Farë është Favicon dhe si të shtoni Favicon në Blog WordPress – WPMyWeb

Kur shfletoni faqet në internet, zakonisht vëreni që një ikonë shfaqet në fillim të skedave të shfletuesit. Quhet Favicon. Ka 99,99% e pronarëve të faqeve të internetit përdorin Favicon për të përfaqësuar shenjën e tyre të besimit. Mund ta vini re gjithashtu pranë shiritit të adresës. Në këtë artikull, ne do të mbulojmë Isfarë është FaviconSi të krijoni Favicon duke përdorur gjeneratorin Favicon, Si të shtoni Favicon në faqen tuaj WordPress.


Isfarë është Favicon?

A Favicon formë e shkurtër e ikonës Favorite-e njohur edhe si ikonë e Shkurtoreve, ikonës së faqes në internet, Ikona e shënjuarve etj është një skedar imazhi katror që shfaqet përpara emrit të faqes suaj të internetit. Favicon ndihmon përdoruesin tuaj të njohë faqen tuaj ose markën tuaj. Këtu është një shembull i Favicon.

Shembull Favicon

Në vitin 1999, Favicon u mbështet vetëm nga IE 5. Tani të gjitha llojet e mbështetësit të shfletuesit Favicon cila madhësi është 16 cm 16. Kur përdoruesit shënojnë ndonjë faqe të një siti specifik, skedari i faqes kryesore nënvizon ikonën e faqes. Për shembull, nëse përdorni shfletuesin Google Chrome, lehtë mund të vini re se në skedarin e faqes kryesore nënvizohet logoja e çdo faqe në internet.

Qëllimi kryesor i shtimit të Favicon është që të njiheni lehtësisht. Kur një përdorues ka shumë faqe të ndryshme që janë të shënuar, atëherë ai / ajo mund ta gjejë me lehtësi faqen tuaj duke parë ikonën. Për më tepër, kur hapni shumë skedarë në shfletuesin tuaj, atëherë mund të kaloni shpejt në ndonjë faqe interneti specifike që po kërkoni.

Favicon gjithashtu tregon markën tuaj si një shenjë besimi. Ju lehtë mund të kuptoni nëse hapni faqen tuaj të internetit së bashku me faqet e tjera që tashmë kanë Favicon. Do të ishte më jetike nëse përdoruesit e krahasojnë faqen tuaj me konkurrentët e tjerë, ata nuk do t’i japin asnjë vlerë faqes tuaj dhe ndoshta e lënë atë sit pa asnjë hezitim.

Si të krijoni Favicon?

Epo, krijimi i Favicon është shumë i thjeshtë si byrek. Ju nuk keni nevojë të punësoni ndonjë zhvillues për ta bërë këtë. Ju mund të krijoni një ikonë me porosi duke përdorur PhotoShop ose ndonjë mjet online. Por ka shumë Generator Favicon në internet falas në dispozicion, me të cilin mund të krijoni ikonën e faqes me lehtësi dhe që zgjasin vetëm disa sekonda. Por sigurohuni që madhësia e ikonës është 16 × 16 pixel dhe lloji i skedarit është .ICO d.m.th Favicon.Ico. 

Pas lëshimit të versionit 4.3 të WordPress, ajo zbatoi tiparin e ikonave të sitit në temën e tij, kështu që mundeni shtoni Favicon nga e juaja WordPress pult direkt. Për këtë, nuk keni nevojë të krijoni Favicon me madhësi 16 16. Mund të ngarkoni çdo lloj imazhi të paracaktuar të madhësisë 512 x 512 pixel.

Në rast se përdorni një version më të vjetër të WordPress, mund të përdorni disa nga të mirat në internet Vegla të gjeneratorit Favicon janë:

Si të shtoni Favicon në blogun tuaj në WordPress?

Së pari, ju duhet të krijoni një imazh katror, ​​cila madhësi do të jetë 512 × 512 pixel. Pastaj shkoni tek Paneli i WordPress> shfaqje> Customize.

Shko tek Identiteti i sitit dhe ngarkoni imazhin tuaj.

ikona e faqes

Mos u shqetësoni nëse keni ngarkuar një imazh me madhësi më të madhe, mund ta korrni atë pasi të keni ngarkuar. tani Save & publikoj për të ruajtur rezultatet. Në rast se ikona nuk shfaqet, pastroni skedarin e shfletuesit tuaj për ta parë atë.

Në rast se nuk po përdorni WordPress dhe nuk ka mundësi të shtoni direkt ikonë, duhet të ndiqni këtë procedurë:-

Vendi i parë favicon.ico te dosja juaj root root cila madhësi është 16 cm 16 pixel. Ju mund të ngarkoni imazhin duke përdorur Klienti FTP ose direkt nga cPanel. Ju dosja e rrënjës së temës do të jetë “faqja juaj> wp-content> themes> njëzet e shtatëmbëdhjetë “.

Tani përsëri në pultin e WordPress-it tuaj. Këtu ju duhet shtoni / modifikoni një rresht në skedari header.php. Shko tek Appearence> Redaktor> Header / Header.php dhe shtoni rreshtin vijues pas etiketë.

Nëse vendosni skedarin favicon.ico në dosjen e imazheve me temë, atëherë duhet të shtoni:

Nëse vendosni skedarin favicon.ico në dosjen rrënjë WordPress, atëherë shtoni sa vijon:

Pasi ta vendosni, klikoni në ruaj. Tani rifreskoni faqen tuaj të internetit dhe mund të shihni ikonën përkrah emrit të faqes suaj të internetit.

Shpresoj se ky tutorial, ju ndihmoi të dini Isfarë është Favicon dhe Si të shtoni Favicon në faqen e internetit lehtë. Nëse po, ju lutemi pajtohuni me ne dhe merrni përmbajtje të re të freskët në kutinë tuaj të postës. Ne gjithashtu në dispozicion në  Facebook, Cicëroj, Google+.

Artikujt e lidhur,

  • Si ta rregulloni si duhet Google AMP në faqen e WordPress
  • Si ta paraqisni sitin tuaj të faqes në Blog, në Veglat e Webmasterit Google
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map