WordPress ve GTmetrix YSlow’da Daha Az HTTP İsteği Nasıl Yapılır

WordPress sitenizde daha az HTTP isteği yapmanız gerekiyor?


Bu, sitenize kaç öğe (istek) yüklendiğini azaltmanız gerektiği anlamına gelir.

Daha Az HTTP İsteği Yapma

CSS ve JavaScript dosyalarını birleştirmek yardımcı olabilir, ancak belirli sayfalara yüklenmesi gerekmeyen eklentileri seçici olarak devre dışı bırakmak, e-Ticaret dışı sayfalarda WooCommerce komut dosyalarını ve stillerini devre dışı bırakmak veya yüksek CPU’lardan kaçınmak gibi HTTP isteklerini azaltabilecek başka optimizasyonlar da vardır. çok sayıda istek oluşturan ve sitenizi yavaşlatan eklentiler.

Daha az HTTP isteği yapma GTmetrix, Pingdom ve diğer hız test araçlarında bir öneridir. Aşağıdaki öneriler, istekleri azaltmaya ve sitenizi daha hızlı hale getirmeye yardımcı olacaktır.

1. CSS Stil Sayfalarını + JavaScript’i Birleştirin

CSS Stil Sayfalarını + JavaScript’i Birleştirme CSS dosyalarınızdaki her şeyi 1 tek dosyaya kopyalamanız / yapıştırmanız gerektiği anlamına gelir. Bu, tarayıcıların birden çok istek yerine bir CSS dosyası için 1 tek istek yapmasına olanak tanır. Çoğu önbellek eklentisinin CSS + JavaScript dosyalarınızı birleştirme seçeneği vardır.

Aşama 1: Önbellek eklentisi ayarlarınızda CSS + JavaScript’i birleştirme ve simge durumuna küçültme seçeneğini bulun.

Adım 2: Her ayarı birer birer etkinleştirin ve GTmetrix’te sonuçları test edin.

Combine CSS Dosyalarını Küçült

JavaScript Dosyalarını Birleştirin

Aşama 3: Web sitenizde görünür hataları kontrol edin. Hata görürseniz, kaynak kodu görüntüleyin, sorunlu dosyaları bulun ve bunları CSS veya JavaScript minyatür ayarlarınızdan hariç tutun. Örneğin, belirli bir ayarı etkinleştirirken kaydırıcınız kaybolursa, kaynak kodundaki kaydırıcı dosyalarınızı kontrol edin ve sorunlu dosyayı hariç tutun. Hata görmüyorsanız, buna gerek yoktur.

Alternatif olarak, CSS dosyalarınızı Görünüm altında WordPress’te manuel olarak birleştirebilirsiniz > Tema Editörü. Tüm dosyalardaki içeriği kopyalayıp 1 tek CSS dosyasına yapıştırmanız yeterlidir.

WordPress CSS Dosyaları

2. Eklentileri Seçmeli Olarak Devre Dışı Bırak

Birçok eklenti, ihtiyaç duyulmadıkları sayfalarda bile sitenizin tamamında yayınlanır.

İletişim formları, sosyal paylaşım, zengin snippet, kaydırıcı ve diğer bazı eklentilerin yalnızca belirli içerik türlerine yüklenmesi gerekir. Bunları kullanarak her yerde devre dışı bırakabilirsiniz. Varlık Temizleme.

Yüklenmeleri gerekmeyen sayfalardaki eklentileri devre dışı bırakarak, bu daha az HTTP isteğiyle sonuçlanır. Bu sadece eklentilerle sınırlı değildir; komut dosyaları ve stiller de belirli sayfalarda devre dışı bırakılabilir (örn. WooCommerce komut dosyaları, stiller, sepet parçaları e-Ticaret dışı sayfalarda devre dışı bırakılabilir).

Aşama 1: Varlık CleanUp’ı yükleyin veya Perfmatters (her ikisi de eklentileri seçerek devre dışı bırakmanıza izin verir).

Adım 2: Bir sayfayı veya yayını düzenleyin, Öğe Temizleme bölümüne gidin ve sayfada hangi CSS + JavaScript dosyalarının yüklendiğini inceleyin. Bunlar eklentilerden, temalardan veya harici komut dosyalarından olabilir.

WordPress Harici Komut Dosyalarını Devre Dışı Bırakma

Aşama 3: Bu sayfada ihtiyacınız olmayan tüm eklentileri ve istekleri devre dışı bırakın. Bunları sitenizin tamamında tek bir sayfada, yazı türüne göre devre dışı bırakabilir veya belirli URL kalıplarında devre dışı bırakmak için RegEx’i (normal ifadeler) kullanabilirsiniz.. RegEx yalnızca Perfmatters veya Asset CleanUp Pro’ya dahildir.

3. WooCommerce Komut Dosyalarını, Stilleri, Sepet Parçalarını Devre Dışı Bırakma

WooCommerce siteleri doğal olarak daha fazla HTTP isteği üretir.

Yalnızca daha fazla eklenti gerektirmez, aynı zamanda ekstra WooCommerce komut dosyaları yükler, stilleri, ve araba parçaları. Tıpkı önceki adımda eklentileri seçerek devre dışı bırakabileceğiniz gibi, sitenizin tamamında yüklenen WooCommerce isteklerini de seçerek devre dışı bırakabilirsiniz.

Öğe Temizleme veya Perfmatterleri kullanarak, yüklenmesi gerekmeyen sayfalarda bunları devre dışı bırakın:

Varlık CleanUp WooCommerce

Alternatif olarak, Perfmatters bunları tek tıklamayla devre dışı bırakmanıza izin verir:

perfomter woocommerce optimizasyonu

4. Yüksek CPU Eklentilerinden Kaçının

Yüksek CPU eklentileri tonlarca HTTP isteği oluşturabilir.

Bunlar genellikle sosyal paylaşım, istatistik (analitik), kaydırıcılar, portföyler, sayfa oluşturucular, takvimler, sohbet ve iletişim formu eklentileridir. Temel olarak, dış web sitelerinden dış istekleri çeken, devam eden işlemleri yürüten veya yüklenmesi uzun süren herhangi bir eklentiden kaçının.

Aşama 1: GTmetrix Şelalesi’nde yavaş eklentileri kontrol edin veya Sorgu Monitörü.

Yavaş WordPress eklentisi

Adım 2: Bilinen yüksek CPU eklentilerinden kaçının.

 1. Bunu ekle
 2. AdSense Tıklama Sahtekarlığı İzleme
 3. All-In-One Etkinlik Takvimi
 4. Yedek Arkadaş
 5. Kunduz Oluşturucu
 6. Daha İyi WordPress Google XML Site Haritaları
 7. Broken Link denetleyicisi (Dr. Link Check kullanın)
 8. WordPress için Sürekli İletişim
 9. İletişim Formu 7
 10. 65 Yavaş Eklentinin Tümünü Görüntüle

Aşama 3: Yavaş eklentileri daha hızlı, hafif eklentilerle değiştirin. Araştırma ve test gerekli.

5. Eklentileri Kodla Değiştir

Birçok eklentiyi kodla değiştirerek önleyebilirsiniz.

Örnekler:

 • Google Yazı Tipleri: yazı tiplerinizi yerel olarak barındırın
 • Google Analytics izleme kodu: manuel olarak ekleyin
 • İçindekiler: HTML + CSS’de manuel olarak tasarlayın
 • Gömülü Tweetler veya Google Haritalar: bunun yerine ekran görüntüsü alın
 • Yerleşik Facebook widget’ı: gerçek Facebook widget’ıyla değiştirin

Eklentileri birleştirme Ayrıca yardımcı olur. Klasik bir örnek, yerel olarak barındırma fontları, analitik ve Facebook Pixel, tembel yükleme görüntüleri + videolar, veritabanı temizleme, ön yükleme, kalp atışı kontrolü ve hem Cloudflare hem de birden fazla CDN’nin entegrasyonu ile birlikte gelen WP Rocket kullanmaktır. Diğer önbellek eklentileriyle (çoğunda bu özelliklere sahip olmadığından), WP Rocket’te yerleşik olduklarında bu hız optimizasyonlarını elde etmek için 6-7 ekstra eklenti yüklemeniz gerekir.

6. Harici Komut Dosyalarını Ortadan Kaldırın

Harici komut dosyaları, dış web sitelerinden istekleri alan her şeydir.

Google Yazı Tipleri 1 dosyada birleştirilebilir. Videolar tembel olarak yüklenebilir ve iframe bir önizleme görüntüsüyle değiştirilebilir. Birçok komut dosyası en iyi duruma getirilebilir, diğerleri yazılamaz. Aşağıda bazı örnekler verilmiştir.

 • Google Yazı Tipleri: yazı tiplerini birleştirin ve WP Rocket, Autoptimize, OMGF, Kendi Kendine Barındırılan Google Yazı Tipleri ve Öğe Temizleme gibi eklentileri kullanarak yerel olarak barındırın.
 • Google Analytics: izleme kodunu yerel olarak WP Rocket / CAOS Analytics’te barındırın.
 • Google AdSense: zaman uyumsuz olarak yükleyin ve Cloudflare Roket Yükleyiciyi deneyin.
 • Google Haritalar: Google Haritadan bir görüntü alın ve kullanıcılar resme tıkladıklarında yol tariflerine bir bağlantı ekleyin (bu, bir Harita kadar iyi görünür)!
 • Google Etiket Yöneticisi: birden çok komut dosyasını birleştirmeye çalışırken genellikle yarardan çok zarar verir. Yalnızca büyük, optimize edilmemiş siteler için kullanılmalıdır.
 • Gömülü Videolar: tembel video yüklemek ve iframe’i bir önizleme görüntüsüyle değiştirmek için WP Roket veya WP YouTube Lyte kullanın (videolar çok ağır bir öğedir).
 • Gömülü Widget’lar + Yayınlar: gömmek yerine ekran görüntüsü alma.
 • Facebook Piksel: WP Rocket, Facebook Pixel’e tarayıcı önbelleği ekleyebilir.
 • Gravatars: Gravatars’ı devre dışı bırakmanın yanı sıra benim için hiçbir şey işe yaramadı (WP Rocket onları bloglarında da kullanmıyor). Ancak, Harrys, FV veya Optimum Gravatar Cache’i deneyebilir veya genişletilebilir yorumları kırmayı veya gizlemeyi deneyebilirsiniz.
 • Sosyal Paylaşım Eklentileri: sayılmaz bir şekilde yenilenmek için Facebook, Twitter ve sosyal ağlardan rezil bir şekilde istek oluşturun. Gibi daha hızlı bir eklenti deneyin Sosyal Pug, Mashsharer, Sosyal SnapAddToAny, WP Sosyal Paylaşımı, veya Kolay Sosyal Paylaşım

7. Google Yazı Tiplerini Birleştirin

Google Yazı Tipleri, birden çok istek yerine 1 istek oluşturmak için birleştirilebilir.

Google-Yazı tipleri-GTmetrix

Aşağıdaki eklentilerin Google Yazı Tiplerini optimize etme seçenekleri vardır:

 • WP Roketi
 • Varlık Temizleme
 • Autoptimize
 • OMGF

Ancak en iyi yöntem Google Fonts’u yerel olarak barındırmaktır. Bu, yazı tiplerini ve yazı tipi ağırlıklarını en aza indirirken yazı tiplerinizi doğrudan Google Fonts web sitesinden indirmeyi içerir. Ardından, aşağıdaki gibi bir araç kullanın: Transfonter veya yazı tiplerini web yazı tipi dosyalarına dönüştürün. Daha sonra yeni web yazı tipi dosyalarını wp-content / uploads klasörünüze yükleyecek, özel yazı tipini CSS’ye ekleyecek ve çalıştığından emin olmak için yazı tipini test edeceksiniz. Yine, tam bir eğitim için bu bağlantıya bakın.

Transfonter Google tarafından Font-Dönüşüm

7. HTML, CSS, JavaScript’i küçültün

Dosyaları küçültmek genellikle önbellek eklentiniz tarafından yapılır (1. adıma bakın).

Ancak bazen, bu web sitenizi kırabilir. Bu durumda, her ayarı tek tek test etmeniz, kaynak kodunda sorunlu dosyalar olup olmadığını kontrol etmeniz ve ardından önbellek eklentinizi kullanarak bu dosyaları minimize edilmesinin dışında tutmanız gerekir. Görünür hatalar görmüyorsanız, bunu yapmanız gerekmez.

8. CSS Teslimatını Optimize Edin

Bu, oluşturma engelleme kaynakları Sayfa Hızı Analizlerindeki öğe.

WP Rocket, Autoptimize ve diğer benzer eklentilerin CSS dağıtımını optimize etme seçeneği olmalıdır. Sadece ayarlarınıza gidin ve bunu etkinleştirdiğinizden emin olun, düzeltmeniz gerekir.

CSS Dağıtımını Optimize Edin

9. Birleşik JavaScript Dosyalarını Eşzamansız Olarak Erteleme / Yükleme

Eşzamansız JavaScript, dosyaların yüklenmesi anlamına gelir sonra sayfa indirme işlemi tamamlandı.

Bu WP Roketi veya Zaman uyumsuz JavaScript ve düzeltmeli render-blocking Javascript öğesini kaldır. Async JavaScript, hangi komut dosyalarının “asenkron” veya “erteleme” özelliği ekleyeceği konusunda tam kontrol sağlarken, WP Roketi JavaScript’i 1 tıklama ile otomatik olarak savunur.

JavaScript Dosyaları

10. Tembel Yük Videoları

Gömülü videolar, HTTP istekleri üreten harici bir kaynaktır.

Yüklenmesi 2+ saniye sürebilir! Bunları tamamen ortadan kaldıramasanız da, videoların yüklenmesini geciktir kullanıcılar aşağı kaydırıncaya kadar (tembel yükleme) ve oynat düğmesini tıklayana kadar (ışık gömme).

Burada birkaç seçeneğiniz var: tembel yüklemeyi etkinleştirmek ve YouTube iframe’i önizleme görüntüsüyle değiştirmek için WP Roketini kullanabilirsiniz. Ancak WP Rocket’iniz yoksa, WP YouTube Lyte eklentisi veya bunu takip et hafif YouTube yerleştirmeleri hakkında eğitim. Her ikisi de iyi çalışıyor.

İşte bir örnek (ve WordPress Hızı ile ilgili harika bir video):

11. Bir CDN ekleyin

CDN’ler daha az HTTP isteği yapılmasına yardımcı olabilir.

Kaynak sunucunuzun bir isteği yanıtlamasını sağlamak yerine, CDN’nin veri merkezleri kaynak sunucudaki yükü hafifletirken bant genişliğini boşaltacaktır. Cloudflare ücretsizdir, bu yüzden beyinsizdir.

Birden fazla CDN = daha fazla veri merkezi = daha hızlı içerik teslimi ve kaynakların daha fazla boşaltılması. Birçok kişi Cloudflare ile başlar ve birden fazla CDN kullanırken şu anda StackPath’e bakar (şu anda her ikisini de kullanıyorum). KeyCDN de iyidir. Buna CDN’lerin “zinciri” denir.

Birden Çok CDN Ayarlama
Cloudflare ile size alan adı kaydınızda değiştirdiğiniz 2 ad kaydedici atar. StackPath ve KeyCDN gibi diğer CDN’lerde, önbellek eklentinizdeki (çoğu var) CDN URL alanına yapıştıracağınız veya CDN Etkinleştirici’yi kullanacağınız bir CDN URL’si atarlar..

Çoklu CDN'ler

12. Yönlendirmeleri En Aza İndirin

Gereksiz yönlendirmeler fazladan HTTP isteklerine neden olabilir.

Bu hataya neyin sebep olduğunu görmek için GTmetrix raporunuza bakmanız gerekir. Sitenizdeki harici bir komut dosyası veya eklenti tarafından mı oluşturuluyor? Bu komut dosyasını optimize etmeyi veya daha hafif bir eklenti aramayı denediniz mi? Bunun nedeni, etki alanı sürümünüzü WWW veya HTTPS olmayan bir şekilde değiştirmiş olmanız, ancak sitenizdeki tüm bağlantıları / resimleri yeni sürümü yansıtacak şekilde güncellememenizdir?

Yönlendirme Hatalarını En Aza İndirin

Yaygın sebepler

 • Kötü eklentiler
 • Harici komut dosyaları
 • WWW ile WWW dışı olarak değiştirildi ancak bağlantılar güncellenmedi
 • HTTPS ile HTTPS dışı olarak değiştirildi ancak bağlantılar güncellenmedi

13. Görüntüleri En İyileştirme

Görüntülerin neden olduğu HTTP isteklerini azaltmak için görüntüleri optimize etmenin 3 ana yolu vardır:

Ölçekli Görüntüler Sunma: büyük resimleri daha küçük olacak şekilde yeniden boyutlandırın. GTmetrix size hangi görüntülerin çok büyük olduğunu ve kırpılması / yeniden boyutlandırılması gereken doğru boyutları söyler. Kaydırıcınızın boyutlarını, tam genişlikte blog görüntülerini, widget’ları ve web sitenizin diğer alanlarını ölçerek bir resim boyutu hile sayfası oluşturmayı deneyin. Ardından yüklemeden önce görüntüleri bu boyutlara göre yeniden boyutlandırdığınızdan emin olun. Bunu yaparsanız, asla ölçekli görüntü hataları sunmamalısınız.

Görüntüleri Optimize Edin (Kayıpsız Sıkıştırma): görüntüleri sıkıştırmak için ShortPixel (önerilir), Smush veya Imagify gibi bir eklenti kullanın. Bu eklentiler kayıpsız diyor olsa da, bazen küçük bir kalite kaybı fark edebilirsiniz. Bu nedenle, kaliteden memnun olduğunuzdan emin olmak için web sitenizdeki tüm resimleri toplu olarak optimize etmeden önce resimlerinizi yedeklemek ve birkaçını test etmek en iyisidir..

Görüntü Boyutlarını Belirtme: resmin HTML veya CSS’sine genişlik + yükseklik eklemenizi sağlar. Bu, Visual Editor’da otomatik olarak yapılır, ancak özel HTML, bazı sayfa oluşturucular ve muhtemelen WordPress sitenizin diğer alanları için yapılmaz. GTmetrix, hangi görüntülerin bu hatalara sahip olduğunu gösterecek ve size doğru boyutlarını sağlayacaktır. Hatayı düzeltmek için WordPress kontrol panelinizde görüntüyü bulmanız, HTML veya CSS’yi düzenlemeniz ve ardından width + height eklemeniz gerekir..

Hala Daha Az HTTP İsteği Yapmanız Gerekiyor?

Hâlâ yardıma ihtiyacınız varsa, bana bir yorum bırakın. WordPress Facebook Grubunu Hızlandırıyor ayrıca yararlıdır veya GTmetrix raporlarından önce + sonra WordPress hız hizmetleri için bizi işe alabilirsiniz.

WordPress Facebook Grubunu Hızlandırıyor

Sıkça Sorulan Sorular

&# X1f680; HTTP isteklerine ne sebep olur??

HTTP istekleri, sunucuya istek oluşturan herhangi bir şeydir (örneğin, tek bir görüntü 1 istek oluşturur). GTmetrix’s Waterfall sekmesi, bir sayfaya yüklenme isteklerinin tümünü gösterir.

&# X1f680; HTTP isteklerini azaltmak için yapabileceğiniz 5 şey nedir??

Yapabileceğiniz 5 kolay şey, CSS + JavaScript dosyalarını birleştirmek, tembel yükleme görüntüleri ve videoları, yüksek CPU eklentileri listemizden kaçınmak, Perfmatters veya Asset CleanUp ile belirli sayfalardan / yayınlardan eklentileri seçici olarak devre dışı bırakmak ve yazı tiplerinizi optimize etmektir..

&# X1f680; Önbellek eklentisi HTTP isteklerini azaltmaya yardımcı olur mu??

Evet, iyi bir önbellek eklentisi dosyaları küçültmeye ve birleştirmeye ve doğru yapılandırıldığında HTTP isteklerini azaltmaya yardımcı olmalıdır. Neredeyse her önbellek eklentisi için eğiticilerim var.

&# X1f680; Diğer GTmetrix öğelerini düzeltmek HTTP isteklerini azaltır?

Evet, çoğu durumda özellikle dosyaları küçültme ve birleştirme, yönlendirme hatalarını ortadan kaldırma ve CDN kullanma da yardımcı olabilir.

&# X1f680; Hangi önbellek eklentisi HTTP isteklerini en fazla azaltır ve nasıl yapılandırılır?

Çoğu Facebook anketinde 1. sırada olan ve çoğu önbellek eklentisinden daha fazla hız optimizasyonu özelliğine sahip WP Rocket’i öneriyorum, bu yüzden genellikle GTmetrix’te daha iyi skorlar ve yükleme süreleri veriyor. WP Roket ayarlarını yapılandırma hakkındaki eğiticime göz atın.

Okuduğunuz için teşekkürler :)

Şerefe,
Tom

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map