.Com vs. .Net – Które rozszerzenie domeny jest dla Ciebie NAJLEPSZE 2020

04.06.2020
PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH '.Com vs. .Net – Które rozszerzenie domeny jest dla Ciebie NAJLEPSZE 2020
0 13 мин.

Wybór odpowiedniego rozszerzenia domeny jest bardzo ważny, ponieważ podkreśla cel Twojej witryny i pomaga budować markę.


W Internecie dostępnych jest ponad tysiące rozszerzeń domen. Wśród nich najbardziej popularne są rozszerzenia .com, .net, .org, .edu, .info i mają dużą liczbę użytkowników.

Jednak większość osób i firm woli rozszerzenia domen .com i .net, aby zwiększyć swój zasięg online.

Jeśli więc myślisz o zakupie domeny dla swojej firmy, bloga, organizacji lub innego celu, powinieneś wiedzieć, które rozszerzenie domeny jest odpowiednie dla Twojej witryny lub firmy.

W tym artykule wyjaśnimy różnicę między rozszerzeniami domen .com a .net i pomożemy Ci wybrać nazwę domeny odpowiednią dla Twojej firmy.

Na końcu pokażę również, jak zarejestrować domenę .Com i .Net ZA DARMO. 

.com vs .net

Jaka jest różnica między rozszerzeniami domen .Net a .Com

 

Co to jest rozszerzenie domeny?

Każda nazwa domeny składa się z dwóch różnych części – domeny drugiego poziomu (SLD) i domeny najwyższego poziomu (TLD).

Krótko mówiąc, domena drugiego poziomu (SLD) to w zasadzie nazwa witryny, która znajduje się przed znakiem kropki (.). Na przykład w nazwie domeny „wpmyweb.com” „wpmyweb” jest domeną drugiego poziomu.

Domena najwyższego poziomu (TLD), zwana także rozszerzeniem domeny, jest ostatnią częścią nazwy domeny występującą po znaku kropki (.). Na przykład „.com” jest rozszerzeniem domeny „wpmyweb.com”.

Domena drugiego i najwyższego poziomu

W nazwie domeny „wpmyweb.com” „wpmyweb” to domena drugiego poziomu (SLD), a „.com” to domena najwyższego poziomu lub rozszerzenie domeny.

Istnieją różne typy rozszerzeń domen, które zostały utworzone w celu rozróżnienia różnych rodzajów stron internetowych, na przykład rozszerzenie .com jest używane głównie dla firm komercyjnych, .org używane dla organizacji, .edu dla witryn edukacyjnych itp..

Oto najpopularniejsze TLD:

.Com- .Com oznacza „komercyjny”, który jest używany głównie dla firm, blogów lub wszelkiego rodzaju dochodowych stron internetowych. Na przykład Apple.com.

.Netto- .Net oznacza „sieć”, która jest najczęściej używana do tworzenia stron internetowych związanych z siecią, takich jak Speedtest.net.

.Org- .Org reprezentuje „organizację”, która jest wykorzystywana przez organizacje non-profit. Na przykład Wikipedia.org.

Przeczytaj, jaka jest różnica między rozszerzeniem domeny .org a .pl.

Jeśli zamierzasz założyć stronę internetową, czy to blog biznesowy, czy osobisty, zalecamy pozostanie przy domenach najwyższego poziomu, takich jak .com, .net, .org.

Najpopularniejsze domeny najwyższego poziomu

Jeśli jednak kierujesz reklamy na jakikolwiek konkretny obszar, możesz użyć domen TLD specyficznych dla kraju, takich jak „.us” dla Stanów Zjednoczonych, „.de” dla Danii, „.eu” dla Europy, „.com.au” dla Australii itp.

Zobaczmy teraz różnicę między rozszerzeniami domen Com i Net, aby dowiedzieć się, które wybrać dla swojej firmy.

 

.Com vs .Net – Różnica między rozszerzeniami domen

.com i .net to najpopularniejsze rozszerzenia nazw domen w Internecie. Prawie 50% wszystkich globalnych stron internetowych jest zarejestrowanych z rozszerzeniem domeny .com, przy czym 3,5% wszystkich stron internetowych jest zarejestrowanych z rozszerzeniem .net.

.Com oznacza „Commercial” jest najczęściej zarejestrowanym rozszerzeniem domeny w Internecie. Jest stosowany głównie w przypadku firm komercyjnych, w tym witryn handlu elektronicznego, osobistych blogów, portfeli lub innych dochodowych witryn.

.Net oznacza „Network” który został stworzony po raz pierwszy z myślą o korzystaniu z witryn internetowych, takich jak dostawcy usług internetowych, dostawcy usług e-mail i baz danych, witryny związane z technologią, na przykład „speedtest.net”.

Jednak obecnie wiele firm rejestruje zarówno domeny z rozszerzeniem .com, jak i .net, aby mieć pewność, że nikt inny nie będzie mógł używać domeny z nazwami swoich firm. 

 

Kiedy należy wybrać domenę .Com?

.Com jest najczęściej zarejestrowanym rozszerzeniem nazwy domeny w systemie nazw domen w Internecie. 

Ze względu na ogromną popularność domeny .com, użytkownikom łatwiej jest zapamiętać domenę .com niż jakiekolwiek inne rozszerzenia.

 • Dla firm komercyjnych: Ponieważ rozszerzenie .com reprezentuje firmy komercyjne, byłoby idealne dla Twojego sklepu eCommerce. Rozszerzenie .com wygląda na znacznie bardziej uzasadnione niż jakakolwiek inna nazwa domeny i dodaje wiarygodności stronie.
 • Blogi osobiste: Jeśli chcesz prowadzić bloga, niezależnie od tego, czy jest to blog osobisty, portal informacyjny, portfolio, fotografia, rozszerzenie .com byłoby idealne. 
 • Każda dochodowa strona: Jeśli prowadzisz jakąkolwiek dochodową stronę internetową, czy to blog, biznes, sklep internetowy, marketing, usługi online, stronę stowarzyszoną lub cokolwiek, z którego generujesz pieniądze, powinieneś przejść do domeny .com.

Jednak ze względu na ogromną popularność rozszerzenia .pl większość prawidłowych nazw domen jest już zarejestrowana, czego nie można zarejestrować ponownie.

Jeśli tak się stanie, doskonałym wyborem będzie .net lub dowolne inne rozszerzenie domeny.

 

Kiedy należy wybrać domenę .Net?

Rozszerzenie .net reprezentuje „Sieć”, która została specjalnie zaprojektowana do korzystania z witryn i firm związanych z technologią.

Ponad 3,5% wszystkich witryn jest zarejestrowanych z rozszerzeniem .net, dlatego łatwiej jest uzyskać domenę .net.

 • Dostawcy usług sieciowych: Ponieważ rozszerzenie .net zostało początkowo utworzone na potrzeby witryn związanych z siecią, więc jeśli udostępniasz usługi takie jak internet, telewizja kablowa, poczta e-mail, hosting baz danych, rozszerzenie domeny .net będzie doskonałym wyborem dla Twojej witryny.
 • Witryny związane z technologią: Można go używać do witryn związanych z technologią, takich jak witryna „speedtest.net”. Domena .net, która jest witryną związaną z technologią, która umożliwia użytkownikom sprawdzanie prędkości Internetu w czasie rzeczywistym.
 • Ochrona marki: Wielu właścicieli firm woli kupować zarówno rozszerzenia domen .com, jak i .net, aby nikt inny nie mógł zniesławić reputacji ich firmy.

Jeśli jednak używasz tylko rozszerzenia domeny .net dla swojej witryny, zalecamy zarejestrowanie domeny .com z tą samą nazwą domeny (jeśli jest dostępna). Następnie przekieruj .com na swoją stronę .net.

W ten sposób nie ominie Cię żaden ruch do domeny .com.

 

Plusy i minusy korzystania z domeny .Com

Ponieważ .com jest najpopularniejszą nazwą domeny, łatwiej jest ją zapamiętać, buduje wiarygodność, a także pomaga małym firmom w określony sposób. Jedyną wadą rozszerzenia .com jest to, że trudno znaleźć nazwę domeny .com.

Zalety korzystania z domeny .Com

 • Zapamiętaj: Domena .com jest najpopularniejszą nazwą domeny i jest powszechnie używana przez ludzi. Jest to pierwsze rozszerzenie, które wprowadzają w przeglądarce internetowej podczas uzyskiwania dostępu do strony internetowej po pierwszym usłyszeniu. Nawet laik w dziedzinie technologii wie, że .com.
 • Buduje wiarygodność: Domena .com jest używana od lat w celach komercyjnych. Większość firm woli domenę .com, ponieważ jest to rozpoznawalny symbol obecności biznesowej i handlowej. Z drugiej strony, musisz także unikać takich tanich domen, takich jak .biz, .xyz, ponieważ są one najczęściej używane przez spamerów i tymczasowe firmy, które nie mają budżetu na inwestycje w zakup domeny .pl.

Wady korzystania z domeny .Com

 • Mniejsza dostępność: Ze względu na ogromną popularność domeny .com, wygląda na to, że większość popularnych nazw jest już zajęta. Tak więc trudno jest uzyskać nazwę domeny .com.

 

Plusy i minusy korzystania z domeny .Net

Domena .net została stworzona przede wszystkim z myślą o witrynach sieciowych, takich jak hosting, dostawca usług internetowych, telewizja kablowa itp. Około 3,5% wszystkich stron internetowych jest zarejestrowanych z rozszerzeniem .net, dlatego łatwiej jest uzyskać Domena .net.

Zalety korzystania z domeny .Net

 • Wybór dostępnych nazw domen: Mniej niż 4% wszystkich stron internetowych jest zarejestrowanych w domenie .net. Dlatego łatwiej jest znaleźć nazwy domen .net w porównaniu z domeną .com. Ponadto możesz zarejestrować swoją ulubioną nazwę domeny z rozszerzeniem .net.
 • Zapamiętywanie stron internetowych związanych z technologią:  .Net reprezentuje „sieć”. Ludzie powszechnie uznają, że witryna zapewnia informacje związane z technologią lub świadczy usługi internetowe, takie jak internet, hosting, e-mail, telewizja kablowa itp. Speedtest.net jest tego doskonałym przykładem. 

Wady korzystania z domeny .Net

 • Nie tak popularny jak .Com: Tylko kilka procent wszystkich witryn jest obsługiwanych przez rozszerzenie .net i mało popularne jako .com. Tak więc, jeśli Twoja firma nie jest jeszcze dobrze ugruntowana lub ludzie nie znają Twojego pełnego adresu witryny, trafią na stronę konkurencji.
 • Ograniczone użycie w branży: Domena .net jest ograniczona dla stron internetowych lub firm, które dostarczają informacje lub usługi związane z technologią.

.Com vs .Net – Który jest lepszy dla SEO?

Być może zastanawiasz się, które rozszerzenie domeny (powiedzmy .com vs. .net) pomoże ci uzyskać wyższą pozycję w Google.

Jeśli o to poprosisz, żadne z rozszerzeń nie pomoże Ci poprawić SEO. Oznacza to, że zarówno rozszerzenie .net, jak i .com będą działać bardzo dobrze.

Możesz poprawić SEO swojej witryny, postępując zgodnie z najlepszymi praktykami SEO, takimi jak – budowanie linków, tworzenie artykułów wysokiej jakości, stosowanie odpowiednich słów kluczowych i wiele innych.

Jednak dodanie odpowiedniego słowa kluczowego w nazwie domeny może poprawić ranking SEO.

Na przykład, jeśli chcesz sprzedawać kwiaty przez Internet, dobrą nazwą domeny zawierającą słowo kluczowe „kwiat” byłoby „buyflowersonline.com” lub „flowershop.com”.

 

Jak kupić nazwę domeny?

Istnieją dwa sposoby zakupu nazwy domeny. Oto metody, które możesz wybrać poniżej.

1. Uzyskaj darmową nazwę domeny z – Hostgator

Domena zazwyczaj kosztuje około 14 USD przez rok i 11,99 USD / miesiąc do hostingu. Jeśli obliczę, to tak 157 USD za rok i 473 USD na 3 lata.

Jest to dość drogie dla początkujących, którzy dopiero zaczynają.

szczęśliwie, HostGator oferuje teraz użytkownikom WPMyWeb bezpłatną nazwę domeny i 60% zniżki na hosting.

Hostgator jest jednym z najlepszych dostawców hostingu i oferuje inny rodzaj hostingu, taki jak hosting współdzielony, hosting WordPress, hosting w chmurze, hosting VPS i hosting dedykowany.

Ich plan hostingowy zaczyna się od samego początku 2,75 USD / miesiąc, obejmujący:

 • BEZPŁATNA rejestracja nazwy domeny
 • bezpłatny certyfikat SSL
 • nieograniczone miejsce na dane
 • nieograniczona przepustowość
 • nieograniczony firmowy adres e-mail
 • wartych 200 USD kredytów marketingowych
 • Wsparcie 24/7/365
 • 45-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy
 • bezpłatny transfer strony internetowej
 • łatwa w użyciu instalacja WordPress

Jednak napisałem też szczegółowy przewodnik na temat tego, jak założyć blog WordPress za pomocą HostGatora poniżej 10 minut (przewodnik krok po kroku)

2. Zarejestruj nazwę domeny w – NameCheap

Jeśli nie chcesz tworzyć witryny, możesz zarejestrować domenę. NameCheap to najlepsze miejsce do rejestracji nazwy domeny.

Obecnie zasilają ponad 10 milionów domen. Najlepsze w NameCheap jest to, że zapewniają dożywotnią ochronę Whois.

 

Często zadawane pytania (.Com vs .Net):-

   

Czy .com lub .net jest lepszy?

W nazwie domeny liczy się tylko nazwa domeny, a nie rozszerzenie.

Tak więc oba rozszerzenia (.net i .com) będą działać bardzo dobrze. Rozszerzenia te zostały utworzone w innym celu w obsłudze Twojej witryny.

 

Czy mogę korzystać z .NET dla biznesu?

Korzystanie z domeny .net dla firmy może zaszkodzić wiarygodności marki i wysyła do ludzi fałszywy komunikat, ponieważ .net reprezentuje usługi związane z siecią.

 

Co jeśli domena .com, którą chcę, jest już zajęta?

Jeśli domena jest już zarejestrowana, musisz pomyśleć o nowych nazwach witryn, które można zarejestrować lub skorzystać z rozszerzenia .net.

 

 

.Com vs .Net – Werdykt

.com i .net to dwa najpopularniejsze rozszerzenia domen w Internecie. Ale które rozszerzenie jest odpowiednie dla Twojej domeny? Jak wiesz, wybranie idealnego rozszerzenia domeny jest niezwykle ważne dla Twojej witryny.

Jeśli chcesz kupić domenę, aby zarobić, rozszerzenie .com byłoby idealne. Rozszerzenie .net jest przeznaczone dla tych, którzy oferują internet, usługi telewizji kablowej, hosting poczty e-mail, hosting baz danych i inne strony związane z siecią.

W tym artykule podzieliliśmy różnicę między .Net vs .Com rozszerzenia, a także wyjaśnił, który wybrać dla swojej witryny.

Teraz nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jaki typ witryny internetowej chcesz uruchomić, a następnie zarejestrować domenę wraz z odpowiednim rozszerzeniem pasującym do Twojej firmy..

 

Nasi czytelnicy uwielbiają ten artykuł,

Jak zrobić stronę internetową taką jak Amazon lub eBay (poniżej 30 minut)

 

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector