Si të merrni Certifikatën Falas SSL për sitin tuaj në WordPress

04.06.2020
SI TË 'Si të merrni Certifikatën Falas SSL për sitin tuaj në WordPress
0 11 мин.

A e keni dëgjuar që Google ka njoftuar: “HTTPS si një sinjal renditje”. Kjo do të thotë që ato faqe që kanë aktivizuar SSL, marrin një ngritje në renditje në Google. Nga atëherë, qindra mijëra faqe po lëvizin nga HTTP në HTTPS. Pra, nëse doni të zhvendosni faqen tuaj në HTTPS ose dëshironi të instaloni certifikatën SSL në faqen tuaj në WordPress, atëherë ky artikull është për ju. Nëse po drejtoni një sit në blog ashtu si unë, atëherë mund të merrni Certifikatën Falas SSL nga Encrypt Le të Lehtë.


Në këtë tutorial, unë do të ndaj Whatfarë është Certifikata SSL, Cilat janë përfitimet e të paturit e një SSL dhe Si të instaloni një certifikatë falas SSL në faqen tuaj WordPress.

Merrni Certifikatë SSL Falas

Farë është Certifikata SSL?

SSL nënkupton “Shtresa e sigurt e foleve”, është shtylla kurrizore e sigurisë në internet. Ky mekanizëm krijon një lidhje të koduar midis një shfletuesi në internet dhe një server. Kështu që të gjitha informacionet e ndjeshme d.m.th: fjalëkalimet, detajet e kartës së kreditit etj kalojnë përmes lidhjes së koduar dhe sigurojnë informacionin nga hakerat.

Normalisht, pjesë të ndjeshme informacioni si fjalëkalimet, detajet e kartës së kreditit, etj, dorëzohen si një tekst i thjeshtë nga një përdorues tek serveri dhe është plotësisht i kuptueshëm. Për shembull, një sit nuk përdor SSL dhe mbledh të dhëna të ndjeshme si fjalëkalim, detaje të kartës së kreditit për shitjen e produkteve. Nëse hakerat përgjojnë të dhënat, ata mund të përdorin dhe të shohin informacionin që transferohet nga një përdorues në server.

Nga ana tjetër, informacioni i uebfaqes së aktivizuar me SSL kalon përmes një lidhjeje shumë të koduar e cila nuk mund të lexohet, madje as të dekriptueshme. Kështu që të gjitha të dhënat mbeten të sigurta ndërmjet një përdoruesi dhe një serveri.

Pse duhet ta përdorni SSL menjëherë?

Nëse ende nuk e keni shtuar SSL në faqen tuaj, atëherë duhet ta përdorni menjëherë. Ka shumë përfitime nga shtimi i SSL.

Google e do HTTPS

Më 6 gusht 2014, Google njoftoi zyrtarisht se tani e tutje ata do t’u japin më shumë përparësi vendeve HTTPS / SSL të aktivizuara. Ata gjithashtu thanë që faqet HTTPS do të marrin një ngritje të renditjes gjithashtu. Kush nuk dëshiron të renditet më i lartë në Google? Duke shtuar SSL në faqen tuaj, faqja juaj do të marrë një ngritje të renditjes. Edhe pse nuk do të ishte një nxitje e madhe por një nxitje e vogël është e shkëlqyeshme.

Nëse keni një blog, atëherë mund të merrni falas certifikatën SSL në faqen tuaj.

Informacioni juaj mbetet i sigurt

Një çertifikatë SSL mbron të gjitha informacionet e ndjeshme si: fjalëkalimet, detajet e kartës së kreditit, detajet e llogarisë që kalojnë nga një përdorues në një server. Ndërsa faqet e internetit të tregtisë elektronike mbledhin të gjitha të dhënat e ndjeshme, kështu që SSL është e domosdoshme për dyqanet në internet.

Klienti juaj i beson faqes tuaj

SSL është një mënyrë tjetër efektive për të ndërtuar besimin e klientit tuaj. Pasja e një SSL në faqen tuaj i bën ata të sigurt që faqja juaj e internetit është e mbrojtur dhe e sigurt për të siguruar informacion, dhe për të përfunduar një transaksion etj. Në këtë mënyrë ju mund të ndërtoni besimin e klientit tuaj dhe të gjeneroni më shumë shitje.

Tani Google gjithashtu po shtyn webmasterët të adoptojnë HTTPS mbi HTTP në faqen e tyre të internetit. Kjo siguron që të gjitha informacionet të mbeten të sigurta. 

Si të merrni Certifikatën Falas SSL në sitin tuaj?

Nëse keni një uebfaqe në blog ashtu si unë, atëherë nuk do të keni nevojë të blini ndonjë SSL të shtrenjtë. Ju mund të merrni një çertifikatë falas SSL nga Le të Encrypt lehtë dhe unë po ju tregoj proceset.

Ju do të merrni të gjitha përfitimet duke përdorur Encrypt SSL të Le dhe URL-ja e faqes suaj do të hapet me një kuti të gjelbër, kjo do të thotë që faqja juaj duke përdorur SSL dhe mund të hapet si HTTPS. Ekzistojnë 3 mënyra si mund të merrni një certifikatë falas SSL dhe ta instaloni atë. Shumica e kohës mund të instalohet një SSL falas nga drejtimi i cPanel direkt ose mund ta instaloni manualisht.

Metoda 1, Instaloni Certifikatë SSL Falas nga hostimi i cPanel

Shumica e të gjithë ofruesve të web hosting ofrojnë certifikatë falas SSL. SiteGround është një host i shkëlqyeshëm që ofron falas certifikatë SSL, rezervë ditor dhe instalim 1-klikues të WordPress.

Kontrolloni Hosting SiteGround (Tani 60% zbritje)

Për të vendosur çertifikatë falas SSL, së pari duhet të identifikoheni në cPanel tuaj të pritjes. Pastaj shkoni te SSL / TLS Manager.

SG SSL

Pastaj klikoni në instalimin e certifikatës SSL. Nga atje, zgjidhni fushën që dëshironi të instaloni SSL dhe më pas klikoni “Autofill by Domain”. Këtu nuk do të duhet të futni asgjë, të gjitha fushat do të plotësohen automatikisht. Tani klikoni në Install Certifikate.

Instaloni Certifikatën SSL në Terren të sitit

Pas instalimit të certifikatës SSL, duhet të modifikoni URL-në e faqes tuaj. Kështu që shkoni në pultin e administratorit tuaj të WordPress dhe Cilësimet>Cilësimet e përgjithshme, atje do të shihni URL-në tuaj të faqes. Tani ndryshoni adresën HTTP në HTTPS dhe klikoni në ruaj ndryshimet. Për qëllime sigurie, ju mund të keni hyrë në llogari.

HTTPS WP

Tani mund të shihni që faqja juaj po hapet me HTTPS që do të thotë se një SSL është instaluar në faqen tuaj.

Metoda 2, Përdorni “SSL falas” për të marrë Certifikatën SSL Falas (Metoda alternative)

Nëse host-i juaj në internet nuk ofron SSL falas ose tarifon një qindarkë shtesë për të, atëherë mund të instaloni manualisht certifikatën SSL në cPanel tuaj. 

Për të instaluar një SSL të palës së tretë në cPanel tuaj, së pari shkoni te SSL falas. SSL for Free siguron 100% certifikatë falas SSL përgjithmonë, por ju duhet të rinovoni certifikatën tuaj në çdo 90 ditë për të vazhduar përdorimin e shërbimit të tyre. 

Merrni SSL Falas

Vendosni emrin e domain dhe klikoni në “Krijoni Certifikatë Falas SSL”. Pas kësaj, ju duhet të verifikoni fushën tuaj. Ka disa mënyra për të verifikuar fushën tuaj, por unë do t’ju tregoj se si të verifikoni me dorë.

SSL për verifikim manual falas

Pas klikimit të verifikimit manual, do të shihni si kjo. Këtu do të shihni udhëzimet se si të verifikoni skedarët.

Së pari, shkarkoni dy skedarët # 1 dhe # 2. Shkoni në cPanel tuaj, gjeni dosjen tuaj domain dhe krijoni një dosje të re “Acme-sfidë” nën “.Well njohur” pa “” shenjë. Pastaj ngarkoni të dy skedarët (# 1) & # 2) në dosjen “acme-sfidë”. Pasi ta keni ngarkuar atë, duhet të verifikoni të dy skedarët duke klikuar në lidhjen e mëposhtme. Nëse skedarët tregojnë disa karaktere alfanumerike të rastësishme, atëherë skedarët janë verifikuar.

Instaloni manualin SSL

Tani ju duhet të shkarkoni skedarët tuaj të certifikatës SSL. Do të jetë një skedar zip i cili përmban gjithsej 3 skedarë – çelës privat, çertifikatë dhe pako. Mbajeni të sigurt, do t’ju duhet për të instaluar certifikatën tuaj SSL nga cPanel. (Mos i ndani çelësat tuaj SSL me askënd)

Në këtë hap, shkoni te menaxheri juaj cPanel dhe më pas SSL / TLS. Atje duhet të siguroni çelësat tuaj. Pasi të keni shtuar çelësat, klikoni në certifikatën e instalimit dhe jeni bërë. Tani ju keni instaluar me sukses Le të Encrypt SSL në faqen tuaj.

Menaxher SSL i SiteGroundPas instalimit të certifikatës SSL nga cPanel, duhet të regjistroheni në pultin e administratorit të WordPress tuaj dhe të ndryshoni adresën e faqes në HTTPS.

Metoda 3, Merrni Certifikatë SSL Falas nga CloudFlare

Ndërsa Encrypt i Let-it është ofruesi më i popullarizuar i certifikatës SSL, ekziston një mënyrë alternative për të marrë një certifikatë falas SSL për faqen tuaj.

Nëse jeni duke përdorur CloudFlare, atëherë lehtë mund të shtoni SSL në faqen tuaj vetëm me një klik. Hyni në llogarinë tuaj CloudFlare dhe drejtohuni tek “Crypto” dhe prej atje mund të shtoni certifikatën SSL falas në faqen tuaj.

Shtoni SSL të CloudFlare

përfundim

Pavarësisht nëse jeni duke drejtuar një blog ose sit të E-commerce, SSL është e nevojshme këto ditë. Ndërsa Google njoftoi tashmë se faqet e aktivizuara SSL / HTTPS do të marrin një ngritje të renditjes. Më shumë se kaq, një SSL gjithashtu tregon që faqja juaj është e sigurt dhe e sigurt për të siguruar të dhëna të ndjeshme.

Nëse aktualisht po përdorni blog, atëherë nuk ju nevojitet një SSL e paguar ose e primeve për sitin tuaj. Ju mund të merrni me lehtësi certifikatën SSL në blogun tuaj WordPress.

Shpresoj se ky tutorial ju ndihmoi të instaloni certifikatën SSL në faqen tuaj. Nëse keni ndonjë problem ose keni një sugjerim, ju lutemi na tregoni në seksionin e komenteve. Do të doja të dëgjoja nga ju. Nëse ju pëlqen, mund të lidheni edhe me ne Facebook, Cicëroj, Google+.

Unë kam zgjedhur disa artikuj të tjerë që mund t’ju pëlqejnë,

 • Si të ridrejtoni HTTP në HTTPS në WordPress
 • Si të konfiguroni CD CloudFlare në blogun tuaj në WordPress
 • Si të gjeni dhe rregulloni lidhje të thyera në faqen tuaj në WordPress
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector