte spustiť webovú stránku, či už ide o obchodný alebo osobný blog, odporúčame vám držať sa domén najvyššej úrovne, ako sú .com, .net, .org.

Najobľúbenejšie domény najvyššej úrovne

Ak však zacieľujete na konkrétnu oblasť, môžete použiť TLD špecifické pre jednotlivé krajiny, ako napríklad „.us“ pre Spojené štáty, „.de“ pre Dánsko, „.eu“ pre Európu, „.com.au“ pre Austráliu , atď.

Pozrime sa teraz na rozdiel medzi rozšíreniami domén Com a Net a zistite, ktoré z nich by ste si mali zvoliť pre svoju firmu.

 

.Com vs .Net – rozdiel medzi rozšíreniami domén

.sk a .net sú najobľúbenejšie rozšírenia názvov domén na internete. Takmer 50% všetkých globálnych webových stránok je registrovaných s príponou .com, kde 3,5% z celkového počtu webových stránok je registrovaných s príponou .net.

.Com znamená „Commercial“ je najviac zaregistrovanou príponou domény na internete. Používa sa predovšetkým pre komerčné podniky, vrátane webových stránok elektronického obchodu, osobných blogov, portfólií alebo akýchkoľvek ziskových stránok.

.Sieť znamená „Sieť“. ktorý bol prvýkrát vytvorený na používanie webových stránok v sieti, ako sú poskytovatelia internetových služieb, poskytovatelia e-mailových a databázových služieb, webové stránky súvisiace s technológiami, napríklad „speedtest.net“.

V súčasnosti však mnoho firiem registruje príponu domén .com aj .net, aby nikto iný nemohol používať svoju doménu názvu spoločnosti. 

 

Kedy by ste si mali zvoliť doménu .Com?

.Com je najviac zaregistrovaná prípona názvu domény v systéme názvov domén na internete. 

Vďaka veľkej popularite názvu domény .com si používatelia ľahšie zapamätajú doménu .com ako akékoľvek iné rozšírenia.

 • Pre komerčné podniky: Keďže rozšírenie .com predstavuje komerčné podniky, bolo by to pre váš obchod s elektronickým obchodom ideálne. Rozšírenie .com vyzerá omnoho legitímnejšie ako akékoľvek iné doménové meno a dodáva webu dôveryhodnosť.
 • Osobné blogy: Ak chcete spustiť blog, či je to osobný blog, spravodajský portál, portfólio, fotografia, rozšírenie .com by bolo perfektné. 
 • Akýkoľvek ziskový web: Ak prevádzkujete akýkoľvek ziskový web, či už ide o blog, firmu, internetový obchod, marketing, online služby, pridruženú webovú stránku alebo čokoľvek, odkiaľ generujete peniaze, mali by ste ísť s doménou .com.

Avšak kvôli obrovskej popularite rozšírenia .com je väčšina správnych doménových mien už zaregistrovaná, ktoré už nie je možné znova zaregistrovať.

Ak sa to stane, potom by bolo skvelou voľbou .net alebo akékoľvek iné rozšírenie domény.

 

Kedy by ste si mali zvoliť doménu .Net?

Rozšírenie .net predstavuje „Network“, ktorý bol špeciálne navrhnutý na používanie webových stránok a spoločností súvisiacich s technológiami.

Viac ako 3,5% z celkového počtu webových stránok je zaregistrovaných pomocou rozšírenia .net, preto je ľahšie získať doménu .net.

 • Poskytovatelia sieťových služieb: Pretože rozšírenie .net bolo pôvodne vytvorené na používanie webových stránok súvisiacich so sieťami, takže ak poskytujete služby, ako je internet, káblová televízia, e-mail, hosting databáz, potom bude rozšírenie domény .net vynikajúcou voľbou pre vaše webové stránky..
 • Webové stránky súvisiace s technológiou: Môže byť použitý pre webové stránky súvisiace s technológiami, ako je napríklad webová stránka „speedtest.net“ .net doména, čo je webová stránka spojená s technológiou, ktorá umožňuje používateľom kontrolovať rýchlosť internetu v reálnom čase..
 • Ochrana značky: Mnoho vlastníkov firiem radšej kupuje rozšírenia domén .com aj .net, aby nikto iný nemohol hanobiť povesť svojej spoločnosti.

Ak však pre svoje webové stránky používate iba rozšírenie .net, dôrazne vám odporúčame zaregistrovať doménu .com s rovnakým názvom domény (ak je k dispozícii). Potom presmerujte súbor .com na svoju webovú stránku .net.

Týmto spôsobom by ste nepremeškali žiadnu komunikáciu smerujúcu do domény .com.

 

Výhody a nevýhody používania domény .Com

Keďže .com je najobľúbenejšie doménové meno, ľahšie si zapamätá, buduje dôveryhodnosť a určitým spôsobom tiež pomáha malým podnikom. Jedinou nevýhodou rozšírenia .com je, že je ťažké nájsť doménové meno .com.

Výhody používania domény .Com

 • Nezabudnite: Doména .com je najobľúbenejšie doménové meno a ľudia ho často používajú. Je to prvé rozšírenie, ktoré zadajú vo webovom prehľadávači pri prístupe na webovú stránku pri prvom počutí. Dokonca aj laik v oblasti technológií vie, že .com je.
 • Zvyšuje dôveryhodnosť: Doména .com sa už roky používa na komerčné účely. Väčšina firiem uprednostňuje doménu .com, pretože je uznávaným symbolom obchodnej a komerčnej prítomnosti. Na rozdiel od toho sa musíte vyhnúť aj takým lacným doménam, ako sú .biz, .xyz, pretože ich väčšinou používajú spameri a dočasné podniky, ktoré nemajú žiadny rozpočet na investovanie do nákupu domény .com.

Nevýhody použitia domény .Com

 • Menšia dostupnosť: Vzhľadom na veľkú popularitu domény .com to vyzerá, že väčšina bežných mien je už vytvorená. Je preto trochu ťažké získať názov domény .com.

 

Výhody a nevýhody používania .Net domény

Doména .net bola primárne vytvorená na používanie webových stránok súvisiacich so sieťami, ako sú webhosting, poskytovateľ internetových služieb, káblová televízia atď. Približne 3,5% z celkových webových stránok je zaregistrovaných pomocou rozšírenia .net, preto je ľahšie získať .net doména.

Výhody používania domény .Net

 • Výber dostupných názvov domén: Menej ako 4% z celkového počtu webových stránok je registrovaných v doméne .net. Preto je ľahšie nájsť názvy domén .net v porovnaní s doménami .com. Okrem toho si môžete zaregistrovať svoje obľúbené doménové meno pomocou prípony .net.
 • Pamätateľnosť medzi webovými stránkami súvisiacimi s technológiami:  .Net predstavuje „sieť“. Ľudia všeobecne uznávajú, že web poskytuje technické informácie alebo poskytuje webové služby ako internet, webhosting, e-mail, káblová televízia atď. Speedtest.net je toho dobrým príkladom. 

Nevýhody použitia domény .Net

 • Nie tak populárne ako .Com: Iba niekoľko percent z celkového počtu webových stránok je napájaných pomocou rozšírenia .net a nie príliš obľúbených ako .com. Takže ak vaša firma ešte nie je dobre zavedená alebo ľudia nepoznajú vašu úplnú adresu webových stránok, skončí tým, že navštívite web svojich konkurentov..
 • Obmedzené využitie v priemysle: Doména .net je obmedzená pre webové stránky alebo firmy, ktoré poskytujú technické informácie alebo služby.

.Com vs .Net – ktorý z nich je pre SEO lepší?

Teraz sa možno pýtate, ktoré rozšírenie domény (povedzme .com vs .net) vám pomôže umiestniť sa vyššie na Googli.

Ak o to požiadate, žiadne z rozšírení vám nepomôže vylepšiť SEO. To znamená, že prípony .net aj .com budú fungovať veľmi dobre.

Spôsob, akým môžete vylepšiť SEO na svojich webových stránkach, je postupovať podľa najlepších postupov SEO, ako napríklad – vytváranie odkazov, vytvorenie vysoko kvalitného článku, použitie správnych kľúčových slov a mnoho ďalších.

Pridanie relevantného kľúčového slova do názvu vašej domény však môže zvýšiť vaše hodnotenie SEO.

Ak napríklad chcete predávať kvety online, dobrým názvom domény, ktorý obsahuje kľúčové slovo „kvet“, by bolo „buyflowersonline.com“ alebo „flowershop.com“..

 

Ako kúpiť doménové meno?

Existujú dva spôsoby, ako si môžete kúpiť doménové meno. Nižšie sú uvedené spôsoby, ktoré si môžete vybrať.

1. Získajte zadarmo doménové meno s – Hostgator

Doména zvyčajne stojí okolo $ 14 na rok a $ 11,99 / mesiac pre webhosting. Ak to spočítam, tak to je 157 dolárov za rok a 473 dolárov na 3 roky.

Je to dosť drahé pre začiatočníkov, ktorí práve začínajú.

našťastie, Hostgator teraz ponúka používateľom WPMyWeb bezplatný názov domény a 60% zľavu na hosťovanie.

Hostgator je jedným z najlepších poskytovateľov webhostingu a ponúka iný typ hostingu, ako napríklad zdieľaný hosting, hosting WordPress, cloud hosting, VPS hosting a vyhradený hosting..

Ich hosting plán začína iba od 2,75 USD mesačne, ktoré zahŕňa:

 • ZADARMO registrácia názvu domény
 • bezplatný certifikát SSL
 • neobmedzené úložisko
 • neobmedzená šírka pásma
 • neobmedzená e-mailová adresa firmy
 • v hodnote 200 marketingových kreditov
 • Podpora 24/7/365
 • 45-dňová záruka vrátenia peňazí
 • bezplatný prenos webových stránok
 • jednoduchá inštalácia WordPress

Napísal som však aj podrobného sprievodcu o tom, ako spustiť blog WordPress s programom HostGator do 10 minút (sprievodca krok za krokom).

2. Zaregistrujte doménové meno pomocou – NameCheap

Ak nechcete vytvárať webové stránky, môžete si zaregistrovať doménu. NameCheap je najlepším miestom na registráciu názvu domény.

V súčasnosti napájajú viac ako 10 miliónov domén. Najlepšie na službe NameCheap je to, že ponúkajú doživotné strážne služby Whois.

 

Často kladené otázky (.Com vs .Net):-

   

Je .com alebo .net lepší?

V názve domény je dôležitá iba doména, nie rozšírenie.

Takže rozšírenia (.net aj .com) budú fungovať veľmi dobre. Tieto rozšírenia boli vytvorené na iné účely pri zobrazovaní vašich webových stránok.

 

Môžem používať .NET pre podnikanie?

Používanie domény .net pre podnikanie môže poškodiť dôveryhodnosť značky a odoslať falošnú správu ľuďom, pretože .net predstavuje sieťové služby.

 

Čo ak je doména .com, ktorú chcem, už použitá?

Ak je doména už zaregistrovaná, musíte premýšľať o nových názvoch webových stránok, ktoré sú k dispozícii na registráciu alebo ktoré majú príponu .net.

 

 

.Com vs .Net – Verdikt

.com a .net sú dve najobľúbenejšie rozšírenia domén na internete. Ale ktoré rozšírenie je vhodné pre vašu doménu? Ako viete, výber perfektného rozšírenia domény je pre váš web mimoriadne dôležitý.

Ak si chcete kúpiť doménu, aby ste dosiahli zisk, rozšírenie .com by bolo perfektné. Rozšírenie .net je pre tých, ktorí ponúkajú internet, služby káblovej televízie, e-mail hosting, databázový hosting a ďalšie webové stránky súvisiace so sieťami.

V tomto článku sme zdieľali rozdiel medzi .Net vs .Com rozšírenia a tiež vysvetlil, ktoré z nich by ste mali zvoliť pre svoje webové stránky.

Teraz je čas zistiť, aký typ webových stránok chcete začať, a potom zaregistrovať doménu spolu s vhodným rozšírením, ktoré zodpovedá vašej firme..

 

Naši čitatelia tento článok milujú,

Ako si vyrobiť web ako Amazon alebo eBay (do 30 minút)

 

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector