WordPress Yönetici Kullanıcı Adını Kolayca Değiştirme

WordPress’i yüklemek çok kolay bir işlemdir ve kurulması yalnızca birkaç dakika sürer. Ancak, bu hızlı işlemde genellikle WordPress sitemiz için varsayılan yönetici kullanıcı adı olarak “admin” kullanıyoruz. Sitemizi hazırladıktan sonra, şifremizi veya varsayılan WordPress yönetici kullanıcı adını zorlukla değiştiriyoruz. Ancak, eski şifreyi ve kullanıcı adını kullanan veya değiştirmeyen kullanıcılar için ciddi bir güvenlik sorunu haline gelir. Bilgisayar korsanlarının site sahibinin kullanıcı adını kullanarak kaba kuvvet saldırısı yaptığını zaten biliyor olabilirsiniz, bu nedenle tahmin edilmesi kolay çok kolay bir kullanıcı adı veya şifre kullanıyorsanız, bilgisayar korsanlarına bir yol veriyorsunuz.


Parolanızı yönetici profilinizden değiştirebilirsiniz, ancak WordPress hesabı kullanıcı adınızı değiştirebilir misiniz? Hayır! Varsayılan olarak, WordPress, WordPress hesabı kullanıcı adını değiştirmeye izin vermez. Ancak paniğe kapılmayın, kullanıcı adınızı kolayca değiştirmenin birkaç yolu vardır. Bu öğreticide, WordPress yönetici kullanıcı adınızı nasıl kolayca değiştireceğinizi göstereceğiz.

WordPress Yönetici Kullanıcı Adını Değiştirme

WordPress’te yönetici kullanıcı adınızı değiştirmenin 3 yolu vardır:-

 • Yeni bir yönetici hesabı oluşturabilir ve eskisini silebilirsiniz
 • WordPress kullanıcı adını bir eklenti kullanarak değiştirebilirsiniz
 • Veritabanınızı kullanarak kullanıcı adınızı değiştirebilirsiniz

Yeni bir WordPress kullanıcısıysanız, 1. veya 2. yöntemi kullanmanızı öneririz, ileri düzey bir kullanıcıysanız 3. yöntemi uygulayın..

1. Yeni Bir Yönetici Hesabı Oluşturun ve Eskisini Silin

Bu, WordPress hesabı kullanıcı adınızı kolayca değiştirmenin en kolay yöntemidir. Fazladan bir eklenti veya karmaşık bir işlem yüklemek istemiyorsanız, bu işlem sizin için daha iyidir. Ayrıca, yeni başlayan bir WordPress kullanıcısıysanız bunu uygulamanızı öneririz..

WordPress sitenize yönetici olarak giriş yapmanız gereken ilk adım. Sonra şuraya git Kullanıcılar> Yeni ekle ve yeni bir yönetici hesabı oluşturun.

WordPress Yeni Yönetici Ekle

Sayfadan benzersiz ve tahmin edilmesi zor yeni bir kullanıcı adı ekleyin ve e-posta adresinizi girin. Ad, Soyadı ve web sitesi alanları isteğe bağlıdır, ancak bunu doldurmanızı öneririz. Ardından, bir şifre girmeniz ve büyük harf, küçük harf, sayı ve özel karakterler içeren karmaşık bir şifre kullandığınızdan emin olmanız gerekir..

Rolü seçtiğinizden emin olun “Yönetici” ve sonra tıklayın Yeni Kullanıcı Ekle yeni yönetici hesabınızı oluşturmak için.

Şimdi WordPress yönetici panelinizden çıkış yapın ve yeni yönetici hesabınızı kullanarak giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra şu adrese gidin: Kullanıcılar> Tüm kullanıcılar ve eski yönetici hesabınızı silin.

WordPress Yönetici Hesabını Sil

Eski hesabınızı silerken, WordPress size kullanıcının sahip olduğu içerikle ne yapmak istediğinizi soracaktır. Şimdi iki seçeneğiniz var:

 • Tüm İçeriği Sil: Kullanıcı tarafından oluşturulan tüm içeriği silecektir.
 • Tüm İçeriği şununla ilişkilendir: Kullanıcı tarafından oluşturulan tüm içeriği hesabınıza aktarabilirsiniz. Bu yüzden seçtiğinizden emin olun “Tüm İçeriği şuraya Atla:” ve tıkla silme işlemini onayla. 

WordPress Kullanıcıları Sil Seçeneği

Bu kadar. WordPress’te kullanıcı adınızı başarıyla değiştirdiniz. Artık tüm içerikler yeni yöneticiye ait ve giriş sırasında yeni oluşturulan yönetici kullanıcı bilgilerinizi girmelisiniz. İşiniz bittiğinde Profilinizden bir profil resmi ekleyebilir, kısa yazar biyografisi ve sosyal hesaplar ekleyebilirsiniz.

2. Eklentiyi Kullanarak WordPress Hesabı Kullanıcı Adını Değiştirme

Başka bir basit yol WordPress kullanıcı adını değiştirme bir eklenti kullanmaktır. Herhangi bir manuel işlem yerine bir eklenti yüklemek istiyorsanız, Kullanıcı Adı Değiştirici eklentisini yüklemeniz gerekir.

Bu eklentiyi kullanarak WordPress kullanıcı adınızı tek bir tıklamayla kolayca değiştirebilirsiniz ve bu çok basit bir işlemdir.

İlk olarak, yükleyin ve etkinleştirin Kullanıcı Adı Değiştirici eklentisine gidin ve Kullanıcılar> Senin profil ve kullanıcı adı seçeneğine gidin. Orada “Kullanıcı Adını Değiştir” seçeneğini bulacaksınız.

WordPress Kullanıcı Adını Değiştirme

Tıkla Kullanıcı adını değiştir seçeneğini belirleyin ve yeni bir kullanıcı adı girin. İşiniz bittiğinde, Değişiklikleri Kaydet ‘i tıklayın; sizden tekrar giriş yapmanızı ister. Giriş yaptıktan sonra profilinize gidebilir ve kullanıcı adınızın değiştirilip değiştirilmediğini kontrol edebilirsiniz.

Bu eklentinin başka özelliği olmadığı ve kullanıcı adınızı tekrar değiştirmek istemediğiniz için eklentiyi silmek daha iyidir. Ancak paniğe kapılmayın, bu eklentiyi silerek yeni kullanıcı adınız aynı olacak.

3. phpMyAdmin Kullanarak WordPress Kullanıcı Adını Değiştirme

PhpMyAdmin kullanarak WordPress kullanıcı adınızı değiştirmek biraz karmaşık bir işlemdir ve yeni başlayanlar için önerilmez. Yanlış bir şey yaparsanız siteniz çalışmayabilir. Bu adımları dikkatle izleyin.

Hosting cPanel’e giriş yapmanız ve veritabanı bölümüne ilerlemeniz ve phpMyAdmin’e tıklamanız gereken ilk şey.

Hosting phpMyAdmin

PhpMyAdmin seçeneğini tıkladıktan sonra, oluşturduğunuz veya barındırma sisteminizde kaç tane veritabanı oluşturduğunuzu görebilirsiniz. Ardından WordPress sitenizin kullanıldığı veritabanını seçin.

Veritabanı tablolarını görebilirsiniz. Varsayılan olarak, WordPress wp_ tablo önekini kullanır ve daha önce veritabanı önekinizi değiştirdiyseniz, farklı tablo önekleri görebilirsiniz.

Şimdi sol tarafta “wp_users” içeren tabloyu seçin ve ardından düzenlemek istediğiniz kullanıcı adını düzenle’yi tıklayın.

wp_user WordPress

Bundan sonra, “user_login” değerini istediğiniz gibi değiştirin. Örneğin, “admin” kullanıcı adımı “WhatIsMyName” olarak değiştirdim, istediğiniz herhangi bir kullanıcı adını kullanabilirsiniz.

Veritabanı Kullanıcısı

Şimdi Git düğmesine tıklayın ve işiniz bitti. WordPress kullanıcı adınızı phpMyAdmin kullanarak başarıyla değiştirdiniz.

Umarım bu öğretici WordPress kullanıcı adınızı değiştirmenize yardımcı olmuştur. Yine, yeni bir WordPress kullanıcısıysanız, WordPress sitesinde kullanıcı adınızı değiştirmek için ilk iki yöntemden birini kullanmanızı öneririz.

İlgili Makaleler,

 • WordPress’de Parola Olmadan Geçici Oturum Açma Nasıl Oluşturulur
 • Google Formları WordPress’e Gömme
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map