Si të minimizoni HTML, CSS dhe JavaScript duke përdorur Autoptimize të Plugin

04.06.2020
SI TË 'Si të minimizoni HTML, CSS dhe JavaScript duke përdorur Autoptimize të Plugin
0 8 мин.

Google dhe Motorët e tjerë të Kërkimit i japin vlerë uebfaqes tuaj nëse ngarkohet kaq shpejt. Sepse askush nga shikuesit nuk ka shumë pacientë që të presin gjatë për të parë përmbajtjen tuaj dhe ju keni vetëm 1.5 sekonda për të rrëmbyer vëmendjen e tyre. Nëse faqja juaj zgjat shumë për të hapur, zakonisht humbni shikuesit tuaj. Pra, kjo është thelbësore për të shpejtuar faqen tuaj të internetit. Ekzistojnë disa mënyra për të optimizuar faqen tuaj. Por një nga pjesët më të rëndësishme është të Minimizoni HTML, CSS dhe JavaScript.


Nëse ndonjëherë keni bërë një test Speed ​​në Google PageSpeed ose GTmetrix, ju ndoshta e shihni atë mundësi.

Do ngarkesë në internet me shumë skedarë përmbajnë HTML, CSS dhe JavaScript. Dhe shumica e skedarëve përfshijnë shumë hapësirë, komente, bllokues të bllokuesve etj. Pra, në mënyrë të konsiderueshme duhen kohë shtesë për të ngarkuar siç duhet.

Kjo gjithashtu varet nga cilësia e Temës. Për shembull, një cilësi premium e temës gjithmonë më e mirë se sa një temë Falas. Temat Premium janë të kodifikuara dhe të ndërtuara nga zhvillues të aftë. Por të gjitha temat nuk janë të njëjta dhe kanë funksione të ndryshme. Pra, nga Minifying ato skedarë HTML, CSS dhe JavaScript, ju mund të rritni strategjikisht shpejtësinë e faqes tuaj dhe të bëni vizitorët tuaj të lumtur.

Farë është Minify dhe Pse është e dobishme?

Minification është një gjuhë programimi që heq të gjitha karakteret e panevojshme nga kodi burim pa ndryshuar funksionalitetin e saj. Këto karaktere të panevojshme zakonisht përmbajnë “karaktere të hapësirës së bardhë, karaktere të linjës së re, komente, dhe bllok delimitues “. 

Para Minify dhe Pas Minify

Ato përdoren për të shtuar lexueshmërinë në kod, por nuk kërkohet që ai të ekzekutohet. Në këtë mënyrë zvogëlon sasinë e kodit që duhet të transferohet në internet dhe kursen gjerësinë e bandës tuaj. Kështu nga minimin e HTML, CSS dhe JavaScript, ju lehtë mund të hiqni ato karaktere të panevojshme nga faqja juaj dhe në mënyrë të konsiderueshme rrit shpejtësia e faqes tuaj. 

Si të minimizoni HTML, CSS dhe JavaScript

Ekzistojnë dy mënyra se si mund të minimizoni HTML, CSS & JavaScript. Ose mund të bëni duke redaktuar kodin tuaj të temës, ose mund të përdorni një plugin WordPress, të quajtur Autoptimize. Në këtë artikull, ne do t’ju tregojmë të dy proceset Si të minimizoni HTML, CSS dhe JavaScript.

Për të ditur skedarin e saktë HTML, CSS ose JavaScript që po shkakton problemin, duhet ta kontrolloni atë në çdo mjet të testit të shpejtësisë së faqes si Mjet Google PageSpeed ose GTmetrix. Sepse jo të gjithë skedarët tuaj përmbajnë këto lloj karaktere të panevojshme.

Pasi të keni kontrolluar rezultatin e faqes tuaj, do ta merrni. Këtu është një fotografi poshtë faqes sime që e konsideron fiksimi i CSS dhe JavaScript.

Minifikimi i CSS, JavaScript

Shtrihet në cilësinë e temës suaj. Pra, asgjë për t’u shqetësuar nëse shihni që të dy thuhet për Minify dhe është më mirë të merrni një temë Premium.

Ekzistojnë disa mjete në internet me të cilat mund të minimizoni kodin HTML, CSS dhe JavaScript. 

Para se të bëni ndonjë ndryshim, merrni një kopje rezervë të asaj skedari.

# 1 Minif Code:

Mjeti i kodit minimizues

Minif Code është një mjet Minimal për të gjitha në një. Mund të minimizojë kodet tuaja JavaScript, CSS dhe HTML. Të gjithë ju duhet të kopjoni kodin HTML, CSS ose JavaScript dhe ta ngjisni këtu. Pastaj Klikoni në minimizoj Opsioni. Ky mjet automatikisht minimizoni kodin tuaj. Pas kësaj, kopjoni kodin e Minified në atë skedar.

Ju gjithashtu mund të minimizoni kodin tuaj CSS dhe JavaScript si kodin HTML me atë mjet.

# 2 Willpeavy:

Willpeavy

Willpeavy është një tjetër mjet i shkëlqyeshëm për të Minimizoni HTML kodet. Ky mjet funksionon në të njëjtën mënyrë siç bën kodi minify. Ai minimizon HTML dhe çdo CSS ose JS të përfshirë në shënjimin tuaj. Për të përdorur këtë mjet, thjesht duhet të kopjoni kodin tuaj këtu dhe të klikoni në Minify.

Minifikoni Duke përdorur Autoptimizimin e Plugin

Autoptimize

Nëse nuk jeni të njohur me një kodim të tillë, atëherë është më mirë të përdorni një shtojcë dhe rekomandohet për fillestarët. Kështu që këtu vjen Autoptimizoni shtojcën për WordPress përdoruesit.

Autoptimize bashkon të gjitha skriptet dhe kodet e stilit dhe i bën ato më të vogla që ngarkohen kaq shpejt. Minifikon të gjithë HTML, CSS & Kodi Javascript në vetvete dhe duke e bërë faqen tuaj me të vërtetë të lehtë. Me Minification, kjo shtojcë shton headers skadon dhe zhvendos stilet në kokën e faqes dhe mund të lëviz skriptet në footer.

Autoptimizoni Rekomandoni Cilësimet

Ju lehtë mund të bëni të gjitha gjërat nga cilësimet e shtojcave. Pas aktivizimit të kësaj shtojce, shkoni te Cilësimet> Autoptimize.  Klikoni në butonin “Shfaqni cilësimet e avancuara”.

HTML seksioni, kontrolloni “Optimizoni Kodin HTML” dhe “Mbani komentet HTML” për performancën më të shpejtë.

Autoptimizoni opsionet HTML

JavaScript seksionin, aktivizoni “Optimizoni Kodin JavaScript”. Ju gjithashtu mund të aktivizoni “Force JavaScript in” për të ngarkuar JS herët dhe për të zvogëluar mundësinë e gabimeve në JS. Në rast se JS juaj prish skriptet, atëherë mund të aktivizoni “Shto mbështjellësin e provave”.
Autoptimizoni opsionet e JavaScript

CSS Seksioni, aktivizoni “Optimizoni Kodin CSS”, “Gjithashtu CSS agregate inline”. Mund të aktivizoni gjithashtu “Inline dhe Defer CSS” nëse keni CSS të minifikuar. Provoni këtë mjet për të minimizuar CSS tuaj dhe ngjitur atë në kuti.

Autoptimizoni opsionet CSS

Hyni tuaj CDN URL në fushën “URL e bazës CDN”. Për shembull, ‘//cdn.example.com/”.

Dhe e fundit, aktivizoni “Ruani skriptin / css të grumbulluar si skedar statik”. Por sigurohuni që, serveri juaj mund të trajtojë siç duhet kompresimin dhe skadimin.

Autoptimizoni opsionet e CDN

Pas Minifikimit të Kodit tuaj, mos harroni të kontrolloni përsëri shpejtësinë e faqes tuaj. Pastaj krahasojeni atë me rezultatet e kaluara. Nëse faqja juaj ka probleme ose nuk shfaqet siç duhet, mund të përpiqeni ta pastroni vend i fshehtë

përfundim

Minifikimi i HTML, CSS dhe JS është e dobishme për faqen tuaj. Ai heq karakteret e panevojshme të kodit tuaj dhe i bën ato më të vogla që janë miqësore me shfletuesin. Në këtë mënyrë ju mund të përmirësoni shpejtësinë e ngarkimit të faqes tuaj.

Nëse ky mësim ndihmon për të minimizuar HTML, CSS dhe JavaScript, ju lutemi ndani këtë artikull Facebook, Cicëroj, Google+.

Artikujt e lidhur,

 • Si të Lever Lezimi i Shfletimit në WordPress
 • Si të zgjedhim bazën e të dhënave të WordPress duke përdorur WP-Sweep
 • 7 Optimizuesi më i mirë i Imazhit për WordPress 2017
 • Si të aktivizoni lehtësisht kompresimin e Gzip në WordPress për një ngarkim më të shpejtë
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector