WordPress Yüklendikten Sonra Yapılacak En Önemli 15 Şey

Birçok WordPress kullanıcısı, WordPress’i yükledikten sonra ne harika şeyler yapacağını soruyor, en iyi WordPress ayarları veya WordPress için en iyi kurulum? Bunlar yeni WordPress kullanıcıları tarafından sık sorulan sorular.


Diyelim ki WordPress’i yeni yüklediniz ve ilk yayınınızı yayınlamaya hazırsınız. Ancak, WordPress ayarlarınızı olduğu gibi varsayılan olarak bırakacak mısınız? Varsayılan olarak, WordPress kendi varsayılan ayarları ve kullanılabilir olmayan, kullanıcı dostu olmayan ve profesyonel görünmeyen önceden yüklenmiş öğelerle birlikte gelir. Bir kullanıcı web sitenizi veya bir sayfayı ziyaret ettiğinde, ne kadar profesyonel olduğunuzu anlar. İçeriğiniz harika ise, web sitenizi süper spam gibi görünüyorsa, kullanıcı sitenize herhangi bir değer vermez. Böylece tüm sıkı çalışmalarınız boşa gidecek.

Ama sandığınız kadar zor değil. WordPress sitenize akıllı bir görünüm vermek için, aşağıda belirtilen bazı adımları izlemeniz yeterlidir. Bu ayarları web sitenize uygulayarak, sadece profesyonel bir görünüm vermekle kalmaz, aynı zamanda sitenizi SEO dostu ve kullanıcı dostu hale getirirsiniz..

Bu makalede, taze WordPress yükledikten sonra yapılacak en önemli 15 şeyi paylaşıyorum.

WordPress'i Yükledikten Sonra

WordPress’i Yükledikten Sonra En Önemli 15 WordPress Ayarları

WordPress’i yüklediğinizde varsayılan olarak zaten dahil olan bir sürü şey vardır: örn. Örnek yazı, iki veya daha fazla önceden yüklenmiş eklenti ve tema. İlk WordPress sitenizi kurar kurmaz bu gereksiz şeyleri temizlemeniz gerekir. 

İlk önce ilk şeyler. WordPress sitenizi ayarlayalım.

1. Site Başlığını ve Kısa Açıklaması Değiştirme

WordPress’i yükledikten sonra, web sitenizi değiştirmek için ihtiyacınız olan ilk şey Site Başlığı ve Slogan. WordPress yüklemesi sırasında site başlığını ve sloganını değiştirmediyseniz, şimdi değiştirmeniz gerekir. Varsayılan olarak, WordPress “Sadece başka bir WordPress sitesi” sloganı kullanır, bu yüzden hemen değiştirdiğinizden emin olun.

Değiştirmek için WordPress yönetici kontrol panelinize giriş yapın, Ayarlar> Genel. Burada sitenizin başlığını ve kısa açıklamalarını sağlamanız gerekir. İşte böyle görünüyor.

WordPress Site Başlığı ve Kısa Açıklaması

Site Başlığı web sitenizin adıyla aynı ve Slogan sitenizin ne hakkında olduğunu anlatan kısa bir açıklamadır. Kısa açıklama’yı mümkün olduğunca kısa tuttuğunuzdan emin olun.

Site Başlığı, tarayıcı sekmenizin başlık çubuğunda görünür. Bir resim logosu kullanmıyorsanız, Site Başlığı metin logosu olarak kullanılacaktır.

2. Site Kaydını Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

Birçok kullanıcının kaydolması gereken çok yazarlı bir WordPress blogu çalıştırmak istiyorsanız, sitenizdeki kayıt seçeneğini etkinleştirebilirsiniz. Tek bir yazar olacaksanız kayıt seçeneğini devre dışı bırakabilirsiniz. 

WordPress Kaydı

Bu seçenek konuk postasını kabul ederseniz faydalıdır, böylece kullanıcılar doğrudan misafir yayınlarını gönderebilir. Ayrıca kullanmanızı öneririz Spam Kaydı eklentisi yok sitenize spam kaydını önlemek için.

İkinci seçenek Yeni Kullanıcı Varsayılan Rolü. Sakladığınızdan emin olun Abone. Bu şekilde yeni kullanıcıların web sitenize en az erişimi olur. Daha sonra, seçiminize göre herhangi bir kullanıcı hesabını tanıtabilirsiniz.

3. Saat Dilimini Güncelle

Genel Ayarlar’da aşağıya ilerleyin ve Saat dilimi seçeneği. Oradan, WordPress sitenizin yerel saat diliminizle aynı olan saat dilimini güncelleyin. Bir şehir veya UTC saat dilimi uzaklığı seçerek saat dilimini güncelleyebilirsiniz. Bir saat dilimi seçmek için açılır simgeyi tıklayın.

Buradan tarih biçimini ve saat biçimini de değiştirebilirsiniz.

WordPress Saat Dilimi

Bu işlev, sitenizdeki tarih ve saati göstermek için çok önemlidir ve ayrıca WordPress yayınınızı planlamak için de yararlıdır.

Kurulumunuzu yaptıktan sonra, sitenizin Site Başlığı, Slogan, kayıt seçeneğini ve Saat dilimi, unutma Kayıt etmek değişiklikler.

4. WordPress Tartışma Ayarları

WordPress tartışması, WordPress yorumlarınızı özelleştirmenizi sağlar. Örneğin, Geri İzlemeler veya Geri Bildirimler kabul edilebilirse, manuel olarak onaylamak için yorum gerekiyorsa ve çok daha fazlası için WordPress yorumlarını etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz..

İlk olarak, WordPress’e gidin ayarlar> Tartışma ve ardından seçenekleri ayarlayın.WordPress Tartışma Ayarları

Bunlar, sitemde kullandığım tam WordPress tartışma ayarları. Herhangi bir değişiklik yaptıktan sonra değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın.

5. WordPress Ping Listelerini Güncelleyin

Yeni bir yayın yayınladığınızda, WordPress popüler güncelleme hizmetlerine blogunuzu güncellediğinizi otomatik olarak bildirir.

Varsayılan olarak, WordPress yalnızca bir ping hizmetiyle birlikte gelir. WordPress yönetici kontrol panelinizden doğrudan daha fazla ping hizmeti ekleyebilirsiniz. Daha fazla ping hizmeti ekleyerek, siteniz popüler güncelleme hizmetlerine bildirilir, böylece site trafiğinizi artırabilirsiniz.

WordPress Yazma Pingi

WordPress’i güncellemek için Ping listeye git Ayarlar> yazı ve ping listesini oraya girin. Ekledikten sonra, ayarları güncellemek için Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın. Blog yayınlarınızı daha hızlı dizine eklemek için güncellenmiş WordPress Ping listesine bakın.

6. WordPress Okuma Ayarlarını Özelleştirme

WordPress okuma ayarları, sayfanızın veya yayınlarınızın sitenizin ana sayfasında görüntülenip görüntülenmeyeceğini ayarlamanıza olanak tanır. “Son Gönderileriniz” veya “Statik Sayfa” yı seçebilirsiniz. 

Eğer seçersen,

 • En son gönderiler: Yayınlanan tüm yayınlar ana sayfanızda görüntülenir. Blog yazılarınızı buna göre göstermek istiyorsanız bu seçeneği kullanın. Ana sayfada kaç blog yayını gösterileceğini de ayarlayabilirsiniz..
 • Statik Bir Sayfa: Herhangi bir sayfayı ana sayfanıza gösterebilirsiniz.

Şimdi bir seçenek belirlerseniz endişelenmeyin, daha sonra değiştirebilirsiniz. Ayrıca, bu ana sayfa görüntüleme seçeneğini Görünüm’den değiştirebilirsiniz.>Özelleştirmek.

WordPress Okuma Ayarları

Sonraki bölümde, “Arama motorlarının bu siteyi dizine eklemekten vazgeçmesini engelleyin” seçeneğinin işaretini kaldırın ve Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın. Bu, Google, Bing, Yahoo vb. Gibi arama motorlarının web sitenizi dizine eklemesine olanak tanır..

7. WordPress Medya Ayarlarını Değiştirme

Varsayılan olarak, WordPress yüklenen tüm görüntüleri otomatik olarak oluşturur ve çok boyutlu görüntüler oluşturur. Bu şekilde web sunucunuzda ekstra yük oluşturabilir. Bunu önlemek için WordPress otomatik görüntü oluşturma işlevini devre dışı bırakabilirsiniz. 

Adresine git WordPress Ayarları> Medya Ayarları. Burada, WordPress medya kütüphanesine görüntü eklerken kullanılacak maksimum görüntü boyutlarının bir listesini görebilirsiniz.

Şimdi şunu ekleyin:0“Bu alanlara yerleştirebilirsiniz. Bu, WordPress’in görüntülerinizi oluşturmasını durduracak.

WordPress Medya Ayarlarını Değiştirme

Yüksek çözünürlüklü görüntüler kullanıyorsanız, görüntü sıkıştırma WordPress eklentisini kullanarak sıkıştırdığınızdan emin olun..

8. WordPress Kalıcı Bağlantısını Değiştirme

Kalıcı bağlantılar bir web sayfasına bağlantı türüdür. Herhangi bir web sitesine girerseniz, söz konusu sitenin kalıcı bağlantısını görebilirsiniz. Örneğin, “http://www.yoursite.com/sample-page” veya “https://example.com/what-is-a-permalink“. Bir kalıcı bağlantı, farklı etiketlerle, yani tarih, saat, posta adı, sayısal vb. İçerebilir ve web yöneticilerinin kalıcı bağlantı yapısını nasıl ayarladığına bağlıdır..

Kalıcı bağlantılar sitenizin önemli bir parçasıdır ve sitenizin SEO’sunda büyük bir role sahiptir. WordPress varsayılan olarak SEO dostu olmayan ve çirkin görünen bir kalıcı bağlantı yapısı kullanır. SEO dostu olan WordPress kalıcı bağlantı yapınızı değiştirebilirsiniz..

Adresine git WordPress Ayarları> Kalıcı. WordPress 5 farklı kalıcı bağlantı yapısı sunar ve bunlardan herhangi birini kullanabilirsiniz. Örneğin, iyi bir SEO dostu yapı “http://www.example.com/sample-post“.

WordPress Kalıcı Yapılar

Kalıcı bağlantınızı değiştirdikten sonra, Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın.

9. WordPress Örnek Gönderi ve Sayfasını Silme

WordPress’i alan adınıza ilk kez yüklediğinizde, önceden oluşturulmuş bir örnek yazı ve sayfa göreceksiniz. Örnek yayını görebilirsiniz “Selam Dünya”Olarak adlandırın. Bu sadece sitenizin nasıl göründüğüne bir örnektir ve boş veya bozuk bir sayfa görmek yerine bir şey görmek daha iyidir. Böylece, örnek yayını silebilirsiniz.

Sitenizden “Merhaba Dünya” örnek yayınını silmek çok kolaydır. WordPress kontrol panelinizden şu adrese gidin: Gönderiler ve tıkla Tüm gönderiler, sonra Çöp posta.

Bu henüz yapılmadı. Ayrıca yayını kalıcı olarak silmeniz gerekir. Yayını çöpe attıktan sonra Çöp ve tıkla kalıcı olarak sil. Şimdi “Merhaba Dünya” örnek gönderisini başarıyla sildiniz.

WordPress Örnek Gönderi

Benzer şekilde, Örnek Sayfayı silerek Sayfalar> Tüm sayfalar.

10. Kullanılmayan WordPress Temalarını Silme

Birçok acemi WordPress kullanıcısı, sitelerine en uygun olanları kontrol etmek için web sitelerinde farklı temalar dener. Birçok tema yüklendikten sonra, genellikle diğer temaları tutmak için birini kullanırlar. Ancak bir sitede birçok tema tutmak birçok sorun yaratabilir.

Diğer WordPress güncellemeleri gibi, WordPress temalarının da sık sık güncellenmesi gerekir. Tüm temaları güncellemek için harika bir baş ağrısı oluşturabilir ve bunları güncellemezseniz modası geçmiş olur ve siteniz için bir güvenlik sorunu olabilir.

Umarım kullanılmayan WordPress temalarını silmek çözüm olabilir. Bir temayı silmek için şu adrese gidin: Görünüm> Temalar. Orada kaç tema yüklediğinizi görebilirsiniz. Şimdi tıklayın Tema Detayları bir temanın üzerine tıklayın ve Sil sol alt köşeden.

11. Bir Favicon yükleyin

Favicon web sitenizin bir başka önemli şeyidir ve web sitenizin adı gibi aynı değere sahiptir. Favicon, her web sitesinin benzersiz bir kimliğini taşır. Site Başlığı’ndan önce tarayıcı sekmesinde bir favicon bildirebilirsiniz ve her web sitesinin kendi simgesi vardır.

Varsayılan olarak, WordPress kendi Favicon’unu kullanır ve bazen birçok WordPress barındırma şirketi sitenize uygun olmayan logolarını ekler. Bu yüzden Favicon’u hemen değiştirmeniz gerekiyor.

Bir Favicon eklemek için şu adrese gidin: Görünüm> Özelleştirmek> Site Kimliği ve orada göreceksin Site Simgesi.

WordPress Favicon

Burada site simgenizi yüklemeniz ve resim boyutunun en az 512 × 512 piksel olduğundan emin olmanız gerekir.

Yükledikten sonra tıklayın Yayınla tıklayın. Şimdi Favicon’u görmek için tarayıcınızı yenileyin. WordPress sitenize Favicon eklemenin birkaç alternatif yolu.

12. Widget Alanını Özelleştirme

WordPress’i yükledikten sonra kenar çubuğuna zaten birkaç widget eklendiğini görebilirsiniz; Arama kutusu, Son Yorumlar, Arşivler, Kategoriler ve Meta. Varsayılan olarak, WordPress bunları otomatik olarak ekler ve ayrıca bir temaya da bağlıdır. Örneğin, varsayılan Yirmi Onyedi WordPress teması yalnızca bir tek kenar çubuğu ve iki altbilgi içerir, böylece bu alanlara herhangi bir widget ekleyebilirsiniz.

Bir widget eklemek veya kaldırmak için şu adrese gidin: Görünüm> widget’lar, web siteniz için toplam kullanılabilir widget’ları görebilirsiniz. Yeni bir WordPress teması yüklediyseniz, daha fazla widget görebilirsiniz. Ancak kenar çubuğundan birkaç varsayılan widget’ı kaldırmanızı öneririm. Son Yorumlar, Arşivler ve Meta.

WordPress Blog Kenar Çubuğu

Bir widget’ı kaldırmak için, bir widget’a tıkladığınızda yukarıdaki gibi bir kutu görünecektir, oradan widget’ı kaldırmak için Sil’e tıklayın. Panik yapmayın, kenar çubuğuna veya altbilgi alanına herhangi bir widget ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

13. Kullanıcı Profilinizi Tamamlayın

Sitenizde herhangi bir yayını yayınlamadan önce, site yöneticisi veya katkıda bulunan kişi olun, kullanıcı profilinizi tamamlamanız gerekir. Bir gönderiyi her yayınladığınızda, gönderinin sonunda bir yazar biyo kutusu görünür. Kullanıcı profiliniz tamamen boşsa, kullanıcılar sitenize fazla değer vermez.

Bu nedenle, kullanıcı profilinizi her zaman eksiksiz ve güncel tutun. Adresine git Kullanıcılar> Senin profil WordPress yönetici panelinizden.

WordPress Kullanıcı Profili

Oradan, kullanıcı bilgilerinizi girebilir ve adınızda yayınlarda nasıl görüntüleneceğini seçebilirsiniz. Ayrıca, şifrenizi, fotoğrafınızı değiştirebilir ve kısa bir biyografi ekleyebilirsiniz..

Profilinizi güncellemeyi bitirdiğinizde, Profili Güncelle değişiklikleri kaydetmek için.

14. Dizin Taramayı Devre Dışı Bırakma

Bazen, web sunucunuz bir index.php dosyası bulamadığında, otomatik olarak sitenizin tüm dizinini gösteren bir dizin sayfası görüntüler. Bu şekilde herkes önemli dosyalarınızı görebilir, görüntüleri kopyalayabilir, site yapısını vb. Birçok kez bilgisayar korsanları dosyalarınıza erişmek için bir güvenlik açığı işlemi kullanır.

Dizin Yok

Dizin taramayı devre dışı bırakarak, kimse WordPress site dosyalarınızı göremez.

Bunun için .htaccess dosyanıza erişmeniz gerekiyor. Bunu web barındırma cPanel’den veya bir FTP istemcisi kullanarak yapabilirsiniz. Şimdi .htaccess dosyanızı açın ve sonuna aşağıdaki kodu ekleyin.

Seçenekler Tümü – İndeksler

Şimdi .htaccess dosyanızı kaydedin. Bundan sonra, dizine göz atma sitenizdeki tüm dizini göstermek yerine bu mesajı gösterir.

WordPress Yasak

15. Anti-Spam Eklentisi Yükleme

WordPress siteniz yayına girdikten sonra, büyük olasılıkla her gün tonlarca spam yorum almaya başlayacaksınız. Bu çok can sıkıcı ve SEO’nuza da zarar verebilir. Onları en başından yönetmezseniz, web siteniz için büyük bir sorun olacaktır. 

Neyse ki, WordPress için bir anti-spam eklentisi var. Akismet eklentisini WordPress yönetici panelinizden ayarladıktan sonra, eklenti tüm yorumları halleder. Tüm yorumlar filtrelendi Akismet tüm spam yorumları farklı bir alana ayırır ve onaylanması için yalnızca yasal yorumlar gösterilir. Bu şekilde zaman kazanabilirsiniz ve işinize odaklanabilirsiniz.

Sonuç

WordPress’i yükledikten sonra, WordPress ile yapmak için birçok harika şey var. Bu makalede, WordPress’i yükledikten sonra en önemli 15 şeyi yazdım. 

Birçok yeni WordPress kullanıcısı varsayılan WordPress ayarlarını değiştirmez ve diğer şirketin logosunu, örnek postasını, varsayılan site adını vb. Gösterir ve bir siteyi arama motorlarında sıralamak zorlaşır.

Bu nedenle, WordPress’i yükledikten sonra WordPress ayarınızı değiştirmeniz önemle tavsiye edilir. Yukarıda belirtilen 15 farklı ayar, yeni yüklenen WordPress için en iyi ve WordPress için en iyi kurulum.

Umarım bu eğitim WordPress sitenizi mükemmel bir şekilde kurmanıza yardımcı olmuştur. Aklınızda herhangi bir sorunuz varsa, lütfen yorum bölümünde bize bildirin. Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen arkadaşlarınızla paylaşın.

İlgili Makaleler,

 • Blogger ve WordPress mi? Hangisini seçmeli ve neden?
 • WordPress Sitenizi Hızlandırmak İçin En İyi 13 İpucu
 • 2018’de Tüm WordPress Siteleri için 20 WordPress Eklentisi Olmalıdır
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map