Si të Kufizoni Përpjekjet e Hyrjes në WordPress

WordPress është CMS më e njohur dhe ka miliona përdorues në internet. Comesshtë shumë e thjeshtë të krijosh një faqe në internet dhe nuk kërkon aftësi kodimi. Por të kesh një faqe në internet nuk është fundi. Duhet të mirëmbani faqen tuaj gjithashtu. Si parazgjedhje, WordPress lejon përdoruesit të ndryshojnë “emrin e përdoruesit” dhe “fjalëkalimin” shumë herë ashtu siç dëshirojnë. Në këtë mënyrë shumë hakerë përdorin disa skripta ose mjete për të goditur fjalëkalimin tuaj, kjo quhet edhe “Sulmi brutal i forcës“. Kështu që gjëja e parë që duhet të bëni është Kufizoni përpjekjet e hyrjeve në faqen e WordPress.


Kështu që në këtë tutorial, unë do të ndaj si të Limito Përpjekjet e Hyrjes në WordPress për të Mbrojtur nga Brute Force Attack.

Pse duhet të kufizoni përpjekjet e hyrjes në WordPress?

Shembull WP Cerber

Në internet, çdo gjë mund të hackohet në çdo kohë dhe WordPress nuk është një përjashtim pasi po merr më shumë popullaritet, kështu që u bë një objektiv për hakerat. Siç kemi përmendur tashmë që WordPress nuk kufizon për ndryshimin e “emrit të përdoruesit” dhe “fjalëkalimit”, kështu që përdoruesit mund të ndryshojnë “emrin e përdoruesit” dhe “fjalëkalimin” shumë herë ashtu siç dëshirojnë. Shtë një shembull i Brute Force Attack në WordPress. Në këtë mënyrë hakerat vazhdimisht provojnë shumë kombinime të ndryshme të “emrit të përdoruesit” dhe “fjalëkalimit” për të fituar qasje të paautorizuar. Nëse fjalëkalimi juaj është i dobët, shanset më të larta të faqes tuaj po hakohen

Ka shumë përdorues të WordPress që ende përdorin “Admin” si emër përdoruesi dhe gjithashtu një fjalëkalim të shkurtër që është i lehtë për t’u mbajtur mend. Por nga ana tjetër, gjithashtu bëhet më e lehtë për hakerat të thyejnë fjalëkalimin tuaj. Pra, është e detyrueshme që të ndryshoni “emrin e përdoruesit” tuaj dhe të përdorni një fjalëkalim kompleks. Por sidoqoftë nuk mjafton. Kështu që ju duhet Kufizoni përpjekjet e hyrjeve në WordPress për t’u mbrojtur nga sulmi brutal i forcës.

Duke përdorur Përpjekjet Limit të Hyrjes në WordPress, mund të vendosni numrin maksimal të inputeve të gabuara të “përdoruesit” dhe “fjalëkalimit” nga e njëjta adresë IP. Nëse përdoruesi tejkalon kufijtë, IP e përdoruesit do të bllokohet për kohën e caktuar që bazuar në cilësimet tuaja.

Si të vendosni përpjekjet e kufizuara të hyrjes në WordPress

Ka shumë programe WordPress në dispozicion me të cilat mund të vendosni Kufizoni përpjekjet e hyrjes. Por ne do t’ju tregojmë më i mirë Plugin Përpjekjet për Hyrjen e Kufizimeve të WordPress dhe gjithashtu ju tregojnë se si të kufizoni përpjekjet e hyrjes në WordPress për të mbrojtur nga sulmi brutal i forcës.

Siguria e Cerberit & Kufizoni përpjekjet e hyrjes

Cerber është një nga shtojcat më të mira të sigurisë në WordPress që ju lejon të Kufizoni Përpjekjet e Hyrjes në faqen e WordPress. Mbron faqen tuaj të WordPress kundër sulmeve brutale të forcës duke kufizuar numrin e përpjekjeve të hyrjes përmes formës së hyrjes. Kur një përdorues tejkalon kufijtë, shtojca bllokon IP-në e përdoruesit. Nga cilësimet e shtojcës, gjithashtu mund të kontrolloni se sa IP u rreshtuan në listën e zezë. Kjo shtojcë gjithashtu ju lejon të shtoni reCAPTCHA në formën tuaj të regjistrimit për të parandaluar regjistrimet e SPAM.

Nga cilësimet e shtojcës, gjithashtu mund të kontrolloni se sa IP u rreshtuan në listën e zezë. Kjo shtojcë gjithashtu ju lejon të shtoni reCAPTCHA në formën tuaj të regjistrimit për të parandaluar regjistrimet e SPAM. Mbi të gjitha kjo shtojcë është e mirë për sigurinë e WordPress dhe mund të mbrojë faqen tuaj nga Brute Force Attack në WordPress.
Përpjekjet e Sigurisë dhe Kufizimit të Cerber

Karakteristikat kryesore:

 • Kufizoni Përpjekjet e hyrjes kur regjistroheni përmes adresës IP ose të gjithë nën-rrjetës.
 • Mund të monitorojë hyrjet totale që bëhen me format e hyrjes.
 • Lejo ose kufizo hyrjet nga lista e hyrjes IP e Bardhë dhe lista e hyrjes IP e Zezë.
 • Ju mund të krijoni URL e personalizuar e hyrjes duke riemëruar wp-login.php.
 • Fshihni wp-Register.php, wp-signup.php dhe wp-login.php nga faqja juaj.
 • Disaktivizoni API WP REST.
 • Mund të vendosni një numër të kufizuar personal për hyrje të pasakta.
 • reCAPTCHA e disponueshme si për format WooCommerce ashtu edhe për WordPress.
 • Merrni njoftime me email.
 • Aktivizoni ridrejtimin automatik në faqen e hyrjes.
 • dhe shumë më tepër…

Si të Konfiguroni Sigurinë e Cerber & Kufizoni përpjekjet e hyrjes

Para së gjithash, shkoni në WordPress tuaj baltëpritëse> plugins> Shto nje te ri. Kërkoni për “Siguria e Cerberit & Kufizoni përpjekjet e hyrjes“Dhe instaloni këtë. 

Siguria e Cerber WP

Pas aktivizimit të kësaj shtojce, shkoni te Cilësimet> WP Cerber. Ju do të ridrejtoheni në Panelin e Sigurimit të Cerber WP. Tani klikoni në “Cilësimet kryesore”Si kam treguar më poshtë.

Cilësimet kryesore

Nga butoni “Cilësimet kryesore”, mund të vendosni numrin e përgjithshëm të përpjekjeve të pasakta që një përdorues mund të përdorë. Si parazgjedhje, WP Cerber Security lejon 3 provime në 60 minuta dhe 60 minuta kohëzgjatjen e Lëkundjes. Për shembull, nëse një përdorues hyn në total 3 herë “emrin e përdoruesit” dhe “fjalëkalimin” të pasaktë në 60 minuta, IP-ja e përdoruesit do të marrë ndalimin për 60 minuta. Ju gjithashtu mund të ndryshoni numrat ashtu si dëshironi.

Do të merrni një njoftim me email nëse numri i bllokimeve aktive mbi 3.Cilësimet kryesore të WP Cerber

Më poshtë, nga opsioni “Faqja e hyrjes me porosi” mundeni krijoni URL për hyrje personal dhe bllokojnë hyrjen e drejtpërdrejtë në wp-login.php.

Lista e hyrjes

Në skedën “Listat e hyrjes”, ju mund të shihni cilat IP janë në listë të zezë dhe gjithashtu mund të shtoni dhe hiqni manualisht çdo IP që është e listuar këtu.

Lista e hyrjes në sigurinë e WP Cerber

përdoruesit

Në skedën tjetër, mund të shtoni emrat e përdoruesve që nuk lejohen të regjistroheni ose të regjistroheni ose nëse ndonjë adresë IP përpiqet të përdorë ato emra të kufizuar, ato do të bllokohen menjëherë.Përdoruesit e sigurimit të WP Cerber

reCAPTCHA

Kjo shtojcë ju lejon të shtoni reCAPTCHA në formën e regjistrimit të WordPress, formularin e humbur të fjalëkalimit, formën e hyrjes dhe formën e komentit.

Para se të filloni të përdorni reCAPTCHA, duhet të merrni Keyelësi i faqes dhe Keyelësi sekret nga Google reCAPTCHA. Kliko këtu për të marrë çelësat tuaj. Pas kësaj, shtoni çelësat në fushat boshe që kam treguar më poshtë dhe aktivizoni opsionet që dëshironi. Tani klikoni në ruaj ndryshimet.

WP Cerberre CAPTCHA

Tools

Duke përdorur Vegla, mund të eksportoni cilësimin dhe mund të ngarkoni në një sit tjetër. Ju gjithashtu mund të zgjidhni midis Cilësimeve dhe listave të aksesit që dëshironi të eksportoni ose importoni.Mjete WP karrige

aktivitet

Nga pulti i panelit WP Cerber, ju mund të shihni përdoruesit e aktivitetit të prerjeve dhe gjithashtu të shihni nëse ndonjë përdorues u bllokua. Nga menuja e poshtme e poshtme, ju mund të kontrolloni të gjitha aktivitetet.

Aktiviteti WP Cerber

përfundim

Brute Force Attack është një sulm i zakonshëm për hakerat në ditët e sotme. Ndërsa WordPress po fitonte më shumë popullaritet dita ditës, kështu u bë shënjestra për hakerat. Ata gjithmonë përpiqen të thyejnë fjalëkalimin e përdoruesit me metodën Brute Force Attacking. Thjesht pyesni veten nëse ndonjë sit i madh bëhet hacked dhe çfarë do të ndodhë.

Shtë më mirë të merrni sigurinë e faqes tuaj si seriozisht përpara se të hakoheni. Kështu që ju duhet të Kufizoni Përpjekjet e Hyrjes për të mbrojtur nga Brack Force Hacking.

Shpresoj që ky mësim të ndihmoi Kufizoni përpjekjet e hyrjes në WordPress. Në këtë mënyrë ju mund të mbroni faqen tuaj të WordPress nga Brute Force Hacking. Nëse keni ndonjë problem ose ndonjë pyetje, ju lutemi na tregoni duke lënë një koment më poshtë. Mund të lidheni me ne në vazhdim  Facebook, Cicëroj, Google+.

Artikuj të lidhur,

 • Si të rregulloni të gjitha lidhjet e thyera në faqen tuaj të WordPress
 • Si të konfiguroni plugin SEO Yoast WordPress SEO (Edicioni 2017)
 • 19 Këshilla më të mira për të shpejtuar WordPress (Rritni Shpejtësinë e sitit me 200%)
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map