Si të çinstaloni W3 Total Cache Plugin manualisht + Shtojca alternative më e mirë

W3 Total Cache është një nga shtojcat më të njohura të cache për WordPress. Shtë falas për t’u përdorur dhe më e rëndësishmja ndihmon për të rritur performancën e faqes tuaj.


Sidoqoftë, nganjëherë, pluginja e cache totale e W3 shkakton disa çështje, të tilla si 404 gabime të faqeve të prishura, konflikte me shtojcat e tjera, apo edhe rrëzime në internet. Kompanitë pritëse si WPEngine plugin W3 total cache për listën e zezë pasi mund të shkaktojnë çështje të ndryshme të sigurisë dhe performancës në faqen tuaj.

Nëse e gjetët shtojca e cache totale W3 nuk është e dobishme për ju ose nuk shkakton probleme, është më mirë të çinstaloni plotësisht pluginën e memorjes totale W3.

Shtë gjithashtu e rëndësishme të fshini skedarët e ruajtur që plugin krijoi ose mund të krijojë edhe më shumë çështje në të ardhmen.

Në këtë tutorial, unë do t’ju tregoj se si të çinstaloni siç duhet shtojcën e cache totale W3 dhe gjithashtu të fshini skedarët e ruajtur që plugin krijuar në serverin tuaj. Unë gjithashtu do t’ju tregoj alternativën më të mirë për cache totale W3.

Ininstaloni Plugin W3 Total Cache

Si të çinstaloni W3 Total Cache Plugin manualisht

Hapi 1, Pastroni të gjitha depot e Plugin-it

Gjëja e parë që ju duhet për të pastruar të gjitha arkat. Shtë shumë e thjeshtë me shtojcën totale të cache W3.

Hyni në pultin tuaj të WordPress. Në krye të faqes, do të shihni Performance button. Luteni miun mbi opsionin dhe do të shfaqet një menu e re.

Nga atje, kliko në “Pastroni të gjitha arkat“Opsion dhe do të pastrojë të gjitha cache.

Këtu është një fotografi më poshtë për më shumë detaje.

W3-Total-Cache-Clear-All-Cache

Hapi 2, Fikni Të gjitha Caching nën Cilësimet e Përgjithshme

Nga pulti juaj WordPress, shkoni te Performance menuja dhe pastaj Cilësimet e përgjithshme. Në cilësimet e përgjithshme Disaktivizoni opsionet e mëposhtme:

 • Modaliteti i shikimit: Disable
 • Cache e faqes: Disable
 • minimizoj: Disable
 • Cache e bazës së të dhënave: Disable
 • Cache e objektit: Disable
 • Cache e shfletuesit: Disable
 • CDN: Disable

Pasi të çaktivizoni opsionet, klikoni në Ruani të gjitha cilësimet button. Do të çaktivizojë të gjithë funksionalitetin e ruajtjes në faqen tuaj.

Në krye të Cilësimeve të Përgjithshme, do të shihni një mesazh “Shtojca aktualisht është çaktivizuar“.

W3 Total Cache ableaktivizoni të gjitha opsionet

Hapi 3, çaktivizoni dhe fshini plugin W3 Total Cache

Tani shkoni tek plugins > Plugins të instaluar. Gjeni shtojcën W3 Total Cache dhe çaktivizoni plugin. 

Fshini Plugin W3 Total Cache

Pasi të çaktivizoni, Fshini këtë shtojcë.

4. Fshini skedarët gjithsej cache W3 nga Përmbajtja WP (Nëse është e disponueshme)

Ashtu si shtojcat e tjera të cache, plugin Cache total cache gjithashtu ruan të dhënat e tij në dosjen e përmbajtjes WP.

Për të fshirë skedarët dhe dosjet, identifikohuni në llogarinë tuaj cPanel të pritjes dhe shkoni në direktorinë kryesore ku u instalua WordPress-i juaj.

Dosja e përmbajtjes së WordPress WP

Atëherë gjeni WP-Content dosni dhe fshini vijimet:

 • W3 gjithsej-cache-konfigurim.php
 • avancuar-cache.php
 • db.php
 • w3tc-konfigurimit
 • dhe gjithashtu dosja “cache”

Mos u shqetëso nëse nuk i sheh të gjitha skedarët.

Hapi 5, Kontrolloni skedarin .htaccess

Më në fund, duhet të kontrolloni nëse rregullat e shtojcës W3 Total Cache janë akoma të ruajtura në skedarin .htaccess. Skedari .htaccess mund të gjendet në direktorinë rrënjësore.

Ajo duket si # BEGIN W3TC [lloji i caching] ”dhe“# Fundi W3TC.

Nëse linjat janë të pranishme në skedarin tuaj .htaccess, fshini me kujdes ato dhe ruajeni skedarin.

Done! keni sukses të çinstaluar W3 Total Cache plugin.

Tani, ju mund të pyesni veten se cili është alternativa më e mirë për cache e W3.

Cila është alternativa më e mirë për Cache Total W3?

WP Rocket është shtojca më e mirë e cache për WordPress. Kushton vetëm 49 dollarë (investim një herë) dhe vjen me shumë karakteristika të dobishme që shtojcat e tjera të cache nuk ofrojnë.

Ja pse WP Rocket është shtojca më e mirë e cache për WordPress.

Karakteristikat e plugin cache raketë WP

Renditur # 1 në Sondazhet e ndryshme në Facebook

WP-Rocket-Facebook-Sondazhi 03 WP-Rocket-Facebook-Sondazhi 02 Sondazhi FaceBook i Rocket WP01 WP-Rocket-Facebook-Poll.4

Trustpolit-WP-raketë-Shqyrtime

Rishikimi i Trustpilot WP Rocket6 WP Rocket Trustpilot Review4 Rishikimi i Trustpilot WP Rocket2 Rishikimi i Trustpilot WP Rocket1

Trustpolit-wp-raketë-Shqyrtime-07

WP-Rocket-Twitter-Shqyrtimi-01

WP-Rocket-Twitter-Shqyrtimi-02

WP-Rocket-Twitter-Shqyrtimi-03

WP-Rocket-Twitter-Shqyrtimi-04

WP-Rocket-Twitter-Shqyrtimi-05

Rocket WP-Twitter-Shqyrtimi-06

Rishikimi Twitter WP Rocket 07

Rishikimi Twitter WP Rocket 08

Pse më pëlqen WP Rocket:

 • Supershtë jashtëzakonisht e thjeshtë për tu vendosur
 • Ato janë shtojca më e lartë e cache për WordPress
 • Shpejtësia e faqes time u rrit
 • Kjo ju lejon të bëni imazhe me ngarkesë dembelë
 • Kjo ju lejon të kufizoni rrahjet e zemrës në WordPress
 • Unë lehtë mund të zgjedh bazën e të dhënave WordPress
 • Shumë e thjeshtë për t’u integruar me një CDN
 • Mbështetja e tyre ndaj klientit është e mrekullueshme
 • dhe më shumë. Kontrolloni tiparet e plota WP Rocket

Merrni plugin WP Rocket

Nëse nuk i doni të gjitha karakteristika të mrekullueshme që ofron Rocket WP, dhe dëshironi një shtesë plug cache, atëherë Cache më e shpejtë e WP do të ishte një mundësi e mirë.

Sidoqoftë, me secilën prej shtojcave falas të cache, gjithashtu duhet të instaloni shtojca shtesë për optimizim të shpejtësisë, të tilla si shtojca për pastrimin e bazës së të dhënave, ngarkesë dembel, plugin kontrolli të rrahjeve të zemrës.

Nëse shtojca e cache totale W3 shkakton probleme ose konflikte me shtojcat e tjera, është më mirë të çinstaloni plotësisht plugin-in e memorjes totale W3. Nëse e shihni të dobishëm këtë udhëzues, mos harroni ta ndani atë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map