Si të instaloni WordPress në HostGator në 5 minuta (2020)

04.06.2020
SI TË 'Si të instaloni WordPress në HostGator në 5 minuta (2020)
0 18 мин.

A doni të filloni një blog të WordPress me HostGator?


Epo, është super e lehtë.

Duke pasur një blog, mund të ndani njohuritë tuaja me botën, të bëni një shumë të pakufizuar parash, të tregtoni biznesin tuaj dhe shumë gjëra të tjera që mund të bëni.

Për të krijuar një faqe ose blog të WordPress, duhet të regjistroni një domen dhe të blini një plan të mbajtjes së faqes në internet.

Ka shumë ndërmarrje të mbajtura në internet që mund të zgjidhni. Ndërsa jeni duke krijuar faqen tuaj të parë, unë personalisht ju rekomandoj Hostgator hosting.

Hostgator një nga ofruesit më të mirë të mbajtjes në internet dhe tani fuqizon mbi miliona faqe në internet.

Planet e tyre të hostimit janë jashtëzakonisht të përballueshme, ofrojnë shumë karakteristika pritëse, miqësore për fillestarët, dhe më e rëndësishmja, ju mund të instaloni WordPress në HostGator përmes cPanel me vetëm një klik.

Në këtë tutorial, do t’ju tregoj si të instaloni WordPress në Hostgator.

Contents

Këtu janë disa arsye pse duhet të filloni një blog me HostGator:

 • Planet e mbajtjes së HostGator janë të përballueshme (aq i ulët sa 2.75 $ / muaj)
 • HostGator ofron një Regjistrimi i domain-it FALAS
 • HostGator ofron instalime me një klikim të WordPress-it
 • HostGator ofron certifikatë FALAS SSL
 • HostGator ofron ruajtje dhe gjerësi të pakufizuar
 • HostGator ofron garanci për kthimin e parave prej 45 ditësh
 • HostGator ofron mbështetje 24x7x365 të klientit përmes bisedës live dhe telefonatës

Gati të instaloni WordPress në HostGator? Shkojme.

Instaloni WordPress në HostGator

Si të instaloni WordPress në HostGator në vetëm 5 minuta

Si të instaloni WordPress në HostGator në 5 minuta

Ka dy mënyra si mund të instaloni WordPress në HostGator – Instalim i shpejtë ose manualisht.

Sidoqoftë, unë do t’ju tregoj procesin më të shpejtë për të instaluar WordPress në hostGatorin tuaj. Zakonisht, procesi i Instalimit të Shpejtë zgjat rreth 5-7 minuta.

Le të fillojmë!

1. Zgjidhni një Plan Hosting

Gjëja e parë që ju duhet të zgjidhni një plan pritës bazuar në nevojat tuaja.

Gjëja e mirë për HostGator është se ajo ofron një larmi të llojeve të hosteve, siç janë hostimi i përbashkët, menaxhimi i menaxhuar i WordPress, hosting i cloud, VPS hosting, hostimi i dedikuar.

Ndërsa sapo keni filluar, unë ju rekomandoj të përdorni një pritje të përbashkët.

Plani i përbashkët i pritjes së HostGator fillon nga 2.75 $ / muaj i cili është mjaft i përballueshëm për të filluar një blog të WordPress.

HostGator gjithashtu ofron migrim falas të faqes WordPress. Pra, nëse jeni duke përdorur hostim xyz dhe doni të zhvendosni faqen tuaj në HostGator, atëherë mund të përdorni opsionin e transferimit të faqes në internet WordPress / cPanel.

Hapi 1, Së pari, shkoni tek Hostgator-së website. Unë kam shtuar një kupon në kjo lidhje e cila do t’ju japë një zbritje prej 60%. Ju gjithashtu mund të shkruani kodin e promos WPMYWEB60 ndërsa plotësoni detajet e pagesës.

Klikoni këtu për të shkuar në ==> www.hostgator.com <== faqe në internet.

Hapi 2, Zgjidhni një plan të përbashkët të pritjes.

HostGator ofron 3 plane të ndryshme të përbashkëta pritëse, Hatchling, Baby dhe Business.

Plani Hatchling: Në thelb, ky plan ju lejon të strehoni një faqe në internet.

Plani i Foshnjës: Me planin e foshnjës, ju mund të organizoni një numër të pakufizuar faqesh në internet

Plan biznesi: Me planin e biznesit, ju mund të organizoni një numër të pakufizuar faqesh në internet. Plus, ky plan përfshin disa veçori shtesë si një azhurnim falas në SSL pozitive, IP të dedikuar falas, mjete falas për SEO.

Nëse dëshironi të presni vetëm një faqe në internet tani, atëherë shkoni me Plani Hatchling. Edhe pse, ju mund të azhurnoni planin tuaj aktual në çdo kohë.

Klikoni në Bleni Tani butonin për të filluar.

Hostgator ndanë planet

Pas kësaj, ju do të ridrejtoheni në faqen e regjistrimit të domain.

2. Regjistrohu një Domain

Një emër domain është adresa e faqes suaj të internetit në internet. Kjo është ajo që njerëzit shkruajnë në shfletuesin e tyre në internet për të hyrë në një faqe në internet. Për shembull, “Google.com”.

Zakonisht, një domain kushton rreth 10 – 14 dollarë në vit.

për fat të mirë, Hostgator ofron një regjistrim FALAS me planin e tyre të strehimit. Unë do t’ju tregoj se si të regjistroheni një domain falas me HostGator.

Por prit…

Para se të regjistroni një emër domain, duhet të dini se si të zgjidhni një emër domain-miqësor me SEO për faqen tuaj të internetit.

Zgjedhja e emrit të duhur të domain për biznesin tuaj ose faqen e internetit është shumë e rëndësishme. Sepse një emër domain përfaqëson biznesin tuaj në internet dhe është gjëja e parë që njerëzit vërejnë kur hyjnë në faqen tuaj të internetit.

Nëse zgjidhni emrin e gabuar të domain, ju mund të mos e rritni mirë biznesin tuaj.

Si të zgjidhni një emër domain-miqësor me SEO për uebfaqen tuaj të re

a) Përdorni shtrirjen e duhur të domain (Unë rekomandoj .com, .net, .org)

Një shtrirje domeni është pjesa e fundit e emrit të domain, shkronjat që vijnë pas nënshkrimit të pikës (.). Për shembull, në emrin e domain “Google.com”, “.com” është shtrirja.

Zgjatja e domenit nxjerr në pah qëllimin e një faqe në internet. Për shembull, .com përdoret posaçërisht për bizneset tregtare, fusha .org përdoret për organizata jofitimprurëse.

Janë të disponueshëm qindra shtesë të domain. Në to, .com, .net, .org, .edu, .info janë më të njohurit dhe ka një numër të madh të përdoruesve.

Unë ju sugjeroj të shkoni me shtrirjen .com.

Read, .Com vs. Net – cilën zgjatje të domain duhet të zgjidhni.

b) Emrat më të shkurtër janë të lehtë për t’u mbajtur mend

Mundohuni ta mbani emrin e domain sa më të shkurtër që të jetë e mundur. Gjatësia ideale e domenit është 5-14 karaktere.

Emrat më të shkurtër janë më të lehtë për tu kujtuar dhe gjithashtu të paharrueshëm.

c) Shmangni grumbullimet dhe numrat në emrin e domain

Asnjëherë mos shtoni numrat e gypave ose numrave në emrin e domain. Emri i domenit me gropë ose numër nuk duket i ligjshëm dhe shumica e kohës spamerët e përdorin atë.

d) Mos përsëris asnjë letër

Kur zgjidhni një domain për faqen tuaj të internetit, nuk duhet të përsërisni asnjë letër. Për shembull, në këtë domen, “petttshoop.com” i cili përmban një ose më shumë shkronja të përsëritura, nuk është mirë të përdoret.

Këto lloje të emrave të domain shpesh ngatërrojnë njerëzit.

Read, .Org vs .Com – cilën zgjatje domeni duhet të zgjidhni

Le të regjistrojmë një domen.

Hapi 1, Zgjidhni një domen

Nga kjo faqe, ju duhet të regjistroni emrin e domain. Në fillim, shkruani emrin e domain dhe ai automatikisht do të kontrollojë nëse domeni është në dispozicion për t’u regjistruar.

Në rast se domeni që keni futur tashmë është marrë, provoni një emër të ri.

Nëse tashmë keni një domen, ju prapë mund ta përdorni. Klikoni në Unë tashmë e zotëroj këtë fushë skedoni dhe shkruani fushën tuaj.

Regjistrimi i domain-it të HostGator

Hapi 2, Shtoni privatësinë e domenit

Pasi të shkruani emrin e domain, do t’ju tregojë Mbrojtja e privatësisë së domenit opsion. Si parazgjedhje, kontrollohet.

Unë ju rekomandoj të shtoni Mbrojtjen e Intimitetit të Domainit.

Sidoqoftë, do t’ju kushtojë një shtesë prej 14,95 $, por do t’ju shpëtojë nga spammers.

Privatësia e Domainit të HostGatorit

Privatësia e domenit në thelb fsheh të gjitha informacionet e kontaktit tuaj nga mjetet e kërkimit të domain.

Nëse nuk aktivizoni intimitetin e domain, spammers do të mbledhin emrin tuaj, numrin e telefonit, adresën e emailit dhe do t’ju spam gjatë gjithë kohës.

3. Plotësoni formularin e porosisë së HostGator

Tjetra, duhet të plotësoni formularin e porositjes së HostGator.

Hapi 1, Zgjidhni një Plan Hosting

Nga kjo pjesë, ju duhet të zgjidhni Ciklin e Faturimit. Ju mund të zgjidhni ciklin e faturimit të hostit tuaj për 12 muaj ose më shumë.

Ju rekomandoj zgjidhni paketën 36 muajsh për zbritjen maksimale.

Pastaj vendosni një emër përdoruesi dhe vendosni një PIN të sigurisë për llogarinë tuaj.

HostGator Zgjidhni një plan pritës

Tani lëvizni më poshtë për të plotësuar informacionin tuaj të faturimit.

Hapi 2, Futni Informacionin tuaj të Faturimit

Këtu, duhet të shkruani informacionin tuaj të faturimit, të tilla si adresa e postës elektronike, emri juaj, numri i telefonit, etj.

Në anën e djathtë, shkruani informacionin tuaj të pagesës. Ju mund të paguani duke përdorur të dy Kartat e Kreditit dhe PayPal.

Hostgator Vendosni Informacionin e Faturimit

Hapi 3, Shto Shërbime shtesë

Do t’ju kërkohet të shtoni shërbime shtesë siç janë certifikata SSL, thelbësoret e SiteLock, SiteBackup, mjetet e HostGator SEO, por është plotësisht opsionale.

Unë rekomandoj t’i fikni.

Shtesa shtesa hosti

Hapi 4, Pagesa Tani

Tani kontrolloni kutinë “Kushtet e Shërbimit” dhe klikoni në Pagesë Tani buton.

Pagesa e Hostgatorit

Hapi 5, Kontrolloni Emailin tuaj për Detajet e hyrjes cPanel

Pasi të bëhet pagesa, do të merrni detajet e hyrjes në cPanel të HostGator në emailin tuaj.

Klikoni në URL-ja e Panelit të Kontrollit dhe pastaj shkruani tuajin Emri i përdoruesit dhe fjalëkalim për hyrjen në cPanel të HostGator.

Detajet e hyrjes së HostGator cPanel

Në hapin tjetër, unë do t’ju tregoj se si të instaloni WordPress në HostGator.

4. Instaloni WordPress

Pasi të regjistroheni, do të shihni shumë mundësi.

Hapi 1, Shkoni te QuickInstall

Nën program seksion, ju do të shihni një QuickInstall opsion. Klikoni mbi të.

cPanel QuickInstall

Hapi 2, Zgjidhni WordPress për të Instaluar

Në atë faqe, zgjidhni WordPress softuer për tu instaluar.

Instaloni cPanel WP

Hapi 3, Zgjidhni Domain për Instalim

Së pari, klikoni në menunë rënëse dhe zgjidhni domain-in tuaj. Lëreni fushën e drejtorisë bosh dhe klikoni mbi tjetër për të filluar instalimin e WordPress.

Instalimi i cPanel WordPress

Hapi 4, Instaloni Cilësimet

Para instalimit të WordPress, duhet të përfundoni procesin e konfigurimit. Vendosni titullin tuaj të blogut, emrin e përdoruesit të administratorit, emrin tuaj dhe emailin tuaj.

Pasi të keni mbaruar, klikoni në instaloj butoni për të filluar procesin.

Cilësimet e WordPress cPanel

Hapi 5, Ruani Detajet e Hyrjes tuaj

Do të duhet një minutë apo më shumë për të përfunduar instalimin e WordPress.

Pasi të keni mbaruar, do të shihni detajet e hyrjes tuaj të administratorit: emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin.

Unë ju rekomandoj të ruani emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin në një skedar notepad.

Instalimi i plotë i HostGator WordPress

Tani, ju keni instaluar me sukses WordPress në HostGator. Në hapin tjetër, unë do t’ju ndihmoj të krijoni faqen tuaj të internetit.

5. Vendosja e faqes suaj të WordPress-it

Pasi të instaloni WordPress në HostGator, është koha të vendosni blogun tuaj në WordPress.

Së pari, hyni në panelin tuaj të administratorit të WordPress.

Nëse nuk e dini URL-në tuaj të hyrjes së administratorit, thjesht shtoni wp-admin në fund të emrit të faqes suaj të internetit. Për shembull, yoursite.com/wp-admin

Pastaj vendosni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tuaj të administratorit për të hyrë në pultin tuaj të WordPress.

Hapi 1, ininstaloni dhe fshini shtojcat default

Gjëja e parë pas instalimit të WordPress është të çinstaloni dhe fshini shtojcat e paracaktuar.

Për të fshirë një shtojcë, shkoni te plugins > Plugins të instaluar dhe lëvizni më poshtë për të parë shtojcat tuaja të instaluara.

Ininstaloni shtojcat WordPress

Pastaj klikoni në butonin Deactivate dhe pastaj fshini shtojcën. Në mënyrë të ngjashme, çaktivizoni dhe fshini edhe shtojcat e tjera.

Hapi 2, Fshini postimin e faqes dhe faqen

Pas kësaj, ju duhet të fshini postimin dhe faqen e mostrës.

Ju mund të shihni postimin e mostrës “Përshendetje Botë“Nga faqja fillestare e faqes suaj të WordPress. Nëse nuk e fshini postimin e mostrës, ai do të shfaqet në faqen tuaj të internetit që nuk duket mirë.

Pra, le ta fshijmë postimin e mostrës, si dhe faqet tani.

Nga pulti juaj WordPress, shkoni te Posts > Të gjitha postimet, dhe plehra postimi.

Pasi të keni shkatërruar postimin, shkoni te plehra dhe klikoni në Fshini në mënyrë të përhershme.

Posta e Shembullit të WordPress

Në mënyrë të ngjashme, ju mund të fshini faqet e mostrës duke shkuar Faqet> Të gjitha faqet.

Sidoqoftë, nuk ka mbaruar ende. Ka disa gjëra që duhet të bëni pasi të instaloni WordPress.

Read, Gjërat më të rëndësishme për të bërë pas instalimit të WordPress (Shumë e rekomanduar)

6. Vendosni një SSL

Si parazgjedhje, tashmë keni një certifikatë SSL të instaluar dhe në faqen tuaj të internetit mund të arrihen duke përdorur protokollin HTTP dhe HTTPS.

Sidoqoftë, nëse hapni faqen tuaj në shfletuesin Google Chrome, mund të shihni “lidhja juaj me këtë nuk është e sigurt“Mesazh. Kjo është për shkak se Google këshillon webmasterët për të drejtuar faqet e internetit vetëm përmes HTTPS.

Para HTTPS

Forcimi i faqes tuaj për të ridrejtuar HTTPS është shumë e thjeshtë.

Hapi 1, Për këtë, duhet të identifikoheni në cPanel tuaj të pritjes.

Hapi 2, Shko tek Menaxher i Dosjeve > public_html

menaxher cPanel File

Hapi 3, Gjeni dhe modifikoni .htaccess skedar

Sidoqoftë, nganjëherë skedari .htaccess fshihet si parazgjedhje. Në këtë rast, shkoni te cilësimet dhe kontrolloni opsionin që thotë “Shfaq skedarët e fshehur”.

cPanel tregojnë skedarë të fshehur

Hapi 4, Në fund të .htaccess skedar, shtoni pjesën e kodit.

Rishkruaj Ngjarje Ndezur
RishkruajCond% {HTTPS} i fikur
Rishkruaj Rregulloren ^ (. *) $ Https: //% {HTTP_HOST% {REQUEST_URI} [L, R = 301]

Hapi 5, Ruani skedarin.

Hapi 6, Tani, nga pulti juaj WordPress, shkoni te Cilësimet > i përgjithshëm

Hapi 7, Ndryshoni HTTP protokoll me HTTPS

WordPress duke ndryshuar protokollin HTTPS

Hapi 8, Klikoni në Ruaj ndryshimet në fund. Pasi të keni mbaruar, do të regjistroheni automatikisht.

Kjo eshte. Tani faqja juaj e internetit do të hapet vetëm me HTTPS.

Read, 3 mënyra të ndryshme si mund të ridrejtoni HTTP në HTTPS në WordPress

7. Instaloni shtojcat e WordPress

Tjetra, duhet të instaloni disa shtojca të dobishme për zgjerimin e funksionalitetit të faqes tuaj.

Për të instaluar një plugin, shkoni te plugins > Shto nje te ri dhe do të shihni disa shtojca.

Problemi është se ka mbi 50,000 plugins WordPress në dispozicion për t’u përdorur dhe është e vështirë të zgjidhni. Lajmi i mirë është se unë kam listuar shtojcat më të zakonshme të WordPress më poshtë që duhet të instaloni.

Read,

 • Shtojcat më të zakonshme për WordPress që janë të dobishme për të gjitha llojet e faqeve

8. Instaloni një Temë të WordPress

Pasi të bëhet procesi i instalimit të plugin-it, duhet të instaloni një temë.

Si parazgjedhje, ju keni instaluar 2 ose 3 tema. Por ato duken shumë të thjeshta dhe natyrisht, ju mund të dëshironi ta ndryshoni.

Për të instaluar një temë, shkoni te shfaqje > Tema > Shto nje te ri dhe atje mund të gjeni mbi 50,000 tema falas. Mund të instaloni çdo temë që dëshironi.

Read,

 • 20 Temat më të mira të blogjeve falas për WordPress

9. Publikoni Postimin tuaj të Parë

Pasi të instaloni WordPress në HostGator, është koha për të publikuar postimin tuaj të parë.

Për të publikuar postimin tuaj, shkoni te Posts > Shto nje te ri.

Publikoni postimin në WordPress

Së pari, shkruani titullin tuaj të postimit, si dhe përshkrimin e postimit.

Pasi të keni mbaruar, zgjidhni një kategori, shtoni etiketa dhe goditni në publikoj butoni në këndin e sipërm të djathtë.

Tani, kthehuni tek faqja fillestare e faqes suaj të internetit dhe kontrolloni postimin tuaj të parë.

Urim! Sapo keni nisur një faqe WordPress në HostGator. ��

Pyetjet e bëra më shpesh (Si të instaloni WordPress në HostGator)

A ofron HostGator regjistrim falas të domain?

Po, HostGator ofron një regjistrim falas të domain me planin e tij të pritjes (për një vit).

Si të filloni një blog të WordPress me HostGator?

Në këtë artikull, unë kam ndarë procesin hap pas hapi në Si të filloni një blog WordPress në HostGator nën 10 minuta.

Sa kohë duhet për të instaluar WordPress në HostGator?

Duhen rreth 7-10 minuta për të instaluar WordPress në HostGator.

është WordPress falas me HostGator?

Po, WordPress është plotësisht i lirë me HostGator. Ju mund të ndërtoni me lehtësi çdo lloj uebsajti duke përdorur WordPress.

A është WordPress në përputhje me HostGator?

Po, WordPress është në përputhje me HostGator.
Ju mund ta instaloni shpejt WordPress-in përmes procesit të instalimit të shpejtë ose manual.

përfundim

Në këtë artikull, unë kam ndarë si të filloj një blog të WordPress me HostGator. Duhen rreth 5-10 minuta për të instaluar WordPress në HostGator.

Pasi të keni instaluar, duhet të instaloni disa shtojca të dobishme dhe të instaloni një temë. Pastaj, mund të filloni të bëni Blogging.

Nëse keni ndonjë problem ose keni ngecur në ndonjë hap, më tregoni në seksionin e komenteve.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector