Si të fshihni ose hiqni numrin e versionit të WordPress

04.06.2020
SI TË 'Si të fshihni ose hiqni numrin e versionit të WordPress
0 6 мин.

Si parazgjedhje, WordPress shton automatikisht një etiketë meta e cila shfaq numrin e versionit WordPress. Kjo meta-tag përdoret për qëllimin e gjurmimit dhe tregon gjithashtu se cilin version të WordPress po përdorni.


Duke përdorur këtë metodë, çdo përdorues paraprak mund të kuptojë se sa faqe mundësohen nga WordPress dhe cilin version të WordPress po ekzekutoni. 

Nëse nuk jeni duke e azhurnuar faqen tuaj të WordPress në versionin e fundit, atëherë hakerat përpiqen të gjejnë dobësitë e njohura në faqen tuaj për të kollitur faqen tuaj.

Në një studim, ka mbi 33% e faqeve të WordPress janë të vjetëruar dhe të prekshëm nga hacks. Tani, nëse faqja juaj është një prej tyre, atëherë faqja juaj mund të hakohet lehtë.

Kjo është arsyeja pse ne gjithmonë ju rekomandojmë ta rifreskoni faqen tuaj të WordPress.

Nëse rregulloni rregullisht faqen tuaj në WordPress, atëherë mund të mos keni nevojë të fshihni ose hiqni versionin tuaj të WordPress. Sepse me çdo azhurnim të WordPress, zhvilluesit rregullojnë dobësitë e njohura.

Në rast se nuk e azhurnoni versionin tuaj të WordPress, atëherë duhet të ndiqni hapat më poshtë.

Në këtë artikull, Unë do të tregoj se si ta fsheh apo heq WordPress numrin e versionit nga header, RSS, CSS dhe skriptet e stilit.

Hiqni numrin e versionit WordPress

Si të gjeni versionin WordPress të një siti?

Ka shumë vende ku WordPress shton numrin e versionit në faqen tuaj, për shembull: në pultin e WordPress tuaj, në seksionin me kokë, në RSS, në CSS dhe skriptet e stilit.

1. Kontrollimi i Versionit të WordPress në Dashboard

Hyni në pultin e WordPress tuaj, pastaj nën “Në një shikim” opsion, ju mund të shihni numrin tuaj të versionit WordPress. Këtu është pamja se si duket.

Numri i Versionit të WordPress në Pult

2. Kontrollimi i versionit WordPress në Seksionin Header

Për të gjetur versionin tuaj të WordPress në seksionin e kokës, thjesht klikoni me të djathtën kudo në faqen tuaj dhe shikoni kodin burimor në një shfletues.

Aty mund të gjeni versionin WordPress si më poshtë (Këtu 4.9.7 tregoi versionin aktual të WordPress).

3. Kontrollimi i versionit WordPress në Stilet dhe JavaScript

Shumë nga skriptet dhe fletët e stilit WordPress përmbajnë numrin e versionit WordPress. Mund ta gjeni duke parë burimin e faqes në faqen tuaj. 

?var = 4.9.7

4. Kontrollimi i versionit WordPress në burimin RSS

Burimi RSS i faqes tuaj gjithashtu përmban numrin tuaj të versionit WordPress. Për ta kontrolluar këtë, shkruani “yourite.com/feed” në shfletuesin tuaj të internetit dhe nën etiketën e titullit, mund të shihni numrin e versionit.

https://wordpress.org/?v=4.9.7

Si të hiqni numrin e versionit të WordPress

Ka disa mënyra sesi mund të hiqni numrin e versionit WordPress. Por, unë do t’ju tregoj mënyrën më të lehtë për ta bërë këtë.

Për këtë metodë, ne nuk do të përdorim asnjë shtojcë sepse nëse shtojca nuk azhurnohet rregullisht me WordPress, atëherë mund të jetë një mënyrë e thjeshtë për hakerat të bëjnë kompromis me faqen tuaj.

Kështu që, unë do të shtoj disa kode në skedarin e funksioneve.php të temës suaj.

1. Heqja e numrit të versionit të WordPress nga header dhe RSS

Për të hequr numrin e versionit nga faqja juaj e WordPress, thjesht shtoni kodin e mëposhtëm në tuaj functions.php file. Ju mund të gjeni skedarin e funksioneve.php duke shkuar shfaqje> Redaktor.

funksioni remove_wordpress_version ()
kthimi ”;
}
add_filter (‘the_generator’, ‘remove_wordpress_version’);

Shkoni në fund të funksioneve.php, pastaj shtoni kodin dhe klikoni në skedarin e azhurnimit.

Kjo do të heq numrin e versionit WordPress nga arkitra dhe RSS. Ju mund të kontrolloni nëse numri i versionit është hequr apo jo duke shikuar burimin e faqes në faqen tuaj.

2. Heqja e numrit të versionit të WordPress nga Scripts dhe CSS

Metoda e mësipërme do të fshehë vetëm numrin e versionit të WordPress nga header dhe RSS. Për të hequr numrin e versionit nga CSS dhe skriptet, thjesht shtoni kodin e mëposhtëm në tuaj functions.php skedar. 

// Zgjidh numrin e versionit nga skriptet dhe stilet
funksioni remove_version_from_style_js ($ src)
nëse (strpos ($ src, ‘ver =’. get_bloginfo (‘version’)))
$ src = remove_query_arg (‘ver’, $ src);
kthimi $ src;
}
add_filter (‘style_loader_src’, ‘remove_version_from_style_js’);
add_filter (‘script_loader_src’, ‘remove_version_from_style_js’);

Pasi të shtoni kodet në skedarin tuaj të funksioneve.php, mos harroni të azhurnoni skedarin.

Duke bërë këtë, ju mund të hiqni numrin e versionit WordPress nga CSS dhe Scripts.

Kjo eshte. Duke aplikuar të dy metodat, ju mund të fshehni ose hiqni plotësisht numrin e versionit WordPress nga header, RSS, CSS dhe skriptet. Ne ende ju rekomandojmë që ta mbani faqen tuaj të WordPress të azhurnuar.

Shpresoj se ky tutorial ju ndihmoi të hiqni numrin e versionit WordPress nga të gjitha vendet. Në rast se po gaboni, lini një koment më poshtë. Nëse ju pëlqen ky mësimdhënës, shpërndajeni me miqtë tuaj.

Postime të lidhura,

 • 24 Këshilla për Mbrojtjen e sitit tuaj nga Hackers
 • 12 shtojcat më të mira të sigurisë për WordPress për të mbrojtur faqen tuaj
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector