Isfarë është plugin Akismet & Si të Vendosni Akismet për WordPress

04.06.2020
SI TË 'Isfarë është plugin Akismet & Si të Vendosni Akismet për WordPress
0 7 мин.

Farë është Akismet?

Nëse keni instaluar WordPress, atëherë mund të vëreni se ekzistojnë dy shtojca tashmë të instaluara në seksionin e shtojcave dhe Akismet është njëri prej tyre. Pas aktivizimit, ju duhet një API kyç për konfigurimi Akismet. Për të mos përmendur Akismet është një nga instalimet më aktive (1+ milion instalime aktive) & plugin më i vlerësuar i WordPress.


Emri Akismet vjen nga Automattic dhe Kismet. Auttomatic është ndërmarrja prapa Akismet, dhe ajo u themelua nga bashkëthemeluesi i WordPress, Matt Mullenweg.

Akismet është një shtojcë për filtrimin e spamit të komenteve që do të thotë se filtron komentet e faqes suaj të internetit dhe ju njofton se cilat komente shënohen si spam. Akismet përdor algoritmin e tyre specifik për të kontrolluar çdo koment. Për shembull, kur një numër faqesh në internet fillojnë të raportojnë përmbajtje të ngjashme me pamje si spam, atëherë Akismet do të mësojë të identifikojë atë lloj përmbajtjeje si SPAM në të ardhmen. Që nga 14 qershori 2013, Akismet ka kapur më shumë sesa 83 miliardë komentet e spamit. 

Pse duhet të filloni të përdorni Akismet tani

Të gjithë e urrejmë SPAM-in. Shtë e bezdisshme Ajo dëmton besueshmërinë dhe SEO të faqes tuaj. Ndërsa faqja juaj fillon të marrë trafik, ekziston 100% shans që të merrni shumë komente për spam. Vetëm disa komente janë të ligjshme dhe 85-90% komente janë SPAM. Reallyshtë vërtet e vështirë dhe harxhon kohë për të ndarë se cili është spam ose cili është Legit. Duke përdorur Akismet, nuk keni nevojë ta bëni më këtë, kujdeset për të gjitha komentet tuaja në hyrje. Në këtë mënyrë Akismet kursen kohën tuaj, kështu që ju mund të përqendroheni në punën tuaj. Në këtë artikull jam i lumtur të ndaj me ju rreth Si të Vendosni Shtojcën Akismet hap pas hapi për Faqen tuaj të WordPress.

Si të Rregulloni Shtojcën Akismet për WordPress

1. Hapi i parë është të aktivizoni shtojcën Akismet nga Paneli juaj Admin i WordPress.AkismetPas aktivizimit të kësaj shtojce, klikoni në cilësimet e Akismet. Atëherë do t’ju kërkohet të futni çelësin API të Akismet. Nëse tashmë keni çelësin API, atëherë thjesht përdorni atë çelës. Nëse nuk keni çelës API, atëherë klikoni në “Merr çelësin tënd API”

Merrni një çelës API Akismet

merrni një çelës api akismet

Për të vendosur Akismet, duhet të keni një çelës API. Klikoni mbi “Merrni një API Akismet Celës” button. Do t’ju duhet të regjistroheni në faqen. Nëse tashmë keni një llogari WordPress.com, atëherë thjesht klikoni në Unë tashmë kam një llogari WordPress.com. Nëse nuk keni llogari WordPress.com, atëherë krijoni një llogari të re. Duhen më pak se 1 minutë. Ju duhet të siguroni postën tuaj elektronike, emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin. Pas përfundimit të regjistrimit, do t’ju ridrejtojë në faqen e çmimeve. Para se të zgjidhni planet, hidhni një sy tiparet kryesore të Akismet.

Planet e Akismet

planet e çmimeve akismet

Akismet është shërbimi kryesor për mbrojtjen e spamit në industri për WordPress, aktualisht mbron më shumë se 9 milion site. 

 • Basic: Ky plan bazë është falas dhe është i përshtatshëm për faqet personale dhe bloget. Me këtë plan do të merrni vetëm mbrojtje ndaj spamit.
 • Plus: Me këtë plan, ju do të merrni plotësisht mbrojtje ndaj spamit, statistika të avancuara, mbështetje me përparësi dhe mbështet sitet komerciale. Kushton 5 $ / muaj për faqe dhe është i përshtatshëm për faqet dhe bloget profesionale ose tregtare.
 • Premium: Kjo është zgjidhja e plotë e sigurisë që ju mbron nga më shumë sesa vetëm spam. Ky plan përfshin të gjitha planet (themelore + premium). Ai përshtatet për një faqe të madhe në internet dhe bën skanimin e malware të faqes tuaj.

Nëse keni faqe personale ose blog, atëherë zgjidhni BASIC “ planifikoni dhe vazhdoni.

Pas kësaj, do t’ju kërkohet të bëni një pagesë për atë pajtim. Mos u frikësoni. Ekziston një shirit tërheqës. Thjesht ndryshoni shumën në $ 0. Pas kësaj ju mund të shihni vetëm dy mundësi: Emri & Mbiemri.

Merrni çelësin tuaj API të Akismet

Ky hap është një nga hapat më të rëndësishëm, kështu që bëjeni me kujdes. Në këtë faqe të përmbledhjes së llogarisë, do të merrni çelësin tuaj të Akismet API. Për të marrë çelësin, klikoni në sy butonin dhe kopjoni kodin.

akismet api kyç

Këtu mund të shtoni URL-në tuaj të internetit për të parë statistikat e faqes tuaj në çdo kohë. Ju gjithashtu mund të shihni në verë se sa komente u shënuan si spam në muaj. Nëse doni më shumë karakteristika, atëherë mund të bëni pajtime aktive.

Shtoni çelësin API akismet

Pasi të kopjoni kodin, shkoni në pultin e WordPress tuaj. Atje shkoni në faqen e cilësimeve Akismet dhe do të shihni një opsion si kjo Vendosni manualisht një çelës API. Ngjitni kodin dhe Klikoni mbi përdorimin e këtij kodi. API është shumë sekret, kështu që mos e ndani me askënd. Në rast se e keni humbur çelësin tuaj, atëherë mund ta merrni çelësin duke hyrë në Akismet. Tani të gjithë jeni të vendosur dhe jeni me sukses konfigurimi Akismet.

Cilësimet e preferuara të Akismet

Etiketa Akismet

Pas teje konfigurimi Akismet duke përdorur API kyç, pastaj vjen faqja e cilësimeve. Në thelb, disa përdorues e mbajnë atë si parazgjedhje. Por mund të modifikoni disa opsione. Këtu mund të kontrolloni kutinë e komenteve për të parë numrin e komenteve të aprovuara përkrah çdo autori të komenteve. Kjo eshte e gjitha. Tani faqja juaj e internetit mbrohet nga Akismet. 

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector