Si të shtoni Google Analytics në WordPress (Udhëzimi hap pas hapi)

Dreamndrra e çdo pronari të faqes së internetit është të bëhet më e popullarizuar, të ketë trafik të madh, të fitoni më shumë shitje etj. A nuk është ashtu, apo jo? Ju ndoshta pyesni veten se si t’i merrni ato gjëra. Keyelësi kryesor është njohja e sjelljes së audiencës suaj, interesave të tyre, qëllimeve etj. Për shembull, ju drejtoni një dyqan kafeje. Pra, nëse e dini se çfarë lloj kafeje pëlqejnë klientët tuaj, kur zakonisht vijnë për të pirë, çfarë klientët tuaj u pëlqen të hanë më shumë sesa kafe etj, atëherë mund të përmirësoni punën dhe produktin tuaj së bashku. Kështu që vjen Mjet Google Analytics. Në këtë artikull do të ndajmë si ta bëjmë Shtoni Google Analytics në faqen tuaj të WordPress.


Isfarë është Google Analytics

Google Analytics është një shërbim falas për analitikë në internet që ofron statistika dhe mjete themelore analitike për optimizimin e motorëve të kërkimit (SEO) dhe qëllimet e marketingut. Ajo gjurmon të gjitha informacionet në lidhje me mënyrën se si vizitorët në faqen tuaj bashkëveprojnë me të. 

 Edhe pse është një mjet falas, por prapë ofron më shumë funksionalitete nëse krahasohet me mjete të tjera pagese.

Pse duhet ta përdorni Mjetin Google Analytics menjëherë

Google Analytics është programi më i mirë dhe më i popullarizuari analitikës digjitale në botë. Nëse keni një blog, tregti elektronik, udhëtime ose çfarëdo lloj faqe në internet, atëherë duhet të përdorni Google Analytics Tool sepse:-

 • Completelyshtë plotësisht i lirë dhe i lehtë për t’u përdorur: po, Google Analytics është plotësisht falas. Paneli i Google Analytics është shumë miqësor dhe i lehtë për tu kuptuar, kështu që mos u shqetësoni nëse jeni fillestar. Për më tepër, ju mund ta përdorni këtë shërbim për faqet e internetit të shumta tuaja.
 • Kush viziton faqen tuaj te internetit: Duke përdorur Google Analytics, mund të shihni vendndodhjen gjeografike të përdoruesit. Me këtë, ju gjithashtu mund të shihni se çfarë shfletuesi dhe pajisja që ata po përdorin. 
 • Si vizitorët tuaj lokalizojnë faqen tuaj të internetit: Si fjalë kyçe janë një nga faktet thelbësore për SEO. Google Analytics ju siguron të dhënat e plota të cilat fjalë kyçe i vizitojnë vizitorët tuaj për të gjetur faqen tuaj në internet. Për më tepër, kjo gjithashtu ju tregon se nga cila Engine Engine vjen vizitori juaj. Ju mund të segmentoni rezultatin tuaj analitik nga vizitorë të rinj / kthyes, gjeografi dhe burime referimi. Nëse shumica e burimit tuaj të referimit është Twitter, atëherë mund të shtoni më shumë përmbajtje në Twitter që përdoruesit tuaj janë të interesuar.
 • Mund të identifikoni faqet, postimet më të shikuara: Me ndihmën e raportit analitik, ju mund të shihni faqen më të shikuar, postimin etj Ju gjithashtu mund të kontrolloni sesi përdoruesit ndërveprojnë me përmbajtjen e faqes tuaj, sa herë përdoruesit qëndrojnë në faqe dhe mund të identifikojnë cilat faqe dhe lidhjet e vizitorëve tuaj klikojnë më shumë.
 • Ndjekja e vizitorëve në kohë reale: Ju mund të shihni se kush po viziton faqen tuaj në kohë reale. Në këtë mënyrë ju mund të dini se sa përdorues aktivë janë në faqen tuaj tani.
 • dhe shumë më tepër…

Si të shtoni Google Analytics në Uebfaqen e WordPress

Hapi 1 

Së pari, ju duhet një llogari Google Analytics. Për ta bërë këtë, vizitoni Google Analytics.

Nëse tashmë keni një llogari Gmail, atëherë mund të identifikoheni duke përdorur llogarinë tuaj Gmail. Ose, nëse nuk keni një llogari Gmail, atëherë mund të krijoni një llogari të re.

Regjistrohuni me emailin e Google Analytics

Step.2

Pasi të keni krijuar llogarinë Gmail, duhet të identifikoheni për të përpunuar më tej. Pas hyrjes, do të shihni një kuti Regjistrohuni si më poshtë. Thjesht regjistrohu këtu. Mos u frikësoni, ky mjet është 100% falas.

Google Analytics

Step.3

Tani, do t’ju kërkohet të zgjidhni ose faqen tuaj të internetit ose aplikacionin celular. Por sigurohuni që keni zgjedhur “faqen e internetit” ashtu siç do të shkoni shtoni Google Analytics në WordPress. Pastaj, shkruani emrin e llogarisë tuaj, emrin e faqes së internetit dhe URL gjithashtu. Ka disa opsione më poshtë, lërini të paracaktuar. Pasi të plotësoni të gjitha detajet e llogarisë tuaj, duhet të klikoni në Merr ID-në e Ndjekjes buton.

Llogaria e Google Analytics

Step.4

Tani, nga pulti i Google Analytics shkoni te admin. Nga atje klikoni në cilësimet e pasurisë> informacion për përcjelljen> kodi i përcjelljes. Nga ana e djathtë, kopjoni skenarin. Skenari duket kështu.

Kodi i ndjekjes së Google Analytics

Ka disa mënyra se si mund ta shtoni këtë kod përcjellës në Uebfaqen tuaj. Mënyra më e lehtë është të shtoni kodin në footer.php tuaj para etiketës. Nëse nuk jeni të njohur me këtë, mund të përdorni një plugin WordPress, të quajtur Header dhe Footer.

Pasi ta instaloni këtë shtojcë, shkoni te Cilësimet> Fut Shefat dhe këmbësorët. Këtu ju ngjisni kodin e gjurmimit në seksionin e kokës dhe e ruani atë. Tani, keni shtuar me sukses Google Analytics në faqen tuaj WordPress.

përfundim

Në këtë artikull, ne treguam se çfarë është Google Analytics dhe si ta bëni shtoni Google analitikë në faqen tuaj të WordPress. Ky mjet është plotësisht falas dhe nëse keni ndonjë faqe në internet, atëherë duhet të përdorni këtë mjet. Ai nuk ndjek vetëm vizitorët tuaj, por gjithashtu ndihmon për të rritur biznesin tuaj në internet, faqet e internetit të tregtisë elektronike, faqet e internetit të blogjeve, etj.

Pra, gjëja kryesore është nëse mund të gjurmoni përdoruesit tuaj, veprimet e tyre dhe sende të tjera, atëherë mund të përmirësoni cilësinë e produkteve tuaja më shumë se më parë. Dhe në atë rast, Google Analytics vjen i pari.

Shpresoj që ky mësim t’ju ndihmojë të shtoni Google Analytics në blogun tuaj. Nëse keni ndonjë problem ose ndonjë sugjerim, ju lutemi na lini një koment. Mund të na afroheni edhe ne Facebook, Cicëroj, Google+.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map